Worek ze zwolnieniami dopiero się rozwiąże

Ubezpieczycieli – w ślad za bankami – czeka restrukturyzacja. Powód? Kurczenie się rynku mierzonego zbieraną składką ze sprzedaży polis.

Publikacja: 09.04.2015 22:00

Ubezpieczyciele – w ślad za bankami – czeka restrukturyzacja. Powód? Kurczenie się rynku.

Ubezpieczyciele – w ślad za bankami – czeka restrukturyzacja. Powód? Kurczenie się rynku.

Foto: Bloomberg

Zyski firm spadły o jedną czwartą, a rynek mierzony zebraną składką skurczył się w ubezpieczeniach życiowych o 8 proc., a w majątkowych o 3 proc. To nie mogło pozostać bez echa. Akcjonariusze oczekują wzrostu, nie chcą słyszeć o problemach. Jedynym wyjściem, aby pokazać pozytywne wskaźniki, jest cięcie kosztów.

Kolejną odsłonę restrukturyzacji przedstawił lider rynku, PZU. Ma ona objąć do 350 osób. Pracę straci 152 pracowników, co stanowi 1,4 proc. zatrudnionych w spółkach firmy. To nie pierwsza taka informacja – we wrześniu ub.r. podano, że spółka zwalnia 230 osób, a kolejnym 600 zmienia umowy albo obniża płace. Wcześniej, pod koniec 2009 r., pracę straciło 300 osób. W 2010 r. zwolnienia grupowe objęły 2 tys. z 15 tys. zatrudnionych. Kolejne 4,5 tys. dostało nową umowę. Pod koniec 2011 r. zwolniono 1,2 tys. osób, czyli co dziesiątego pracownika, w połowie 2012 r. PZU zwolnił ok. 1 tys., a na początku 2013 r. ponad 600 osób.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Ubezpieczenia
Hulajnogi na prąd wciąż bez obowiązkowego OC
Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk: Holding PZU leży w interesie państwa
Ubezpieczenia
PZU idzie do prokuratury w sprawie odszkodowania dla fundacji ojca Rydzyka
Ubezpieczenia
Idą wielkie porządki w PZU. Holding zamiast Grupy. Ważą się losy banków
Ubezpieczenia
Dobre wyniki Grupy PZU w 2024 r. Nowa strategia bez zmian. Ważą się losy banków
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem