Ofiary powodzi, wypadków w kopalniach i katastrof lotniczych dostaną specjalną pomoc

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o Funduszu Pomocy Ofiarom Klęsk Żywiołowych. Nie ma stanowiska rządu co do tej inicjatywy

Aktualizacja: 13.02.2008 07:02 Publikacja: 13.02.2008 00:02

A stanowisko to jest ważne, bo wśród dochodów funduszu lwią część stanowić będą dotacje budżetowe.

Ustawa ma na celu stworzenie podstawy prawnej do udzielania pomocy finansowej ofiarom klęsk żywiołowych oraz członkom ich rodzin.

Dotychczas uregulowano tryb wprowadzania i znoszenia stanu klęski żywiołowej w razie katastrof naturalnych lub awarii technicznych (ustawa o stanie klęski żywiołowej), ale nie ma regulacji, która określałaby zasady pomocy finansowej i rzeczowej ofiarom klęski żywiołowej i ich rodzinom.

Na dochody funduszu składać się mają darowizny, spadki, zapisy, wpływy ze zbiórek publicznych oraz odsetki od środków finansowych funduszu, ale zwłaszcza dotacje z budżetu państwa. Dysponentem funduszu ma być szef Kancelarii Prezydenta RP, a dla zapewnienia efektywnego wykorzystania środków przewiduje się powołanie Komitetu Pomocy Ofiarom Klęsk Żywiołowych jako ciała doradczego.

Ustawa nie tworzy nowego prawa (podmiotowego) dla poszkodowanych w katastrofach (ma być dopełnieniem obecnego systemu pomocy). Tym samym nie „dostaną” oni roszczenia o to świadczenie (nie będą mogli dochodzić go przed sądem). Intencją jest stworzenie podstawy do udzielania wsparcia ofiarom, które nie mogą otrzymać wystarczającej pomocy z innych źródeł.

Szczegółowy zakres działania komitetu określi regulamin, a jawność gospodarki finansowej funduszu ma zapewnić publikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej źródeł jego dochodów oraz wydatków.

Szybki i skuteczny dostęp do pomocy ma zapewnić tryb przekazywania świadczeń, który określić ma w akcie wykonawczym minister finansów.

Zakres (wielkość) pomocy przyznawanej ze środków funduszu określać ma zaś corocznie ustawa budżetowa. Wedle projektu ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Prawie identyczny projekt prezydent Lech Kaczyński skierował półtora roku temu do Sejmu poprzedniej kadencji. Zgodnie jednak z zasadą dyskontynuacji prac sejmowych prezydent, który nie zrezygnował z tej inicjatywy, musiał wnieść projekt do Sejmu powtórnie.

– Idea funduszu jest szczytna i wymaga uregulowania prawnego, ale projekt nie spełnia naszych oczekiwań – mówił w trakcie prac sejmowych w poprzedniej kadencji w imieniu PO (wtedy w opozycji) poseł Marek Biernacki. Wskazywał, że dotychczas to premier decydował o pomocy państwa ofiarom klęsk żywiołowych ze środków rezerwy budżetowej.

Ówczesny rząd nie zajął wobec prezydenckiego projektu stanowiska. – Obecny rząd z kolei nie zajął jeszcze stanowiska wobec nowego (starego) projektu prezydenta – poinformował „Rz” Jakub Lutyk, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem