Rząd chce pomóc bliskim ofiar komunizmu

Rodziny opozycjonistów zamordowanych w czasach PRL dostaną 50 tys. zł jednorazowego zadośćuczynienia

Publikacja: 10.02.2009 06:36

Rząd chce pomóc bliskim ofiar komunizmu

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Dziś Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy przewidującym takie świadczenie. Będzie ono przysługiwało małżonkom, dzieciom i rodzicom ofiar, które zginęły w wyniku represji milicji, wojska lub innych organów aparatu bezpieczeństwa PRL w związku z ich udziałem w wystąpieniach wolnościowych.

Rząd szacuje, że uprawnionych może być kilkaset osób. Ustawa wymienia ofiary wydarzeń z czerwca 1956 r. w Poznaniu, z października 1957 r. w Warszawie (demonstracje po zamknięciu tygodnika „Po prostu”), z grudnia 1970 r. na Wybrzeżu (w Elblągu, Gdańsku, Gdyni i Szczecinie), z czerwca 1976 r. w Radomiu oraz represji z okresu stanu wojennego od 13 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1983 r. (w tym zwłaszcza wydarzeń w kopalni Wujek z 16 grudnia 1981 r.).

Każdy z członków rodziny zmarłego będzie miał dwa lata po wejściu przepisów w życie na złożenie wniosku do kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie tego świadczenia. Wszyscy uprawnieni powinni do wniosku dołączyć skrócony odpis aktu zgonu członka rodziny, który poniósł śmierć w związku z wystąpieniami wolnościowymi, oraz skrócony odpis z aktów stanu cywilnego potwierdzający stopień pokrewieństwa wnioskodawcy ze zmarłym, od czego zależy prawo do tego świadczenia.

[b]Przewidziane w projekcie zadośćuczynienie nie przysługuje osobom, które na początku ubiegłego roku otrzymały od premiera jednorazową rentę specjalną w wysokości 50 tys. zł z tytułu śmierci członków ich rodziny podczas wystąpień wolnościowych na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. [/b]

Jeśli jednak uzyskana wtedy jednorazowa renta była niższa od zadośćuczynienia, to do wniosku należy dołączyć także informację o tym poprzednim świadczeniu. Świadczenie przyznane na podstawie rządowego projektu zostanie pomniejszone wtedy o przyznaną wcześniej przez premiera jednorazową rentę.

Jeśli uprawniony do zadośćuczynienia umrze po złożeniu wniosku o jego wypłatę, świadczenie wejdzie w skład spadku. Ma być wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Gdyby wniosek nie został złożony w ciągu dwóch lat od wejścia nowych przepisów w życie, prawo do świadczenia wygaśnie.

Ustawa ma wejść w życie w ciągu 30 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo