[b]Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 22 października 2010 r (III CZP 76/10)[/b]. wyjaśniającej wątpliwość prawną powstałą na tle sprawy wytoczonej przez Łukasza K. przeciwko TUR Warta. Początek jej dało tragiczne wydarzenie: śmierć w wypadku drogowym jego żony Karoliny K. Sprawca został skazany prawomocnym wyrokiem. Towarzystwo odpowiada za skutki tego wypadku (zdarzył się w październiku 2008 r.).
W chwili śmierci Karolina K. mała 20 lat. Była mężatką i matką dwuletniej Sary K. W czerwcu 2006 r. skończyła technikum ekonomiczne i zamierzała podjąć naukę w szkole kosmetycznej. Jej mąż początkowo studiował w trybie stacjonarnym, ale w 2006 r. przeszedł na studia zaoczne, by pracować na utrzymanie rodziny. Młodzi zamieszkali u rodziców Karoliny, ale pół roku przed jej śmiercią wynajęli samodzielne mieszkanie. Rodzina była dla Łukasza K. szczególnie cenna, bo jego matka, wychowująca go samotnie, zmarła, gdy miał 17 lat. Opiekował się córką. Pomagali sobie z żoną w codziennych obowiązkach, cieszyli się życiem. Snuli plany na przyszłość, m.in. otwarcia przez Karolinę własnego gabinetu kosmetycznego.
Po śmierci żony Łukasz K. nie wychodził z mieszkania, trwał w żałobie i bólu. Chorobliwie bał się o córkę. Odczuwał lęki, ból psychiczny, bóle głowy i w klatce piersiowej. Dopiero po dziesięciu miesiącach przeprowadził się z córką do teściów. Potrzebna mu była pomoc w opiece nad nią, by mógł kontynuować studia.
W toku tzw. postępowania likwidacyjnego prowadzonego przez Wartę Łukasz K. zażądał 50 tys. zł odszkodowania dla córki i 38 tys. zł dla siebie. Otrzymał tylko zwrot kosztów pogrzebu.
W myśl art. 446 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=49F5F4F508A050D3C05EAF9CC27F796C?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] bliskim pozostałym po śmierci poszkodowanego należy się od sprawcy renta, jeśli na zmarłym ciążył wobec nich obowiązek alimentacyjny, a także gdy zmarły dobrowolnie stale ich utrzymywał i wymagają tego zasady współżycia społecznego. Niezależnie od renty sąd może – zgodnie z art. 446 § 3 k.c. – przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowania, jeśli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej, a w myśl art. 446 § 4 k.c. także odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.