Po polskich drogach porusza się coraz więcej samochodów zarejestrowanych w innych krajach Unii Europejskiej. W przypadku kolizji z winy kierowcy takiego samochodu dochodzenie należnego odszkodowania nie jest trudne pod warunkiem, że wiemy, kto odpowiada za szkodę.
Zasadą jest, że za szkodę komunikacyjną odpowiada zakład ubezpieczeń, który zawarł z właścicielem lub użytkownikiem pojazdu umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Kiedy pojazd zarejestrowany jest za granicą, jest niemal pewne, że za szkodę będzie odpowiadał zakład ubezpieczeń niemający siedziby w Polsce. Podmioty te posiadają jednak reprezentantów, którymi z zasady są krajowe zakłady ubezpieczeń.
Reprezentant pomoże
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 10a ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jednolity DzU z 2010 r. nr 11 poz. 66 z późn. zm.) reprezentant do spraw roszczeń to pełnomocnik zakładu ubezpieczeń wykonującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej działalność w zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, z wyjątkiem odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, umocowany w państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż państwo siedziby zakładu ubezpieczeń zgodnie z prawem państwa, w którym jest ustanowiony, co najmniej do dokonywania czynności prawnych niezbędnych do wypłaty lub odmowy wypłaty odszkodowania w imieniu i na rachunek reprezentowanego zakładu ubezpieczeń.
Zgodnie z art. 10a ustawy reprezentantem do spraw roszczeń może być osoba prawna lub osoba fizyczna dająca rękojmię należytego wykonywania czynności likwidacyjnych i regulowania płatności odszkodowawczych.