Ustawa o ochronie przyrody określa, że rekompensata za szkody wyrządzone przez bobry przysługuje, gdy zostaną wyrządzone w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim. To ograniczenie zniknie i pieniądze dostaną też właściciele innych działek. Tak wynika z projektu nowelizacji tych przepisów, który dziś będzie głosowany w Senacie.
Projekt realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Zakwestionował on ograniczenie nieruchomości, na których bobry powodują straty. Zdaniem TK nie powinno mieć znaczenia, czy szkoda została wyrządzona w gospodarstwie rolnym, leśnym, rybackim czy na innej działce.
Senatorowie zaproponowali, by Skarb Państwa odpowiadał też za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie – bez ograniczeń co do rodzaju strat czy nieruchomości. Dziś o pieniądze mogą się ubiegać ci, którym żubry zniszczyły uprawy rolne czy leśne, a wilki i rysie zaatakowały np. bydło.
Projekt zakłada zniesienie takich ograniczeń. Senatorowie uznali, że TK badał konkretny przypadek. A gdyby skarga trafiła na przepisy o szkodach powodowanych przez inną zwierzynę, to ponownie trzeba by znosić ograniczenia.
Szacuje się, że za szkody wyrządzone przez zwierzęta w 2013 r. państwo wypłaci 16 mln zł. A po zmianach wartość szkód tylko w mieniu innym niż uwzględniane dotychczas może przekraczać rocznie 13 mln zł.