Najmłodszym państwowym świętem sierpniowym jest Dzień Solidarności i Wolności, ustanowiony na cześć wielkiego zrywu narodowego w 1980 roku, który zapoczątkował proces upadku komunizmu w Europie. W 30. rocznicę tamtych wydarzeń TVP Kultura przypomni m.in. cykl dokumentalny „18 strajkowych dni” Krzysztofa Kalukina (wtorek, godz. 22.00, środa, godz. 21.55, czwartek, godz. 21.40), rejestrujący gorące wydarzenia dzień po dniu.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/321766,516575_Sierpien_Solidarnosci_w_CSW.html] Zobacz film - Sierpień Solidarności w CSW[/link][/wyimek]
[srodtytul]Wolność spisana na dykcie[/srodtytul]
Kiedy latem 1980 roku rząd podjął decyzję o kolejnej podwyżce cen mięsa i wędlin, spotkało się to z protestem społeczeństwa. W lipcu wybuchły strajki w WSK w Świdniku i lokomotywowni w Lublinie. Dopiero jednak przystąpienie do nich wielkich zakładów przemysłowych w dużych aglomeracjach spowodowało rozszerzenie się protestu na cały kraj. 14 sierpnia zaczął się strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, który szybko przeistoczył się w ogólnokrajowy. Powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i pierwszy po wojnie niezależny od władz związek zawodowy – NSZZ „Solidarność”.
Na czele strajku w Stoczni Komuny Paryskiej w Gdyni stanął Andrzej Kołodziej, młody robotnik, który łatwo zyskał posłuch także u starszej załogi. Na czym polegał jego fenomen, opowiada m.in. Bogdan Borusewicz. Widzowie dowiedzą się także więcej o pracy zecerów w Wolnej Drukarni Gdynia, która wydała ulotkę MKS dla mieszkańców Trójmiasta o treści: „Strajkowe komitety zakładowe utrzymują porządek w zakładach pracy. Wytrzymamy”. W tym czasie w Gdańsku Konrad Bieliński i Mirosław Chojecki wydawali Strajkowy Biuletyn Informacyjny. O formułowaniu 21 postulatów i spisywaniu ich na dykcie opowiadają: Aleksander Hall, Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda i Bogdan Lis.