Małgorzata Piwowar

Małgorzata Piwowar

publicystka, specjalizuje się w filmie dokumentalnym i Teatrze Telewizji

Noc Muzeów. Uczelniana kolekcja mistrzów

W warszawskim Pałacu Czapskich oglądać można wystawę „Ćwiczenia ze sztuki” (w sobotnią Noc Muzeów czynną od 12 do 24) przygotowaną przez Muzeum ASP. Czeka 106 dzieł największych polskich twórców współczesnych – takich jak Roman Opałka, Ryszard Winiarski, Edward Dwurnik. O wystawie i Muzeum ASP opowiada Jola Gola, jego dyrektorka.

Polska ludowa od kuchni

Opowieść Moniki Milewskiej zaczyna się w 1945 r. i kończy w roku 1989 – tak jak PRL. Powojenny plan sześcioletni był „planem dobrobytu", wskutek którego miała się podnieść o 50-60 proc. stopa życiowa mas pracujących. Ale się nie podniosła. Na wzór radziecki w 1950 r. otwarto Instytut Naukowo-Badawczy Handlu i Żywienia Zbiorowego, którego zadaniem było ustalanie jadłospisów i receptur dań obowiązujących w lokalach gastronomicznych. Ale konfrontacja ideologicznych założeń komunizmu z kuchenną rzeczywistością Polski Ludowej była jak zderzenie ze ścianą.

Ukraina tematem głównym Millennium Docs Against Gravity

Największy festiwal dokumentów Millennium Docs Against Gravity oferuje od piątku ponad 150 filmów z Polski i świata.

Nieszałowy show

Wczorajsza premiera Teatru TV, czyli „Krawiec” Mrożka okazała się dla realizatorów ciężarem nie do udźwignięcia. Przykre konsekwencje ponieśli widzowie.

Roman Stańczak, archetyp artysty przeklętego

Projektem „Lot” wygrał konkurs na wystawę w Pawilonie Polskim na 58. Biennale Sztuki w Wenecji. Roman Stańczak pozostaje jednak do dziś artystą zagadkowym.

Teresa Tyszkiewicz: Uśmiech artystki

Wystawę Teresy Tyszkiewicz oglądać można w PGS w Sopocie. Znakiem rozpoznawczym tej artystki są szpilki.

Wieszcz w każdym oknie

Jan Polewka, scenograf i syn pisarza, przeżył na Krupniczej 22 całe życie, więc dobrze zna miejsce, o którym pisze w książce „Dom pod wiecznym piórem". Znał osobiście 60 spośród 100 lokatorów, którzy od 1945 r. przewinęli się przez tę słynną kamienicę w Krakowie. Budynek w modernistyczno-postsecesyjnym stylu z początku XX wieku zaraz po II wojnie światowej z inicjatywy samych pisarzy stał się ich krakowskim domem. Około 30 mieszkań zajęło 40 pisarzy z rodzinami. Konstanty Ildefons Gałczyński wymyślił nazwę „Dom czterdziestu wieszczów", bo jak głosi anegdota, na zawołanie „Wieszczu!" – we wszystkich oknach pojawiły się głowy literatów. Luksusów jednak nie było: Sławomir Mrożek opisywał w „Baltazarze": „Całe mieszkanie składało się z jednego pokoju, w dodatku ten pokój był mały".

„Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” - nowa wystawa w Kordegardzie

36 dzieł Józefa Czapskiego w większości niepokazywanych, a pochodzących z kolekcji prywatnych, można obejrzeć w warszawskiej Kordegardzie.

"Żywe morze snów na jawie": Rodzina, która zaczęła znikać

Żywe morze snów na jawie" to kolejna powieść Richarda Flanagana (ur. 1941), australijskiego laureata Bookera sprzed kilku lat, fachowca od kreowania odmiennych i odległych od siebie literackich światów.

Premiera w Teatrze Telewizji: Edyp z mikroportem

W poniedziałkowym Teatrze Telewizji premiera „Króla Edypa” Sofoklesa. Jedna z najsłynniejszych tragedii antycznych została ubrana we współczesny kontekst.