Małgorzata Piwowar

Małgorzata Piwowar

Dziennikarka i publicystka, w „Rzeczpospolitej” od 1997 roku – najpierw w tygodniku telewizyjnym „Tele”, potem w Dziale Kultury. Od kilku lat publikuje także w „Plusie Minusie”. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST w 1988 roku. W latach 90. pracowała w Dziale Angażowania Artystów TVP. W tym samym czasie współpracowała z Rozgłośnią Harcerską jako wydawczyni i prowadząca programy kulturalne, a także z Telewizją Polsat – współprowadząc i współredagując magazyn „Pół metra książek”. W latach 2000 tworzyła dla TVP Kultura teksty promujące sztuki wizualne. W 2017 roku współpracowała scenariuszowo i realizacyjnie przy filmach dokumentalnych „Stefan Gierowski”, „Wanda Czełkowska”. Specjalizuje się w Teatrze Telewizji, filmie dokumentalnym, rozmowach z najważniejszymi postaciami polskiej kultury, a zwłaszcza sztuki. Recenzuje książki. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Osiemnastka Dwóch Brzegów. "To dla nas pretekst do zabawy skojarzeniami"

Kolejna edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczyna się w sobotę 27 lipca w Kazimierzu Dolnym. Jednym z tematów będzie emigracja.

„No, nie wiem...”: Mądrości zabawiacza

Refleksje ludzi mądrych – nigdy się nie przeterminują. Dowodzi tego zbiór felietonów czeskiego filmowca Jiříego Menzla „No, nie wiem…”.

Tradycja Teatru TV zobowiązuje

Teatr Telewizji rozpoczął wakacje po podsumowującym mijający sezon festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie. Nie należał do udanych.

„Histeria sztuki. Niemy krzyk obrazów”: Ucieczka przed oprawcą

„Histeria sztuki. Niemy krzyk obrazów” Soni Kiszy to manifest i podręcznik w jednym. Dla poszukujących dowodów na nierówność traktowania kobiet i mężczyzn.

„Kobiety, o których myślę nocą”: Kobiety jak jednorożce

„Kobiety, o których myślę nocą” Mii Kankimäki to pełna wdzięku opowieść o poszukiwaniu siebie. A że to wyprawa w nieznane – nie wszystkie ścieżki prowadzą do celu.

Joanna Szczepkowska i Adam Ferency laureatami Nagrody Wielkiej Festiwalu „Dwa Teatry”

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” wraca do Sopotu po trzech latach w Zamościu. Największe doroczne święto sceny telewizyjnej i radiowej odbędzie się po raz 23.

Wystawa „Trwałość przeżycia” Władysława Hasiora. Zamek Królewski zaprasza

Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na „Trwałość przeżycia” Władysława Hasiora. Ta wystawa jest dowodem, że mimo upływu lat sztuka tego artysty nie traci na aktualności. W lipcu mija 25. rocznica śmierci Hasiora.

„Panowie nas tu przesiedlili”: Wypieranie ludu północy

„Panowie nas tu przesiedlili” to opowieść o dramacie rdzennej ludności Skandynawii.

„Wałęsa według Wałęsy”. Film, którego nie można było zobaczyć

4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, TVP przygotowała premierę dokumentu „Wałęsa według Wałęsy” Andrzeja Fidyka. Film czekał na pokaz w telewizji dziewięć lat.

Dokument o ludziach, którzy odbudowali spaloną synagogę i przeszli na judaizm

Cztery tomy wyboru z notesów Andrzeja Wajdy i dokument „Wałęsa według Wałęsy” Fidyka będą miały premierę podczas 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego (26 maja-2 czerwca).