Film zrealizowany przez Jerzego Modlingera i Bogdana Saganowskiego jest relacją świadków tamtych zdarzeń. Mimo to ich opowieści bardzo się różnią i wciąż wzbudzają emocje. Reprezentanci aparatu władzy i opozycji przedstawiają często odmienne wersje wydarzeń, a nie tylko interpretacje faktów.

Opozycja skupiała wówczas ludzi o różnych światopoglądach i hierarchiach wartości, którzy potrafili zjednoczyć się w dziele odbudowy niepodległości. Czas pokazał jednak istniejące między nimi różnice. Zgodni są właściwie tylko na początku, gdy autorzy filmu próbują dowiedzieć się, jakie były  zapowiedzi polskich zmian.

Prof. Jerzy Reykowski, członek władz PZPR, mówi o doniosłości papieskiej wizyty, która była płomieniem zapalającym. I że wówczas po raz pierwszy bardzo duże grupy ludzi same się skrzykiwały, a nie były organizowane przez władze. To właśnie wówczas Jan Paweł II na placu Zwycięstwa wypowiedział pamiętne słowa: „Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi".

– Ojciec Święty zorganizował nam masy – żartem potwierdza Lech Wałęsa, przywódca „Solidarności", główny negocjator strony solidarnościowej.

Do tego system socjalistyczny był coraz bardziej zmurszały: coraz gorzej funkcjonowała gospodarka, rósł potężny dług zagraniczny, narastała inflacja. Społeczeństwo chciało zmian. Jakich? Tu już zaczyna się odmienna ocena przeszłości.

– Polaków mniej interesuje Okrągły Stół, bardziej suto zastawiony stół – mówił w latach 80. Mieczysław Rakowski, ówczesny premier.

Władze optowały za wprowadzaniem chińskiego modelu państwa, czyli: kapitalizm – tak, demokracja – nie. Tyle że w Polsce nie było to możliwe. W dokumencie wiele rozważań polityków związanych jest z organizacją i przebiegiem obrad Okrągłego Stołu, który do dzisiaj jest skrajnie różnie oceniany – przez jednych jako sukces, przez drugich jako dotkliwa porażka.

O przemianach Polski lat 80. i dzisiejszych tego konsekwencjach mówią m.in.: Wojciech Garstka, rzecznik prasowy MSW 1987 – 1990, Jan Olszewski, Jarosław Kaczyński, Leszek Balcerowicz, Ryszard Bugaj, Jadwiga Staniszkis, Andrzej Gwiazda, Władysław Frasyniuk, bp Alojzy Orszulik – członek Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, Czesław Kiszczak, Kornel Morawiecki, Stanisław Ciosek.

Mury runą

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

23.05 | tvp 1 | ŚRODA

Opactwa i klasztory: Koptowie w Egipcie 5.40, TVP 2, sobota

Opowieść o życiu zakonników w klasztorach Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, największego Kościoła chrześcijańskiego na Bliskim Wschodzie, w oazie Wadi Natroun. Obecnie w Egipcie jest 13 klasztorów, w których przebywa ponad tysiąc mnichów.

Wielcy mistrzowie kontra fałszerze i złodzieje 23.22, TVP Info, sobota

O podrabianiu dzieł sztuki, kradzieży i jej nowej formie, artnappingu, opowiada niemiecki dokument. Prezentuje sprawców i ludzi stojących za nimi.

Więcej niż fikcja: Śmierć człowieka pracy 22.40, TVP Kultura, niedziela

Film Michaela Glawoggera przedstawia pięć portretów ludzi pracy XXI wieku: Ukraińców narażających życie w grożących zawaleniem biedaszybach, Indonezyjczyków wydobywających siarkę. Mówi także o robotniczym piekle w Pakistanie, Nigerii i Chinach.

Dekalog... po „Dekalogu": Piąte 0.12, TVP Info, wtorek

Historia miłości 23-latków: Ani i śmiertelnie chorego Bartka. Wzruszająco przedstawia ją Ewa Świecińska.

homo.pl 22.00, HBO 2, środa

Bohaterowie filmu Roberta Glińskiego to pary homoseksualistów i lesbijek będące ze sobą w związkach od kilku lat. Poza jedną przebywającą w Wielkiej Brytanii wszystkie mieszkają w Polsce. Pokazują swoje twarze, opowiadają, gdzie pracują, jak żyją na co dzień.