Paweł Szkotak poleca Requiem dla snu

Chętnie obejrzę: Paweł Szkotak, reżyser i założyciel Teatru Biuro Podróży

Aktualizacja: 08.09.2011 14:09 Publikacja: 08.09.2011 14:08

Paweł Szkotak poleca Requiem dla snu

Foto: Forum

Zacznę od TVP Kultura. Stacja przypomni „Requiem dla snu" (piątek, godz. 23.35) – dramat w reżyserii Darrena Aronofsky'ego. Choć bohaterami filmu są narkomani, nie jest to opowieść o uzależnieniu, ale poruszający obraz o marzeniach, których nie można zrealizować, jeśli nie ma się siły stawić czoła rzeczywistości.

Magazyn TV - czytaj więcej

O tym, jak wiele w życiu zależy od nas i o tym, że sami kreujemy swój świat. Jeżeli tytułowemu słowu „dream" przypisać nieco odmienne znaczenie, niż uczynili to tłumacze, okaże się, że nie jest to requiem dla snu, ale dla marzenia właśnie. Film nie pozostawia złudzeń i nie daje nadziei. Ja jednak, na przekór Aronofsky'emu, wierzę, że człowiek jest zdolny pokonać swoje największe słabości i spełnić największe marzenia.

Jedynka pokaże hit „Casino Royale" (sobota, godz. 20.20) z komandorem Jej Królewskiej Mości Jamesem Bondem. Klasyka gatunku. Piękne kobiety, szybkie samochody, dobre garnitury. A Daniel Craig, przeobrażając się z szekspirowskiego aktora w superagenta zaskakuje bardziej niż sam James Bond.

We wtorek wrócę do TVP Kultura, bo tu będzie można obejrzeć rozmowę z Krystianem Lupą po najnowszej premierze „Poczekalni. 0" w Teatrze Polskim we Wrocławiu (godz. 20.20). Słowem – Lupa pod lupą. Budujący dowód na to, że w polskiej telewizji jest coraz więcej rodzimych programów kulturalnych, a wśród nich – tych poświęconych teatrowi. Wybitny reżyser, ciekawy temat – „Koniec z Lupą czy Lupa w poczekalni?". Program zdecydowanie godzien uwagi.

A swoją podróż po telewizyjnych kanałach zakończę w TVP 1, oglądając „Billy'ego Elliota" Stephena Daldry'ego (czwartek, godz. 22.55).

Doskonała przeciwwaga dla pesymistycznego „Requiem dla snu". Wzruszająca opowieść o marzeniach – okupionych ciężką pracą i łzami, ale jednak spełnionych. O wielkiej odwadze w byciu innym, tak potrzebnej i – na szczęście – coraz częściej spotykanej. W tle robotnicze protesty w thatcherowskiej Anglii nadające filmowi głębię i wyrazistość.

Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne