Czteroodcinkowy niemiecki cykl pokazuje złożoność i wyjątkowość budowy człowieka.
Jego doskonałość jest efektem wielu milionów lat ewolucji. Najbardziej zdumiewającym układem człowieka jest wzrok, aż 70 procent neuronów w mózgu jest związanych z jego obsługą. Potrafimy, jak żadne inne stworzenie, odróżniać aż dziesięć milionów odcieni barw. W ciągu jednej piątej sekundy oko potrafi przestawić ostrość z nieskończoności do kilkunastu centymetrów, dostrzega szczegóły w jaskrawym świetle słonecznym i w głębokim cieniu. Obejmuje wzrokiem niemal 180 stopni kątowych. Wzrok dostarcza kluczowych informacji w krytycznych momentach. Film pokazuje złożoność procesów zachodzących w mózgu człowieka w czasie tak ekstremalnych sytuacji jak policyjna pogoń czy gaszenie pożaru przez strażaków.
Naukowcy potrafią już podłączyć się bezpośrednio do ośrodka widzenia w mózgu. To szansa na odzyskanie wzroku m.in. dla niewidomej Cheri Robertson. Chirurdzy wywiercili jej otwory po obu stronach czaszki, odsłaniając mózg, a na powierzchni kory wzrokowej umocowali dwie trójkątne płytki z dwustoma maleńkimi elektrodami. Każda dotyka innego punktu kory mózgowej.
– Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam światło, dech mi zaparło. Nie mogłam w to uwierzyć – cieszy się kobieta.
Dokumentaliści pokazują też przypadek Michaela Maya, który stracił wzrok jako trzylatek, ale dzięki udanej interwencji lekarzy odzyskał go 40 lat później. Zamiast radości pojawiły się jednak problemy, bo mózg nie rozpoznaje tego, co widzą oczy wyleczonego. Michael nie ma pamięci wzrokowej świata. Kształtowana jest ona przez dziewięć pierwszych lat życia – zasoby powiększa każdy obraz, do którego dołączona jest treść i znaczenie. 43-letni mężczyzna musi od nowa uczyć się kojarzenia obrazu z treścią, co jest bardzo trudnym zadaniem.