W powszechnej świadomości problem niedożywienia dotyczy głównie krajów Afryki i Ameryki Południowej. Badania wykazują, że nie tylko. W 2003 roku ukazał się pierwszy kompleksowy raport o sytuacji w Polsce. Okazało się wówczas, że mimo prowadzonego od 1996 roku rządowego programu dożywiania uczniów w szkołach oraz licznych akcji organizacji pozarządowych, liczba dzieci niedożywionych w Polsce stale rośnie.
– Niedożywienie jest jednym z największych nierozwiązanych problemów społecznych w Polsce i dotyczy aż 170 tys. dzieci – twierdzi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
– Problem nieprawidłowego żywienia jest znacznie szerszy – dodaje Małgorzata Żak, prezes Fundacji Polsat. – Duża część dzieci je tylko to, co dostanie w szkole, a większość najmłodszych nie odżywia się w prawidłowo. Je zbyt mało lub dieta nie zawiera wszystkich niezbędnych składników.
W tym roku udało się zorganizować już 8. edycję programu „Podziel się posiłkiem”. Wraz z Fundacją przygotowuje ją firma Danone. Jej przedstawiciel Przemysław Pohrybieniuk zwraca uwagę, że niedożywienie ma charakter ilościowy, ale również jakościowy. Dlatego niezwykle ważne jest budowanie świadomości społecznej w zakresie zdrowego odżywiania.
Myślą przewodnią programu „Podziel się posiłkiem” są działania na rzecz walki z niedożywieniem oraz propagowanie właściwej diety dla dzieci w naszym kraju. Warto dodać, że w trakcie dotychczasowej akcji przekazano najmłodszym już ponad 9 milionów posiłków. Według szacunków ekspertów, obszarami w największym stopniu dotkniętymi niedożywieniem dzieci są województwa podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie.