23:30

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Na kolejne doniesienia zapraszamy od wczesnych godzin porannych.

23:20

Przypomnijmy, że dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 219 nowych przypadkach koronawirusa. To najniższy dobowy wzrost liczby zakażeń w maju.

22:57

– Tak naprawdę to klinicznie wirus już nie istnieje we Włoszech – powiedział telewizji RAI dyrektor szpitala San Raffaele w Mediolanie – mieście leżącym w regionie najbardziej dotkniętym epidemią we Włoszech. – Wymazy wykonane w ciągu ostatnich dziesięciu dni pokazują, że dawka wirusa (liczba cząstek w danej objętości płynu – red.) jest minimalna w porównaniu do badań przeprowadzanych przed jednym czy dwoma miesiącami – dodał Alberto Zangrillo. Jego zdaniem ostrzeżenia przed drugą falą epidemii były przesadzone, a politycy powinni wziąć pod uwagę nowe okoliczności. – Musimy wrócić do bycia normalnym krajem – ocenił dyrektor.

22:21

Pandemia zwiększyła popyt na opakowania do żywności, lekarstw oraz środków higieny i dezynfekcji. Jednocześnie spadają koszty ich wytwarzania, co zwiększa rentowność produkcji.

22:12

Pandemia zamroziła wynagrodzenia, na podwyżki i premie nie ma co liczyć. Ale może to pomóc firmom utrzymać miejsca pracy.

21:57

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i średnich w RPA nie wrócą do szkół w poniedziałek. Planowany termin otwarcia placówek został przesunięty o tydzień. Decyzja resortu edukacji została podjęta po protestach związków zawodowych nauczycieli, które oceniały, że szkoły nie otrzymały środków ochrony osobistej, w związku z czym zapewnienie bezpieczeństwa uczącym i uczniom nie będzie możliwe.

21:28

Liczba ofiar COVID-19 w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 104 tys. – wynika z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa. W USA potwierdzono dotąd ponad 1,77 mln przypadków zakażenia koronawirusem.

20:59

Dziewięcioletni chłopiec cierpiący na mózgowe porażenie dziecięce przebył dystans maratonu, wypełniając w ten sposób wyzwanie, które postawił sobie, by zebrać pieniądze m.in. na szpital pediatryczny.

20:20

W ciągu ostatniej doby w Turcji przeprowadzono 35,6 tys. testów na koronawirusa, zaś liczba wykrytych zakażeń wzrosła o 839. W kraju odnotowano śmierć 25 osób zakażonych SARS-CoV-2, a 989 pacjentów uznano za ozdrowiałych. W sumie w Turcji przeprowadzono ponad 2 mln testów – prawie 164 tys. dało wynik pozytywny. Liczba ofiar epidemii wynosi 4540. Na oddziałach intensywnej terapii pozostaje 648 zakażonych koronawirusem pacjentów.

20:13

W taryfikatorze mandatów pojawi się wkrótce nowe wykroczenie, za które kierowca dostanie mandat. Nie dotyczy ono jednak wszystkich kierowców.

20:01

Wsparcie finansowe dla medyków i przedsiębiorców – to główne założenia kazachskiego planu wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Władze w Nur-Sułtanie przeznaczyły na wsparcie obywateli i przedsiębiorców prawie 14 mld dolarów.

19:51

Koronawirus: darowizna sprzętu komputerowego z zerową stawką VAT

19:43

Przedsiębiorcy (fryzjerzy, restauratorzy), wynajmujący od gminy lokale użytkowe nie prowadzili w nich działalności z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Występują teraz do urzędu o umorzenie zaległości w opłatach. Rada gminy nie podjęła jeszcze uchwały w sprawie zasad udzielania ulg. Czy wójt umarza takie zaległości w formie decyzji administracyjnej?

19:30

W ciągu ostatnich 24 godzin w Szwecji nie odnotowano żadnego zgonu powiązanego z koronawirusem. To pierwszy taki przypadek od 13 marca – podały miejscowe służby medyczne.

18:52

Na codziennej konferencji prasowej brytyjskiego rządu poświęconej sytuacji epidemicznej w państwie przekazano, że w Wielkiej Brytanii zmarło 38,4 tys. osób zakażonych koronawirusem. Dane z ostatniej raportowanej doby mówią o 113 zmarłych.

18:34

W stanie Nowy Jork w ciągu 24 godzin zmarło co najmniej 56 osób zakażonych koronawirusem – podał na codziennej konferencji prasowej gubernator Andrew Cuomo. – Spadek (dobowej) liczby zgonów to ogromny postęp – ocenił. Polityk dodał, że spadła także liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 przyjmowanych do szpitali oraz liczba pacjentów cierpiących na COVID-19 wymagających intensywnej opieki. – Same dobre wiadomości – stwierdził Cuomo.

18:19

We Włoszech w ciągu doby odnotowano 355 przypadków koronawirusa i śmierć 75 osób zakażonych – podała Obrona Cywilna. Dobowe wzrosty są mniejsze niż w sobotę, gdy nowych przypadków było 416, a zgonów – 111. Liczba ofiar COVID-19 we Włoszech wynosi 33,4 tys. i jest trzecią najwyższą na świecie, po notowanych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Do tej pory we Włoszech zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 233 tys. osób – więcej przypadków odnotowano tylko w USA, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Z danych włoskiej Obrony Cywilnej wynika, że w porównaniu z sobotą liczba aktywnych przypadków koronawirusa spadła do 42 tys. Na oddziałach intensywnej terapii pozostaje 435 zakażonych SARS-CoV-2 pacjentów. Liczba ozdrowieńców wzrosła do 157,5 tys.

17:56

17:41

Po usunięciu ze statystyk czterech zdublowanych przez WSSE Katowice przypadków zakażeń, liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 w naszym kraju wzrosła do 23 786. Dane resortu zdrowia mówią, że w Polsce zmarły 1064 osoby zakażone koronawirusem.

17:35

Nowe przypadki dotyczą 8 województw: mazowieckiego (35), łódzkiego (30), śląskiego (13), małopolskiego (10), dolnośląskiego (9), podkarpackiego (4), świętokrzyskiego (2) i podlaskiego (1).

17:31

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 104 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. „W popołudniowych raportach WSSE nie mamy odnotowanego żadnego przypadku zgonu z powodu COVID19” – dodano.

17:13

Rząd Hiszpanii wystąpi o kolejne przedłużenie (tym razem o 15 dni) stanu zagrożenia epidemicznego, wprowadzonego z powodu koronawirusa. Premier Pedro Sanchez stwierdził, że choć w ostatnich tygodniach odnotowano „wspaniałe wyniki” na polu walki z epidemią, to batalia nie została zakończona. – Wirus wciąż jest w naszym kraju – powiedział.

16:49

Szpitale nie dostaną dodatkowych pieniędzy na zaplanowane na lipiec podwyżki wynagrodzeń medyków. Ryczałt za ten rok odrobią jednak w 2021 r.

16:12

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaapelował do nauczycieli, by ci podwyższyli uczniom oceny i udzielili im promocji do następnej klasy.

15:47

Koronawirus: izolacja nie oznacza bezczynności dla księgowych i biegłych

15:26

Agenda ONZ – Organizacja Narodowa Lotnictwa Cywilnego (ICAO) wezwała wszystkie kraje świata do ujednolicenia przepisów dotyczących podróży lotniczych w czasie pandemii COVID-19. W większości krajów rejsy ruszają na dobre od początku czerwca.

15:11

Kanadyjski rząd przeznaczy 30 milionów dolarów kanadyjskich na wsparcie lokalnych władz w promocji wakacji na „własnym podwórku”. Z powodu zamknięcia granic kraju przez władze w związku z pandemią koronawirusa Kanadyjczycy w tym roku muszą zrezygnować z egzotycznych wakacji.

14:53

W związku z reżimem sanitarnym związanym z COVID-19 gabinety stomatologiczne są w stanie przyjąć o wiele mniej pacjentów. Dlatego potrzebna jest korekta wycen procedur stomatologicznych – przekonuje Naczelna Rada Lekarska.

14:46

Samolot linii Air India, lecący z Delhi do Moskwy, zawrócił nad Uzbekistanem i wrócił na lotnisko, z którego startował, po tym, gdy zorientowano się, że pilot uzyskał dodatni wynik testu na koronawirusa.

14:22

W ciągu ostatnich 24 godzin na kontynencie afrykańskim zanotowano 6243 nowe przypadki zakażeń – najwięcej od samego początku epidemii.

14:08

100-letnia Indonezyjka wyzdrowiała z Covid-19, co czyni ją osobą, która wygrała z koronawirusem. Kamtim, która jak wielu Indonezyjczyków nosi jedno imię, w tym tygodniu została zwolniona ze szpitala po miesiącu leczenia w rodzinnym mieście Surabaja, drugim co do wielkości mieście Indonezji.

14:04

Możliwość stopniowego uruchamiania placówek oświatowych wiąże się z koniecznością stosowania nowych wytycznych zapewniających bezpieczeństwo dzieciom oraz pracownikom. W związku z tym Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Zdrowia podjęli decyzję o wsparciu szkół i placówek edukacyjnych w zakresie dodatkowych środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się i możliwością zakażenia się koronawirusem. Wnioski można składać jeszcze do 3 czerwca br.

13:38

W ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 16,4 tys. testów na koronawirusa – podsumowuje Ministerstwo Zdrowia.

13:16

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła o 286 do 181 482 – wynika z danych Instytutu Roberta Kocha. Potwierdzono 11 kolejnych zgonów, spowodowanych Covid-19. Łączna liczba ofiar w Niemczech wynosi 8,5 tys.

12:56

Osoby spędzające czas na plaży muszą zachować dystans społeczny, ale nie muszą mieć założonych na twarz masek – powiedziała Anna Popowa, szefowa Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu (Rospotrebnadzoru).

12:38

Ognisko koronawirusa w szpitalu psychiatrycznym w Bazarnym Karabułaku w obwodzie saratowskim. Podczas przesiewowego badania pracowników i osób przebywających w placówce wykryto 101 zakażonych, przy czym u 82 z nich choroba przebiega bezobjawowo.

12:33

Meczet Al-Aksa w Jerozolimie, trzecie po Mekce i Medynie najważniejsze sanktuarium islamu, został w niedzielę otwarty po raz pierwszy od 70 dni. W porannej modlitwie uczestniczyło ok. 700 wiernych. Musieli przestrzegać szeregu środków ostrożności, w szczególności konieczne było użycie masek, przyniesienie własnych dywanów modlitewnych, a także zachowanie dystansu społecznego.

12:14

Dr Adrien Proust mimo że odwiedzał ogniska zarazy na całym świecie, nigdy nie złapał żadnej zakaźnej choroby. Jak to możliwe? Kwitował to jednym zdaniem: wystarczy często myć ręce i twarz – pisze w „Rzeczy o historii” Krzysztof Kowalski.

11:59

Zjednoczone Królestwo ryzykuje, że ponownie straci kontrolę nad epidemią koronawirusa i znajdzie się w „bardzo niebezpiecznym momencie”, kiedy zacznie łagodzić wprowadzone obostrzenia – ostrzegli w sobotę eksperci naukowi i medyczni.

11:30

Egipskie hotele działające według nowych zasad wymuszonych pandemii koronawirusa są już maksymalnie wypełnione turystami – informuje Reuters.

10:51

Przez 17 dni w Hongkongu nie zanotowano żadnego „wewnętrznego” zakażenia koronawirusem. Ten okres zakończył się w niedzielę, gdy poinformowano o kobiecie, u której test potwierdził koronawirusa, a nigdzie w ostatnim czasie nie podróżowała – donosi „South China Morning Post”. Gazeta dodała, że mąż kobiety również „wstępnie” uzyskał dodatni wynik testu. Łączna liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Hongkongu wynosi obecnie 1083.

10:42

Liczba zakażeń koronawirusem w Singapurze wzrosła w niedzielę o 518, do łącznie 34 884 osób. Ministerstwo zdrowia w opublikowanym oświadczeniu zaznaczyło, że większość nowych przypadków stanowią imigranci zarobkowi, mieszkający w internatach.

10:25

– Gdy mieliśmy pandemię koronawirusa, był moment, gdy ludzie rzucili się do sklepów, przez jeden dzień czy dwa – sensacja! – pokazywano puste półki, były już krzyki, że będzie jak w kryzysie za czasów komunistycznych. Skąd! Minął jeden, dwa dni – wszystkie półki natychmiast się zapełniły i jakakolwiek panika, ruchy wszystko się skończyło – zauważył prezydent Andrzej Duda, według którego zawdzięczamy to polskim rolnikom, którzy „ciężko pracują, wytwarzają te produkty, przywożą swoje plony, sprzedają”.

10:05

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o godz. 10.00 o potwierdzeniu 115 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło kolejnych 3 chorych. Łącznie w Polsce potwierdzono dotąd 23 686 zakażeń. Zmarło 1064 pacjentów z COVID-19.

9:57

W Rosji w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 9268 nowych przypadków koronawirusa. Całkowita liczba zakażonych w Federacji Rosyjskiej przekroczyła tym samym 400 tys. i wynosi obecnie 405 843.

9:42

Liczba zakażonych w Afganistanie przekroczyła 15 tys. – podały miejscowe władze. Dzień po rekordowym dniu, gdy zanotowano 866 nowych przypadków, a niedzielę poinformowano o kolejnych 680. Zakażonych jest więc już więcej, niż np. w Danii czy Korei Południowej.

9:34

Prezydent USA Donald Trump ogłosił poinformował, że przełoży na wrzesień szczyt G7, który pierwotnie był zaplanowany na czerwiec. Trump zapowiedział też, że zamierza zaprosić na to spotkanie także Rosję.

Spotkanie przywódców G7 było zaplanowane od 10 do 12 czerwca w Camp David. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa, szczyt odwołano. Zamiast tego odbyła się wideokonferencja. Donald Trump jest jednak zdeterminowany, by szczyt zorganizować we wrześniu w Waszyngtonie.

9:06

Dzienny raport Ministerstwa Zdrowia o koronawirusie. Wyzdrowiało dotąd 11 271 pacjentów z Cobid-19 z ogółem 23 571 potwierdzonych przypadków zakażeń, czyli prawie 48 procent.

9:05

365. Łowicka Piesza Pielgrzymka dotarła w sobotę do Częstochowy – poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry. „Pielgrzymka wyruszyła z Łowicza na Jasną Górę 25 maja. Jeszcze tego samego dnia została zatrzymana przez policję, gdyż według funkcjonariuszy doszło do naruszenia przepisów dotyczących epidemii, a bezpośrednim powodem zatrzymania pielgrzymki było nielegalne zgromadzenie. Część pątników wróciła do domów, a część kontynuowała pielgrzymkę. We wtorek, 26 maja, łowicką pielgrzymkę rozwiązano. Od 27 maja pielgrzymka powróciła na szlak, ale odbywała się w innej formie – ks. Wiesław Frelek, przewodnik pielgrzymki, dostał pozwolenie na przemarsz pięciu osób” – czytamy w komunikacie. – Dzisiaj pieszo tutaj przyszły 22 osoby, ale są też inni, którzy dojechali, cała rzesza duchowych pielgrzymów – podkreślił o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

8:51

Od dawna są narzędzia prawne, by skutecznie wspierać przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością, także z powodu koronawirusa – analizują Stanisław Gurgul, sędzia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu w stanie spoczynku, oraz aplikantka radcowska Anna Lewandowska.

8:37

W sobotę w Brazylii odnotowano rekordową liczbę 33 274 nowych przypadków koronawirusa. Liczba ofiar Covid-19 jest już większa, niż we Francji i pod tym względem Brazylia plasuje się już tylko za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Włochami. Zakażeń w Brazylii potwierdzono już ponad 494 tys.

8:11

8:05

Masowe protesty w USA, wywołane śmiercią George’a Floyda, wywołują obawy środowiska medycznego o nową falę zachorowań na Covid-19. Jeśli protestowałeś wczoraj wieczorem, prawdopodobnie w tym tygodniu musisz przejść test na koronawirusa – powiedziała w sobotę wieczorem burmistrz Atlanty Keisha Lance Bottoms.

7:37

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział przełożenie szczytu G7 na wrzesień i poinformował o planie zaproszenia na niego kolejnych kraków – Rosji, Korei Południowej, Australii i Indii. Trump powiedział dziennikarzom, podróżującym z nim z Florydy do Waszyngtonu, że G7, które miało się odbyć pod koniec czerwca w Camp David, jest „bardzo nieaktualną grupą krajów” i nie reprezentuje właściwie „tego, co dzieje się na świecie”. Ogłoszenie decyzji o przełożeniu szczytu kończy zamieszanie, które Trump wywołał wcześniej, gdy zapowiedział spotkanie światowych przywódców w Camp David mimo pandemii koronawirusa.

7:14

Tajlandia poinformowała o czterech nowych przypadkach koronawirusa, wykrytych w ciągu ostatniej doby. Nie zanotowano nowych zgonów. Łącznie od stycznia liczba zakażeń wynosi 3081 a ofiar Covid-19 w Tajlandii było 57. Nowi pacjenci przybyli do Tajlandii ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji i Arabii Saudyjskiej. Wszyscy zostali poddani kwarantannie.

6:50

6:20

6:15

Z powodu Covid-19 zmarło dotąd w Polsce 1061 chorych, w tym 10 osób w sobotę.

6:10

W Polsce wykryto jak dotąd 23 571 zakażeń koronawirusem.

6:02

Według danych Johns Hopkins University, liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie przekroczyła w sobotę 6 milionów. Zmarło prawie 370 tys. chorych.

Najwięcej zakażeń zanotowano w Stanach Zjednoczonych (prawie 1,8 mln), następnie w Brazylii (ponad 465 tys.), Rosji (prawie 400 tys.), Wielkiej Brytanii (prawie 275 tys.), Hiszpanii (niemal 240 tys.), Włoszech (ponad 232 tys.), Francji (prawie 187 tys.), Niemczech (ponad 183 tys.), Indiach (prawie 182 tys.) oraz Turcji (ponad 163 tys.). Sześciocyfrową liczbę zakażonych potwierdzono też w Iranie i Peru.

Najwięcej ofiar Covid-19 zmarło również w Stanach Zjednoczonych – tam liczba zgonów przekroczyła już 100 tys. W Wielkiej Brytanii zanotowano dotąd 38 458 ofiar, we Włoszech – 33 340, we Francji – 28 717, w Brazylii – 27 878 a w Hiszpanii – 27 125. W żadnym innym kraju liczba ofiar nie przekroczyła 10 tys.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.