fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus: Kazachstan najlepiej sobie radzi w Azji Środkowej

AFP
Wsparcie finansowe dla medyków i przedsiębiorców – to główne założenia kazachskiego planu wychodzenia z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Władze w Nur-Sułtanie przeznaczyły na wsparcie obywateli i przedsiębiorców prawie 14 mld dolarów.

Władze Kazachstanu podają, że sytuacja w tym 18-milionownym kraju jest opanowana. Liczba zakażeń – według najnowszych danych 9,5 tys. osób – rośnie, ale bez gwałtownych skoków. Dlatego Kazachstan zaczyna odmrażać gospodarkę i wracać do normalności.

Pomoc liczona w miliardach

Rząd Kazachstanu już na samym początku pandemii zaproponował szereg rozwiązań wspierających obywateli. Po finansową pomoc sięgnęło dotychczas ponad 4,5 mln osób, dodatkowy milion otrzymał żywność i produkty gospodarstwa domowego. Ponad 2 mln obywateli oraz 11,5 tys. małych i średnich firm skorzystało z wakacji kredytowych oraz preferencyjnych pożyczek o łącznej wartości ponad 360 mld tenge (równowartość 3,5 mld zł).

Dodatkowo sektor małych i średnich przedsiębiorców oraz tzw. osoby samozatrudnieni wykorzystali ulgi podatkowe, co pozwoliło zaoszczędzić im około 1 biliona tenge (9,3 mld zł). Przedsiębiorcy mogą też wnioskować o niskooprocentowane pożyczki. Do pracy wróciło już ponad 1,1 mln osób.

Kazachstan wspiera również sąsiadów. Do Kirgistanu i Tadżykistanu władze republiki wysłały żywność oraz zapasy, w tym 10 tys. ton mąki.

Powrót do gospodarczego wzrostu

W tej chwili rząd w Nur-Sułtanie pracuje nad dalszym odmrażaniem gospodarki. Przygotowany we współpracy z Narodowym Bankiem Republiki Kazachstanu, Krajową Izbą Gospodarczą „Atameken” oraz przedstawicielami biznesu plan przywrócenia wzrostu gospodarczego będzie realizowany do końca roku. Plan zakłada wsparcie poszczególnych branż poprzez zachęty podatkowe, rozszerzenie akcji kredytowej, uregulowania dotyczące rozwoju infrastruktury, a także wsparcie produkcji krajowej, przedsiębiorczości i ochronę miejsc pracy.

Władze Kazachstanu znoszą do końca roku VAT na import części zamiennych do samolotów oraz zwalniają lotniska z podatku gruntowego oraz opłat za korzystanie z terenu.

Z VAT zostaną zwolnione także pasażerskie przewozy autobusowe na ważnych społecznie trasach. A inwestycje turystyczne w priorytetowych strefach otrzymają ulgi w CIT, podatku gruntowym i od nieruchomości. Nie będzie rewizji celnych pociągów kontenerowych poruszających się w tranzycie.

Przedsiębiorstwa przetwórcze mają zapewnione m.in. finansowanie środków obrotowych na preferencyjnych warunkach, mogą też występować o kredyty, w tym kredyt eksportowy. Rząd popiera producentów krajowych, wprowadzając obowiązek wykorzystywania kazachskich materiałów i sprzętu przez beneficjentów pomocy.

Górnictwo i hutnictwo może liczyć na zwiększony do 80 proc. limit uprawniający do automatycznego zwrotu VAT, co przyspieszy odzyskiwanie podatku za pierwsze trzy kwartały. Część zaliczkowego CIT zostanie przeniesiona na przyszły rok. Uproszczona zostanie również procedura kontroli celnej dla „przetwórstwa w wolnej strefie celnej”.

W przypadku rolnictwa rząd planuje m.in. poszerzyć listę surowców, które mogą być dotowane oraz wprowadzić nowy mechanizm finansowania na zasadzie „z pola na stragan”, co pozwoli zapewnić ciągłość sprzedaży produkcji rolnej.

W budownictwie zostaną wprowadzone specjalne normy, pozwalające na szybsze projektowanie i budowanie szpitali oraz innych obiektów, a terminy realizacji zobowiązań w ramach zamówień publicznych zostaną z automatu wydłużone. Rząd planuje również uruchomić pilotażowy program preferencyjnych kredytów mieszkaniowych „5-10-20” (przy czym 5 to stopa procentowa kredytu, 10 proc. wyniesie wkład własny, a 20 to okres kredytowania w latach).

Na wsparcie mogą liczyć również mali i średni przedsiębiorcy oraz sektor usług. Będą to m.in. mikropożyczki dla drobnych i małych przedsiębiorstw. Więcej branż skorzysta też z odroczenia spłat kredytów, a sprawozdawczość księgowa i skarbowa samozatrudnionych zostanie uproszczona.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA