23:05

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejna relacja od wczesnych godzin porannych na rp.pl.

22:55

Przypomnijmy, dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 236 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa. W ciągu ostatnich siedmiu dni dobowa liczba nowych zakażeń była mniejsza tylko raz, w niedzielę, gdy wynik dodatni dało 219 testów. Od początku epidemii w Polsce badania potwierdziły SARS-CoV-2 u 24 395 osób. 1092 osoby zakażone zmarły.

22:46

Co najmniej 20 dziennikarzy zakażonych koronawirusem zmarło w Peru, a ponad 50 choruje na COVID-19 – twierdzi peruwiański Narodowy Związek Dziennikarzy. – Wielu ze zmarłych pracowało w najbardziej dotkniętych epidemią regionach kraju – powiedziała CNN sekretarz generalna organizacji Zuliana Lainez.

22:32

– Mnie z Beatą Szydło dzieli bardzo wiele, ale jest różnica pomiędzy polityką społeczną rządu Beaty Szydło i pani minister Rafalskiej a polityką społeczną rządu pana Morawieckiego i pani Emilewicz. Nie można zamykać na to oczu – stwierdził Adrian Zandberg z partii Razem.

22:04

W jednej z restauracji w Maastricht napoje są roznoszone przez roboty. Humanoidalne maszyny zatrzymują się przy stolikach i odtwarzają nagranie: „Witaj, oto twoje zamówienie. Zabierz je proszę z tacy. Wrócę automatycznie za 20 sekund”. W Holandii lokale gastronomiczne mogą od 1 czerwca wydawać posiłki nie tylko na wynos. Obowiązuje limit osób mogących jednocześnie przebywać w danej restauracji (30) oraz nakaz utrzymywania półtorametrowego odstępu między stolikami. Klienci muszą rezerwować miejsca.

21:33

Premier Armenii Nikol Paszinian ostrzegł, że jeśli obywatele nie będą przestrzegać reguł mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w kraju wprowadzone ponownie zostaną surowe ograniczenia, z godziną policyjną włącznie. Szef rządu zaznaczył, że wprowadzenie restrykcji spowoduje głęboki kryzys gospodarczy. – Mamy 1-3 dni na zmianę sytuacji – dodał Paszinian. We wtorek w Armenii odnotowano najwyższy dotąd dobowy wzrost liczby zakażonych – po potwierdzeniu 517 przypadków liczba osób z SARS-CoV-2 przekroczyła 10 tys. 14 maja w Armenii przedłużono o miesiąc stan zagrożenia, wprowadzony pod koniec kwietnia. Część ograniczeń została zniesiona – otworzone zostały m.in. przedszkola, centra handlowe i siłownie. W miejscach publicznych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

21:06

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. O decyzji prezydenta poinformował jego rzecznik Błażej Spychalski. Kilka godzin wcześniej ustawa opuściła Sejm, który rozpatrzył poprawki Senatu, przyjmując część z nich.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

20:52

Klientów w centrach przybywa. Z tygodnia na tydzień ich liczba rośnie o ponad 10 proc. – wynika z badania ShopperTrak Index. Firmy wynajmujące sklepy boją się o kolejne miesiące.

20:45

W ciągu ostatniej doby w szpitalach we Francji na COVID-19 zmarły co najmniej 84 osoby – podał francuski resort zdrowia. Liczba zmarłych pacjentów wzrosła tym samym do 18 590. W domach opieki i podobnych placówkach odnotowano łącznie 10 350 zgonów osób z koronawirusem, co stanowi wzrost o 23 w porównaniu z ostatnimi danymi, opublikowanymi 29 maja. W sumie we Francji liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 28 940. W szpitalach pozostaje ponad 14 tys. osób z SARS-CoV-2, w tym ponad 1,2 tys. – na oddziałach intensywnej opieki.

20:42

Rolnictwo skorzysta z dodatkowych pieniędzy na walkę ze skutkami pandemii, ale musi być ekologiczne i cyfrowe.

20:13

Zdaniem dyrektora amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia dr. Francisa Collinsa jest mało prawdopodobne, by lepsza pogoda zatrzymała rozprzestrzenianie się koronawirusa.

19:34

Drugi dzień z rzędu hiszpańskie władze ogłosiły, że w ciągu doby nie odnotowano żadnego zgonu osoby zakażonej koronawirusem. Od niedzieli liczba ofiar epidemii w Hiszpanii utrzymuje się na poziomie 27 127. Dr Fernando Simon, główny epidemiolog kraju stwierdził jednak, że dane o przypadkach śmiertelnych z ostatnich dni mogą zostać zrewidowane, ponieważ w niektórych regionach są problemy z raportowaniem. Jednocześnie poinformowano, że w ciągu 24 godzin w Hiszpanii potwierdzono 137 nowych przypadków koronawirusa.

19:08

W ciągu ostatniej doby w Turcji przeprowadzono 32,3 tys. testów na koronawirusa, które u 786 osób dały wynik pozytywny. 22 osoby zakażone zmarły, 974 uznano za ozdrowiałe – podało miejscowe ministerstwo zdrowia. Na oddziałach intensywnej terapii pozostaje 633 pacjentów z SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Turcji wykonano ponad 2,1 mln testów i potwierdzono 165,5 tys. zakażeń. Liczba ofiar epidemii wynosi 4585.

18:43

18:30

Trybunał wyborczy w Boliwii poinformował, że osiągnął porozumienie z partiami politycznymi w sprawie wyborów prezydenckich, które nie odbyły się we wcześniej planowanym, majowym terminie z powodu epidemii koronawirusa. Jak podano, głosowanie ma zostać przeprowadzone 6 września. Poprzednie, październikowe wybory doprowadziły do fali protestów po tym, jak prezydent Evo Morales ogłosił się zwycięzcą przed opublikowaniem oficjalnych wyników. Opozycja zarzucała mu sfałszowanie wyborów, Morales oskarżał opozycję o zamach stanu. Po tym, jak prezydent ogłosił swą rezygnację i opuścił kraj jego obowiązki przejęła senator Jeanine Anez.

18:07

W ciągu ostatniej doby we Włoszech potwierdzono 318 kolejnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 – podała Obrona Cywilna. Poprzedni bilans dobowy mówił o 178 przypadkach. Z uwagi na śmierć 55 osób liczba ofiar epidemii wzrosła we Włoszech do 33 530. W ciągu ostatnich 24 godzin za ozdrowiałych uznano ponad 1,7 tys. zakażonych (łącznie 160 tys.). Liczba aktywnych przypadków spadła o 1,4 tys. do poziomu niespełna 40 tys. Na oddziałach intensywnej terapii pozostaje 408 pacjentów z SARS-CoV-2.

17:57

Brytyjskie ministerstwo zdrowia przekazało, że liczba ofiar COVID-19 w Wielkiej Brytanii wzrosła w ciągu doby o 324 i wynosi 39,3 tys.

17:53

Koronawirus SARS-CoV-2 nie jest tak niebezpieczny jak ospa, a szczepienie całej populacji przeciwko niemu jest niepraktycznepowiedział Aleksander Semenow, zastępca dyrektora ds. innowacji Instytutu Pasteura w Petersburgu.

17:40

Od poniedziałku liczba zakażeń wzrosła w Polsce o 236, liczba ofiar – o 18. W sumie od początku epidemii w naszym kraju potwierdzono 24 395 przypadków SARS-CoV-2, w tym 1092 śmiertelne.

17:35

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 129 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce i śmierci 11 osób zakażonych. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w woj. śląskim.

17:29

Sejm zakończył rozpatrywanie poprawek Senatu do ustawy o wyborach prezydenckich.

17:14

Covidowi rekordziści znad Zatoki Perskiej. Katar ma najwięcej na świecie przypadków zakażenia koronawirusem w stosunku do liczby mieszkańców. Zjednoczone Emiraty Arabskie zaskakują wielką liczbą przeprowadzonych testów.

17:11

Od poniedziałkowego wieczoru w Izraelu zmarły cztery osoby zakażone koronawirusem, potwierdzono też 84 nowe przypadki SARS-CoV-2. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła do 17 253, przypadków śmiertelnych – do 289. W Izraelu na oddziałach intensywnej terapii pozostaje 30 osób zakażonych koronawirusem.

17:05

Posłowie odrzucili poprawkę, która zwiększała (poza obwodami odrębnymi) minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej z 3 do 5 osób.

16:56

Rząd hiszpański zapowiedział wystąpienie do sądu przeciwko liniom lotniczym, które wymigują się od zwrotu pieniędzy za bilety na rejsy odwołane podczas pandemii koronawirusa. Są wśród nich Lufthansa, Wizz Air i Ryanair.

16:44

Posłowie zgodzili się na poprawkę, zgodnie z którą w przypadku nagłego i znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej na terenie danej gminy lub jej części, to Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra zdrowia, nie później niż 7 dni przed wyborami, może w drodze uchwały zarządzić na tym terenie głosowanie wyłącznie korespondencyjne.

16:05

Hiszpania zanotowała w maju rzadko spotykaną większą długoterminową stabilność systemu emerytalnego, ale ogłoszone dane nie dają powodu do wiwatowania, bo wynikają z kryzysu pandemii i większej liczby zgonów emerytów.

16:04

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do ustawy o wyborach prezydenckich, zgodnie z którą głosowanie miało się odbywać w godzinach 6-22.

16:03

Wszyscy zawodnicy, których Vital Heynen powołał na zgrupowanie w Spale mieli negatywne wyniki testów. Reprezentacja Polski może zacząć treningi.

15:58

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy, czy w związku z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa odczuli obniżenie poziomu życia.

15:55

Od soboty 6 czerwca zaczną obowiązywać nowe wytyczne m.in. dla branży fitness, organizatorów kongresów i targów oraz właścicieli parków rozrywki, basenów, sal zabaw.

15:43

Równowartość 420 miliardów złotych chce przeznaczyć Kreml na odbudowę gospodarki Rosji po pandemii. Na koniec przyszłego roku PKB ma zyskać 2,5 procent.

15:20

Sejm zajmuje się rozpatrzeniem uchwały Senatu RP w sprawie ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Rozpatrywane będą poprawki zgłoszone przez Senat.

15:07

Sejm wznowił obrady. Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego w poniedziałek prof. Mariana Filara.

14:54

W Hiszpanii za sprawą koronawirusa krewetki przestają być drogim delikatesem. Ceny spadły o połowę, ale szczęście dla ich smakoszy nie potrwa długo.

14:48

W stolicy Zimbabwe, Harare, zaostrzono reżim kwarantanny – policja i wojsko uniemożliwiły wielu samochodom i autobusom wjazd do centrum miasta w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Opozycja zarzuca jednak władzom, że pod pretekstem walki z koronawirusem uderzają w swoich przeciwników politycznych.

W ostatnich dniach liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Zimbabwe niemal się potroiła – i wynosi obecnie 203. W kraju na COVID-19 zmarły cztery osoby.

14:43

ING Bank Śląski udostępnił w aplikacji „Moje ING” możliwość zakupu notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych obligacji z gwarancją skarbu państwa.

14:35

Sejmowa komisja zdrowia większością 18 głosów przeciw 17 głosom poparła wydanie negatywnej opinii dla wniosku o wotum nieufności ministra Łukasza Szumowskiego.

14:23

Chiny muszą lepiej monitorować choroby o nieznanej przyczynie i niecodzienne incydenty dotyczące zdrowia publicznego – oświadczył prezydent Chin Xi Jinping, cytowany przez chińską telewizję państwową.

14:00

Starsi mężczyźni są bardziej narażeni na ciężki lub śmiertelny przebieg COVID-19. Jednak powodem do zmartwień jest ich stosunek do wirusa.

13:54

13:52

10, 70 a nawet 350 zł wynosi tzw. opłata covidowa w niektórych prywatnych placówkach medycznych. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny apeluje do przedsiębiorców o uczciwość i rzetelne informowanie konsumentów o cenach i opłatach przed realizacją usług. Inspekcja Handlowa zweryfikuje, czy przedsiębiorcy prawidłowo informują konsumentów o tzw. opłatach covidowych przed realizacją usługi.

13:51

13:44

Gwałtowna utrata miejsc pracy w Hiszpanii z powodu pandemii zatrzymała się w maju, powstały netto 97 462 miejsca pracy, ale był to najgorszy maj w historii tego kraju.

13:15

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1267773158351929351

13:12

W Singapurze od 2 czerwca część uczniów wraca do szkół po dwóch miesiącach obowiązywania w kraju kwarantanny w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

12:53

12:24

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii zbliżyła się do 50 tysięcy – wylicza Reuters, opierając te wyliczenia na liczbie aktów zgonu, w których jako przyczynę śmierci wpisano COVID-19 wystawionych w Anglii i Walii do 22 maja, wcześniej publikowanych informacji na temat liczby zgonów z powodu COVID-19 w Szkocji i Irlandii Północnej oraz informacjach o zgonach na COVID-19 w szpitalach na Wyspach po 22 maja.

AFP PHOTO / UK PARLIAMENT

AFP PHOTO / UK PARLIAMENT

12:19

Gospodarka Francji skurczy się w tym roku o 11 procent – stwierdził Bruno Le Maire, francuski minister finansów. Poprzednia rządowa prognoza mówiła o spadku PKB o 8 proc.

12:02

Wydaje mi się, że może nawet 80 proc. poprawek, które wczoraj zostały uchwalone w Senacie, powinno przejść w Sejmie. Co znamienne, tylko przy czterech czy pięciu z nich senatorowie PiS głosowali przeciwko – powiedział w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską Aleksander Pociej, senator KO. Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

11:57

W czasie masowych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 przeprowadzonych w Wuhan między 14 maja a 1 czerwca (miasto liczy 11 mln mieszkańców, badaniom poddano 9,9 mln) nie wykryto żadnych objawowych zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2, wykryto natomiast ok. 300 zakażeń bezobjawowych – informują władze miasta.

Hector RETAMAL / AFP

Hector RETAMAL / AFP

11:47

Konstytucyjny termin przeprowadzenia wyborów już minął. Teraz każde wybory, które odbędą się przed 6 sierpnia, będą skażone grzechem pierworodnym niekonstytucyjności. Być może będzie trzeba je powtórzyć – uważa dr hab. Marcin Matczak, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

11:39

W I kwartale pośrednicy uzyskali drugi najwyższy w historii wynik sprzedaży kredytów hipotecznych. W drugim widzą spadek całej akcji kredytowej i utrudnienia zwłaszcza dla firm.

11:23

Władze Senegalu przełożyły ponowne otwarcie szkół do odwołania, po tym jak u kilku nauczycieli wykryto zakażenie koronawirusem – poinformował resort edukacji Senegalu. Pierwotnie zakładano, że szkoły zaczną się otwierać od 2 czerwca. W Senegalu wykryto jak dotąd 3739 zakażenia koronawirusem i 43 zgony z powodu COVID-19.

11:20

W Chinach po czterech miesięcy zmagań z COVID-19 zmarł dr Hu Weifeng, jeden z lekarzy ze Szpitala Centralnego w Wuhan, w którym w grudniu 2019 roku zaczęto przyjmować pierwszych pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

11:08

Od najbliższej soboty, 6 czerwca, będzie można swobodnie korzystać z infrastruktury znajdującej się w lasach oraz parkach narodowych w całej Polsce – poinformowało ministerstwo środowiska.

10:51

W ciągu ostatniej doby w Korei Południowej stwierdzono 38 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i jeden zgon z powodu COVID-19 – poinformował przedstawiciel południowokoreańskiego resortu zdrowia, Sohn Young-rae na konferencji prasowej.

Jung Yeon-je / AFP

Jung Yeon-je / AFP

10:30

Mateusz Morawiecki: Chcę podziękować ministrowi Łukaszowi Szumowskiemu, Mariuszowi Kamińskiemu za odważne decyzje, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej.

10:26

10:12

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych na Śląsku przekroczyła 8,5 tysiąca.

10:09

Ponad 100 nowych zakażeń, połowa na Śląsku.

10:03

10:00

9:58

– Najważniejsze jest zachowanie równości szans wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich – mówił w Senacie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

9:37

Początek nowego tygodnia na GPW upłynął pod znakiem wzrostów. Jak ubogi kalendarz makroekonomiczny zostanie we wtorek wykorzystany przez inwestorów?

9:11

9:04

Rafał Trzaskowski na antenie Radia Zet zaapelował o to, by zbieranie podpisów rozpocząć „kiedy będzie zarejestrowany komitet wyborczy”.

JANEK SKARZYNSKI / AFP

JANEK SKARZYNSKI / AFP

8:40

8:38

W Indiach w ciągu doby zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto u 8392 osób – to największy dobowy wzrost liczby zakażeń w tym kraju.

8:29

Pierwszą turę obecny prezydent wygrywa w cuglach, ale w drugiej nie może być pewny zwycięstwa – wynika z sondażu United Surveys dla „DGP” i RMF FM. Frekwencja bliska 60 proc.

7:50

Hollywoodzkie związki zawodowe przygotowały 22-stronicowy plan zawierający wytyczne, jakich powinny przestrzegać ekipy filmowe, by móc wrócić do pracy. Są wśród nich częste testy na obecność koronawirusa, noszenie masek i przestrzeganie dystansu. Aktorom będzie trudniej – na planie nie mogą nosić maseczek, więc zaleca się kręcenie jak najmniej scen w bliskim kontakcie z innym aktorem lub wykorzystanie do tego celu efektów komputerowych.

Apu GOMES / AFP

Apu GOMES / AFP

7:35

Ostatnia doba we Włoszech przyniosła najmniej potwierdzonych zakażeń od 26 lutego – koronawirusa wykryto u 178 osób. Zmarło 60 pacjentów z Covid-19. Do tej pory infekcję potwierdzono u 233 197 osób, zmarło 33 475.

7:10

W Niemczech w ciągu doby potwierdzono 213 nowych zakażeń koronawirusem i 11 zgonów z powodu Covid-19. Łączna liczba zakażonych SARS-CoV-2 wynosi w tym kraju 182 082. Zmarło 8522 pacjentów.

7:02

W magazynie „Lancet” ukazał się artykuł na temat „najbardziej kompleksowego jak dotąd badania” na temat sposobów na spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zlecone przez WHO badanie opiera się na analizie dotychczas dostępnych ustaleń naukowców.

6:42

6:41

6:31

Ameryka jeszcze nie podniosła się z pandemii, a już kraj ogarnęła fala zamieszek wywołanych przemocą policji – pisze w korespondencji z Nowego Jorku Aleksandra Słabisz.

6:23

Biznes krytykuje ustawę ws. zakazu handlu, która nie podoba się też większości Polaków. Opozycja także wraca do projektu znoszącego zakaz – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

6:14

6:09

Pomimo pandemii i wbrew sceptycznym opiniom ekspertów udało się spiąć finansowanie dla jednej z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego, o wartości 7 mld zł – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:08

Szef MON zdecydował, że od 15 czerwca wznawia szkolenia wojskowe rezerwistów. Stawia na ochotników, głównie bezrobotnych, którzy stracili pracę z powodu epidemii SARS-CoV-2.

6:03

Oddalają się korzystne zmiany dla lawinowo rosnącej w czasie kryzysu grupy bezrobotnych – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:00

Sztab PiS chce, by jednym z tematów kampanii były inwestycje. Senat przyjął z poprawkami specustawę wyborczą – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

5:55

W Japonii w ciągu doby stwierdzono 37 nowych zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2 i dwa zgony z powodu COVID-19 – podało japońskie Ministerstwo Zdrowia. W samym Tokio wykryto w ciągu doby 13 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 – jak podkreśliła gubernator Tokio, Yuriko Koike, ponad połowa z tych przypadków dotyczy dwudziestolatków, a wiele zakażeń jest związanych z „nocną branżą rozrywkową”.

5:43

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wyraził wcześniej zaniepokojenie, że demonstracje w największym mieście USA po śmierci George’a Floyda mogą doprowadzić do wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Dodał, że protesty mogą utrudnić odmrażanie gospodarki w Nowym Jorku, które miało zacząć się 8 czerwca. 

5:24

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w USA przekroczyła w poniedziałek 1,8 mln – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa podawanych przez CNN. W USA wykryto jak dotąd 1811172 zakażenia koronawirusem i 105167 zgonów spowodowanych przez COVID-19.

5:23

W ciągu miesiąca liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Brazylii zwiększyła się pięciokrotnie – wynika z danych publikowanych przez resort zdrowia Brazylii.

Douglas Magno / AFP

Douglas Magno / AFP

5:11

Chińska Komisja Zdrowia Publicznego od 49 dni nie informuje o nowych zgonach z powodu COVID-19 wykrytych w ciągu doby – w tym czasie jednak, zmieniono klasyfikację jednego ze zgonów w Jilin uznając go za spowodowany koronawirusem SARS-CoV-2, przeklasyfikowano również jeden ze zgonów w Pekinie jako spowodowany przez COVID-19. Łączna liczba ofiar COVID-19 w Chinach wynosi 4634. Ostatni raz korekty liczby ofiar COVID-19 chińska Komisja Zdrowia Publicznego dokonała 17 maja.

4:42

4:41

Liczba ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Meksyku przekroczyła 10 tysięcy – Meksyk jest tym samym siódmym krajem świata, w którym, w wyniku COVID-19, zmarło ponad 10 tysięcy osób.

Alfredo ESTRELLA / AFP

Alfredo ESTRELLA / AFP

4:25

4:20

W wyniku COVID-19 w Polsce zmarły 1074 osoby.

4:15

W Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto jak dotąd u 24165 osób.

4:10

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 6265496 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 375526 osób. Za wyleczone uznaje się 2695829 osoby, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1811370 osób, w Brazylii – 526447, w Rosji – 414328, w Wielkiej Brytanii – 277736, w Hiszpanii – 239638, we Włoszech – 233197, w Indiach – 198370, we Francji – 189348, w Niemczech – 183594, w Peru – 170039, w Turcji – 164769, w Iranie – 154445, w Chile – 105158, w Meksyku – 93435, w Kanadzie – 93288, w Arabii Saudyjskiej – 87142, w Chinach – 83022, w Pakistanie – 72460, w Belgii – 58517, w Katarze – 58433, w Bangladeszu – 49543, w Holandii – 46749, na Białorusi – 43403, w Ekwadorze – 39098, w Szwecji – 37814, w Singapurze – 35292, w ZEA – 35192, w RPA – 34357, w Portugalii – 32700, w Szwajcarii – 30871.

W wyniku COVID-19 w USA zmarło 105165 osób, w Wielkiej Brytanii – 39127, we Włoszech – 33475, w Brazylii – 29937, we Francji – 28836, w Hiszpanii – 27127, w Meksyku – 10167, w Belgii – 9486, w Niemczech – 8555, w Iranie – 7878, w Kanadzie – 7404, w Holandii – 5981, w Indiach – 5608, w Rosji – 4849, w Chinach – 4634, w Peru – 4634, w Turcji – 4563, w Szwecji – 4403, w Ekwadorze – 3358, w Szwajcarii – 1920, w Irlandii – 1650, w Indonezji – 1641.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.