Radni Budapesztu przegłosowali w środę nazwanie jednej z ulic miasta imieniem zmarłej w 1937 roku pisarki, Cecile Tormay. Była ona znana ze zdecydowanie antysemickich poglądów.
Propozycję nazwania ulicy jej imieniem wystosowali radni z prawicowej partii Jobbik.
Federacja węgierskich wspólnot żydowskich, Mazsihisz, wyraziła oburzenie co do tej decyzji i poprosiła burmistrza Istvana Tarlosa o odwołanie jej. W oficjalnym piśmie skierowanym do władz miasta przedstawiciele Mazsihisz piszą: "Federacja Gmin Żydowskich jest zszokowana tym, że ulica miasta zostanie nazwana imieniem Cecile Tormay, autorki, której jawnie antysemickie idee i myśli zostały przyjęte jako wiodące przez węgierskich polityków popierających jej poglądy. Wzywamy do nienadawania miejscom publicznym miana osób, których życie i twórczość rodzi wątpliwości co do zaangażowania rządu w walce z antysemityzmem."
Cecile Tormay była ulubioną autorką Mikosa Horthy'ego, który podczas II wojny światowej był przywódcą Węgier uznawanym za sojusznika Hitlera.
Propozycja Jobbiku nazwania budapeszteńskiej ulicy nazwiskiem kontrowersyjnej pisarki nastąpiła w trudnym momencie, gdy na Węgrzech aktywizują się nastroje antysemickie.