Na tym kończymy dzisiejszą relację. Kolejna już od rana na rp.pl. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
Aktualizacja: 23.05.2021 08:00 Publikacja: 11.11.2020 05:41
Foto: AFP
Na tym kończymy dzisiejszą relację. Kolejna już od rana na rp.pl. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.
23:12
22:32
Druga fala epidemii koronawirusa stawia Światową Organizację Zdrowia pod presją przeprowadzenia reform. Organizacja ma nadzieję, że prezydent-elekt Joe Biden wycofa się z decyzji o wycofaniu USA z agencji zdrowia. Nagrania pokazują, jak w prywatnych rozmowach eksperci WHO oceniali sposoby walki z pandemią.
21:59
Teksas jest pierwszym amerykańskim stanem, w którym odnotowano ponad milion zakażeń.
21:53
Republika Południowej Afryki otworzy się na podróże do wszystkich państw, aby pobudzić branżę turystyczną i hotelarską.
20:57
20:29
Odpowiedzią na agresję i przemoc musi być zdecydowana i stanowcza reakcja Policji. Nie mają w tym względzie znaczenia poglądy polityczne organizatorów i uczestników demonstracji, wznoszone podczas nich hasła, czy niesione sztandary – poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.
19:39
We Francji odnotowano 35 879 nowych przypadków zakażeń. Zmarło kolejnych 328 pacjentów.
19:07
18:45
Władze Litwy podjęły decyzję o stworzeniu szpitala tymczasowego w centrum wystawowym w Wilnie. Na miejscu będzie przygotowanych 700 łóżek dla pacjentów z koronawirusem.
17:43
Władze Węgier opracowały projekt ustawy, która po wejściu w życiem praktycznie uniemożliwiałaby adopcję dzieci przez pary tej samej płci. Obrońcy praw uważają, że jest to atak na społeczność LGBTQ, ponieważ z powodu epidemii koronawirusa nie mogą protestować.
17:13
16:58
W mieszkaniu, które znajdowało się na trasie Marszu Niepodległości w Warszawie, wybuchł pożar. Na balkonie nad nim wisiała flaga LGBTQI i baner Strajku Kobiet. W sieci opublikowano nagranie z momentu zdarzenia.
16:57
Rząd Słowacji przedłuży stan wyjątkowy do końca roku, aby walczyć z gwałtownym wzrostem liczby nowych przypadków koronawirusa – poinformowała w środę minister sprawiedliwości Maria Kolikova.
16:42
16:41
„Naszym zdaniem patriotyzm to to w dużej mierze odpowiedzialność za drugiego człowieka i własną wspólnotę. Odcinamy się od próby destabilizacji i anarchizacji życia politycznego i społecznego państwa, które w ostatnich tygodniach były podejmowane przez środowiska liberalne i lewicowe” – głosiło oświadczenie stowarzyszenia Marsz Niepodległości sprzed dwóch dni. Tyle teoria.
Bartkiewicz: Kto nie maszeruje ten nie kocha ojczyzny?
16:39
Chiński koncern farmaceutyczny Sinopharm poinformował w środę o wynikach dużych badań klinicznych opracowanej szczepionki przeciw Covid-19. Przedstawiciele koncernu poinformowali, że „wyniki są lepsze niż oczekiwano”.
16:24
W swoim przemówieniu na Rondzie Dmowskiego poseł Konfederacji i prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki zaapelował do rządzących, aby „zaprzestali obłędnej polityki postępującego lockdownu” i skupili się na pomocy seniorom i najsłabszym. – Chcemy skuteczności w systemie ochrony zdrowia i chcemy, żeby rząd pozwolił Polakom prowadzić możliwie normalne życie – zaznaczył Winnicki.
16:05
15:53
Zdaniem Krzysztofa Bosaka w postawie prezydenta Warszawy widać stronniczość w kwestii organizacji tegorocznego Marszu Niepodległości. – Trzeba zwrócić uwagę na daleko idącą niekonsekwencję jeżeli chodzi o Rafała Trzaskowskiego – podkreślił w programie „Onet Rano” Krzysztof Bosak. – On i jego urzędnicy chwytają się wszystkich pretekstów, żeby pokazać, że przeprowadzenie marszu nie jest możliwe do przeprowadzenia nawet w tej nowej formule. W strajkach kobiet uczestniczył i promował się tam. Widać u niego brak odpowiedzialności, czy jakąś stronniczość, której nie chcielibyśmy widzieć u samorządowca, który stoi na czele stolicy. Natomiast po zmianie formuły, zgoda Rafała Trzaskowskiego jest niepotrzebna – ocenił.
15:25
Władze Niemiec poinformowały o największym od kwietnia wzroście zgonów wśród osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano 18 487 nowych zakażeń i 261 zgonów.
15:04
14.50
Tuż po tym jak amerykański koncern ogłosił sukces, głos w sprawie swojej szczepionki zabrali Rosjanie. Czytaj więcej
14.40
14.15
Fotorzepa/Jakub Czermiński
Warszawska policja interweniowała wobec osób, które podczas manifestacji w Alejach Jerozolimskich wtargnęły na jezdnię. „Policjanci kierują do nich komunikaty wzywające do zachowania zgodnego z prawem; osoby są informowane, że zgromadzenie w takiej formule jest nielegalne” – informuje Komenda Stołeczna Policji.
Policjanci interweniowali również w związku z użyciem przez uczestników marszu materiałów pirotechnicznych. Jak informuje policja, „zabezpieczono kilkadziesiąt sztuk rac i świec dymnych; legitymowane są osoby, które używały takich materiałów”.
13.50
Fotorzepa/Jakub Czermiński
Stołeczna policja wstrzymała ruch kołowy między pl. Zawiszy a rondem Waszyngtona w związku z zapowiedzianą przez narodowców zmotoryzowaną manifestacją. Zapowiadany rajd przybiera jednak formę marszu
13.10
Komisja Europejska zatwierdziła w środę umowę z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer, przewidującą zakup do 300 milionów dawek szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi – poinformowala KE
13.00
Aż 28 tys. zł straciła 75-latka z Nowej Huty, która odebrała telefon od rzekomej wnuczki i uwierzyła oszustom, że jej krewna zakażona koronawirusem w stanie krytycznym przebywa w szpitalu
12.45
Szczepionka na COVID-19 uratuje linie lotnicze. Na początek zyskają te linie, które posiadają certyfikat CEIV Pharma potwierdzający ich zdolność do przewozu farmaceutyków specjalnej troski, jakim z pewnością jest ta szczepionka. Potem powinny ruszyć przewozy pasażerskie.
12.40
Prezydent Andrzej Duda zaapelował do osób, które pokonały COVID-19 o oddawanie osocza. – Sam zrobię to w najbliższych dniach po zakończeniu właściwych procedur medycznych – oświadczył prezydent.
12.36
12.30
Prezydent wygłosił orędzie na Święto Niepodległości
12.00
Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęły się uroczystości w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele władz państwowych złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Obchody Narodowego Święta Niepodległości mają w tym roku skromniejszy niż zazwyczaj charakter ze względu na epidemię koronawirusa.
11.45
W „spektaklu” Covid-19 są nie tylko „statyści”, ale wręcz „aktorzy” odgrywający sceny ataków duszności, śmierci i pakowania do worków – tak zmagający się z koronawirusem Jerzy Polaczek, poseł PiS, odniósł się do kontrowersyjnej wypowiedzi Edyty Górniak na temat pandemii
11.30
11.15
3945 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Na Covid-19 zmarło 101 chorych
11.05
W Rosji minionej doby zmarły 432 osoby chore na COVID-19. To największa liczba zgonów od początku pandemii. Zarejestrowano ponad 19 tysięcy 800 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o tysiąc mniej niż dzień wcześniej.
11.00
53,2 tysiące testów przeprowadzonych w ciągu doby dało 25 221 pozytywnych wyników. Oznacza to, że pozytywny wynik dało 47,4 proc. testów
10.55
11 listopada resort zdrowia poinformował o przeprowadzeniu w Polsce w ciągu doby o ok. 15,8 tysiąca mniej testów niż w środę 4 listopada.
10.50
Liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby w Polsce w porównaniu do środy przed tygodniem wzrosła o 529, co oznacza wzrost liczby zakażeń koronawirusem środa do środy o 2,14 proc.
10.45
Średnia liczba zakażeń koronawirusem w ciągu doby z ostatnich 7 dni wynosi obecnie 66,79 na 100 tysięcy mieszkańców. Zgodnie ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego reżim narodowej kwarantanny ma być wprowadzony, gdy wskaźnik ten wyniesie 70-75
10.40
Średnia liczba zakażeń w ciągu doby z ostatnich 7 dni wynosi obecnie 25615
10.35
W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 221 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 430 pacjentów. Czytaj więcej
10.20
Andrzej Duda złożył wieńce w Świątyni Opatrzności Bożej na grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego oraz przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Następnie rozpoczęła się uroczysta msza, w której uczestniczą między innymi prezydent i pierwsza dama.
10.13
Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów wymagających respiratorów przebywających w polskich szpitalach wzrosła o 77 i wynosi 1 975. Dla pacjentów z COVID-19 pozostały 12 082 wolne łóżka i 594 respiratory. Liczba osób na kwarantannie wzrosła w ciągu doby o ponad 23,5 tys. i przekroczyła 431 tysięcy.
10.00
09.50
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Alejach Ujazdowskich. Wcześniej Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego i Ignacego Daszyńskiego, a także Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. Państwowe uroczystości w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mają ograniczony charakter ze względu na epidemię koronawirusa.
09.45
09.20
Na Ukrainie ostatniej doby wykryto 10 611 nowych zakażeń koronawirusem, 191 chorych zmarło, 6802 wyzdrowiało, a hospitalizowano 1453 osoby.
08.48
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty apeluje do premiera o wzmocnienie kadr w przedszkolach.
Przedszkola i zerówki to jedyne obecnie placówki oświatowe nadal otwarte pomimo epidemii i zamknięcia podstawówek i szkół średnich. Jak wynika z apelu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty do premiera i ministra edukacji narodowej, przedszkola są na krawędzi kryzysu kadrowego. Potrzebne są więc zmiany, by zapewnić bezpieczny pobyt w tych placówkach zarówno dzieciom, jak i wychowawcom
08.15
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w PR I zaapelował do dyrektorów szpitali, aby przyjmowali pomoc wojska w walce z epidemią koronawirusa. Wskazywał, że zdarzają się przypadki, kiedy szpitale odmawiają przyjęcia takiej pomocy.
08.00
W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 25 012 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 201 kolejnych zgonów. Od początku epidemii w Brazylii zdiagnozowano 5 mln 700 044 przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 162 829
07.20
W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 111 433 nowe przypadki infekcji Covid-19 i 590 kolejnych zgonów – poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (JHU). Od początku pandemii w USA zdiagnozowano łącznie 10 mln 241 488 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 239 618.
07.13
Komisja Europejska podpisze dziś umowę na dostawy do 300 milionów dawek szczepionki na koronawirusa, która opracowywana jest przez amerykański Pfizer i niemiecki BioNTech. Skuteczność wspólnego projektu ma wynosić ponad 90 procent. Dostęp do szczepionek będzie miała także Polska jako jeden z unijnych krajów, które uczestniczą we wspólnych zakupach.
6:50
W Czechach w ciągu doby wykryto 9016 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – o ok. 3 tysiące mniej niż przed tygodniem. Zmarło kolejnych 60 osób chorych na COVID-19 – ale liczba ta będzie jeszcze aktualizowana. Liczba aktywnych przypadków COVID-19 w Czechach spadła do 147 084.
6:25
Tak zmieniała się liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Polsce.
Rzeczpospolita
6:20
W Niemczech w ciągu ostatniej doby wykryto 18 487 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło 261 chorych na COVID-19.
6:10
Tak kształtuje się średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce w poszczególnych miesiącach.
Rzeczpospolita
6:05
W Polsce wykryto jak dotąd 593 592 zakażenia koronawirusem, zmarło 8 375 chorych na COVID-19.
Rzeczpospolita
6:02
W wyniku COVID-19 zmarło na świecie 1 270 706 chorych. W USA w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło 239 628 osób, w Brazylii – 162 802, w Indiach – 127 059, w Meksyku – 95 027, w Wielkiej Brytanii – 49 861, we Włoszech – 42 330, we Francji – 41 062, w Hiszpanii – 39 345, w Iranie – 39 202, w Peru – 34 943, w Argentynie – 34 183, w Kolumbii – 33 128, w Rosji – 30 899.
6:00
Według danych Johns Hopkins University liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie, potwierdzonych wynikami testów, wynosi obecnie 51 395 233. Najwięcej zakażeń wykryto w USA – 10 246 212. W Indiach wykryto 8 591 730 zakażeń, w Brazylii – 5 699 005, we Francji – 1 857 309, w Rosji – 1 802 762, w Hiszpanii – 1 381 218, w Argentynie – 1 262 476, w Wielkiej Brytanii – 1 237 198, w Kolumbii – 1 155 356, we Włoszech – 995 463, w Meksyku – 967 825, w Peru – 923 257, w RPA – 740 254, w Niemczech – 715 693, w Iranie – 703 288, w Polsce – 593 592, w Chile – 523 907, w Belgii – 507 475, w Iraku – 505 310, na Ukrainie – 493 544, w Indonezji – 444 348, w Czechach – 429 880, w Holandii – 426 227, w Bangladeszu – 423 620.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.
Jean Kaseya, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób poinformował, że w ciągu 48 godzin powinniśmy wiedzieć więcej o tajemniczej chorobie, która pojawia się w Afryce. Będzie to możliwe dzięki analizie laboratoryjnej materiału biologicznego, pobranego od chorych.
Od 1 stycznia do 30 listopada 2024 r. w Polsce odnotowano 28 490 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie 2023 r. były to 792 zachorowania. Około połowy rozpoznań kokluszu nie ma potwierdzenia laboratoryjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas