Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Holandia deklaruje, że chce przekazać Ukrainie myśliwce F-16 "tak szybko, jak to możliwe".
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować w czwartek od rana.
Deklaracja szczytu NATO w Waszyngtonie
„Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę zniszczyła pokój i stabilność na obszarze euroatlantyckim, a także poważnie podważyła globalne bezpieczeństwo (…) Rosja pozostaje największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa Sojuszników” – czytamy w deklaracji szczytu w Waszyngtonie, który opublikowany został na stronie internetowej NATO.
Czytaj więcej
„Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę zniszczyła pokój i stabilność na obszarze euroatlantyckim, a także poważnie podważyła globalne bezpieczeństwo. Rosja pozostaje największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa Sojuszników” – czytamy w deklaracji szczytu w Waszyngtonie, który opublikowany został na stronie internetowej NATO.
Do Mołdawii, omijając przejścia graniczne, przybyło około 23,5 tys. Ukraińców
Mołdawska sekcja Radia Wolna Europa, powołując się na dane straży granicznej, informuje, że od 24 lutego 2022 roku do 31 maja 2024 roku około 23,5 tys. Ukraińców przybyło do Mołdawii, omijając przejścia graniczne. Liczby te dotyczą mężczyzn w wieku poborowym – tylko dla tej grupy na granicy z Mołdawią istnieją bowiem ograniczenia. Jak zauważono, nie oznacza to jednak, że wszyscy ci ludzie w Mołdawii przebywali nielegalnie.
Kolejna rosyjska specjalność eksportowa zagrożona sankcjami
Amerykanie odcinają Rosjan od certyfikatów środowiskowych - To może być koniec eksportu ryb i owoców morza do krajów Unii Europejskiej.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone chcą pozbawić Rosję możliwości korzystania z międzynarodowych, połowowych certyfikatów środowiskowych. Są one niezbędne do eksportu ryb i owoców morza do Unii Europejskiej.
Tomasz Siemoniak: Viktor Orban rozrywa jedność NATO i staje się pionkiem Rosji
Jak zaznaczył w "Kropce nad i" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, mówiąc o ostatnich działaniach premiera Węgier, „Viktor Orban rozrywa jedność Zachodu”. - Rozrywa jedność NATO, jedność Unii Europejskiej. - I powinien zapłacić za to cenę, bo jest po stronie zła — stwierdził. Jak dodał, mimo że premier Węgier politycznie wywodzi się z antykomunistycznej opozycji, dziś staje się "żałosnym pionkiem Rosji”.
Czytaj więcej
Jak ocenił w "Kropce nad i" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, Viktor Orban "rozrywa jedność Zachodu, jedność NATO, jedność Unii Europejskiej". - I powinien zapłacić za to cenę, bo jest po stronie zła, po prostu sytuuje się po stronie zła - zaznaczył.
Andrzej Duda: Ukraina w NATO? Jest jeden problem
Jak powiedział przed rozpoczęciem szczytu NATO w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda, „nikt z zewnątrz nie może zablokować akcesji Ukrainy do NATO”. - Decydują o tym państwa Sojuszu i ukraińskie społeczeństwo, którego głos jest jasny. Dziś dyskusja dotyczy tylko terminu akcesji - stwierdził.
Czytaj więcej
Jak powiedział przed rozpoczęciem szczytu NATO w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda, „nikt z zewnątrz nie może zablokować akcesji Ukrainy do NATO”. - Decydują o tym państwa Sojuszu i ukraińskie społeczeństwo, którego głos jest jasny. Dziś dyskusja dotyczy tylko terminu akcesji - stwierdził.
Rosja: Przepadł projekt ustawy o sprzedaży alkoholu wyłącznie w sklepach monopolowych
Duma Rosyjska poniosła porażkę w walce z pijaństwem - niespodziewanie przepadł projekt ustawy o sprzedaży alkoholu w Rosji wyłącznie w sklepach monopolowych.
Czytaj więcej
W rosyjskiej Dumie przepadł projekt ustawy o sprzedaży alkoholu w kraju wyłącznie w sklepach monopolowych. W Rosji, którego obywatele wypijają rocznie ocean alkoholu, połowa osad i miasteczek jest pozbawiona w ogóle legalnych punktów sprzedaży alkoholu. Tam króluje samogon lub alkohol z nielegalnych gorzelni kontrolowanych przez kaukaskie mafie.
Radosław Sikorski: I Wojna Światowa zakończyła się dla Niemiec, gdy zabrakło im zasobów. Myślę, że Putin jest już w drodze
Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ, opublikował w mediach społecznościowych post, w którym odniósł się do Rosji. „Nie dajcie się zwieść rosyjskiej propagandzie na temat kondycji jej gospodarki. Mierzenie osiągnięć Rosji na podstawie PKB jest głupie” – ocenił. Polityk w swoim wpisie zaznaczył również, że „wojny kończą się pod każdym względem”. „I Wojna Światowa zakończyła się dla Niemiec, gdy zabrakło im zasobów. Myślę, że Putin jest już w drodze” – zaznaczył.
Szijjarto: Powrót Donalda Trumpa to szansa na pokój w Ukrainie
Jak powiedział w rozmowie z agencją Reutera minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto, Budapeszt uważa, iż powrót Donalda Trumpa na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych to "szansa na pokój" w Ukrainie. Zaznaczył też, że Rosja nie stanowi zagrożenia dla NATO i UE, gdyż tamtejsi przywódcy "są racjonalni".
Rosja nasila działania destabilizacyjne wymierzone w NATO?
Rosja od pół roku nasila działania destabilizacyjne wymierzone w NATO - powiedział w telewizji CNN urzędnik Sojuszu. Moskwa rekrutować ma osoby poszukujące zarobku do prowadzenia akcji dywersyjnych w państwach NATO, w tym w Polsce. - Rosja próbuje wpędzić naszych sojuszników w poczucie wstydu - powiedział rozmówca stacji.
Joe Biden: Rosja przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, rozpoczynając obrady przywódców państw NATO, zaznaczył między innymi, że „obecnie Rosja przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny”. - Znacząco zwiększyła swoją produkcję broni, amunicji i pojazdów. Robi to dzięki pomocy Chin, Korei Północnej i Iranu. Nie możemy pozwolić, żeby nasz Sojusz pozostał w tyle - powiedział prezydent USA.
Czytaj więcej
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, rozpoczynając obrady przywódców państw NATO w Waszyngtonie, podkreślił między innymi, że sojusznicy "po raz pierwszy w historii" zobowiążą się do zwiększenia inwestycji w produkcję i zakup uzbrojenia. - Jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek - powiedział.
USA: W Europie rozmieszczona zostanie broń hipersoniczna
"Stany Zjednoczone rozpoczną w Niemczech w 2026 r. sporadyczne rozmieszczanie zdolności prowadzenia ognia dalekiego zasięgu w ramach planowania trwałego stacjonowania tych środków w przyszłości" - czytamy w komunikacie w sprawie porozumienia rządów Stanów Zjednoczonych i Niemiec. Jak zauważają komentatorzy, będzie to pierwsze rozmieszczenie amerykańskich rakiet o tak dużym zasięgu od czasu rosyjskiej inwazji. Ma być to między innymi odpowiedź na rozmieszczanie przez Rosję rakiet Iskander na Białorusi i w Obwodzie Królewieckim.
Czytaj więcej
Biały Dom poinformował w środę, że USA zaczną rozmieszczanie w Niemczech rakiet dalekiego zasięgu, w tym pocisków hipersonicznych, rakiet SM-6 i tomahawk.
Andrzej Duda: NATO musi prowadzić twardą, konsekwentną politykę
Przed rozpoczynającym się jubileuszowym Szczytem NATO w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu portalowi Politico. Jak zaznaczył, „Polska oczekuje twardej i konsekwentnej polityki wzmacniania obronności Sojuszu Północnoatlantyckiego”. – Dziś najważniejszym punktem odniesienia jest wojna na Ukrainie i ogromny deficyt poczucia bezpieczeństwa, przede wszystkim w Europie Środkowej – dodał.
Czytaj więcej
Polska oczekuje twardej i konsekwentnej polityki wzmacniania obronności Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziś najważniejszym punktem odniesienia jest wojna na Ukrainie i ogromny deficyt poczucia bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z portalem Politico prezydent Andrzej Duda.
Wołodymyr Zełenski dziękuje za podjęcie "praktycznych kroków w celu osiągnięcia celu wszystkich Ukraińców"
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest wdzięczny Stanom Zjednoczonym, Danii i Holandii za podjęcie praktycznych kroków w celu osiągnięcia celu wszystkich Ukraińców”. - Wzmocnienia ukraińskich sił powietrznych myśliwcami F-16. Jestem wdzięczny Belgii i Norwegii za chęć dostarczenia nam myśliwców F-16 - zaznaczył. - To wyraźny sygnał, że zdolność Rosji do terroryzowania narodu, miast i społeczności Ukrainy będzie dalej maleć. F-16 zostaną też wykorzystane do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy - dodał Zełenski.
NATO wzmocni ukraińskie niebo. Radosław Sikorski: Docenią to
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas rozmowy z RMF FM zapytany został między innymi o to, co znajdzie się w postanowieniu końcowym szczytu NATO. Jak podkreślił, będą to nowe pieniądze dla Ukrainy oraz sygnał o jedności Sojuszu wobec zagrożenia ze strony Rosji. - To rzeczywiście sprawy najpilniejsze – zarówno nowe systemy Patriot i nie tylko, jak i rakiety do tych istniejących już systemów. Myślę, że Ukraina szczególnie to doceni - powiedział.
Czytaj więcej
To rzeczywiście sprawy najpilniejsze – zarówno nowe systemy Patriot i nie tylko, jak i rakiety do tych istniejących już systemów. Myślę, że Ukraina szczególnie to doceni - powiedział w rozmowie z RMF FM Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ.
Rosja: F16 dla Ukrainy? Jesteśmy na to gotowi
Rosjanie zareagowali na przekazanie Ukrainie F-16. - Przekazanie F-16 na Ukrainę nie wpłynie w żaden sposób na przebieg operacji specjalnej, niczego nie zmieni. Rosja jest na to gotowa - stwierdził szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej gen. Andriej Kartapołow, cytowany przez RIA Novosti.
Minister obrony Litwy: Rosja pięciokrotnie zwiększyła produkcję amunicji artyleryjskiej
Jak podaje Business Insider, minister obrony Litwy Laurynas Kascziunas ostrzegł na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie, że Rosja pięciokrotnie zwiększyła produkcję amunicji artyleryjskiej w porównaniu ze stanem w 2022 roku. Zaznaczył także, że tempo rozbudowy rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego zaskoczyło Zachód.
Szef resortu obrony Litwy zaznaczył też, że szacunkowa wielkość rosyjskich wydatków na zbrojenia to obecnie niemal 7 proc. PKB. - Putin będzie musiał utrzymać gospodarkę na tych torach, ponieważ powrót do czasów sprzed wojny doprowadziłby do kryzysu — powiedział. - W tym celu musi mieć wroga i wyzwania. Teraz jest nim Ukraina. Później – być może – ktoś inny — dodał Kascziunas.
Biały Dom wydał oświadczenie ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16
„My, współliderzy Koalicji na rzecz Zdolności Powietrznych Ukrainy, działamy na rzecz dostarczenia Ukrainie sprawnych myśliwców F-16. Rządy Danii i Holandii są w trakcie przekazywania Ukrainie amerykańskich samolotów F-16 przy wsparciu Stanów Zjednoczonych. Proces transferu tych F-16 jest już w toku, a Ukraina będzie latać operacyjnymi F-16 tego lata. Nie możemy obecnie podać dodatkowych szczegółów ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa operacyjnego” – czytamy w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16. "Jesteśmy wdzięczni Belgii i Norwegii za zobowiązanie się do dostarczenia kolejnych samolotów, a także pozostałym członkom Koalicji na rzecz Zdolności Sił Powietrznych za ich wsparcie” – dodano. „Jesteśmy zobowiązani do dalszego zwiększania potencjału powietrznego Ukrainy” – zaznaczono.
W Krzywym Rogu powstają trzy podziemne szkoły
Szkoły mają zapewnić bezpieczne nauczanie w czasie ostrzałów miasta. Ponadto w siedmiu szkołach remontowane są piwnice, w których powstaną schrony.
Dania i Holandia przekazują właśnie myśliwce F-16 Ukrainie
O tym, że władze Danii i Holandii realizują właśnie dostawy myśliwców F-16 Ukrainie mówił w Waszyngtonie, przy okazji szczytu NATO, Antony Blinken. Z jego słów wynika, że myśliwce F-16 „będą latać nad Ukrainą tego lata”. Nie wskazał jednak jak wiele myśliwców tego typu trafi w najbliższych tygodniach nad Dniepr.
Polska podpisała z Ukrainą umowę czy porozumienie? Bosak cytuje powiedzenie o kaczce
Lider Konfederacji Krzysztof Bosak ocenił, że ostatnia umowa między Polską a Ukrainą została przyjęta niezgodnie z konstytucją. Wicemarszałek Sejmu odniósł się przy tym do twierdzeń, że to nie umowa, a porozumienie. - Jeżeli coś wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka i kwacze jak kaczka, to prawdopodobnie jest to kaczka. Tak samo w tym wypadku: jeżeli coś wygląda jak umowa międzynarodowa, ma treść jak umowa międzynarodowa, ma skutki jak umowa międzynarodowa, jest zredagowane jak umowa międzynarodowa i ogłaszane jak umowa międzynarodowa, to prawdopodobnie oczy nas nie mylą, jest to umowa międzynarodowa. Jak się przyjmuje umowy międzynarodowe precyzuje art. 89 polskiej konstytucji - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie.
Czytaj więcej
- Za to, co ogłosił premier Donald Tusk, należy mu się Trybunał Stanu - powiedział lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Ocenił, że umowa między Polską a Ukrainą ws. bezpieczeństwa nie została przyjęta zgodnie z konstytucją, a zatem jest nieważna.
Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła Rosję za zbombardowanie szpitala dziecięcego w Kijowie (WIDEO)
Przebywający w Waszyngtonie z okazji szczytu NATO prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział odbudowę zniszczonej placówki.
Rosjanie ostrzelali Wozniesieńsk w obwodzie mikołajowskim
W czasie ostrzału trafiony został obiekt cywilny. Są ranni — pisze gubernator obwodu, Witalij Kim.
CNN rozmawiał z Ukraińcem, który został skazany w Polsce za współpracę z Rosjanami
Ukrainiec opowiada, że wyjechał do Polski „uciekając przed bezrobociem i biedą”. O pieniądzach za współpracę z Rosjanami mówił, że były „łatwe”. - Bardzo potrzebowałem tych pieniędzy — podkreśla.
Czytaj więcej
CNN opisuje wojnę hybrydową, jaką Rosja prowadzi w Europie. Stacji udało się porozmawiać z 24-letnim Maksymem L., który odsiaduje wyrok sześciu lat pozbawienia wolności w polskim więzieniu w Lublinie, za współpracę z rosyjskim wywiadem.
Radosław Sikorski w Waszyngtonie: NATO wygrało (z Rosją) za pierwszym razem, wygra i za drugim.
- Zadeklarujemy olbrzymią pomoc materialną dla Ukrainy. A przede wszystkim pokażemy Putinowi, że jesteśmy zjednoczeni. NATO powstało, aby odstraszyć agresywną Rosję. Rosja znowu jest agresywna. NATO wygrało za pierwszym razem, wygra i za drugim — mówił uczestniczący w szczycie Sojuszu szef MSZ.
Rosja: Do naszej granicy zbliżał się samolot norweskich Sił Powietrznych
Rosjanie informują o poderwaniu ciężkiego myśliwca MiG-31, w związku ze zbliżaniem się do granic Rosji samolotu rozpoznawczego norweskiej armii (z informacji przekazywanych przez Rosjan wynika, że był to P-8 Posejdon).
Rywal Viktora Orbána i jego partia zebrali 15 mln forintów (ok. 41 tys. dolarów) na pomoc dla Kijowa po ataku na szpital dziecięcy Ochmadyt
Péter Magyar osobiście wyruszył z pomocą do Kijowa. - To była nagła decyzja po tym jak zobaczyliśmy brutalny, rosyjski atak — mówił dziennikarzom w Budapeszcie przed wyjazdem do stolicy Ukrainy.
W rosyjskim ostrzale obwodu zaporoskiego uszkodzona została remiza strażacka
Informacje takie podaje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.
Kolejki aut na granicy z Białorusią
To efekt sankcji nałożonych na ten kraj, które weszły w życie 1 lipca. Białoruskie samochody muszą czekać na odprawę nawet 2 dni. Wcześniej ruch odbywał się na bieżąco.
Czytaj więcej
Sankcjom podlegają osoby fizyczne, przewożące nawet detaliczne ilości zakazanych w obrocie towarów.
W obwodzie chersońskim zginął 74-latek
Ukraińska policja podała, że w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie chersońskim pięć osób zostało rannych, a 74-letni mężczyzna zginął w artyleryjskim ostrzale.
Kreml: Słowa Keira Starmera o atakowaniu celów w Rosji pociskami Storm Shadow "nieodpowiedzialne"
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że jeśli prawdą jest, iż Keir Starmer, nowy premier Wielkiej Brytanii, wyraził zgodę na atakowanie przez Ukraińców celów w Rosji przy użyciu pocisków Storm Shadow, to są to słowa „nieodpowiedzialne”. Jak dodał Pieskow jest to „kolejny krok w stronę rosnącego napięcia i eskalacji sytuacji”.
Rosjanie podają szacunki dotyczące ukraińskich strat
Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić - według ministerstwa obrony Rosji — 627 samolotów, 277 śmigłowców, 27 496 bezzałogowych statków powietrznych, 545 zestawów przeciwlotniczych, 16 539 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 373 wyrzutni rakiet, 11 685 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 23 515 jednostek sprzętu specjalnego.
Jedna ofiara śmiertelna ostrzału miasta Szebekino przez Ukraińców
Informację o ostrzale przekazał gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu wynika, że w wyniku ostrzału rannych zostało siedem osób — sześciu mężczyzn i jedna kobieta. Trzy ranne osoby trafiły do szpitali.
W ostrzale wsi w obwodzie chersońskim zginął 57-letni mężczyzna
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Ukraińcy mogą atakować cele w Rosji przy użyciu brytyjskich pocisków Storm Shadow
Na marginesie szczytu NATO mówił o tym brytyjski premier, Kair Starmer.
Czytaj więcej
Premier Wielkiej Brytanii, Keir Starmer, na marginesie szczytu NATO wypowiedział się w kwestii atakowania przez Ukrainę celów w Rosji przy użyciu pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow.
W Waszyngtonie rozpoczął się jubileuszowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego (WIDEO)
Prezydent USA Joe Biden przyjął przywódców państw sojuszniczych na ceremonii z okazji 75-lecia NATO. Podczas obchodów Biden wręczył Jensowi Stoltenbergowi, który od 10 lat piastuje urząd sekretarza generalnego Sojuszu, najwyższe amerykańskie odznaczenie cywilne – Prezydencki Medal Wolności. Szczyt NATO w Waszyngtonie odbywa się w dniach 9–11 lipca. Podczas niego ma zostać podjęty szereg ważnych decyzji ws. pomocy dla Ukrainy. W wydarzeniu biorą udział przywódcy 32 państw członkowskich oraz sześciu państw współpracujących z NATO, m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a także ministrowie z ponad 30 krajów.
W momencie poniedziałkowego ataku rakietowego na szpital Ochmadtyt przebywało w nim 627 dzieci (WIDEO)
Informację taką przekazał minister zdrowia Ukrainy, Wiktor Laszko. W ataku zginęły dwie dorosłe osoby, w tym lekarka. Rannych zostało ośmioro dzieci i ponad pięćdziesięcioro dorosłych. Obecnie trwa sprzątanie gruzów.
Zaatakowany przez Rosjan szpital dziecięcy w Kijowie odzyskał zasilanie
Informacje takie przekazuje koncern energetyczny DTEK.
Bronisław Komorowski mówi, jak NATO może pomóc Ukrainie
- Co jeszcze można zrobić? Można dać Ukrainie szansę na lepsze planowanie własnych operacji i rozwoju własnych sił zbrojnych poprzez gwarancję, że będą stałe pieniądze, które mogą pójść w znacznej mierze na zakup amunicji, uzbrojenia - powiedział były prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.
Czytaj więcej
- Musi być znaleziona odpowiedź NATO na ciągłe pogróżki rosyjskie o użyciu broni atomowej, szczególnie tej o zasięgu taktycznym - ocenił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem były prezydent Bronisław Komorowski.
Okupowany Enerhodar bez prądu po ukraińskim ostrzale
Przedstawiciel władz okupacyjnych obwodu zaporoskiego, Jewgienij Balicki poinformował na kanale Telegram, że okupowany Enerhodar został pozbawiony dostaw prądu w wyniku ukraińskiego ostrzału. Rosyjska obrona przeciwlotnicza miała odpierać atak powietrzny na miasto. Enerhodar znajduje się w sąsiedztwie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej takiej elektrowni w Europie, którą od marca okupują Rosjanie.
Rosyjski sąd skazał reżyserkę Jewgieniję Berkowicz i dramatopisarkę Swietłanę Petrijczuk na 6 lat pozbawienia wolności (WIDEO)
Prokuratorzy zarzucili artystkom rzekome usprawiedliwianie terroryzmu w sztuce „Finist jasny sokół” z 2021 roku. Opowiada ona o Rosjankach, które zostały zwabione do poślubienia bojowników tzw. Państwa Islamskiego w Syrii, a po powrocie do Rosji – uwięzione. Berkowicz i Petrijczuk aresztowane zostały w maju ubiegłego roku, co wywołało poruszenie w rosyjskim środowisku artystycznym. Zdaniem ich zwolenników prawdziwym powodem zatrzymania były wypowiedzi kobiet przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę.
Rankiem w okupowanym Mariupolu rozległa się eksplozja
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram ukraińska mariupolska rada miejska.
Alarm powietrzny na południu Ukrainy
Na terenie obwodów chersońskiego, mikołajowskiego i odeskiego ogłoszono alarm powietrzny.
W nocy Rosjanie użyli 20 dronów-kamikadze do atakowania celów na Ukrainie
Ukraińcom udało się strącić 14 rosyjskich dronów. Ponadto Rosjanie użyli do ataku pocisku balistycznego Iskander-M oraz czterech rakiet Ch-59/Ch-69 (trzy z nich miały zostać strącone).
W Polsce ma powstać ukraiński legion, są chętni
Docelowo w Polsce może zostać wyszkolonych, wyposażonych i uzbrojonych nawet kilka tysięcy Ukraińców — w tym uchodźców przebywających w innych państwach UE — podaje RMF FM.
Czytaj więcej
Na mocy umowy podpisanej w Warszawie przez premiera Donalda Tuska i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce ma powstać ukraińska jednostka wojskowa, która zostanie przeszkolona, uzbrojona i przygotowana do walki w obronie Ukrainy. Jak informuje RMF FM zgłosiły się już setki chętnych do służby w takiej jednostce.
Gen. Polko: Putinowi nie chodzi o odcięcie kolejnego plasterka Ukrainy
W opinii byłego dowódcy GROM „Putin nie jest w stanie funkcjonować w obszarze, gdzie funkcjonują normalne państwa”, tylko „potrzebuje strefy buforowej”. – Pewnie gdybyśmy spełniali jego żądania, to również Polska musiałaby się rozbroić, a w istocie stałaby się łatwym łupem dla kremlowskich agresorów – zauważa gen. Roman Polko.
Czytaj więcej
Władimir Putin nie jest w stanie funkcjonować w obszarze, gdzie funkcjonują normalne państwa. Potrzebuje strefy buforowej - ocenił gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.
FSB informuje o niedoszłym ataku terrorystycznym na lotniskowiec Admirał Kuzniecow
Celem ataku terrorystycznego — jak podaje FSB — miało być też trzech wysokich rangą przedstawicieli Ministerstwa Obrony Rosji. W związku ze sprawą zatrzymano obywatela Rosji urodzonego w 1994 roku, który miał działać na zlecenie ukraińskiego wywiadu wojskowego. Zatrzymany mężczyzna miał wysłać bomby na adresy trzech pracowników resortu obrony Rosji. Wszczęto też śledztwo przeciwko obywatelowi Rosji urodzonemu w 2000 roku, który miał przyjąć zlecenie dokonania ataku terrorystycznego na rosyjski lotniskowiec. Mężczyzna miał pełnić służbę na lotniskowcu.
Kwaśniewski: Mamy Ukrainę w NATO
- Brakuje kropki nad i. Ja uważam, że brak zaproszenia na szczycie (w Waszyngtonie - red.) dla Ukrainy (do NATO - red.) jest błędem - powiedział w rozmowie z TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. - Z zaproszeniem czy nie, my mamy Ukrainę w NATO. Ukraińcy dostają natowską broń, są szkoleni przez kraje natowskie, dostają pieniądze z krajów, które są członkami NATO, mają dostęp do tajemnic natowskich - dodał.
Rosjanie zrzucają bomby, giną ludzie
We wtorek wojska rosyjskie zrzuciły na terenie obwodu charkowskiego 28 kierowanych bomb lotniczych, na terenie osiedla Kupjanśk-Wuzłowyj zginęło dwóch cywilów, a czworo zostało rannych - podał szef charkowskiej administracji Ołeh Synihubow.
Cezary Tomczyk: Liczymy na dodatkowe finansowanie dla Ukrainy
- Ukraina nie jest członkiem NATO, a mimo to właściwie cały szczyt NATO poświęcony jest sprawom, które wiążą się albo bezpośrednio z Ukrainą, albo z bezpieczeństwem Ukrainy. To samo w sobie jest już wyjątkowe - powiedział w radiowej Jedynce wiceszef MON Cezary Tomczyk (PO).
Czytaj więcej
- Ogromne podziękowanie dla wicepremiera Kosiniaka-Kamysza, dla ministra finansów, przede wszystkim dla premiera Donalda Tuska, bo to świadoma decyzja rządu, że budżet na obronę narodową będzie najwyższy w historii - powiedział w Polskim Radiu wiceszef MON Cezary Tomczyk.
Atak rakietowy na port w obwodzie odeskim
Szef administracji obwodu odeskiego Ołeh Kiper poinformował, że w nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy, którego celem była infrastruktura portowa w regionie. "Niestety, dwie osoby - ochroniarz i kierowca ciężarówki - zginęły" - przekazał.
Ukraińcy zniszczyli Rosjanom łodzie i pontony
Ukraińskie siły specjalne podały, że w obwodzie chersońskim za pomocą ładunków wybuchowych zrzucanych z dronów zniszczyły 15 łodzi i pontonów rosyjskiego wojska.
Zełenski chce, by Ukraina mogła korzystać z broni USA bez ograniczeń
W przemówieniu wygłoszonym w Waszyngtonie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Stany Zjednoczone do zniesienia ograniczeń dotyczących możliwości wykorzystywania przez wojsko ukraińskie broni otrzymanej od USA do rażenia celów na terenie Rosji. - Wyobraźcie sobie, co możemy osiągnąć, gdy wszystkie ograniczenia zostaną zniesione - powiedział. - Możemy chronić nasze miasta przed rosyjskimi bombami kierowanymi, jeśli amerykańscy przywódcy zrobią krok naprzód i pozwolą nam niszczyć rosyjskie samoloty wojskowe w ich bazach - mówił. Zełenski zaapelował też o zorganizowanie drugiego szczytu pokojowego opartego o tzw. formułę pokojową, "jeszcze potężniejszego i naprawdę decydującego".
W nocy nad Rosją strącone zostały dwa ukraińskie drony
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony zostały strącone nad obwodami biełgorodzkim i woroneskim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 554 510 żołnierzy, 8 180 czołgów, 15 715 pojazdów opancerzonych, 1 115 wyrzutni rakiet, 883 zestawów przeciwlotniczych, 361 samolotów, 326 śmigłowców, 11 973 bezzałogowe statki powietrzne, 2 389 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 20 269 pojazdów (w tym cystern) i 2 531 jednostek sprzętu specjalnego.
Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia, że Polska nie przekaże Ukrainie swoich Patriotów
- Polska będzie miała te Patrioty, które są dzisiaj. Oczywiście może dochodzić do rotacji sprzętu, ale polskie Patrioty zostają w Polsce — mówił w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister obrony.
Czytaj więcej
- Ukraina będzie mówić dużo wyżej niż będzie mogła osiągnąć - mówił w rozmowie z TVN24 przebywający na szczycie NATO w Waszyngtonie wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
W nocy ukraińskie drony zaatakowały obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie rówieńskim
O ataku informuje ukraińska spółka energetyczna Ukrenergo.
Rosjanie informują o ugaszeniu pożaru w składzie paliw w obwodzie wołgogradzkim
Skład paliw w miejscowości Kałacz nad Donem stanął w płomieniach po wtorkowym ataku ukraińskich dronów. Pożar udało się ugasić w środę ok. 3:40 czasu moskiewskiego.
KAS: Spółka Tradeservices z Łochowa uczestniczy w procederze omijania sankcji nałożonych na Federację Rosyjską
Dzięki zwiększonym od czerwca tego roku uprawnieniom do weryfikacji danych na temat towarów, które są eksportowane z Polski na Wschód, KAS mogła zacząć tropić nieuczciwe firmy, które obchodzą sankcje nałożone na Rosję lub Białoruś. Pierwsze trzy trafiły właśnie na zakazaną listę MSWiA. A to dopiero początek.
Czytaj więcej
Dzięki nowelizacji ustaw podmioty z Polski podejrzane o obchodzenie zakazów nałożonych na Rosję zaczęły wpadać w kłopoty – to m.in. firmy handlujące elektroniką i luksusowymi autami.
Czy Polska będzie mogła wysyłać prąd ze spalania polskiego węgla Ukrainie?
Z naszych rozmów wynika, że ten postulat Donalda Tuska, bez głębszych zmian w prawie europejskim i zgody większości krajów UE, może być nie do zrealizowania. Samo zabezpieczenie uprawień do emisji wiąże się z kosztami. To UE musiałaby wygospodarować specjalną pulę uprawień do emisji CO2 na prąd z Ukrainy.
Czytaj więcej
Przesył do Ukrainy polskiego prądu z węgla miałby pomóc ukraińskiej energetyce, ale i Polsce, która pozbyłaby się części z ok. 13 mln ton zapasów węgla. Do tego jednak potrzebna jest zmiana w unijnej dyrektywie emisyjnej EU ETS.
Rosjanie mają podejmować działania, których celem jest wpłynięcie na wyniki wyborów prezydenckich w USA
- Zaczynamy obserwować jak Rosja zaczyna koncentrować się na konkretnych grupach wyborców, promując wywołujące podziały narracje i oczerniając konkretnych polityków — powiedział dziennikarzom przedstawiciel biura dyrektora Narodowego Wywiadu, który wypowiadał się anonimowo.
Czytaj więcej
Rosyjscy agenci i propagandyści zamierzają wykorzystać media społecznościowe, by wpłynąć na opinię publiczną i osłabić wsparcie dla Ukrainy w stanach, które odegrają decydującą rolę w czasie wyborów prezydenckich w USA - alarmuje amerykański wywiad.
128 starć na ukraińskim froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie w ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzili trzy ataki rakietowe, 56 ataków powietrznych i 2 932 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
USA, Niemcy, Włochy, Holandia i Rumunia zapowiadają dostawę pięciu baterii Patriotów Ukrainie
Prezydent Ukrainy mówił, że jego kraj potrzebuje co najmniej siedmiu baterii Patriot — po dostarczeniu obiecanych pięciu Ukraina będzie dysponowała taką liczbą.
Czytaj więcej
Prezydent USA, Joe Biden, w mowie otwierającej szczyt NATO w Waszyngtonie przekonywał, że Ukraina może powstrzymać Władimira Putina i Rosję, która od ponad dwóch lat prowadzi wojnę najeźdźczą przeciwko swojemu sąsiadowi.
W nocy Ukraina była celem ataku rosyjskich dronów
Drony pojawiły się nad obwodami południowej i środkowej Ukrainy.
W Odessie rozległa się w nocy seria eksplozji
Telewizja Suspilne informuje na swoim kanale w serwisie Telegram o co najmniej trzech eksplozjach.
Ukraińska straż graniczna publikuje nagranie ilustrujące zniszczenie rosyjskiego czołgu
W rejonie Wołczańska rosyjski czołg, przy użyciu dronów, zniszczyła jednostka straży granicznej „Szkwał”.
4,3 mln uchodźców z Ukrainy korzysta na terenie UE z tymczasowej ochrony
Tymczasowa ochrona to unijny mechanizm nadzwyczajny, który jest uruchamiany w wyjątkowych okolicznościach związanych z masowym napływem uchodźców. Jest ona alternatywą dla klasycznej procedury azylowej — w porównaniu do niej jest uproszczona. Z danych Eurostatu wynika, że w UE, na dzień 31 maja, z tymczasowej ochrony korzystało 4,3 mln uchodźców z Ukrainy — najwięcej w Niemczech (1,3 mln), Polsce (953,2 tys.) i Czechach (356,4 tys.).
Ochrona czasowa obywateli Ukrainy w UE
Szef Roskosmosu będzie w Chinach rozmawiał o budowie elektrowni atomowej na Księżycu
Jurij Borysow, szef rosyjskiej agencji kosmicznej (Roskomos), w środę odwiedzi Chiny, gdzie będzie rozmawiał na temat planu budowy elektrowni atomowej na Księżycu. W Dumie Borysow mówił, że strona chińska jest „bardzo zainteresowana” tym projektem.
Władimir Putin będzie rozmawiał z członkami rządu o budowie punktów kontrolnych na granicy
Rozwój sieci punktów kontrolnych wzdłuż granicy Federacji Rosyjskiej będzie głównym tematem spotkania Władimira Putina z członkami rosyjskiego rządu. Spotkanie odbędzie się w formie wideokonferencji.
Wołodymyr Zełenski: Atak na szpital Ochmadyt to sygnał Putina dla świata
Prezydent Ukrainy, w czasie przemówienia w Instytucie Reagana w Waszyngtonie, oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o to, że ten świadomie rozkazał zaatakować szpital dziecięcy Ochmadyt w Kijowie i inne cele cywilne w przededniu szczytu NATO. - To był jego sygnał dla świata, dla wszystkich państw. To jest sygnał dla krajów NATO, do wszystkich naszych sojuszników, że będzie nadal zachowywał się w ten sposób — powiedział prezydent Ukrainy.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 867 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 867 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Liczba rannych w ataku rakietowym na szpital Ochmadyt w Kijowie wzrosła do 50.