Kreml chce pomóc Donaldowi Trumpowi? Wywiad USA: Rosja miesza się nam w wybory

Rosyjscy agenci i propagandyści zamierzają wykorzystać media społecznościowe, by wpłynąć na opinię publiczną i osłabić wsparcie dla Ukrainy w stanach, które odegrają decydującą rolę w czasie wyborów prezydenckich w USA - alarmuje amerykański wywiad.

Publikacja: 10.07.2024 06:03

Donald Trump

Donald Trump

Foto: REUTERS/Tom Brenner

Chodzi o tzw. swing states, czyli te stany, w których żaden z kandydatów nie ma wyraźnej przewagi nad rywalem. Informację o doniesieniach wywiadu w tym temacie podaje CNN.

Wywiad USA: Preferencje Rosji co do kandydata na prezydenta USA nie zmieniają się

- Zaczynamy obserwować jak Rosja zaczyna koncentrować się na konkretnych grupach wyborców, promując wywołujące podziały narracje i oczerniając konkretnych polityków — powiedział dziennikarzom przedstawiciel biura dyrektora Narodowego Wywiadu, który wypowiadał się anonimowo.

Rosja „chce wpłynąć na wybory, w tym na wybory prezydenckie, wybory do Kongresu i na opinię publiczną” - dodał. Stwierdził też, że „preferencja Rosji co do kandydata na prezydenta USA nie zmieniła się od czasu poprzednich cyklów wyborczych”.

Cytowany przez CNN urzędnik nie rozwinął tej myśli, ale wywiad USA oceniał, że w czasie wyborów prezydenckich w USA z 2020 roku Rosja podjęła szereg operacji wywierania wpływu, które miały osłabić kandydaturę Joe Bidena i zwiększyć poparcie dla Donalda Trumpa.

Czytaj więcej

Joe Biden mówi, że Ukraina może zatrzymać Putina. Będą dodatkowe Patrioty dla Kijowa

Wtorkowe spotkanie przedstawiciela Narodowego Wywiadu USA z dziennikarzami było najwyraźniejszym, jak dotąd, sygnałem, że według USA Rosja będzie próbowała wpłynąć na wybory prezydenckie i wybory do Kongresu, które odbędą się jesienią w Stanach Zjednoczonych.

Amerykanie zamykają niemal tysiąc kont, które były wykorzystywane przez Rosjan podszywających się pod obywateli USA

Przedstawiciele wywiadu USA nie ujawniają jak konkretnie Rosjanie próbują wpłynąć na opinię publiczną w USA. Przyznają jedynie, że — tak jak w przeszłości — działają m.in. na rzecz wzmocnienia w internecie głosu tych wywierających wpływ na opinię publiczną osób, które „promują agendę Kremla”.

We wtorek Departament Stanu USA poinformował o zamknięciu blisko tysiąca kont w mediach społecznościowych, które miały być wykorzystywane przez rosyjskich agentów podszywających się pod obywateli USA i powtarzających propagandę Kremla dotyczącą wojny na Ukrainie.

Wywiad USA oskarża też Iran o podejmowanie działań mających na celu „wzmacnianie podziałów społecznych w USA i podważanie zaufania do instytucji demokratycznych” przed wyborami. Iran ma starać się m.in. wywoływać w USA protesty w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi przez Izrael w Strefie Gazy — wynika z oświadczenia dyrektora Wywiadu Narodowego, Avrila Hainesa.

Chodzi o tzw. swing states, czyli te stany, w których żaden z kandydatów nie ma wyraźnej przewagi nad rywalem. Informację o doniesieniach wywiadu w tym temacie podaje CNN.

Wywiad USA: Preferencje Rosji co do kandydata na prezydenta USA nie zmieniają się

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Biden zapowiada powrót na szlak kampanii. "Wiemy, dokąd prowadzi nas Trump"
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Nieoficjalnie. Obywatel Niemiec skazany na śmierć na Białorusi
Polityka
Ursula von der Leyen zapowiada korekty. "Wszyscy mamy poczucie, że UE potrzebuje zmian"
Polityka
Przemysław Wipler o zatrzymaniu Romanowskiego: Nie zostawia się kolegów
Polityka
Joe Biden coraz poważniej myśli o wycofaniu się. Demokraci: To kwestia czasu