Krajowa Administracja Skarbowa łowi omijających sankcje

Dzięki nowelizacji ustaw podmioty z Polski podejrzane o obchodzenie zakazów nałożonych na Rosję zaczęły wpadać w kłopoty – to m.in. firmy handlujące elektroniką i luksusowymi autami.

Aktualizacja: 10.07.2024 06:27 Publikacja: 10.07.2024 04:30

Oficjalnie Tradeservices od blisko dwóch lat eksportuje z Polski luksusowe samochody i motocykle na

Oficjalnie Tradeservices od blisko dwóch lat eksportuje z Polski luksusowe samochody i motocykle na Białoruś, nieoficjalnie trafiają one do rosyjskich bogaczy za pośrednictwem osób z Białorusi. KAS zajął się sprawą po doniesieniach mediów.

Foto: AdobeStock

Spółka Tradeservices z mazowieckiego Łochowa uczestniczy w procederze omijania sankcji nałożonych na Federację Rosyjską – ustaliła Krajowa Administracja Skarbowa. Dzięki zwiększonym od czerwca tego roku uprawnieniom do weryfikacji danych na temat towarów, które są eksportowane z Polski na Wschód, KAS mogła zacząć tropić nieuczciwe firmy, które obchodzą sankcje nałożone na Rosję lub Białoruś. Pierwsze trzy trafiły właśnie na zakazaną listę MSWiA. A to dopiero początek.

Czytaj więcej

Gazprom znalazł zaskakującego klienta. Był na celowniku Rosji od agresji na Ukrainę

Oficjalnie eksport do Chin, realnie – do Rosji

 Oficjalnie Tradeservices od blisko dwóch lat eksportuje z Polski luksusowe samochody i motocykle na Białoruś, nieoficjalnie trafiają one do rosyjskich bogaczy za pośrednictwem osób z Białorusi. KAS zajął się sprawą po doniesieniach mediów. Według KRS spółka z kapitałem 5 tys. zł została założona w Łochowie kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie przez Aliaksandra Dubina i Yura Shpileuskiego. „Podmiot eksportuje głównie na teren Białorusi samochody nowe i używane różnych marek, np. porsche, jaguar, tesla, bmw, audi, mercedes-benz, o różnych rodzajach napędów: diesel, elektryczne, benzyna, których importerami są głównie osoby fizyczne – prawdopodobnie obywatele Białorusi. Importowane samochody mogą być sprowadzane na zlecenie rosyjskich osób lub podmiotów” – czytamy w decyzji ministra MSWiA, który na wniosek szefa KAS właśnie objął spółkę sankcjami – zamrożenia wszystkich aktywów i zakazu prowadzenia działalności. 

KAS ustaliła, że samochody lub motocykle, które podmiot sprzedał na Białoruś, trafiły do Federacji Rosyjskiej. „Pojazdy zostały zidentyfikowane w rejestrach rosyjskich jako wykorzystywane na terenie Federacji Rosyjskiej. Pojazdy posiadają rosyjskie tablice rejestracyjne. Wcześniej większość ww. pojazdów została zgłoszona do odprawy celnej importowej po stronie białoruskiej, lecz w większości nie zostały one zarejestrowane na terytorium Białorusi” – ustaliły polskie służby skarbowe.

Sankcje nałożone na Rosję, zdaniem polskich służb, omijała także spółka RS Pro z Warszawy (została założona w sierpniu 2022 r.) – eksportuje bowiem towary podwójnego zastosowania (i zaawansowanych produktów technologicznych) tzw. Common High Priority (CHP) do Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem podmiotów z Azerbejdżanu oraz Hongkongu. Towary te są objęte embargiem, gdyż wykorzystywane są w rosyjskich systemach wojskowych znalezionych na polu bitwy w Ukrainie. Firma należała do kwietnia tego roku do Iriny Rybak oraz Andrei Rybak, obecnie jej właścicielami są Illia Nemchanka i Uliya Nemchanka (nie podają swojej narodowości w KRS).

Na listę sankcji wpisano również inną warszawską spółkę Reiven Technologies Polska zajmującą się sprzedażą hurtową sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego oraz części do niego. Większościowym właścicielem jest jej prezes Błażej Reiss. Zdaniem KAS „podmiot uczestniczy w procederze omijania środków ograniczających polegającym na wywozie towarów podwójnego zastosowania tzw. Common High Priority (CHP) do Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem podmiotów z Kazachstanu oraz Chin”. KAS ustaliła, że towary kupione od warszawskiej spółki z Kazachstanu i Chin (części do urządzeń do automatycznego przetwarzania danych – przyp. aut.) importował podmiot rosyjski z siedzibą w Pawłowsku/Petersburgu. „Właścicielem rosyjskiej firmy jest ta sama osoba, co Reiven Technologies Polska sp. z o.o., czyli Błażej Bernard Reiss. Dyrektorem generalnym rosyjskiej spółki jest Patrycja Joanna Reiss, która jest powiązana rodzinnie z Błażejem Bernardem Reiss (małżonka)” – czytamy w decyzji o wpisaniu na polską listę sankcyjną.

Czytaj więcej

Sankcje uziemiają samoloty w Rosji. Kto będzie je teraz naprawiał?

Dość omijania sankcji

Ściganie firm, które omijają obostrzenia UE przeciwko Rosji i Białorusi, to efekt nowelizacji szeregu ustaw, które w tym roku wprowadziły wszystkie kraje UE, w tym w czerwcu Polska. Nowe uprawnienia, w tym śledzenia, gdzie zgłoszony towar eksportowany z naszego kraju finalnie trafił, zyskała KAS. Przedsiębiorcy obecnie muszą zagwarantować organom celnym, że eksportowane przez nich towary przechodzące przez Rosję lub Białoruś tranzytem nie podlegają sprzedaży w tych krajach. Organy celno-skarbowe mogą obecnie zająć towar naruszający przepisy sankcyjne i wystąpić o orzeczenie jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa, a szef KAS – obłożyć karą nawet do 20 mln zł za niedostosowanie się do obostrzeń. Rząd lada dzień ma ogłosić także listę państw objętych wystąpieniem ryzyka udziału w obchodzeniu sankcji. Ma się na niej znaleźć między innymi Kazachstan, któremu po wybuchu wojny w Ukrainie wzrósł eksport drewna i produktów z drewna do państw UE, chociaż państwo to nie posiada wystarczających zasobów tego surowca. Jak pisała „Rz”, wiele rosyjskich firm po wybuchu wojny przeniosło się do Kazachstanu. 

Spółka Tradeservices z mazowieckiego Łochowa uczestniczy w procederze omijania sankcji nałożonych na Federację Rosyjską – ustaliła Krajowa Administracja Skarbowa. Dzięki zwiększonym od czerwca tego roku uprawnieniom do weryfikacji danych na temat towarów, które są eksportowane z Polski na Wschód, KAS mogła zacząć tropić nieuczciwe firmy, które obchodzą sankcje nałożone na Rosję lub Białoruś. Pierwsze trzy trafiły właśnie na zakazaną listę MSWiA. A to dopiero początek.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Konfederacja zlekceważyła ważny termin. Czy władze partii będą nielegalne?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Krzyż jest symbolem wolności i tożsamości
Polityka
Sondaż „Rz”: Aborcja nadal będzie karana. Co Polacy sądzą o decyzji Sejmu?
Polityka
"Polityczne Michałki". Lista nierozwiązanych zadań koalicji przed wakacjami. Kto trzyma kciuki za Donalda Trumpa
Polityka
Posłuchaj „Plus Minus”. Michał Przeperski. Nieskończona transformacja 1989-2024