04:41
26.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 762
00:13
26.03.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:48
25.03.2024

Rosjanie atakują Charków

Mer miasta Ihor Teriechow poinformował o eksplozjach słyszanych w Charkowie.

„Okupanci uderzają dronami. Mieszkańcy Charkowa i regionu: pozostańcie w schronach!” – napisał szef obwodowej administracji Ołeh Sinehubowv na swoim kanale na Telegramie.

Wcześniej w mieście ogłoszono alarm powietrzny, o eksplozji poinformował burmistrz miasta Igor Teriechow. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zgłaszają kilka fal ataków UAV.

23:19
25.03.2024

Rosjanie porwali cywila w okupowanym obwodzie chersońskim

Na tymczasowo okupowanym obwodzie chersońskim rosyjscy najeźdźcy włamali się do domu Oleksija Hrinki, mieszkańca Lubmiwki w obwodzie kachowskim, założyli mu worek na głowę i wywieźli w nieznanym kierunku.

„Rosyjskie wojsko kontynuuje terror wobec ludności cywilnej tymczasowo okupowanej części obwodu chersońskiego”- relacjonuje na Facebooku dziennikarz z Kachowki, Ołeh Baturin.

22:54
25.03.2024

Zełenski: Jeśli Putina nie będzie, przyczyna przemocy i terroru zniknie wraz z nim – bo to on jest przyczyną

- Dzisiaj Putin znów rozmawiał ze sobą. I znów było to transmitowane w telewizji. Znów obwinia Ukrainę. Jest chorym i cynicznym stworzeniem. Wszyscy są dla niego terrorystami, z wyjątkiem niego samego. Chociaż to on na terrorze żeruje już dwie dekady - mówił Zełenski w wieczornym przekazie.

Jak podkreślił, „Putin i jego służby specjalne to największe okno terroru”.

Po ataku na Crocus City pod Moskwą Putin stwierdził, że napastnicy chcieli uciec przez Ukrainę, która w tym celu „otworzyła im okno”.

22:25
25.03.2024

Departament Stanu USA: Decyzja w kwestiach wyborczych należy do Ukraińców

- Stanowisko Stanów Zjednoczonych jest takie, że o przeprowadzeniu wyborów na Ukrainie, kraju toczącym niesprowokowaną wojnę rozpętaną przez Rosję, powinni decydować Ukraińcy - stwierdził rzecznik Departamentu Stanu USA Matt Miller.

Zaznaczył, że Stany Zjednoczone chcą, aby w miarę potrzeb odbyły się na Ukrainie wybory na wszystkich szczeblach.

- Ale zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne w środku wojny. To nie jest kwestia specyficzna dla Ukrainy, to kwestia, która dotyczy każdego kraju, który jest w środku wojny – podkreślił Miller. Zwrócił szczególną uwagę na trudności w oddaniu głosu żołnierzom na linii frontu, a także osobom przebywającym na terenach czasowo okupowanych.

21:54
25.03.2024

Rosja nie wykorzystuje Mostu Krymskiego do transportu broni

Uderzenie sił ukraińskich uszkodziło konstrukcję mostu, m.in. podpory. Dlatego Rosja, jak twierdzi szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maliuk, nie używa już mostu do przewożenia nim broni.

Rosja co prawda pracuje nad jego naprawą, ale SBU nie ukrywa, że ma potencjał do całkowitego zniszczenia mostu.

21:37
25.03.2024

Umerow i Syrski spotkali się z delegacją PE

Minister Obrony Ukrainy Rustem Umerow wraz z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy generałem pułkownikiem Oleksandrem Syrskim spotkali się w Kijowie z delegacją przewodniczących komisji Parlamentu Europejskiego.

Umerow podkreślił „wielkie znaczenie” pomocy, jakiej Parlament Europejski i Unia Europejska udzielają Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego David McAllister zauważył, że wspólna wizyta na Ukrainie kilku przewodniczących komisji Parlamentu Europejskiego stanowi sygnał o niezachwianym ponadpartyjnym poparciu dla Ukrainy ze strony Parlamentu Europejskiego w walka z agresją rosyjską.

21:11
25.03.2024

Trudeau: Rosyjskie ataki rakietowe przypominają o znaczeniu wspierania Ukrainy

Kanada potępia rosyjskie naloty na Ukrainę i podkreśla znaczenie dalszego wsparcia jej zdolności obronnych.

„Nienawistny atak na ludność cywilną. Kanada potępia ostatnie rosyjskie ataki na ukraińską ludność cywilną i miasta. Te ataki są po prostu odrażające – i przypominają nam o znaczeniu naszego wsparcia dla obronności Ukrainy” – napisał Justin Trudeau.

20:50
25.03.2024

Wzrosła liczba ofiar ataku terrorystycznego pod Moskwą

Główny śledczy Rosji powiedział, że liczba osób zabitych w ataku na koncert w Moskwie wzrosła do 139.

20:26
25.03.2024

Putin przyznaje, że atak był dziełem islamistów. Ale...

- Wiemy, że zbrodni dokonały ręce radykalnych islamistów, z których ideologią sam świat islamski walczy od wieków – powiedział Putin. - Nie wiemy tylko, kto im to zlecił.

Czytaj więcej

Putin: Wiemy, kto dopuścił się zbrodni, teraz chcemy wiedzieć, kto ją zlecił
20:08
25.03.2024

Dlaczego Rosjanie atakują ukraińską energetykę? Kijów zna powód

„Jestem absolutnie pewien, że jednym z powodów (ataków rakietowych na ukraińskie obiekty energetyczne - red.) jest to, że zaczęliśmy eksportować prąd do Unii Europejskiej. Uważam, że jest to kwestia geopolityczna, ponieważ pozwala to również krajom UE uciec od zależności od Rosji” – ocenił Herman Hałuszczenko, minister energetyki Ukrainy, cytowany przez agencję Unian.

Czytaj więcej

Rosja chce uniemożliwić Ukrainie eksport prądu do UE
19:44
25.03.2024

Islandia przyłącza się do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy

Islandia przeznaczy około 2 mln euro na zakup amunicji dla Ukrainy w ramach inicjatywy kierowanej przez Czechy.

Reykjavik przeznaczy także około 500 000 euro na zakup sprzętu dla ukraińskich żołnierek – broni, mundurów, środków medycznych i artykułów higienicznych.

- Kluczowe jest, abyśmy kontynuowali nasze zdecydowane wsparcie dla Ukrainy. Czyniąc to, inwestujemy w ochronę nie tylko ludności ukraińskiej, ale także międzynarodowej praworządności w szerszym kontekście i naszych własnych interesów bezpieczeństwa  – powiedział szef islandzkiego MSZ Bjarni Benediktsson. Dodał,  że Althing, parlament Islandii, rozpatruje strategię długoterminowego wsparcia dla Ukrainy.

19:16
25.03.2024

Obwód chersoński: z min oczyszczono 200 tys. ha gruntów rolnych

Na wyzwolonym obszarze obwodu chersońskiego oczyszczono z min 206 tys. hektarów — około 40 proc. całości gruntów rolnych.

Mimo zagrożeń gospodarstwa rolne i gospodarstwa rolne w obwodzie uprawiają i sieją ziemię – głównie jęczmień i groch oraz len. Oczekuje się, że w tym roku łączna powierzchnia gruntów przeznaczonych pod uprawy osiągnie 153 tys. ha.

18:51
25.03.2024

Kobieta rzuciła koktajlem Mołotowa w punkt werbunkowy

Kobieta rzuciła koktajlem Mołotowa w centrum werbowania do wojska w Bogorodsku w Niżnym Nowogrodzie w Rosji

Jak podają rosyjskie media, jest ona poszukiwana. Nie wiadomo, czy udało jej się podpalić budynek.

18:23
25.03.2024

Dwóch oskarżonych o atak pod Moskwą przebywało w Turcji

Jak podaje Reuters, powołując się na tureckiego urzędnika bezpieczeństwa, uzbrojeni mężczyźni oskarżeni o przeprowadzenie ataku na moskiewską salę koncertową przebywali na krótko w Turcji, aby odnowić swoje rosyjskie pozwolenia na pobyt.

Urzędnik, który rozmawiał z Reutersem pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że dwóch oskarżonych o zamach przyjechało na krótko do Turcji, ale od Mężczyźni wyjechali 2 marca, ponad dwa tygodnie przed strzelaniną 22 marca. W tamtym czasie nie istniały żadne nakazy aresztowania mężczyzn, co pozwalało im na swobodne podróżowanie między Rosją a Turcją.łuższego czasu mieszkają w Moskwie.

Anonimowy urzędnik powiedział także agencji Reuters, że w Turcji nie doszło do radykalizacji oskarżonych mężczyzn.

17:54
25.03.2024

Kolejne trzy osoby zatrzymane w związku ze strzelaniną pod Moskwą

Trzech mężczyzn, noszących to samo nazwisko — Isołomow, zostało  zatrzymanych „w ramach środka zapobiegawczego” w związku z atakiem na moskiewską salę koncertową.

Zostali zatrzymani po oskarżeniu ich o popełnienie przestępstw na podstawie rosyjskiej ustawy o terroryzmie. Będą przebywać w areszcie do 22 maja 2024 r.

17:35
25.03.2024

Biały Dom: Łączenie Ukrainy ze strzelaniną pod Moskwą to "kremlowska propaganda"

Biały Dom odrzucił rosyjskie twierdzenia, jakoby Ukraina powiązana była ze strzelaniną pod Moskwą, w której zginęło 137 osób.

Rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział reporterom ze strzelanina nie miała związku z Ukrainą. - To tylko kolejna kremlowska propaganda - stwierdził Kirby.

17:18
25.03.2024

Putin spotka się z Radą Bezpieczeństwa

Kreml jak dotąd odmówił komentarza w sprawie rosnącej liczby dowodów na to, że afgański oddział Państwa Islamskiego (IS), znany jako Prowincja Islamskiego Państwa Chorasan (ISKP), zaplanował piątkowy atak terrorystyczny na salę koncertową Crocus City.

Putin twierdzi, nie mając na to dowodów, że Ukraina pomogła napastnikom i planowała „otworzyć okno”, aby uzbrojeni bandyci mogli uciec. Kijów zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi w ataku.

16:53
25.03.2024

UE coraz bliżej odcięcia rosyjskiego paliwa jądrowego

Jest przełom w zgłaszanej od dawna m.in. przez kraje bałtyckie i Polskę konieczności nałożenia sankcji na rosyjski koncern Rosatom.

Czytaj więcej

Bliżej nowych sankcji na Rosję. UE zrezygnuje z rosyjskiego paliwa jądrowego?
16:27
25.03.2024

Atak pod Moskwą budzi obawy o bezpieczeństwo podczas igrzysk w Paryżu

- Francja, ponieważ broni wartości uniwersalnych i opowiada się za sekularyzmem, jest szczególnie zagrożona, zwłaszcza podczas tak niezwykłych wydarzeń, jak igrzyska olimpijskie – powiedział francuski minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin.

Minister zapowiedział, że wszystkie służby będą w gotowości. W czwartek szefowie służb wywiadowczych spotkają się „w celu omówienia wszystkich wniosków z ataku na Moskwę”.

16:06
25.03.2024

Miedwiediew o zaangażowanych w atak pod Moskwą: Zabić ich wszystkich

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wezwał do zabicia sprawców i wszystkich innych osób zaangażowanych w piątkowy atak pod Moskwą.

Czterech podejrzanych o zamach na Crocus City Hall zostało umieszczonych w areszcie tymczasowym.

W poście na Telegramie  Miedwiediew napisał: „Wszyscy mnie pytają - co robić?".

Kontynuował: „Czy trzeba ich zabić? Trzeba. I tak się stanie. Ale o wiele ważniejsze jest zabicie wszystkich zaangażowanych. Wszystkich. Kto zapłacił, kto popierał,  kto pomógł. Zabić ich wszystkich”.

15:46
25.03.2024

"Kyiv Post": Celem rakietowego ataku Rosji na Kijów byli wysokiej rangi funkcjonariusze oraz obiekty Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (WIDEO)

25 marca przypada Dzień SBU, czyli święto ukraińskiej służby.

15:16
25.03.2024

Rosjanie: Czterolatka ciężko ranna po ataku rakietowym Ukraińców na okupowaną Kachowkę

Informacje takie przekazuje szef okupacyjnych władz zajętej przez Rosjan części obwodu chersońskiego, Władimir Saldo. W ataku uszkodzony został też punkt dystrybucji gazu, przez co przerwane zostały dostawy gazu do czterech wsi.

15:13
25.03.2024

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że nad obwodem rostowskim przechwycono dwa ukraińskie pociski wystrzelone z zestawu S-200

Pociski miały zostać przerobione tak, aby razić cele naziemne. Do strącenia pocisków miało dojść ok. 13:30 czasu polskiego. Wcześniej o strąceniu rakiet nad obwodem rostowskim informował gubernator obwodu, Wasilij Gołubiew.

15:05
25.03.2024

Macron: Terroryści odpowiedzialni za zamach w Rosji wcześniej próbowali atakować Francję

Komórka tzw. Państwa Islamskiego, która dokonała ataku w Krasnogorsku pod Moskwą, próbowała przeprowadzić zamachy na terenie Francji - powiedział francuski prezydent Emmanuel Macron, powołując się na dane wywiadowcze.

Czytaj więcej

Atak pod Moskwą. Macron: Ta grupa próbowała dokonać zamachów we Francji
14:34
25.03.2024

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce nie przybył do siedziby MSZ celem wyjaśnienia incydentu z rosyjskim pociskiem manewrującym

Zastanawiamy się czy pan ambasador wykonuje instrukcje MSZ w Moskwie i czy jest w stanie właściwie reprezentować w Warszawie interesy Federacji Rosyjskiej — oświadczył rzecznik MSZ, Paweł Wroński.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji wezwany przez polski MSZ. Nie przyszedł. Jest oświadczenie
14:19
25.03.2024

Rosyjska obrona przeciwlotnicza odparła atak rakietowy na obwód rostowski

Rakiety miały być strącane nad miastami Nowoczerkask i Batajsk — napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Wasilij Gołubiew, gubernator obwodu rostowskiego.

14:12
25.03.2024

W Wołczańsku zginął cywil

Ok. godz. 13:00 wojska rosyjskie zaatakowały Wołczańsk, w wyniku ostrzału zginął 65-letni mężczyzna - podał szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

13:52
25.03.2024

W Charkowie wyłączą ogrzewanie

Sezon grzewczy w Charkowie zostanie zakończony przed terminem, by zmniejszyć obciążenie sieci energetycznej. To jedyny sposób na dostarczenie energii elektrycznej do maksymalnej liczby odbiorców i dostarczenie ciepłej wody do domów mieszkańców Charkowa - ogłosił mer miasta Ihor Terechow. Dostawy ciepła mają zostać przerwane we wtorek 26 marca. Infrastruktura energetyczna Charkowa została uszkodzona w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego 22 marca.

13:39
25.03.2024

Rośnie liczba rannych w rosyjskim ataku rakietowym na Kijów

Z najnowszego komunikatu Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy wynika, że rannych w ataku zostało dziewięć, a nie — jak podawano wcześniej — siedem osób.

13:27
25.03.2024

Atak na Kijów, siedem osób poszkodowanych

Według najnowszych informacji Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), w poniedziałkowym ataku Rosji na Kijów ucierpiało siedem osób, z czego dwie - 16-latka oraz 33-latka - zostały hospitalizowane.

Czytaj więcej

Atak Rosji na Kijów. Ambasador USA: Rosjanie użyli pocisków hipersonicznych
13:21
25.03.2024

W obwodzie czerkaskim władze wydłużają godziny pracy restauracji i kawiarni

Od teraz placówki gastronomiczne mogą być otwarte w obwodzie czerkaskim do 23:00. Godzina policyjna obowiązuje obecnie w obwodzie czerkaskim od północy do 4 nad ranem.

12:46
25.03.2024

Niedziela 24 marca była dniem żałoby narodowej w Rosji po piątkowym zamachu terrorystycznym w sali koncertowej Crocus City Hall (WIDEO)

12:44
25.03.2024

Czterem mężczyznom oskarżonym o udział w ataku na salę koncertową pod Moskwą postawiono zarzuty terroryzmu i osadzono w areszcie do czasu procesu (WIDEO)

Jak wynika z oświadczenia moskiewskiego Sądu Rejonowego w Basmannym, całej czwórce grozi dożywocie. Mężczyźni pozostaną w areszcie do 22 maja, ale ten termin może zostać przedłużony w zależności od tego, kiedy zostanie ustalony termin ich procesu. Atak na salę koncertową Crocus City Hall w podmoskiewskim Krasnogorsku miał miejsce 22 marca. Sprawcy otworzyli ogień do publiczności i zdetonowali ładunki wybuchowe. W budynku wybuchł pożar i zawalił się dach, w wyniku czego zginęło co najmniej 137 osób. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie prowincji Chorasan – afgańskie skrzydło ISIS.

12:19
25.03.2024

Rosja twierdzi, że zestrzeliła ponad 100 ukraińskich dronów

W ciągu ostatniej doby rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły 103 ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne, a także zestrzeliły 31 rakiet z systemów HIMARS, Vampire i Uragan - podało w codziennym komunikacie Ministerstwo Obrony Rosji.

12:15
25.03.2024

Emmanuel Macron apeluje do Rosji, by ta nie obarczała odpowiedzialnością za zamach terrorystyczny pod Moskwą Ukrainy

- Odpowiedzialność za atak wzięło na siebie Państwo Islamskie i z dostępnych nam informacji, informacji jakie mają nasze służby i nasi główni partnerzy wynika, że to struktury Państwa Islamskiego zainicjowały ten atak — powiedział francuski prezydent. Macron dodał, że „byłoby cyniczne i kontrskuteczne”, dla samej Rosji i bezpieczeństwa jej obywateli, aby „używać tego kontekstu (zamachu — red.) przeciw Ukrainie”.

12:11
25.03.2024

Premier Rosji o ataku terrorystycznym pod Moskwą: Odpowiedzialni nie zasługują na litość, będą ukarani

Michaił Miszustin mówił o tym w czasie spotkania z przedstawicielem frakcji parlamentarnej Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

12:06
25.03.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz o rosyjskiej rakiecie nad Polską: Naruszenie prawa międzynarodowego

Kosiniak-Kamysz zapewnia, że Polska „ma przygotowane różne algorytmy działania” i gdyby rosyjska rakieta zmierzała w stronę celu w Polsce zostałaby strącona.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz mówi, że NATO chwali Polskę za to, że nie strzelała do rakiety
12:05
25.03.2024

Bosak: W naszym interesie jest, żeby wojna pomiędzy Ukrainą a Rosją nie stała się także naszą wojną

- Optymalnie by było, gdyby Rosja tę wojnę przegrała, a Ukraina pozostała państwem niezależnym od Rosji, natomiast gdyby sprawy miały pójść źle - a nie idą w dobrą stronę - to tym bardziej istotne jest dla nas, żebyśmy nie byli wciągnięci w ten konflikt - ocenił w Radiu Zet wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Czytaj więcej

Rosyjska rakieta nad Polską. Bosak: Nie ma powodu, by wydalać ambasadora Rosji
11:38
25.03.2024

Rosyjska armia podaje nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 577 samolotów, 270 śmigłowców, 17 011 bezzałogowych statków powietrznych, 489 zestawów przeciwlotniczych, 15 598 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 256 wyrzutni rakiet, 8 521 zestawów artyleryjskich i moździrzy oraz 20 192 jednostek sprzętu specjalnego.

11:35
25.03.2024

16 rannych w ataku na halę Crocus City Hall wypisanych ze szpitali w Moskwie

W szpitalach nadal pozostaje 76 rannych w ataku terrorystycznym pod Moskwą. Sześcioro rannych jest w „ekstremalnie poważnym” stanie, a 23 — w stanie poważnym — podała wicemer Moskwy, Anastazja Rakowa. Wśród 76 rannych pozostających w szpitalach jest czworo dzieci.

11:33
25.03.2024

Wartość eksportu i importu towarowego UE z Ukrainą (Infografika)

Dane kwartalne na podstawie Eurostatu.

Wartość eksportu i importu towarowego UE z Ukrainą

Wartość eksportu i importu towarowego UE z Ukrainą

PAP

11:30
25.03.2024

Dmitrij Pieskow mówi, że nie może odpowiedzieć na pytanie czy USA ostrzegały Rosję przed możliwym zamachem terrorystycznym

Na pytanie o doniesienia, że USA miały przekazywać Rosji ostrzeżenia przed możliwym atakiem, Pieskow odparł, że „informacje wywiadowcze nigdy nie są przekazywane Kremlowi, dostarczane są kanałami służb specjalnych — od służb specjalnych do służb wywiadu”. - Oznacza to, że mamy do czynienia z wrażliwymi informacjami, które, oczywiście, nie mogą być ujawnione — dodał.

Czytaj więcej

Zamach pod Moskwą. Rzeczniczka MSZ Rosji obwinia USA o powstanie Państwa Islamskiego
11:17
25.03.2024

Dzieci w Kijowie uciekające do schronów. Kułeba pisze o "rosyjskich kanaliach"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, jak w Kijowie dzieci wśród huku eksplozji biegną ukryć się w bezpiecznym miejscu. "O godz. 10:30 dzieci w Kijowie uciekają, by się ukryć, gdy rosyjskie pociski balistyczne są zestrzeliwane przez obronę powietrzną. Nie ma takich okrucieństw, których nie dopuściłyby się rosyjskie kanalie" - napisał. Kułeba ocenił, że atak rakietami balistycznymi na wielomilionowe miasto to przypomnienie, że Ukraine pilnie potrzebuje środków obrony powietrznej, "szczególnie systemu Patriot".

Czytaj więcej

Atak Rosji na Kijów. Ambasador USA: Rosjanie użyli pocisków hipersonicznych
10:51
25.03.2024

W ostrzale rakietowym Kijowa uszkodzony został wielopiętrowy budynek mieszkalny w rejonie sołomiańskim

Informacje takie podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Szczątki strąconej rakiety spadły też w rejonie dniprowskim i hołosijiwskim.

10:50
25.03.2024

Pięć osób rannych w ostrzale rakietowym Kijowa

Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że szczątki zestrzelonej rakiety spadły na budynek niemieszkalny w rejonie peczerskim w Kijowie, w efekcie czego pięć osób zostało rannych.

10:47
25.03.2024

Rosjanie twierdzą, że ostrzelane zostały pojazdy, którymi ewakuowano mieszkańców miasta Grajoworon

W ostrzale — jak podaje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow — zginęła jedna osoba. - Sytuacja nadal jest skrajnie trudna — podkreślił Gładkow dodając, że osoby, które zdecydowały się pozostać w mieście Grajworon popełniły błąd.

10:38
25.03.2024

Pieskow: Kreml nie uczestniczy w dyskusji o możliwości przywrócenia w Rosji kary śmierci

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, zadeklarował, że władze Rosji „nie uczestniczą w dyskusji o możliwości zawieszenia moratorium na stosowanie kary śmierci w Rosji”. Postulaty takie zaczęli przedstawiać niektórzy rosyjscy parlamentarzyści po zamachu terrorystycznym na halę koncertową Crocus City Hall.

10:27
25.03.2024

„Rosja atakuje Ukrainę pociskami hipersonicznymi"

 „Dziś rano Rosja ponownie atakuje Ukrainę pociskami hipersonicznymi” - napisała w serwisie X (dawniej Twitter) Bridget A. Brink, ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie. „Głośne eksplozje w Kijowie” - dodała.

10:23
25.03.2024

Kolejny rosyjski okręt uszkodzony?

Rzecznik ukraińskiej marynarki Dmytro Płetenczuk powiedział, że weryfikowane są informacje o tym, czy w ataku na rosyjskie jednostki przeprowadzonym przez Ukrainę 23 marca uszkodzony został także Iwan Churs, okręt rozpoznawczy projektu 18280.

10:17
25.03.2024

15-latek i 14-latek z Krasnogorska otrzymali laptopy za ratowanie ludzi w czasie ataku terrorystycznego pod Moskwą

W momencie rozpoczęcia zamachu terrorystycznego, 15-letni Islam i 14-letni Artiem pracowali w szatni. W czasie, gdy w hali wybuchł pożar, a ludzie w panice rzucili się do ucieczki, obaj mieli „postępować ściśle zgodnie z instrukcjami i zabrali ludzi w bezpieczne miejsce przez centrum wystawowe, przez co uratowali setki żyć” - podają władze Krasnogorska.

Czytaj więcej

Zamach pod Moskwą: Rosjanie rozdają laptopy uczniom za bohaterstwo
09:51
25.03.2024

Szczątki zestrzelonej nad Kijowem rakiety spadły na rejon peczerski

Informacje takie przekazuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Szczątki zestrzelonej rakiety uszkodziły budynek mieszkalny. 

09:40
25.03.2024

W Kijowie rozległy się eksplozje

Stolica Ukrainy ma być celem ataku rakietowego. Kijowska Miejska Administracja Wojskowa podaje, że w Kijowie aktywna jest obrona przeciwlotnicza.

09:35
25.03.2024

Pochodzący z Murmańska w Rosji obywatel Azerbejdżanu miał przygotowywać ataki terrorystyczne w swoim kraju

Informacje takie podała Służba Bezpieczeństwa Azerbejdżanu. Zatrzymany to 36-letni Bahruz Asgarow. 

09:24
25.03.2024

Rosja: W szpitalach pozostaje 97 rannych w ataku na salę koncertową Crocus City Hall

Z komunikatu moskiewskich władz wynika, że ranni są w różnym stanie. W ataku na salę koncertową pod Moskwą zginęło 137 osób, a 182 zostały ranne.

09:10
25.03.2024

Przedstawicielka USA: Rosja się nie zatrzyma  

- Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by Ukraina nadal była silną demokracją, a Rosja przegrała tę wojnę - powiedziała Sky News ambasador USA w Wielkiej Brytanii Jane Hartley. - Moim zdaniem każdy, kto myśli, że Rosja może na tym poprzestać (na Ukrainie - red.) myli się - dodała.

08:52
25.03.2024

Kłopoty z dostawami prądu w Charkowie  

W obwodzie charkowskim wprowadzono harmonogram godzinowych przerw w dostawach prądu, który jest obecnie korygowany – przekazał szef lokalnej administracji Ołeh Syniehubow informując, że w Charkowie po rosyjskim ataku na obiekt infrastruktury energetycznej bez prądu pozostaje ok. 200 tys. odbiorców.

08:36
25.03.2024

Zmiana w ukraińskiej armii

Gen. Wiktor Nikoluk poinformował, że rezygnuje ze stanowiska szefa szkolenia Wojsk Lądowych Ukrainy. "Życzę mojemu następcy dalszego budowania potencjału, który wspólnie wypracowaliśmy w ciągu ostatniego roku" - napisał w mediach społecznościowych.

08:21
25.03.2024

Drony typu Shahed zestrzelone w obwodach mikołajowskim i odeskim  

Siły Powietrzne Ukrainy podały, że w nocy ukraińscy żołnierze zestrzelili 8 z 9 dronów bojowych typu Shahed, wysłanych przez wojska rosyjskie nad tereny obwodów mikołajowskiego i odeskiego.

08:04
25.03.2024

Nalot w obwodzie charkowskim  

W nocy wojska rosyjskie zbombardowały cele w miejscowości Złoczów w obwodzie charkowskim - poinformował szef obwodowych władz Ołeh Syniehubow dodając, że zniszczonych zostało pięć domów oraz że nie było ofiar.

07:52
25.03.2024

W ciągu doby rosyjskie lotnictwo sześć razy zbombardowało obwód zaporoski

Rosjanie atakowali w ciągu ostatniej doby dziewięć miejscowości w obwodzie zaporoskim — podał gubernator obwodu, Iwan Fedorow.

07:48
25.03.2024

W nadchodzących latach Estonia będzie wydawać na obronność ponad 3 proc. PKB

Deklarację taką złożył Margus Tsahkna, szef MSZ Estonii, który rozpoczyna wizytę w USA. Tsahkna dodał, że wraz z pieniędzmi, które krajom bałtyckim przekażą na wzmocnienie obronności USA, pozwoli to „wzmocnić możliwości obronne szybciej niż planowano”. W piątek Kongres zatwierdził ustawę gwarantującą środki na finansowanie administracji USA, w której zapisano przekazanie 228 mln dolarów pomocy wojskowej krajom bałtyckim.

07:35
25.03.2024

Aleś Zarembiuk: W Polsce działa wielu agentów Aleksandra Łukaszenki

Zdaniem białoruskiego opozycjonisty celem białoruskiej agentury jest destabilizowanie sytuacji w krajach bałtyckich i w Polsce.

Czytaj więcej

Po zamachu pod Moskwą może dojść do próby destabilizacji Polski?
07:10
25.03.2024

W ciągu roku znacząco wzrósł odsetek Polaków uważających, że Polska powinna wysłać wojsko na Ukrainę

Przed rokiem odrzucali taką możliwość wszyscy respondenci, a obecnie za wysłaniem polskich żołnierzy na Ukrainę opowiada się 9,4 proc. badanych — wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Czytaj więcej

Sondaż: Niemal 10 proc. Polaków uważa, że Polska powinna wysłać wojsko na Ukrainę
06:53
25.03.2024

Mikołajów: 11 osób rannych po upadku szczątków zestrzelonego drona

W nocy nad Mikołajowem strącono rosyjski dron-kamikadze Shahed-131/136. W wyniku upadku szczątków zestrzelonego drona doszło do pożaru budynku mieszkalnego. Rannych zostało 11 osób.

06:45
25.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 437 390 żołnierzy, 6 887 czołgów, 13 183 pojazdy opancerzone, 10 877 zestawów artyleryjskich, 1 018 wyrzutni rakiet, 726 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 539 bezzałogowych statków powietrznych, 2 010 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 454 pojazdów (w tym cystern) i 1 785 jednostek sprzętu specjalnego.

06:08
25.03.2024

Gen. Maciej Klisz: Zakłócanie GPS jest jednym z elementów działań hybrydowych

Źródłem takich informacji jest portal gpsjam.org. Odnotowałem w ostatnich miesiącach w wojskowych meldunkach tylko trzy przypadki: dwa dotyczące statków powietrznych i jeden dotyczący okrętu, mówiące o zakłóceniach GPS. Z punktu widzenia wojskowego nie ma to żadnego wpływu na działalność operacyjną. Poziom tych zakłóceń jest dosyć niski, występują one na dużych wysokościach, a źródło emisji odnajduję w obwodzie królewieckim — mówi Dowódca Operacyjny w rozmowie z Markiem Kozubalem.

Czytaj więcej

Dowódca Operacyjny wyjaśnia, kiedy Polska może strącić rosyjską rakietę
06:06
25.03.2024

151,2 mld dolarów - tyle wynosi kwota strat bezpośrednich Ukrainy spowodowana działaniami wojennymi

Eksperci Instytutu Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (Instytut KSE) realizują projekt „Rosja zapłaci”, w którym próbują podsumować straty Ukrainy powstałe w wyniku rosyjskiej agresji. Na bazie ich wyliczeń widać naocznie, co tak naprawdę chce zniszczyć rosyjski agresor.

Czytaj więcej

Ile kosztuje Ukrainę agresja Rosji? Nowe wyliczenia
05:56
25.03.2024

Gubernator obwodu odeskiego publikuje zdjęcia z budowy fortyfikacji w obwodzie

Zdjęcia umieszczanych w ziemi betonowych konstrukcji pojawiły się na kanale Ołeha Kipera w serwisie Telegram.

05:38
25.03.2024

Rosyjska armia informuje o "zneutralizowaniu 11 dronów" nad obwodem rostowskim

Drony miały być strącone przez rosyjskie zestawy obrony przeciwlotniczej — wynika z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji.

05:15
25.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 760 dzień wojny

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

04:38
25.03.2024

Ukraińska spółka energetyczna DTEK straciła 50 proc. mocy produkcyjnych w wyniku rosyjskiego ataku

Takie mają być skutki ataku Rosji na Ukrainę w nocy z 21 na 22 marca. Rosjanie użyli wówczas 151 środków napadu powietrznego atakując głównie infrastrukturę energetyczną w różnych częściach Ukrainy.

Cele rosyjskiego ataku na Ukrainie w nocy z 21 na 22 marca

Cele rosyjskiego ataku na Ukrainie w nocy z 21 na 22 marca

PAP

04:36
25.03.2024

Późnym wieczorem 24 marca rosyjskie drony-kamikadze zaatakowały obwód odeski

W wyniku ataku uszkodzona została infrastruktura energetyczna. Część Odessy została pozbawiona dostaw prądu.

04:32
25.03.2024

Rosjanie próbują otoczyć las serebriański w obwodzie ługańskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu ługańskiego, Artiem Łysohor. „Rosjanie rozpoczęli szturm na las serebriański pod koniec lata 2022 roku. Jednakże wobec niemożności przełamania ukraińskich linii obronnych w tym miejscu, obecnie okupanci skupiają się na Biłohoriwce (...) próbując otoczyć las” - napisał Łysohor. Las serebriański ma być obecnie stale ostrzeliwany przez rosyjską artylerię i bombardowany przez rosyjskie lotnictwo.

04:26
25.03.2024

Sąd w Moskwie zdecydował o dwumiesięcznym areszcie dla czterech sprawców ataku na halę koncertową Crocus City Hall

Aresztowani zostali Muhammadsobir Fajzow, Szamsidin Fariduni, Dalerdżon Mirozjew i Saidakrami Rachabalizoda. Wszyscy zatrzymani są obywatelami Tadżykistanu. W areszcie pozostaną do 22 maja.

Czytaj więcej

Fryzjer, robotnik, bezrobotni. Sprawcy zamachu pod Moskwą przyznają się do winy
04:21
25.03.2024

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku ćwiczyły zwalczanie okrętów podwodnych na Morzu Japońskim (Wschodnim)

W ćwiczeniach brała udział korweta wielozadaniowa Sowierszennyj oraz dwie mniejsze korwety - Metel i Koriejec. Okręty ćwiczyły wykrywanie, a następnie zwalczanie okrętu podwodnego rola, którego rolę, na potrzebę ćwiczeń, odgrywał okręt podwodny Wołchow. 

04:18
25.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 760 dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 760 dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 760 dniu wojny Rosji z Ukrainą

PAP

04:18
25.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji Ukrainą. Dzień 760