04:46
27.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 763
00:08
27.03.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informowaćod rana.

23:54
26.03.2024

Ukraina pokonała Islandię w kwalifikacjach do Euro 2024

Reprezentacja Ukrainy po zaciętym spotkaniu odniosła zwycięstwo nad Islandią w decydującym meczu barażowych rozgrywek piłkarskich Euro 2024. Mecz zakończył się wynikiem 2:1.

Gospodarzem Mistrzostw Europy w 2024 roku będą Niemcy. Turniej rozpocznie się 14 czerwca i zakończy 14 lipca. Gospodarzami meczów będzie 10 miast: Berlin, Kolonia, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt nad Menem, Gelsenkirchen, Hamburg, Lipsk, Monachium i Stuttgart.

23:37
26.03.2024

Inicjatywa Czech. Ukraińcy mogą dostać dwukrotnie więcej pocisków, niż zakładano

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipawski powiedział, że Ukraina zamiast wcześniej obiecanych 800 tys. może otrzymać 1,5 mln pocisków w ramach czeskiej inicjatywy zakupu amunicji.

- Możemy zrobić znacznie więcej, niż zapowiadana na początku ilość  amunicji  – stwierdził czeski minister spraw zagranicznych, podając liczbę 1,5 mln pocisków. Według niego czeska propozycja już pomaga Ukrainie „lepiej walczyć”, ponieważ ukraińscy wojskowi „wiedzą, że będą mieli świeże dostawy amunicji, a to zmieniło ich pogląd na wykorzystanie istniejących zapasów”.

Jednocześnie Lipawski zauważył, że sama czeska inicjatywa nie wystarczy, aby wesprzeć Ukrainę.

23:10
26.03.2024

Raport ONZ o śmierci ukraińskich jeńców

Doniesienia o torturach lub zabijaniu ukraińskich jeńców wojennych w rosyjskich aresztach pojawiają się od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie na pełną skalę.

Czytaj więcej

ONZ: Zimą Rosjanie stracili kilkudziesięciu ukraińskich jeńców
22:44
26.03.2024

Rheinmetall otrzyma 130 mln euro z UE na zwiększenie produkcji amunicji

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall ujawnił, że na zwiększenie produkcji amunicji otrzyma od Unii Europejskiej ponad 130 mln euro.

Rheinmetall otrzyma fundusze w ramach Aktu wsparcia w produkcji amunicji (ASAP), przyjętego przez UE w zeszłym roku w celu zwiększenia europejskiej produkcji obronnej, w tym amunicji artyleryjskiej 155 mm i rakiet.

22:16
26.03.2024

Bloomberg: Macron podczas podróży do Brazylii będzie próbował przekonać Lulę do wsparcia Ukrainy

Jak poinformował 26 marca Bloomberg, prezydent Francji Emmanuel Macron stara się przekonać swojego brazylijskiego odpowiednika Luiza Inacio Lulę da Silvę, aby udzielił wsparcia Ukrainie podczas jego podróży do Brazylii.

Macron rozpoczyna 26 marca trzydniową podróż do Brazylii, która będzie pierwszą od 11 lat wizytą prezydenta Francji w tym kraju.

„Francuski przywódca zakłada, że jego różnice zdań z Lulą w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę zostaną zawężone” – stwierdził Bloomberg, cytując anonimowych francuskich urzędników.

21:47
26.03.2024

We Lwowie powstaje pierwsza w Europie szkoła wydrukowana na drukarce 3D

21:21
26.03.2024

Cameron komentuje oskarżenia Rosji: Całkowity absurd

Twierdzenia Rosji o udziale Zachodu i Ukrainy w ataku na  Crocus  są całkowitym absurdem” - pisze Cameron."Popieramy oświadczenia USA, z których jasno wynika, że ​​Daesh ponosi wyłączną odpowiedzialność za ten atak".

20:48
26.03.2024

Adwokaci sprawców ataku na Crocus City otrzymują pogróżki

Prawnicy wyznaczeni do obrony oskarżonych o atak na salę  Crocus City otrzymują pogróżki, poinformowała dziennikarka i członkini Rady Praw Człowieka przy prezydencie Rosji Ewa Merkaczowa.

- Żądają  od nich odmowy udziału w procesie. W przeciwnym razie grożą, że „odetną im uszy” i potraktują ich i ich rodziny w inny okropny sposób. Sytuacja jest na tyle poważna, że ​​wymaga interwencji organów ścigania - twierdzi Merkaczowa.

20:22
26.03.2024

Francja wkrótce dostarczy na Ukrainę 78 haubic samobieżnych Caesar

Minister obrony Francji Sébastien Lecornu zapowiedział, że Paryż będzie wkrótce mógł dostarczyć Kijowowi 78 haubic samobieżnych Caesar oraz zwiększy dostawy pocisków, aby zaspokoić pilne zapotrzebowanie Ukrainy na amunicję.

Na konferencji prasowej Lecornu powiedział, że Francja, Ukraina i Dania osiągnęły porozumienie w sprawie sfinansowania dostawy samobieżnych haubic 155 mm Caesar, co umożliwi Paryżowi „szybką ich dostawę”.

Dodał, że Francja zamierza także dostarczyć Ukrainie w tym roku 80 000 sztuk amunicji do dział kal. 155 mm w porównaniu z 30 000, które dostarczyła od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę.

Ponadto Lecornu zauważył, że Francja zaangażowała się w poszukiwanie istniejących zapasów prochu i amunicji, które w ramach inicjatywy Czech można byłoby nabyć od krajów spoza UE.

19:53
26.03.2024

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych: Pod gruzami Crocus City nie ma już ludzi

We wtorek Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, że ratownicy zakończyli odgruzowywanie spalonej sali koncertowej i wkrótce sprowadzą do pracy ciężki sprzęt.

Według najnowszych danych, ogłoszonych przez szefa Komitetu Śledczego Rosji Aleksandra Bastrykina, w ataku na salę koncertową zginęło 139 osób. Część z nich  od ran postrzałowych, część zginęła w pożarze wznieconym przez napastników.

19:26
26.03.2024

Węgry nie wznowią zakazu importu miodu z Ukrainy

Węgry nie wprowadzą ponownie zakazu importu miodu z Ukrainy pomimo żądań hodowców miodu, którzy protestowali, twierdząc, że tani miód z Ukrainy obniżył ceny i grozi im wycofanie z rynku.

Minister rolnictwa Istvan Nagy powiedział, że jednostronny zakaz importu nie miał pozytywnego wpływu na rynek lokalny, ponieważ ceny zakupu hurtowego nie wzrosły w takim stopniu, jakiego oczekiwali lokalni rolnicy, zaszkodził natomiast firmom pakującym i eksportującym miód do UE.

Powiedział, że eksporterzy miodu potrzebują ukraińskiego miodu, ponieważ w przeciwnym razie nie byliby w stanie zrealizować zakontraktowanych dostaw.

18:55
26.03.2024

Zwiększa się ruch na granicy ukraińsko-polskiej

Ukraińska Służba Graniczna odnotowuje przed świętami wzmożony ruch na granicy Ukrainy z Polską.

Najpopularniejszymi przejściami są Korczowa-Krakowiec i Medyka-Szeginie.

18:32
26.03.2024

Zełenski: Daniłow zostanie przeniesiony na inne stanowisko

Były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Oleksij Daniłow zostanie przeniesiony na inne stanowisko, oznajmił w wieczornym przesłaniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Dzisiaj kontynuowałem restart systemu zarządzania naszym państwem. Następują zmiany kadrowe. Jestem wdzięczny Ołeksijowi Daniłowowi za jego pracę na stanowisku sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Jest przenoszony na inny kierunek - więcej o tym później – powiedział Zełenski.

18:08
26.03.2024

Francja może zarekwirować potencjały przemysłowe, aby przyspieszyć produkcję broni dla Ukrainy

Minister obrony Francji Sebastien Lecornu powiedział, że zamówienia obronne dla kraju mają obecnie wyższy priorytet niż zamówienia cywilne i nie wykluczył rekwizycji potencjału przemysłowego, aby przyspieszyć produkcję broni i pocisków potrzebnych na polu bitwy na Ukrainie.

Minister potwierdził także cel wyprodukowania 100 000 pocisków 155 mm w 2024 roku. - Będziemy w stanie wyprodukować 100 000 pocisków kal. 155 mm, z czego 80 000 będzie przeznaczonych dla Ukrainy, a 20 000 dla naszych sił zbrojnych – powiedział Lecornu.

17:51
26.03.2024

Łukaszenko: Sprawcy ataku pod Moskwą najpierw próbowali uciec na Białorus

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko twierdzi, że mężczyźni podejrzani o przeprowadzenie ataku terrorystycznego pod Moskwą w ubiegły piątek początkowo próbowali uciec na Białoruś.

Według państwowego serwisu informacyjnego Belta Łukaszenko powiedział, że po masakrze jego kraj znacznie zwiększył bezpieczeństwo na granicy z Rosją, co oznacza, że napastnicy „rozumieli, że wjazd na Białoruś jest niemożliwy”. Powiedział, że zmienili plany, „zawrócili i udali się na odcinek granicy ukraińsko-rosyjskiej”.

17:37
26.03.2024

Czy Rosja przywróci karę śmierci? Duma debatuje

Trybunał Konstytucyjny odmówił komentarza w sprawie propozycji zniesienia memorandum na wykonywanie kary śmierci w Rosji. Przedstawiciel sądu powiedział jednak państwowej agencji informacyjnej TASS, że sąd rozpatrzy sprawę „wkrótce”.

Czytaj więcej

Atak na Crocus City Hall. Rosyjska Duma rozważa przywrócenie kary śmierci
17:15
26.03.2024

Przewodniczący estońskiego parlamentu odwiedził Kijów

Lauri Hussar, przewodniczący Riigikogu, estońskiego parlamentu, odwiedził Kijów 26 marca i spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Rusłanem Stefanczukiem.

Huzar i Stefanczuk rozmawiali także o sankcjach, integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO. Stefanczuk powiedział, że Ukraina „polega na przywództwie Estonii w osiąganiu ambitnych wyników na następnym szczycie NATO w Waszyngtonie”.

Stefanczuk podziękował Estonii za „aktywne stanowisko w sprawie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne”. Huzar złożył wizytę w Polsce 25 marca, gdzie poruszył tę kwestię ze swoim polskim odpowiednikiem, Szymonem Holownią.

16:50
26.03.2024

Dwa rosyjskie banki umorzą dług osobom rannym lub zabitym w regionach przygranicznych

Dwa rosyjskie banki zdecydowały się umorzyć dług osobom, które zginęły lub zostały ciężko ranne w walkach w regionach graniczących z Ukrainą.

Sovcombank i Home Bank oświadczyły, że umorzą pożyczki ofiarom w takich miejscach jak Biełgorod, 40 km od granicy, gdzie od lutego 2022 r. zginęło dziesiątki cywilów.

Posunięcie to jest podobne do tego, które podjęło ponad 20 pożyczkodawców po zeszłotygodniowym ataku na salę koncertową w Moskwie, w którym zginęło co najmniej 139 osób, a 180 zostało rannych.

16:36
26.03.2024

Rosja. Zastępczyni szefa Federalnej Służby Celnej zatrzymana za korupcję

Zastępczyni szefa Federalnej Służby Celnej Jelena Jagodkina została zatrzymana w Moskwie pod zarzutem korupcji.

16:23
26.03.2024

Daniłow dziękuje Zełenskiemu

Odwołany dziś z funkcji sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksij Daniłow podziękował prezydentowi Zełenskiemu za możliwość zaangażowania się w pisanie Wielkiej Historii

„4 lata, 5 miesięcy, 24 dni pracy na stanowisku sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Praca, której poświęciłem się do końca. Dni, za które nie ma wstydu. Godziny, które przeleciały jak błyskawica” – napisał we wtorek na Facebooku Daniłow.

„Bez względu na to, jak trudne to było, bez względu na to, jak beznadziejna wydawała się sytuacja, pracowaliśmy i będziemy pracować dla Ukrainy, wierzyliśmy i wierzymy w nasze zwycięstwo! Najważniejsze jest to, że zawsze powinniśmy pamiętać i to zawsze powtarzam: nie bójcie się, nigdy i nikogo, idźcie naprzód i wierzcie w Ukrainę, wierzcie w naród ukraiński!” – napisał polityk.

16:01
26.03.2024

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rakietę nad rejonem krzyworoskim

Informację taką przekazał Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

15:37
26.03.2024

Wołodymyr Zełenski wyznaczył Ołeha Iwaszczenkę na szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy

Iwaszczenko zastąpił na tym stanowisku Litwinienkę, który został wyznaczony na stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

15:32
26.03.2024

Charków: Przerwy w dostawach prądu co 4-6 godzin

Ihor Terechow, mer Charkowa poinformował, że przerwy w dostawach prądu w mieście odbywają się co 4-6 godzin a metro zmniejsza intensywność kursowania w godzinach szczytu. To efekt uszkodzeń infrastruktury energetycznej w wyniku rosyjskich ataków.

14:51
26.03.2024

Ołeksij Daniłow odwołany przez Wołodymyra Zełenskiego

Prezydent Ukrainy odwołał ze stanowiska sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o ważnej zmianie we władzach Ukrainy
14:40
26.03.2024

Aleksandr Łukaszenko: Terroryści uciekali na Ukrainę, bo wiedzieli, że nie dostaną się na Białoruś

Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko oświadczył, że sprawcy zamachu na halę koncertową Crocus City Hall pod Moskwą uciekali na Ukrainę, ponieważ „ich opiekunowie rozumieli, że nie dostaną się na Białoruś”. - Ponieważ w pierwszych minutach (po pojawieniu się informacji o zamachu — red.) wprowadziliśmy reżim wzmocnionego bezpieczeństwa — wyjaśnił.

14:26
26.03.2024

Gen. Skrzypczak: Widziałem, co Ukraińcy jedzą w okopach. Swojemu psu bym tego nie dał

— Ukraińcy idą na przegraną — wieszczy gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Podkreśla, że „jest to wybór Kijowa”.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Ukraińcy sami sobie gotują katastrofę. My dajemy, a oni to marnują z wielkim zaangażowaniem
14:24
26.03.2024

Szef FSB wskazuje szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego jako "uprawniony cel" dla Rosji

Aleksandr Bortnikow mówił, że szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, gen. Kyryło Budanow oraz kierownictwo służb specjalnych Ukrainy są „uprawnionymi celami” dla rosyjskich służb bezpieczeństwa. - Ci, którzy dopuszczają się zbrodni przeciw Rosji i rosyjskim obywatelom, są uprawnionymi celami — stwierdził. Na pytanie dziennikarza „dlaczego oni (szefowie wywiadu Ukrainy) nadal żyją?” Bortnikow odparł: „Wszystko przed nami”.

14:04
26.03.2024

Kolejny atak rosyjskiego drona na Berysław

W ataku rannych zostało dwóch mężczyzn w wieku 33 i 38 lat.

13:47
26.03.2024

FSB oskarża o udział w zamachu pod Moskwą Zachód i Ukrainę

- Uważamy, że akcja została przygotowana zarówno przez samych radykalnych islamistów i, naturalnie, zachodnie służby wywiadowcze oraz ukraińskie służby wywiadowcze były z tym bezpośrednio związane — powiedział szef FSB Aleksandr Bortnikow.

Czytaj więcej

Szef rosyjskich służb: Za zamachem pod Moskwą stoją islamiści, Zachód i Ukraina
13:08
26.03.2024

Rosyjscy śledczy pojawili się w Tadżykistanie

W kraju, który jest blisko związany z Rosją, Rosjanie przesłuchują rodziny sprawców zamachu terrorystycznego pod Moskwą.

Czytaj więcej

Rosjanie prowadzą przesłuchania ws. zamachu pod Moskwą poza Rosją
12:43
26.03.2024

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej jest pewien, że Ukraina stoi za atakiem terrorystycznym pod Moskwą

- Oczywiście, Ukraina — tak Nikołaj Patruszew odpowiedział na pytanie o to kto jest odpowiedzialny za zamach terrorystyczny, tzw. Państwo Islamskie czy Ukraina.

12:37
26.03.2024

SBU informuje o zatrzymaniu dwóch osób, które chciały wysadzić tory w obwodzie połtawskim

Zatrzymani, mieszkańcy obwodów charkowskiego i kijowskiego, umieścili ładunek wybuchowy na torach w obwodzie połtawskim i planowali zdetonować go zdalnie, ale zostali złapani przez SBU na gorącym uczynku — głosi oświadczenie.

12:24
26.03.2024

Dron ostrzelał Berysław

W ostrzale miejscowości w obwodzie chersońskim ranna została jedna osoba.

12:08
26.03.2024

Rzecznik Kremla nie chce powiedzieć, czy sprawcy zamachu pod Moskwą mogli mieć związek z władzami Ukrainy

- Jeśli chodzi o to czy jest możliwe powiedzieć 'w ten czy inny sposób' (zamachowcy są powiązani z Ukrainą - red.): można powiedzieć to w taki sposób, w jaki się chce. I obserwatorzy oraz analitycy prawdopodobnie mogą sobie na to pozwolić. Ale (...) w czasie, gdy trwa śledztwo, władze nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek oświadczenie w tej sprawie. Chociaż zalecałbym bardzo uważnie przeczytać ponownie oświadczenia Władimira Putina z ostatnich dwóch dni. W tym kontekście są one bardzo ważne — stwierdził Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Zamach pod Moskwą. Rosja oskarży Ukrainę? Kreml: Nacjonalizm pociąga żyda Zełenskiego
12:03
26.03.2024

Rosja gwałtownie zareagowała na możliwe sankcje UE na Rosatom

Wczorajsze oświadczenie premiera Belgii o koniecznych sankcjach na rosyjski atom wywołało natychmiastową reakcję Moskwy. Szef Rosatomu zagroził katastrofą nuklearną w wypadku „upolitycznienia globalnej energetyki jądrowej”.

Czytaj więcej

Kreml boi się sankcji na Rosatom. Grozi Unii i uruchamia Węgrów
11:40
26.03.2024

Rosjanie podają swoje szacunki dotyczące strat Ukrainy

Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 577 samolotów, 270 śmigłowców, 17 142 bezzałogowe statki powietrzne, 489 zestawów przeciwlotniczych, 15 604 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 256 wyrzutni rakiet, 8 531 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 20 215 pojazdów wojskowych — podało Ministerstwo Obrony Rosji. 

11:38
26.03.2024

W Charkowie w ataku rakietowym uszkodzono budynek mieszkalny i budynek niemieszkalny

O ostrzale miasta informuje jego mer, Ihor Terechow. W ostrzale nikt nie ucierpiał.

11:25
26.03.2024

Siewiera: Rosyjska rakieta nad Polską? Nie powinna być natychmiast strącona

Jacek Siewiera zapytany został, czy w związku z tym, że w niedzielę był już trzeci przypadek naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjski pocisk manewrujący od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rakieta nie powinna zostać strącona. - Odpowiedź na to pytanie jest w moim przekonaniu taka – nie powinna być natychmiast strącona. W poprzednich przypadkach powstrzymywaliśmy się przed taką decyzją – robił to też poprzedni rząd, były ku temu konkretne powody - podkreślił w rozmowie z RMF FM szef BBN.

Czytaj więcej

Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
11:23
26.03.2024

28 marca w Kijowie zostanie wyłączone ogrzewanie

Informacje takie przekazuje mer Kijowa, Witalij Kliczko. Z jego komunikatu wynika, że władze stolicy Ukrainy podjęły taką decyzję w związku z ogólnym wzrostem temperatury w kraju.

11:01
26.03.2024

Pieskow: Rosja jest otwarta na dialog z USA, ale problemy muszą być omawiane całościowo

- Nasz prezydent powtarzał, że jesteśmy otwarci na dialog, że uważamy za konieczność omówienie wszystkich kwestii jako całości. Nie można odrywać pewnych kwestii od ogólnego kontekstu — stwierdził Pieskow. Jak dodał Rosja wyraża „polityczną wolę” kompleksowej rozmowy we „wszystkich kwestiach”.

10:53
26.03.2024

Sąd w Moskwie zdecydował o aresztowaniu ósmego podejrzanego o udział w zamachu pod Moskwą

Alisher Kasimow pozostanie w areszcie do 22 maja — zdecydował sąd, który przychylił się do wniosku prokuratury.

10:31
26.03.2024

Areszt Evana Gershkovicha przedłużony do 30 czerwca

Decyzję taką podjął moskiewski sąd miejski. Gershkovich, obywatel USA, jest podejrzany o szpiegostwo — korespondent „Wall Street Journal” zaprzecza stawianym mu zarzutom. 30 czerwca minie rok i trzy miesiące odkąd dziennikarz z USA siedzi w rosyjskim areszcie.

10:13
26.03.2024

FSB informuje o udaremnieniu zamachu terrorystycznego w obwodzie samarskim

Z komunikatu FSB wynika, że atak na ośrodek zajmujący się przyjmowaniem pomocy humanitarnej w obwodzie samarskim planować miał Rosyjski Korpus Ochotniczy, organizacja zbrojna walcząca po stronie Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją. Zamachu chciał dopuścić się 30-letni obywatel Rosji. 

09:37
26.03.2024

3 proc. Rosjan chciałoby opuścić Rosję

Z badań ośrodka WCIOM (Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej), podporządkowanego rosyjskim władzom ośrodka badania opinii publicznej wynika, że z Rosji chce wyjechać 3 proc. mieszkańców kraju, a w grupie wiekowej 25-34 odsetek ten wynosi 7 proc.

09:32
26.03.2024

Sąd w Moskwie otrzymał wniosek o aresztowanie kolejnej osoby w związku z atakiem terrorystycznym na halę koncertową pod Moskwą

Służba prasowa sądu podała, że na wniosek śledczych aresztowany ma zostać Kasimow Aliszer Chatamowiw. Dotychczas w związku z atakiem aresztowano siedem osób, w tym czterech które — według śledczych — brały bezpośredni udział w zamachu.

09:17
26.03.2024

Nalot w obwodzie sumskim  

Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała, że pod nadzorem Prokuratury Obwodowej w Sumach wszczęto dochodzenie w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych w związku ze zrzuceniem przez wojska rosyjskie trzech bomb na cywilną infrastrukturę miasta Białopole w obwodzie sumskim. Nalot miał miejsce w poniedziałek ok. godz. 22:00, uszkodzonych zostało ok. 10 budynków.

09:01
26.03.2024

Rosyjski sąd zaocznie aresztował szefa SBU

Sąd w Moskwie zdecydował o zaocznym aresztowaniu gen. Wasilija Maluka, szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - informują rosyjskie agencje propagandowe, według których wobec Ukraińca kierowane są zarzuty z artykułu Kodeksu karnego dotyczącego terroryzmu.

08:44
26.03.2024

Ukraińcy zaatakowali okręt, który w przeszłości należał do nich

Siły obronne Ukrainy zaatakowały rakietą Neptun okręt „Konstantin Olszanski”, który został zdobyty przez rosyjskich najeźdźców w 2014 roku — poinformował w ukraińskiej telewizji rzecznik Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy Dmytro Pletenczuk. Jednostka została zajęta przez Federację Rosyjską w 2014 roku podczas okupacji Krymu. Według Pletenczuka okręt był nieużywany przez Rosjan przez dziewięć lat i zaczęto rozbierać na części zamienne. — W dziesiątym roku wojny (Rosjanie) zdali sobie sprawę, że kończą się duże okręty desantowe, więc w ciągu ostatniego roku został odrestaurowany — wyjaśnił.

08:15
26.03.2024

Trzy osoby ranne w ostrzale wsi Gołowczino w rejonie grajworońskim

O skutkach ostrzału informuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Ranni zostali hospitalizowani.

07:46
26.03.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Okręt, który znajduje się na wodach Morza Czarnego, nie jest uzbrojony w pocisk Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:42
26.03.2024

W ciągu doby w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego ranny został jeden cywil

Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.

07:32
26.03.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 15 miejscowości w obwodzie chersońskim

Informacje takie przekazuje Ołekandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. W ostrzale uszkodzony został wielopiętrowy budynek mieszkalny, 10 domów, budynek administracji, placówka edukacyjna, centrum kulturalne, sklep i szkoła nauki jazdy.

07:28
26.03.2024

Wiceszef MSZ komentuje zignorowanie przez ambasadora Rosji wezwania do polskiego MSZ

- Ambasador wykazał się czymś co określiłbym dezercją dyplomatyczną. Wiedział że zostanie ostro przez ministra obsztorcowany, więc postanowił nie przyjść, zignorował wezwanie — ocenił Andrzej Szejna.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: Ambasador Rosji wiedział, że zostanie obsztorcowany, zdezerterował
07:04
26.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 438 160 żołnierzy, 6 893 czołgi, 13 207 pojazdów opancerzonych, 10 904 zestawy artyleryjskie, 1 019 wyrzutni rakiet, 727 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 553 bezzałogowe statki powietrzne, 2 014 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 498 pojazdów (w tym cystern) i 1 789 jednostek sprzętu specjalnego.

07:03
26.03.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 12 dronów-kamikadze

Z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy wynika, że ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła w nocy wszystkie drony-kamikadze, którymi Rosja atakowała cele na Ukrainie.

06:58
26.03.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu dwóch pocisków nad obwodem biełgorodzkim

Z komunikatu wynika, że strącone pociski zostały wystrzelone z wyrzutni rakiet Grad. W nocy nad obwodem biełgorodzkim strącono 13 rakiet wystrzelonych z wyrzutni RM-70.

06:29
26.03.2024

57 potyczek na froncie w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, ze w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe i 59 uderzeń powietrznych oraz 106 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich Sił Zbrojnych i terenów zamieszkanych.

06:15
26.03.2024

W nocy nad obwodem mikołajowskim strącone zostały trzy drony-kamikadze

Informacje takie przekazuje Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego.

05:43
26.03.2024

Sąd w Iwano-Frankiwsku zajmuje się sprawą rosyjskiego agenta pomagającego w korygowaniu rosyjskich uderzeń powietrznych na miasto

Od początku wojny SBU zatrzymała w obwodzie iwanofrankiwskim 17 osób za współpracę z Rosjanami.

05:13
26.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 761. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:12
26.03.2024

Dmitrij Pieskow o Ukrainie: Oni chcą zabrać nasz Krym

- Ukraina zmieniła się w instrument w rękach kolektywnego Zachodu, z pomocą którego zamierzają oni, jak im się wydaje, wywrzeć presję na Rosję, powstrzymać Rosję lub pozostawić ją na marginesie rozwoju w każdym sensie i, jeśli to będzie możliwe, wykończyć ją - mówił rzecznik Kremla w rozmowie z portalem aif.ru.

Czytaj więcej

Rzecznik Kremla mówi, że Rosja nie pogodzi się z istnieniem Ukrainy
04:37
26.03.2024

W nocy Charków był celem ataku powietrznego

W rejonie miasta strącono osiem dronów-kamikadze. Ihor Terechow, mer miasta, informuje, że w ataku nikt nie ucierpiał.

04:35
26.03.2024

W nocy Rosjanie atakowali cele na południu Ukrainy przy użyciu dronów-kamikadze

Alarm powietrzny ogłoszono w obwodach mikołajowskim, chersońskim i odeskim. Z kolei we wschodnich obwodach Ukrainy ogłoszono alarm rakietowy w związku z zagrożeniem związanym z ostrzałem rakietowym przy użyciu pocisków balistycznych.

04:32
26.03.2024

Biały Dom wzywa Kongres do przyjęcia ustawy udostępniającej administracji środki na pomoc wojskową dla Ukrainy

Rzeczniczka Białego Domu, Katrine Jean-Pierre podkreśliła, że przyjęcie ustawy to kwestia "bezpieczeństwa narodowego USA'. - Wszystko jest tu ze sobą powiązane - dodała.

04:28
26.03.2024

70 ofiar ataku na halę koncertową Crocus City Hall pozostaje w szpitalach

Stan czterech rannych jest określony jako „ekstremalnie poważny” - poinformował szef moskiewskiego Departamentu Zdrowia, Aleksiej Chripun. Stan kolejnych 25 rannych jest poważny.

04:27
26.03.2024

Rosyjskie wojska posuwają się w kierunku miasteczka Czasiw Jar w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy

Zdobycie tej miejscowości przez agresora nie wydaje się prawdopodobne w ciągu kilku najbliższych miesięcy - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Linia frontu w obwodzie donieckim

Linia frontu w obwodzie donieckim

PAP

04:23
26.03.2024

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku ćwiczyły zwalczanie dronów morskich na wodach Zatoki Adeńskiej

W ćwiczeniach, które obejmowały też szkolenie z działań wymierzonych w piractwo, brały udział krążownik rakietowy Wariag i fregata Marszałek Szaposznikow.

04:21
26.03.2024

W nocy rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła 13 celów nad Biełgorodem i obwodem biełgorodzkim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. „Cele powietrzne” miały zostać strącone na podejściach do Biełgorodu. W czasie ostrzału dwie osoby zostały ranne — to mieszkańcy wsi Dubowoje. Uszkodzonych zostało 20 budynków mieszkalnych i jeden budynek niemieszkalny.

04:20
26.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 761 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 761 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 761 dniu wojny

PAP

04:19
26.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 761