Atak na Crocus City Hall. Rosyjska Duma rozważa przywrócenie kary śmierci

Deputowani niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, debatowali, czy Rosja powinna przywrócić karę śmierci. W ataku terrorystycznym na salę koncertową pod Moskwą zginęło 139 osób, a kolejne 182 zostały ranne.

Publikacja: 26.03.2024 17:04

Posiedzenie Dumy Państwowej

Posiedzenie Dumy Państwowej

Foto: duma.gov.ru

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 762

W piątek czterech sprawców zaatakowało tłum obecny na koncercie w Crocus City Hall pod Moskwą. W wyniku strzałów i eksplozji zginęło 139 osób, ponad 182 są ranne,

Rosyjska policja zatrzymała 11 osób, w tym cztery podejrzane o bezpośredni udział w zamachu.

Do ataku przyznał się odłam Państwa Islamskiego, ale Putin ustawicznie kieruje oskarżenia wobec Ukrainy.

Po ataku na Crocus City Hall. Czy Rosja przywróci karę śmierci?

Lider ultranacjonalistycznej Partii Liberalno-Demokratycznej i  kandydat w tegorocznych wyborach prezydenckich Leonid Słucki stwierdził, że należy znieść moratorium na karę śmierci, ponieważ „jedyną odpowiednią karą dla tych drani jest kara śmierci”.

Siergiej Mironow, lider konserwatywnej, socjaldemokratycznej partii O Sprawiedliwą Rosję, powiedział reporterom, że jego partia będzie lobbować „za ogólnokrajowym referendum w dniu 8 września w sprawie przywrócenia kary śmierci dla tych potworów i łajdaków, dla których nie ma miejsca na tej Ziemi”.

Czytaj więcej

Zamach pod Moskwą. Rosja oskarży Ukrainę? Kreml: Nacjonalizm pociąga żyda Zełenskiego

Szef Dumy: Referendum? Karę śmierci może przywrócić sąd

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin stwierdził, że kara śmierci nie została zniesiona „ani przez konstytucję, ani przez prawo karne”, dodając, że w związku z potwierdzeniem moratorium przez Trybunał Konstytucyjny nie ma potrzeby przeprowadzania referendum w tej sprawie, gdyż sąd może „po prostu zmienić swoje orzeczenie”.

Chociaż rosyjskie prawo przewiduje karę śmierci, od 1996 r., kiedy ówczesny prezydent Borys Jelcyn ogłosił moratorium na jej stosowanie, nie przeprowadzono żadnej egzekucji, co zostało następnie podtrzymane przez Trybunał Konstytucyjny w 1999 r.

Czytaj więcej

Szef rosyjskich służb: Za zamachem pod Moskwą stoją islamiści, Zachód i Ukraina

Doświadczony przywódca Partii Komunistycznej Giennadij Ziuganow wyraził się bardziej ostrożnie, stwierdzając, że ze względu na nadużycia wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, w tym przez organy ścigania, kara śmierci powinna pozostać „absolutnie wyjątkowym środkiem, nawet w przypadku takich wydarzeń”.

Trybunał Konstytucyjny odmówił komentarza w sprawie propozycji zniesienia memorandum na wykonywanie kary śmierci w Rosji. Przedstawiciel sądu powiedział jednak państwowej agencji informacyjnej TASS, że sąd rozpatrzy sprawę „wkrótce”.

1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rozszerzenie UE w polu zainteresowania nowego polskiego komisarza
Polityka
Kamala Harris na prezydenta USA? Barack Obama przerwał milczenie
Polityka
Unia Europejska przekaże Ukrainie zyski z zamrożonych aktywów Rosji. Ursula von der Leyen: Nie ma lepszego symbolu
Polityka
Mariusz Kamiński w europarlamencie. „Panie komisarzu, pan jest głuchy i ślepy?”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Nigeryjski pomysł na protesty. Policja konfiskuje opony w całym kraju