Co wiemy o ataku na moskiewską salę koncertową

Piątkowy atak na moskiewską salę koncertową był najgorszym atakiem terrorystycznym w Rosji od lat. Ponad 130 osób zginęło w wyniku szturmu bandytów na kompleks kilka dni po rozpoczęciu piątej kadencji prezydenta Władimira Putina. Państwo Islamskie (ISIS) twierdzi, że ataku dokonało czterech jego członków.

Publikacja: 23.03.2024 21:28

Służby w zniszczonym Crocus City Hall

Służby w zniszczonym Crocus City Hall

Foto: AFP

Jak przebiegł atak na salę koncertową pod Moskwą?

 Crocus City Hall na obrzeżach Moskwy – 20 km od Kremla – miał właśnie zorganizować koncert grupy rockowej Picnic, gdy napastnicy wpadli do foyer tuż po godzinie 20:00  w piątkowy wieczór .

Na nagraniach widać, jak co najmniej cztery osoby w ubraniach typu wojskowego strzelają do przypadkowych osób, po czym wchodzą do samej sali koncertowej i otwierają tam ogień.

Kobieta, która przebywała na widowni, powiedziała, że wraz z innymi gośćmi pobiegła w stronę sceny, gdy tylko zorientowała się, że padły strzały. „Widziałam na widowni osobę z bronią, słychać było trzaski [strzałów], próbowałam przeczołgać się za głośnikiem” – powiedziała rosyjskiej telewizji.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Po zamachu pod Moskwą. Rosja snuje teorię islamistyczno-ukraińską

W pewnym momencie w hali widać ogień. Płomienie później objęły fasadę, a na dwóch najwyższych piętrach siedmiopiętrowego budynku pękły szklane ściany.

„Terroryści użyli łatwopalnej cieczy do podpalenia pomieszczeń sali koncertowej, w której przebywali widzowie, w tym ranni” – podał Komitet Śledczy Rosji. Sprowadzono helikoptery, które zrzuciły około 160 ton wody, ale opanowanie pożaru zajęło około 10 godzin.

Do czasu ucieczki podejrzanych – według niektórych relacji atak trwał około 20 minut – zginęło i zostało rannych setki osób. Wielu zginęło od ran postrzałowych, niektórzy w wyniku zatrucia dymem.

Sami członkowie zespołu Picnic nie odnieśli żadnych obrażeń.

Kim są ofiary ataku na Crocus City Hall?

Na to wydarzenie do kompleksu handlowo-koncertowego przybyło ponad 6000 Rosjan.

Liczba zabitych stale rośnie. Do sobotniego popołudnia potwierdzono śmierć co najmniej 133 osób. Z pierwszej oficjalnej listy ofiar wynikało, że najstarsza ofiara miała ponad 70 lat, a wśród zabitych było troje dzieci.

Oprócz zabitych co najmniej 60 osób jest w ciężkim stanie, a władze ostrzegają, że może być więcej ofiar.

Wielu zabitych i rannych pochodziło z Krasnogorska, Chimek i innych pobliskich miast na północno-zachodnich krańcach Moskwy.

Kim są napastnicy z Moskwy?

Sprawcom ataku udało się uciec z miejsca ataku. Rozpoczęła się obława.

Czytaj więcej

Chcą wprowadzać islamskie prawo szariatu. Dlaczego ISIS-K zaatakowało pod Moskwą?

Rosyjski poseł Aleksander Chinsztein powiedział, że napastnicy uciekli białym samochodem Renault. Według niego policja próbowała zatrzymać pojazd w obwodzie briańskim, około 340 km od Moskwy, udało jej się aresztować dwie osoby, a pozostałym udało się uciec.

Około 14 godzin po pierwszych doniesieniach o strzelaninie Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji (FSB) ogłosiła, że aresztowano 11 osób, w tym cztery „bezpośrednio zaangażowane”. Ich tożsamość nie została ogłoszona. Ministerstwo spraw wewnętrznych Rosji stwierdziło, że są to obcokrajowcy.

Niepotwierdzone doniesienia mówią o obywatelach Tadżykistanu – w samochodzie podobno znaleziono paszporty tego kraju.

W późnych godzinach wieczornych przekazano, że napastnicy są przesłuchiwani przez rosyjskie służby. W sieci pojawiły się drastyczne nagrania, na których widać, że podejrzani byli torturowani.

Kto stał za atakiem pod Moskwą?

W piątkowym krótkim oświadczeniu ISIS oświadczyło, że stoi za atakiem. W sobotę opublikowała zdjęcie czterech napastników – wszyscy zamaskowani.

Władze rosyjskie nie skomentowały tego twierdzenia, które nadeszło dwa tygodnie po ostrzeżeniu Stanów Zjednoczonych o potencjalnym ataku wymierzonym w „duże zgromadzenia” w Moskwie. Rosyjscy urzędnicy skarżyli się, że amerykańskiemu wywiadowi brakowało konkretnych szczegółów.

A w zeszłym tygodniu prezydent Władimir Putin powiedział: „Ostatnie prowokacyjne oświadczenia kilku oficjalnych zachodnich struktur na temat możliwości ataków terrorystycznych w Rosji… przypominają jawny szantaż i zamiar zastraszenia i destabilizacji naszego społeczeństwa”.

Stany Zjednoczone wskazały na ISIS-Chorasan lub ISIS-K, odgałęzienie IS, które dąży do ustanowienia kalifatu muzułmańskiego w Afganistanie, Pakistanie, Turkmenistanie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Iranie.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Zamach pod Moskwą otwiera nowy, decydujący etap wojny

„ISIS-K było skupione na Rosji przez ostatnie dwa lata” – „The New York Times” zacytował Colina Clarke’a, analityka ds. walki z terroryzmem mieszkającego w Nowym Jorku. „ISIS-K oskarża Kreml o posiadanie krwi muzułmańskiej na swoich rękach, powołując się na interwencje Moskwy w Afganistanie, Czeczenii i Syrii” – powiedział Clarke.

Władze rosyjskie nie skomentowały twierdzeń ISIS, a sam Putin powiedział, że napastnicy zostali złapani, gdy próbowali uciec na Ukrainę.

„Według wstępnych informacji strona ukraińska przygotowała dla nich okno na przekroczenie granicy” – powiedział Putin.

Ukraina szybko odrzuciła rosyjskie roszczenia jako „całkowicie nie do utrzymania i absurdalne”.

Jak przebiegł atak na salę koncertową pod Moskwą?

 Crocus City Hall na obrzeżach Moskwy – 20 km od Kremla – miał właśnie zorganizować koncert grupy rockowej Picnic, gdy napastnicy wpadli do foyer tuż po godzinie 20:00  w piątkowy wieczór .

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Fala egzekucji przyspiesza w Iranie. W jeden dzień powieszono dziewięć osób
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Przestępczość
Chciała wyłudzić kredyt na zmarłego. Przyprowadziła go do banku
Przestępczość
Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka
Przestępczość
Kolejny atak nożownika w Sydney. Zaatakował w kościele
Przestępczość
Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji