Wołodymyr Zełenski podjął decyzję o ważnej zmianie we władzach Ukrainy

Dekret ws. zmiany pojawił się na oficjalnej stronie prezydenta.

Aktualizacja: 26.03.2024 15:11 Publikacja: 26.03.2024 14:47

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: PAP/EPA

Zełenski zdymisjonował Ołeksija Daniłowa ze stanowiska sekretarza Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy i powołał w jego miejsce Ołeksandra Litwinienkę - wynika z treści dekretu.

Daniłow był sekretarzem Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy od 3 października 2019 roku. Z kolei Litwinienko od 23 lipca 2021 roku kierował Służbą Wywiadu Zagranicznego.

W przeszłości Litwinienko pracował w Głównym Departamencie Komunikacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i w Departamencie Informacji i Wsparcia Analitycznego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, był też dyrektorem Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych, od kwietnia 2014 do sierpnia 2019 roku był zastępcą sekretarza Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Kim jest Ołeksij Daniłow?

Ołeksij Daniłow polityczną karierę rozpoczął jako mer Ługańska (1994-1997). W wieku 31 lat został wówczas najmłodszym merem w historii miasta.

Czytaj więcej

Ukraiński dowódca wskazuje jak zdobyć przewagę nad przeważającymi siłami Rosjan

W 1998 roku Daniłow, bez powodzenia, walczył o miejsce w ukraińskiej Radzie Najwyższej. Na początku XXi wieku wstąpił do Partii Wolnych Demokratów i w 2002 roku ponownie — bez powodzenia — ubiegał się o mandat w Radzie Najwyższej.

W 2005 roku został gubernatorem obwodu ługańskiego.

W 2006 roku wszedł w skład Rady Najwyższej Ukrainy z list Bloku Julii Tymoszenko. Rok później nie dostał się do parlamentu startując z listy Partii Wolnych Demokratów.

Na znaczeniu zyskał w kolejnej dekadzie pojawiając się w ukraińskiej telewizji w popularnym talk-show, w którym atakował oligarchów, nielegalną prywatyzację i działania rosyjskiej piątej kolumny na Ukrainie.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Daniłow wzywał mężczyzn do stawiania się do komisji rekrutacyjnych i apelował, by „nie chowali się pod spódnicami kobiet”.

6 kwietnia 2023 roku mówiąc o możliwych rozmowach pokojowych między Rosją a Ukrainą, które przewidywałyby zamrożenie konfliktu i pozostawienie anektowanych części Ukrainy, w tym Krymu, w posiadaniu Rosji, że byłoby to „polityczne samobójstwo dla Wołodymyra Zełenskiego”.

Wołodymyr Zełenski dokonuje zmian osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronę Ukrainy

To kolejna dymisja przedstawiciela władz Ukrainy odpowiedzialnego za obronność i bezpieczeństwo kraju w ostatnich miesiącach.

We wrześniu 2023 roku doszło do zmiany na stanowisku ministra obrony Ukrainy — Ołeksija Reznikowa zastąpił wówczas Rustem Umerow.

Z kolei w lutym 2024 roku nowym głównodowodzącym sił zbrojnych Ukrainy został gen. Ołeksandr Syrski, który zastąpił na tym stanowisku gen. Walerija Załużnego.

Więcej informacji wkrótce

Polityka
Rosjanie chcieli zaatakować bazy USA w Niemczech
Polityka
Unia nie potrafiła nas ochronić. Ale liczymy na to, że to się zmieni
Polityka
Prezydent Botswany grozi. Słonie trafią do Hyde Parku?
Polityka
Orbán: Celem czerwcowych wyborów jest zmiana przywództwa Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Spiker Izby Reprezentantów wyznaczył termin głosowania nad pomocą dla Ukrainy