Atak Rosji na Kijów. Ambasador USA: Rosjanie użyli pocisków hipersonicznych (WIDEO)

Dziewięć osób zostało poszkodowanych w ataku rakietowym wojsk rosyjskich na Kijów. Ukraina potrzebuje wsparcia w zakresie obrony powietrznej - ocenili ukraińscy politycy.

Aktualizacja: 25.03.2024 14:58 Publikacja: 25.03.2024 13:25

Strażacy na miejscu rosyjskiego ataku rakietowego w Kijowie

Strażacy na miejscu rosyjskiego ataku rakietowego w Kijowie

Foto: Sergei SUPINSKY / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 761

Rano w stolicy Ukrainy rozległa się seria eksplozji. Dziennikarz agencji Reutera relacjonował, że widział dym we wschodniej części miasta.

Administracja miejska Kijowa podała w serwisie Telegram, że uszkodzony został trzypiętrowy budynek mieszkalny w rejonie peczerskim, jednym z prawobrzeżnych rejonów Kijowa, znajdującym się w centralnej części miasta. W kolejnym wpisie sprostowano, że budynek nie był mieszkalny.

Czytaj więcej

Rosyjska rakieta nad Polską. Bosak: Nie ma powodu, by wydalać ambasadora Rosji

Atak Rosji na Kijów. Dmytro Kułeba publikuje nagranie z uciekającymi dziećmi

Mer Kijowa Witalij Kliczko, który przybył na miejsce zdarzenia, informował początkowo, że na skutek ataku ucierpiały dwie osoby. Kijowskie władze przekazały, że szczątki rakiet spadły także w trzech innych rejonach miasta - sołomiańskim, hołosijiwskim i dniprowskim.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać, jak w Kijowie dzieci wśród huku eksplozji biegną, by znaleźć się w bezpiecznym miejscu. "O godz. 10:30 dzieci w Kijowie uciekają, by się ukryć, gdy rosyjskie pociski balistyczne są zestrzeliwane przez obronę powietrzną. Nie ma takich okrucieństw, których nie dopuściłyby się rosyjskie kanalie" - napisał. Kułeba ocenił, że atak rakietami balistycznymi na wielomilionowe miasto to przypomnienie, że Ukraine pilnie potrzebuje środków obrony powietrznej, "szczególnie systemu Patriot".

Mer Kijowa Witalij Kliczko przed budynkiem uszkodzonym w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego

Mer Kijowa Witalij Kliczko przed budynkiem uszkodzonym w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego

Sergei SUPINSKY / AFP

"Dziś rano Rosja ponownie atakuje Ukrainę pociskami hipersonicznymi" - napisała w serwisie X (dawniej Twitter) Bridget A. Brink, ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie. "Głośne eksplozje w Kijowie" - dodała oceniając, że Ukraina potrzebuje wsparcia. "Nie ma chwili do stracenia" - podkreśliła.

Wołodymyr Zełenski: Trzeba zatrzymać ten terror

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował pracownikom służb zaangażowanych w akcję poszukiwawczo-ratowniczą po ataku na Kijów. "Rosyjscy terroryści wystrzelili rakiety balistyczne na Kijów. Niestety, uszkodzone zostały budynki w typowej miejskiej dzielnicy. Na chwilę obecną odnotowano pięć osób rannych. Trwa usuwanie gruzów" - napisał w serwisie X. Zełenski podkreślił, że Ukraina potrzebuje większej liczby systemów obrony powietrznej, które zapewniłyby bezpieczeństwo ukraińskim miastom. "Wszyscy na świecie, którzy szanują i chronią życie, muszą położyć kres temu terrorowi" - ocenił.

Siły Powietrzne Ukrainy podały, że w poniedziałek Rosjanie z anektowanego Półwyspu Krymskiego wystrzelili w kierunku Kijowa dwie rakiety balistyczne. Według ukraińskiego wojska, oba pociski zostały zestrzelone. Dowódca ukraińskich Sił Powietrznych Mykoła Oleszczuk przekazał, że trwa ustalanie typu rakiet użytych przez wojska rosyjskie.

Siedem osób poszkodowanych w ataku na Kijów

Według najnowszych informacji Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), w poniedziałkowym ataku Rosji na Kijów ucierpiało dziewięć osób, z czego dwie - 16-latka oraz 33-latka - zostały hospitalizowane. Mer Witalij Kliczko zauważył, że w pobliżu uszkodzonego budynku w rejonie peczerskim znajdował się internat, w którym w chwili ataku znajdowało się "wiele osób". "Na szczęście nie doszło tam do zniszczeń i nikt nie odniósł obrażeń" - podkreślił.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 760 dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 760 dniu wojny Rosji z Ukrainą

PAP

Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"
Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety