Zamach pod Moskwą: Rosjanie rozdają laptopy uczniom za bohaterstwo

Uczniowie ze szkoły numer 19 w Krasnogorsku, miasta pod Moskwą, gdzie w piątek doszło do ataku terrorystycznego w hali koncertowej Crocus City Hall, zostali nagrodzeni za ratowanie ludzi w czasie ewakuacji zaatakowanej przez terrorystów hali.

Publikacja: 25.03.2024 10:15

Terroryści podpalili halę Crocus City Hall

Terroryści podpalili halę Crocus City Hall

Foto: AFP

Do ataku doszło 22 marca wieczorem. Czterech napastników, uzbrojonych w broń maszynową, wtargnęło do hali Crocus City Hall, gdzie gromadzili się uczestnicy koncertu grupy Pionier i zaczęli strzelać do ludzi. Napastnicy, w czasie trwającego ok. 15 minut ataku, podpalili halę.

Zamach na halę koncertową pod Moskwą: Dwóch uczniów lokalnej szkoły nagrodzonych za bohaterstwo

W ataku zginęło 137 osób, a 182 zostały ranne. Był to najbardziej krwawy zamach terrorystyczny w Moskwie od 2004 roku i ataku na szkołę w Biesłanie (wówczas śmierć poniosło ok. 300 osób).

Islam Chalilow i Artiem Donskow, otrzymali laptopy i wyrazy wdzięczności za ratowanie ludzi w czasie ewakuacji z Crocus City Hall

Sprawcy ataku zostali zatrzymani po ucieczce z miejsca ataku w obwodzie briańskim. Rosjanie podają, że są to obywatele Tadżykistanu, którzy próbowali przedostać się na Ukrainę. Ukraina zaprzecza jednak jakoby miała coś wspólnego z zamachem.

Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie — Prowincja Chorasan, afgański odłam Państwa Islamskiego.

Czytaj więcej

Zamach terrorystyczny w Moskwie: Kto winien, kogo uznać za winnego

Teraz władze Krasnogorska informują, że dwóch uczniów lokalnej szkoły, Islam Chalilow i Artiem Donskow, otrzymali laptopy i wyrazy wdzięczności za ratowanie ludzi w czasie ewakuacji z Crocus City Hall.

„Maria Lwowa-Biełowa, komisarz ds. praw dziecka (poszukiwana międzynarodowym listem gończym przez MTK w związku z udziałem w nielegalnym wywożeniu ukraińskich dzieci do Rosji - red.) (...) przekazała nastolatkom wyrazy wdzięczności za ich 'poświęcenie, odwagę i osobiste bohaterstwo wykazane w czasie pomocy ofiarom'" - głosi komunikat służby prasowej władz Krasnogorska. Z komunikatu wynika też, że dzieci otrzymały laptopy.

Zamach na Crocus City Hall: Jak 15-latek i 14-latek uratowali setki osób

W momencie rozpoczęcia zamachu terrorystycznego, 15-letni Islam i 14-letni Artiem pracowali w szatni. W czasie, gdy w hali wybuchł pożar, a ludzie w panice rzucili się do ucieczki, obaj mieli „postępować ściśle zgodnie z instrukcjami i zabrali ludzi w bezpieczne miejsce przez centrum wystawowe, przez co uratowali setki żyć” - podają władze Krasnogorska.

Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu
Przestępczość
Pięć osób w Sydney zabitych przez nożownika. "Wpadł w szał zabijania"
Przestępczość
Nie żyje O.J. Simpson. Od wielu miesięcy ciężko chorował
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przestępczość
Nastolatek zabił kolegów, jego rodzice zostali skazani na więzienie