04:46
14.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 750
00:11
14.03.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:45
13.03.2024

Premier Estonii o możliwości wysłania wojsk na Ukrainę

- Wyraźnie wybraliśmy jedną stronę i tę stroną jest Ukraina, a Rosja stanowi dla nas bezpośrednie zagrożenie — powiedziała premier Kaja Kallas.

Czytaj więcej

Premier Kaja Kallas o estońskich wojskach na Ukrainie. "Nie mogę dać gwarancji"
23:16
13.03.2024

Putin odwołuje „nacjonalizację” rosyjskich aktywów Danone

Prezydent Rosji Władimir Putin odwołał przeniesienie rosyjskich aktywów Danone do Federalnej Agencji Zarządzania Majątkiem Państwowym Rosimuszczestwo w celu tymczasowego zarządzania przez państwo. W dekrecie nie ujawniono powodów, dla których to zrobił.

W lipcu 2023 r. Putin przekazał Rosimuszczestwo udziały cudzoziemców w browarze Baltika i rosyjskiej spółce zależnej Danone w celu tymczasowego zarządzania państwowego. Spółki już wcześniej informowały o sprzedaży swoich rosyjskich aktywów.

Nowym dyrektorem generalnym Danone Rosja został Ibragim Zakriew, minister rolnictwa Czeczenii oraz bratanek przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow wyjaśnił w listopadzie 2023 roku, że w spółkach z „nieprzyjaznych” krajów w wyjątkowych okolicznościach zostanie wprowadzone tymczasowe zarządzanie państwowe, utrzymując, że spółki nie wywiązują się z obowiązków, głównie socjalnych, i dopuszczają się łamania rosyjskiego prawa.

22:51
13.03.2024

Francuski Senat popiera dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa z Ukrainą

Francuski Senat 13 marca przeważającą większością głosów poparł porozumienie w sprawie bezpieczeństwa między Paryżem a Kijowem, po tym jak zostało ono zatwierdzone dzień wcześniej przez izbę niższą parlamentu.

10-letnie porozumienie o bezpieczeństwie obejmuje francuskie zobowiązania do dostarczenia większej ilości amunicji i zapewnienia Ukrainie pomocy wojskowej o wartości do 3 miliardów euro (3,3 miliarda dolarów) w 2024 roku.

Za przyjęciem porozumienia głosowało  293 członków Senatu. Przeciwko głosowało dwudziestu dwóch senatorów  z frakcji komunistycznej.

22:19
13.03.2024

Chiny i NATO prowadzą dialog wojskowy

13 marca w Pekinie odbyło się ósme spotkanie przedstawicieli chińskiego Ministerstwa Obrony i Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach dialogu wojskowego na temat polityki bezpieczeństwa.

„Tematy poruszane na spotkaniu obejmowały: globalny i regionalny krajobraz bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę, bezpieczeństwo morskie oraz kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania” – stwierdziło NATO w oświadczeniu.

Przedstawiciele sojuszu   podkreślili znaczenie takich negocjacji, które stanowią „cenne forum do rozwiązywania wspólnych obaw i interesów oraz wspierania przejrzystości”.

21:51
13.03.2024

W Berlinie spłonęło schronisko dla Ukraińców

W stolicy Niemiec spłonęło tymczasowe schronisko, w którym przebywało ponad 300 wysiedlonych Ukraińców

Pożar schroniska dla uchodźców, zlokalizowanego na terenie dawnego lotniska Tegel w Berlinie, strawił we wtorek budynek o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, w którym przebywało łącznie 301 wysiedlonych Ukraińców. Władze lokalne twierdzą, że nie zgłoszono żadnych ofiar.

21:23
13.03.2024

CSIS: Korea Północna dostarczyła Rosji co najmniej 2,5 mln pocisków

Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) z siedzibą w Waszyngtonie zbadało setki komercyjnych zdjęć satelitarnych dostaw amunicji z Korei Północnej do Rosji.

Jak piszą autorzy badania, ruch statków pomiędzy północnokoreańskim portem Najin a rosyjskimi portami Dalekiego Wschodu w dalszym ciągu trwa, choć nastąpiły pewne zmiany w działalności żeglugowej. Od sierpnia 2023 r. odbyło się co najmniej 25 zawinięć do portu Najin w celu załadunku północnokoreańskiej amunicji i dostarczenia jej do Rosji. Co najmniej 19 statków z wyłączonymi transponderami wpłynęło do portu Wostocznyj w Rosji w celu rozładunku i załadunku kontenerów.

CSIS szacuje, że rejsy te umożliwiły przewóz ponad 2,5 miliona pocisków artyleryjskich i innej amunicji.

21:00
13.03.2024

Ukraińscy hakerzy włamali się do systemu płatności moskiewskiego metra

Ukraińska armia IT zaatakowała szereg rosyjskich portali, w tym system płatności za przejazdy Trojka, który obsługuje m.in. pasażerów sieci metra w Moskwie.

„Nasze siły cybernetyczne atakowały szereg portali rządowych i lokalnych, w tym system płatności za bilety Trojka. Jest to jeden z największych systemów płatności za bilety w Rosji, obsługujący 38 regionów” – czytamy w raporcie Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

20:15
13.03.2024

Rosja nie weźmie udziału w konferencji pokojowej w Szwajcarii. "Nawet zaproszona"

Rosja nie ma zamiaru uczestniczyć w ukraińskiej konferencji pokojowej w Szwajcarii, nawet jeśli otrzyma oficjalne zaproszenie - oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. 

Komentarze  Zacharowej, cytowane przez propagandową agencję RIA, pojawiają się po tym, jak w zeszłym miesiącu Kreml stwierdził, że pomysł prowadzenia rozmów pokojowych bez Rosji jest absurdalny.

W lutym Szwajcaria poinformowała ONZ, że zamierza zorganizować „do lata” konferencję pokojową na wysokim szczeblu dla Ukrainy. Ukraina stara się pozyskać poparcie dla 10-punktowego planu pokojowego Zełenskiego, który ma na celu przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie wszystkich wojsk rosyjskich, ochronę dostaw żywności i energii, bezpieczeństwo nuklearne oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych.

19:48
13.03.2024

Rosja uważa wydalenie dyplomatów przez Austrię za „bezpodstawne”

Rosja podejmie działania odwetowe po decyzji Austrii o wydaleniu dwóch swoich dyplomatów – państwowa agencja informacyjna RIA cytuje dzisiejszą wypowiedź szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa. Ministerstwo określiło następnie decyzję Austrii jako „bezpodstawną”.

19:36
13.03.2024

Kolejna tajemnicza śmierć managera w Rosji

Niespodziewanie zmarł wiceprezes koncernu Łukoil

Czytaj więcej

Kolejna tajemnicza śmierć w Rosji. Zmarł wiceprezes giganta energetycznego
19:12
13.03.2024

Austria wydala dwóch rosyjskich dyplomatów

Według wstępnych danych byli podejrzani o szpiegostwo. Austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oznajmiło, że dyplomaci muszą opuścić kraj do przyszłego wtorku „w związku działaniami niezgodnymi z ich statusem dyplomatycznym”.

Kreml oświadczył, że „odpowie na bezpodstawną decyzję Wiednia”.

18:51
13.03.2024

UE zgadza się na zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy o 5 miliardów euro

Kraje UE zgodziły się dziś przekazać Ukrainie 5 miliardów euro na pomoc wojskową.

Po miesiącach sporów wysłannicy z 27 krajów członkowskich UE zgodzili się na przegląd funduszu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na spotkaniu w Brukseli. Fundusz działa na zasadzie gigantycznego programu zwrotu gotówki, zapewniając członkom UE zwroty za wysyłanie amunicji do innych krajów.

Po tej decyzji minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził, że pomoc stanowi „kolejną potężną demonstrację europejskiej jedności i determinacji w dążeniu do wspólnego zwycięstwa w odpowiednim czasie”.

18:19
13.03.2024

Rosja odrzuca możliwość przekazania kontroli nad elektrownią Zaporoże

Rosja kategorycznie odrzuca możliwość zwrotu Ukrainie okupowanej elektrowni jądrowej Zaporoże lub przekazania elektrowni pod kontrolę międzynarodową

"Moskwa uważa każde żądanie powrotu za „próbę naruszenia suwerenności i integralności terytorialnej Rosji” – stwierdziło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oświadczenie było odpowiedzią na uchwałę Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) z zeszłego tygodnia. To nie pierwszy raz, kiedy zarząd wzywa do natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich i powrotu na Ukrainę największej w Europie elektrowni jądrowej.

17:49
13.03.2024

Putin: Mieliśmy z Finlandią idealne stosunki

- Mieliśmy z Finlandią stosunki idealne, po prostu idealne. Nie mieliśmy wobec siebie ani jednego roszczenia, zwłaszcza terytorialnego, nie mówiąc już o innych obszarach. Nie mieliśmy nawet żołnierzy na granicach - mówił rosyjski prezydent.

Czytaj więcej

Rosyjskie wojsko i systemy rakietowe na granicy z Finlandią. Putin: I po co im to było?
17:22
13.03.2024

Kongresmeni "dość optymistyczni" ws. pomocy dla Ukrainy

Członkowie obu izb Kongresu USA przedstawili „dość optymistyczną” perspektywę przyjęcia ustawy zawierającej pomoc dla Kijowa, stwierdził minister sprawiedliwości Ukrainy.

Denys Maliuska powiedział podczas wizyty w ambasadzie Ukrainy w Waszyngtonie, że republikanie i demokraci „wszyscy są zgodni, że należy udzielić wsparcia” i oba obozy powinny odłożyć na bok „podziały… mające na celu potrzeby wewnętrzne”.

16:57
13.03.2024

USA krytykują Putina za "nuklearną retorykę"

Adrienne Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, stwierdziła w oświadczeniu, że „retoryka nuklearna Rosji była przez cały czas trwania konfliktu lekkomyślna i nieodpowiedzialna”.  To odpowiedź na najnowsze komentarze Putina, że Rosja jest przygotowana na konfrontację nuklearną, jeśli istniałoby zagrożenie dla jej suwerenności lub bezpieczeństwa.

Watson dodała, że Waszyngton nie widzi żadnych oznak gotowości Moskwy do naciśnięcia przycisku w sprawie użycia broni nuklearnej.

16:35
13.03.2024

Scholz w sprawie dostaw rakiet Taurus na Ukrainę: Nie chcę przekraczać granicy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie wyraził niechęć do dostarczania Ukrainie rakiet manewrujących Taurus.

Podcza przemówienia w Bundestagu Scholż powiedział, że uważa za "niedopuszczalne dostarczanie takiego systemu uzbrojenia, „który można skutecznie wykorzystać tylko wtedy, gdy biorą w nim udział żołnierze niemieccy”.

- To granica, której jako kanclerz nie chcę przekraczać – dodał Scholz.

W czwartek niemieccy parlamentarzyści mają rozważyć kolejną propozycję CDU/CSU nakazującą Scholzowi natychmiastowe wysłanie taurusów na Ukrainę. Wcześniej Scholz odrzucił pomysł wymiany rakiet z Wielką Brytanią, aby Ukraina mogła zdobyć więcej broni dalekiego zasięgu.

16:06
13.03.2024

Ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w Rosji

Atak na rafinerię koło Rostowa nad Donem doprowadził do wyłączenia zakładu

Czytaj więcej

Atak dronów na rosyjskie rafinerie. Największa przerwała pracę
15:58
13.03.2024

Trzy rosyjskie formacje ochotnicze walczące po stronie Ukrainy wzywają do ewakuacji miast w obwodach kurskim i biełgorodzkim

Apel ma związek z tym, że walczący po stronie ukraińskiej Rosjanie są „zmuszeni ostrzeliwać miasta", w których stacjonują rosyjskie wojska.

15:34
13.03.2024

Porównanie potencjału militarnego NATO i Rosji (Infografika)

Porównanie oparte na szacunkach GlobalFirePower.

Porównanie potencjałów militarnych NATO i Rosji

Porównanie potencjałów militarnych NATO i Rosji

PAP

15:32
13.03.2024

Berlin doszedł do wniosku, że sytuacja na froncie jest tak krytyczna, iż trzeba zrobić wszystko, by uruchomić wsparcie dla Kijowa

Inaczej niedawny podbój przez Rosjan miejscowości Awdijiwka w Donbasie zmieni się w ofensywę na całej linii frontu.

Czytaj więcej

Trójkąt Weimarski: Z jaką misją jedzie do Berlina Donald Tusk?
14:56
13.03.2024

Ministerstwo Obrony Estonii uważa, że wsparcie rzędu 120 mld euro rocznie pozwoliłoby Ukrainie wygrać wojnę

Taki poziom wsparcia osiągnięty dzięki pożyczkom i środkom z budżetów sojuszników Ukrainy to „najlepszy sposób na danie Ukrainie tego, czego potrzebuje ona, by wygrać wojnę”.

14:52
13.03.2024

Brytyjski system przeciwrakietowy Sky Sabre zostanie w Polsce do końca 2024 roku

Według pierwotnych planów system ten miał opuścić Polskę wraz z końcem marca.

Czytaj więcej

Brytyjski system obrony przeciwrakietowej w Polsce. Zmiana decyzji
14:15
13.03.2024

Jeszcze w marcu parlament Ukrainy będzie głosował ws. ustawy mobilizacyjnej

Ukraińska armia potrzebuje od 400 do 500 tys. osób. Projekt ustawy mobilizacyjnej zakłada obniżenie wieku osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat.

Czytaj więcej

Ukraina zamierza powołać do armii 500 tysięcy mężczyzn
13:40
13.03.2024

Ukraiński dron strącony nad obwodem biełgorodzkim

Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim ok. 12 czasu polskiego. Od rana nad obwodem strąconych zostało już pięć dronów. W nocy nad obwodem biełgorodzkim strącono 11 dronów.

13:29
13.03.2024

Firmy z UE dostarczały do Rosji sprzęt do instalacji LNG

Unijne firmy, omijając sankcje, dostarczyły przez Chiny sprzęt dla wartego pół miliarda euro projektu zakładów LNG jednego z bliskich Putinowi oligarchów. Wśród dostawców jest niemiecki Siemens, który oficjalnie wycofał się z Rosji.

Czytaj więcej

Unijne firmy łamią sankcje, dostarczając do Rosji sprzęt do instalacji LNG
12:56
13.03.2024

Liczba ofiar śmiertelnych ataku na blok w Krzywym Rogu

Ołeksandr Wikuł, stojący na czele Rady Obrony Krzywego Rogu, poinformował, że liczba ofiar ataku rakietowego na blok mieszkalny w mieście wzrosła do pięciu.

12:47
13.03.2024

Rosjanie chwalą się zniszczeniem zestawu Patriot w obwodzie charkowskim

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Resort obrony Rosji podał, że od początku wojny Rosjanie zniszczyli 485 zestawów przeciwlotniczych, a także 577 samolotów, 269 śmigłowców, 15 362 drony oraz 15 464 czołgi i inne pojazdy opancerzone.

12:41
13.03.2024

Premier Finlandii: Rosja przygotowuje się na długi konflikt z Zachodem

Petteri Orpo, występując przed Parlamentem Europejskim powiedział, że „Rosja wyraźnie przygotowuje się do długiego konfliktu z Zachodem i jest stałym (...) zagrożeniem militarnym dla Europy”. - Rosja nie jest niepokonana — podkreślił też Orpo. 

12:28
13.03.2024

Rafinerie, które w ostatnim czasie atakowały ukraińskie drony (Mapa)

W nocy z 12 na 13 marca zaatakowane zostały trzy rafinerie — w obwodach leningradzkim, riazańskim i niżnonowogrodzkim.

Rafinerie, które w ostatnim czasie atakowały ukraińskie drony

Rafinerie, które w ostatnim czasie atakowały ukraińskie drony

PAP

12:09
13.03.2024

Ukraińcy odparli trzy rosyjskie ataki na lewym brzegu Dniepru

Informację taką przekazało ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”.

11:34
13.03.2024

Rosyjska armia informuje o strąceniu kolejnego drona nad obwodem biełgorodzkim

Dron został strącony ok. 10:30 czasu polskiego. To czwarty dron zestrzelony nad obwodem biełgorodzkim od rana.

11:25
13.03.2024

Papież Franciszek w czasie audiencji generalnej nazwał wojnę "szaleństwem"

Papież nie wskazał na Ukrainę czy inny toczący się konflikt, ale mówił, że otrzymał różaniec i egzemplarz Ewangelii, które należały do kogoś, kto zginął na froncie. Papież nie powiedział, gdzie znajduje się ów front.

Czytaj więcej

Papież Franciszek mówi o "szaleństwie wojny". "Wielu młodych ludzi ginie"
11:18
13.03.2024

Putin: Jesteśmy pod względem technicznym gotowi do rozpoczęcia wojny nuklearnej

Prezydent Rosji podkreśla jednocześnie, że wojsko nie ma planuje wykorzystać potencjału nuklearnego w wojnie na Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosja zgłasza "techniczną" gotowość do rozpoczęcia wojny nuklearnej (WIDEO)
11:02
13.03.2024

We wtorek we Lwowie odbył się uroczysty pogrzeb dwóch ukraińskich żołnierzy

Żołnierze polegli w walkach na froncie.

10:49
13.03.2024

413 miejscowości na Ukrainie pozbawionych prądu w związku z walkami i złą pogodą

W wyniku toczących się walk prądu zostało pozbawionych 399 ukraińskich miejscowości — podaje ukraińska spółka energetyczna Ukrenergo. Uszkodzone zostały sieci energetyczne w obwodach donieckim, sumskim, charkowskim i chersońskim.

10:26
13.03.2024

Nad obwodem biełgorodzkim strącono dwa ukraińskie drony

Do strącenia dronów doszło ok. 9 czasu lokalnego.

10:18
13.03.2024

Rosyjski Korpus Ochotniczy zapowiada kolejne rajdy na terytorium Rosji

„Głównym zadaniem RKO jest i będzie rozmontowania kremlowskiego reżimu i będziemy raz za razem przeprowadzać rajdy w głąb terytorium Federacji Rosyjskiej, przyciągając więcej i więcej zwolenników. Jest szczególnie ważne dla nas, by być słyszanym w przededniu farsy zwanej 'wyborami'” - czytamy na kanale Korpusu w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Legion "Wolność Rosji" twierdzi, że nadal przebywa na terytorium Rosji
09:51
13.03.2024

Putin: Bojownicy walczący przy granicy z Ukrainą mają trzy cele

Prezydent Władimir Putin odniósł się do rozpoczętej przez antykremlowskie grupy zbrojne operacji na terenie Rosji. Jego zdaniem ochotnicy mają trzy cele, a jednym z nich jest wpłynięcie na wynik zbliżających się wyborów prezydenckich.

Czytaj więcej

Rosyjscy ochotnicy przekroczyli granicę. Władimir Putin mówi o trzech celach partyzantów
09:49
13.03.2024

Wałęsa mówi, jak należy rozmawiać z Władimirem Putinem

- Z Putinem trzeba było inaczej rozmawiać. Nie bawić się w żadną dyplomację, tylko krótko: „Kolego Putin, ty mnie tu straszysz swoimi granatami, ty wiesz jakie ja mam granaty? Ty nie masz najmniejszych szans. Tylko nie chcę tego użyć, bo Rosja to jest piękny kraj. Więc nie wygłupiaj się, nie zmuszaj mnie, żebym cię zniszczył” - powiedział były prezydent w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem. Dodał, że on z Putinem rozmawiałby twardziej.

Czytaj więcej

Wałęsa mówi, jak rozmawiać z Putinem. "Nie wygłupiaj sie kolego Putin"
09:48
13.03.2024

W nocy nad obwodem odeskim strącono rosyjską rakietę manewrującą

Informację taką przekazało Dowództwo Operacyjne „Południe”.

09:37
13.03.2024

SBU podaje, że ukraińskie drony zaatakowały w nocy trzy rafinerie w Rosji

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że zaatakowane zostały rafinerie riazańska, rafineria w Kstowie (obwód niżnonowogrodzki) i rafineria w Kiryszy (obwód leningradzki). Ataki te mają być kontynuacją serii operacji specjalnych prowadzonych przez Ukrainę wymierzonych w rosyjski sektor paliwowy.

09:34
13.03.2024

Dwie osoby ranne w ataku ukraińskiego drona na rafinerię w obwodzie riazańskim

Informację taką przekazał gubernator obwodu, Paweł Małkow, na swoim kanale w serwisie Telegram. Życiu rannych nic nie zagraża — zapewnił Małkow.

08:57
13.03.2024

Nad obwodami biełgorodzkim i woroneskim strącono kolejne drony

Nad obwodem biełgorodzkim strącono jeden dron, a nad woroneskim — sześć - podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku dronów doszło ok. 7:30 czasu polskiego.

08:43
13.03.2024

W Sumach ugaszono pożar bloku mieszkalnego, do którego doszło po ataku drona-kamikadze

Spod gruzów budynku wydobyto pięć osób. Łącznie w ataku rannych zostało osiem osób.

08:17
13.03.2024

Od początku wojny na Ukrainie śmierć w wyniku działań wojennych poniosło 535 dzieci

Rannych w wyniku działań wojennych zostało 1254 dzieci. 12 marca, w wyniku ostrzału bloku mieszkalnego w Krzywym Rogu, rannych zostało 10 dzieci w wieku od 2 miesięcy do 17 lat — podaje ukraińska prokuratura generalna.

08:05
13.03.2024

Legion "Wolność Rosji" publikuje wpis, z którego wynika, że bojownicy tej formacji spędzili noc na terytorium Rosji

„W domu oddycha się lepiej” - czytamy na kanale formacji rosyjskich ochotników walczących po stronie ukraińskiej armii w serwisie Telegram. Dzień wcześniej pojawiła się informacja, że Legion „Wolność Rosji”, Batalion Syberyjski i Rosyjski Korpus Ochotniczy wtargnęły na terytorium Rosji w obwodach kurskim i biełgorodzkim.

08:02
13.03.2024

Ministerstwo Obrony Rosji: W nocy nad Rosją strącono 58 ukraińskich dronów

Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że 11 dronów strącono nad obwodem biełgorodzkim, 8 nad briańskim, 29 nad woroneskim, 8 nad kurskim i po jednym nad obwodami riazańskim i leningradzkim.

08:00
13.03.2024

Włodzimierz Czarzasty mówi, że wśród polskich polityków nie ma przekonania, że wojna Rosji z NATO jest nieunikniona

- Dobrze byłoby, żeby nie wytwarzać takiego przekonania, bo nie ma podstaw, żeby to robić. Mądra klasa polityczna każdego kraju przygotowuje się na taką ewentualność: zbroi się, zbiera pieniądze, wzmacnia siłę swojego wojska. To jest normalne — mówił wicemarszałek Sejmu.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z NATO jest nieunikniona? Czarzasty: Nie, ale trzeba się przygotować
07:42
13.03.2024

W obwodzie kurskim znów ogłoszono alarm rakietowy

Poinformował o tym na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Roman Starowojt.

07:34
13.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 426 870 żołnierzy, 6 752 czołgi, 12 921 pojazdów opancerzonych, 10 554 zestawy artyleryjskie, 1 017 wyrzutni rakiet, 715 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 205 bezzałogowych statków powietrznych, 1 919 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 932 pojazdy (w tym cysterny), 1 699 jednostek sprzętu specjalnego.

06:51
13.03.2024

Dron zniszczony w rejonie miasta Kiriszy w obwodzie leningradzkim

O strąceniu drona poinformował gubernator obwodu, Aleksandr Drozdenko. Z jego wpisu wynika, że dron został strącony przy podejściu do rafinerii KINEF.

Czytaj więcej

Kolejna niespokojna noc w Rosji. Pożar rafinerii w Riazaniu
06:49
13.03.2024

Rafineria w Riazaniu zaatakowana przez ukraiński dron

O ataku poinformował gubernator obwodu riazańskiego, Paweł Małkow, na swoim kanale w serwisie Telegram. Z jego wpisu wynika, że na terenie rafinerii wybuchł pożar.

06:44
13.03.2024

W środę w nocy nad obwodem woroneskim strącono ponad 30 ukraińskich dronów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Aleksandr Gusiew. Gusiew podkreśla, że w obwodzie nadal obowiązuje alarm w związku z możliwymi atakami ukraińskich dronów. W dotychczasowych atakach uszkodzony miał zostać budynek mieszkalny, sklep i podstacja energetyczna.

06:23
13.03.2024

91 starć na froncie w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby doszło do 10 ataków rakietowych, 84 ataków powietrznych i 123 ostrzałów pozycji ukraińskich wojsk i terenów zabudowanych.

06:16
13.03.2024

Raport NIK: Budowle sklasyfikowane jako schrony w Polsce były niehermetyczne, zdewastowane, bez urządzeń filtrowentylacyjnych

Dzisiaj nie tylko nie ma obrony cywilnej, ale także systemu alarmowania o uderzeniu z powietrza, planów ewakuacji ludności cywilnej, nie powstają też nowe schrony. Ustalenia Najwyższej Izby Kontroli wskazują, że jest jeszcze gorzej, niż nam się wydaje.

Czytaj więcej

Wojna? W Polsce nie ma gdzie się ukryć. NIK o schronach
06:13
13.03.2024

Joe Biden po spotkaniu z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem: USA i Polska stoją przy Ukrainie

Biden pisze, że Stany Zjednoczone i Polska wspierają Ukrainę „w obliczu brutalnej rosyjskiej wojny najeźdźczej”.

05:54
13.03.2024

USA przekażą Ukrainie pierwszy pakiet pomocy wojskowej od grudnia

Przekazanie pakietu jest możliwe dzięki znalezieniu przez Pentagon niespodziewanych oszczędności.

Czytaj więcej

Pomoc wojskowa z USA znów popłynie na Ukrainę. Pierwszy pakiet od grudnia
05:32
13.03.2024

Okręty z Rosji, Chin i Iranu ćwiczyły strzelanie do celów nawodnych i powietrznych na wodach Zatoki Omańskiej

Informację taką przekazało Ministerstwo Obrony Rosji. Ze strony rosyjskiej w ćwiczeniach brał udział krążownik Wariag i fregata Marszałek Szaposznikow. Okręty ćwiczyły niszczenie celów pozorujących drony nawodne i powietrzne.

05:09
13.03.2024

Prezydent Andrzej Duda będzie w najbliższych miesiącach forsował pomysł, by kraje NATO wydawały na obronność 3 proc. PKB

Prezydent Andrzej Duda ma utrzymać pomysł jako część „strategicznej komunikacji” Pałacu przez najbliższe kilka miesięcy. – Celem jest zmuszenie do większych wydatków. Nie odpuścimy – słyszymy z Pałacu Prezydenckiego. Pomysł został zaprezentowany po raz pierwszy w trakcie poniedziałkowego posiedzenia RBN.

Czytaj więcej

Po spotkaniu Andrzeja Dudy i Donalda Tuska z Joe Bidenem: Polski dzień w Waszyngtonie
04:48
13.03.2024

Tuż przed północą Rosjanie ostrzelali Myrnohrad w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału zniszczony został pięciopiętrowy budynek mieszkalny — poinformowały władze miasta.

04:46
13.03.2024

Rośnie liczba rannych w ataku rakietowym na blok mieszkalny w Krzywym Rogu

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego podał, że liczba rannych w ataku, w którym zginęły trzy osoby, wzrosła do 44. Stan ośmiu rannych jest ciężki. W ataku ranne zostały dzieci - najmłodsze to dwumiesięczny chłopiec i 11-miesięczna dziewczynka.

04:43
13.03.2024

W Sumach rosyjski dron-kamikadze uderzył w budynek mieszkalny

Sumska obwodowa administracja wojskowa publikuje zdjęcie uszkodzonego budynku.

04:41
13.03.2024

Ukraińska straż graniczna informuje o zniszczeniu ponad 20 rosyjskich dronów na kierunku zaporoskim

Dwa drony miały zostać sprowadzone na ziemię za pomocą sprzętu do walki radioelektronicznej.

04:39
13.03.2024

Nad obwodem kurskim strącono w nocy sześć ukraińskich dronów

Informację taką przekazał gubernator obwodu, Roman Starowojt. Przez część nocy w obwodzie kurskim obowiązywał alarm rakietowy.

04:38
13.03.2024

W obwodzie woroneskim w nocy aktywna była obrona przeciwlotnicza

O aktywności obrony przeciwlotniczej na terenie obwodu informuje jego gubernator, Aleksandr Gusiew. Wcześniej pojawiła się informacja o strąceniu jednego ukraińskiego drona nad Woroneżem.

04:36
13.03.2024

W obwodzie lipieckim ogłoszono alarm powietrzny

Gubernator obwodu, Igor Artamonow poinformował, że obwód jest zagrożony atakiem ukraińskich dronów.

04:32
13.03.2024

Szebekino ostrzelane przez ukraińską armię

O ostrzale miasta poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że pociski spadły m.in. w strefie przemysłowej w mieście. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba — pracownik jednej z fabryk. Ostrzał uszkodził też linię wysokiego napięcia — w efekcie odbiorcy w Szebekino, we wsi Nowaja Tawołżanka i wsi Masłowa Pristan zostali pozbawieni prądu.

04:30
13.03.2024

Dwie wsie w obwodzie biełgorodzkim pozbawione prądu po uszkodzeniu linii wysokiego napięcia przez strącony dron

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował o strąceniu ukraińskiego drona w rejonie wsi Krugłoje. Strącony dron uszkodził linię wysokiego napięcia przez co mieszkańcy tej wsi, a także wsi Załomnoje, zostali pozbawieni prądu.

04:29
13.03.2024

Osiem ukraińskich dronów strąconych nad obwodem briańskim

O strąceniu ukraińskich dronów poinformował gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz. Drony zostały strącone przez obronę przeciwlotniczą - wynika z wpisu Bohomaza w serwisie Telegram.

04:27
13.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 748. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 748. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 748. dniu wojny

PAP

04:26
13.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 748