Wojna Rosji z NATO jest nieunikniona? Włodzimierz Czarzasty: Nie, ale trzeba się przygotować

- Uważam, że nie ma w tej chwili takiej sytuacji, żebyśmy Polki i Polaków straszyli - mówił w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty pytany o to, czy wojna Rosji z NATO jest nieunikniona.

Publikacja: 13.03.2024 07:58

Włodzimierz Czarzasty

Włodzimierz Czarzasty

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Nie ma co patrzeć poprzez niechęć jakiejkolwiek formacji jeśli chodzi o sprawy zagraniczne, sprawy bezpieczeństwa państwa — mówił Czarzasty pytany o to czy cieszy go wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Białym Domu mimo niechęci Lewicy do prezydenta.

Włodzimierz Czarzasty o wizycie Donalda Tuska i Andrzeja Dudy w Białym Domu: Stało się dużo nowego

- Pan prezydent Duda robi i robił tyle rzeczy złych, że na ten czas polityki zagranicznej o tych 80 proc. trzeba na chwilę zapomnieć - natomiast jeśli chodzi o praworządność, te rzeczy w Polsce, niechęć jest, będzie i była - dodał.

- Nie lubię prezydenta Dudy, mówiąc szczerze, jeśli będzie większość powinien stanąć przed Trybunał Stanu, ale w tej sprawie oceniam go pozytywnie — mówił też Czarzasty w kontekście aktywności prezydenta Dudy na arenie międzynarodowej w kwestiach bezpieczeństwa Polski i wsparcia dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Cimoszewicz: Biden chciał spotkać się z Tuskiem, ale nie mógł nie zaprosić Dudy

- Ja oceniam tę wizytę bardzo dobrze. Stało się dużo nowego. W polityce, kiedy jest stan zagrażania państwa, a w Polsce i w Europie mamy teraz stan zagrożenia, bo mamy Rosję za granicami, powtarzanie rzeczy ważnych jest ważne. Jeśli USA mówią, że możecie czuć się bezpiecznie, bo w momencie gdyby był atak, NATO zadziała, to jest ważna sprawa. Jeśli się powtarza wszystkie gwarancje spokoju i kierunki walki, współpracy, to ważne sprawy. Wreszcie jeśli prezydent i premier jadą wspólnie i prezentują wspólne stanowisko — mówił Czarzasty o spotkaniu Tuska i Dudy z Bidenem.

Jeśli USA mówią, że możecie czuć się bezpiecznie, bo w momencie gdyby był atak, NATO zadziała, to jest ważna sprawa

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu

- Każda wizyta i spotkanie z najważniejszą osobą na świecie, mówię w tej chwili o prezydencie USA, jest ważna — stwierdził też.

Włodzimierz Czarzasty: Wojna NATO z Rosją? Mądra klasa polityczna przygotowuje się na taką ewentualność

Czarzasty był pytany czy wśród polskich elit politycznych panuje przekonanie, że wojna Rosji z NATO jest nieunikniona.

- Moim zdaniem nie ma takiego przekonania i dobrze byłoby, żeby nie wytwarzać takiego przekonania, bo nie ma podstaw, żeby to robić. Mądra klasa polityczna każdego kraju przygotowuje się na taką ewentualność: zbroi się, zbiera pieniądze, wzmacnia siłę swojego wojska. To jest normalne — odparł.

- Ja zawsze, gdy dostaję tego typu pytania to się gryzę mocno w język. Ja uważam, że nie ma w tej chwili takiej sytuacji, żebyśmy Polki i Polaków straszyli — mówił też.

- Politycy wiele więcej w tej sprawie nie wiedzą, politycy śledzą jednak te sprawy dokładniej, analizują i mają obowiązek przygotowywać się na różne warianty — dodał dopytywany też czy politycy wiedzą w tej sprawie coś więcej, co wskazywałoby na zagrożenie Polski wojną.

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"