04:44
15.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 751
23:58
15.03.2024

Kończymy relację  

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:54
15.03.2024

Rozmowy ws. umowy Ukrainy i Łotwy

Kancelaria prezydenta Ukrainy podała, że rozpoczęły się negocjacje Kijowa z Łotwą w sprawie zawarcia dwustronnej umowy dot. bezpieczeństwa. Na czele ukraińskiej delegacji stoi szef miejscowej Kancelarii Prezydenta, Andrij Jermak, czwartkowe rozmowy prowadził jego zastępca, Ihor Żowkwa. Z ukraińskiego komunikatu wynika, że strony ustaliły harmonogram dalszych negocjacji.

23:36
15.03.2024

Cywile ranni w obwodzie winnickim  

Podczas wieczornego ataku wojsk rosyjskich w obwodzie winnickim dron uderzył w budynek mieszkalny, trzy osoby zostały ranne i przewiezione do szpitala - podał szef lokalnych władz Serhij Borzow.

23:17
15.03.2024

Testy nowej maszyny do rozminowania

- Władze obwodu charkowskiego szukają rozwiązań, które przyczynią się do jak najszybszego rozminowania terenów regionu. Rozmawiają o zwiększeniu liczby pojazdów do rozminowywania, przyciągnięciu pomocy międzynarodowej i współpracy z rolnikami. Testowana jest nowa maszyna do rozminowywania, wyprodukowana w Charkowie. Jest jeszcze skuteczniejsza niż poprzedni model - oznajmił szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow.

22:58
14.03.2024

Kliczko w USA zabiegał o pomoc dla Ukrainy

Mer Kijowa Witalij Kliczko podał, że jego brat Wołodymyr w USA spotkał się z wpływowymi politykami z Departamentu Stanu, Kongresu i Pentagonu, i przekonywał o tym, że pomoc dla Ukrainy jest pilnie potrzebna. "Wołodymyr podkreślił, że dalsza pomoc ze strony partnerów, zwłaszcza USA, jest niezwykle ważna, ponieważ sytuacja na froncie jest trudna" - zaznaczył Kliczko dodając, że Ukraina potrzebuje broni i amunicji, a zwłoka w pomaganiu Kijowowi działa na korzyść Rosji.

22:39
14.03.2024

Ranni w obwodzie sumskim

Prokuratura Okręgowa w Sumach podała, że wojska rosyjskie najpierw za pomocą moździerzy, a następnie przy użyciu dronów ostrzelały miejscowość Seredyna-Buda (rejon szostecki), w wyniku czego cztery osoby zostały ranne, w tym 44-letni mężczyzna - dwukrotnie.

22:18
14.03.2024

Szwecja pomoże w zakupie pocisków dla Ukrainy

Szwecja przeznaczy ok. 30 mln euro na zainicjowaną przez Czechy akcję, której celem jest dostarczenie Ukrainie pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm i 122 mm - oświadczył minister obrony Szwecji Pål Jonson.

21:53
14.03.2024

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie  

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 14 ataków rakietowych, 103 uderzenia z powietrza oraz 45 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich ranni zostali cywile, odnotowano również uszkodzenia prywatnych budynków mieszkalnych oraz innej infrastruktury cywilnej.

21:32
14.03.2024

Ławrow zarzuca ambasadorom państw UE chamstwo  

- To dla mnie wielka zagadka. Ogólnie rzecz biorąc, jest to chamstwo - tak minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odpowiedział w wywiadzie na pytanie, dlaczego ambasadorowie państw UE odmówili przyjęcia zaproszenia na spotkanie z nim, na którym przekazane miały być informacje dotyczące wyborów prezydenckich w Rosji.

21:13
14.03.2024

Działania Sił Powietrznych Ukrainy  

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło cztery uderzenia na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.

20:51
14.03.2024

Alarm powietrzny w obwodzie woroneskim

W graniczącym z Ukrainą obwodzie zaporoskim (Centralny Okręg Federalny) ogłoszono alarm w związku z zagrożeniem atakami dronów - podał gubernator Aleksander Gusiew, apelując do mieszkańców o spokój i stosowanie się do ostrzeżeń władz.

20:30
14.03.2024

Walki na Ukrainie  

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 68 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach sumskim, charkowskim, czernihowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

20:11
14.03.2024

Nieoficjalnie: Polski ambasador w Kijowie ma zostać odwołany

Jarosław Guzy znalazł się na ujawnionej przez Onet liście kilkunastu ambasadorów, których chce odwołać minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Czytaj więcej

Tych ambasadorów chce odwołać Radosław Sikorski? Jest lista
19:57
14.03.2024

Władimir Potanin łączy dwa rosyjskie banki. Powstanie duży gracz  

Tinkoff Bank łączy się z Rosbankiem. Obie instytucje kontroluje objęty sankcjami oligarcha Władimir Potanin. Powstała grupa stanie się jedną z pięciu największych w rosyjskiej bankowości.

Czytaj więcej

Rosyjski oligarcha łączy dwa banki objęte sankcjami Zachodu
19:38
14.03.2024

Zatrzymanie w związku z planem wysadzenia linii kolejowej na Ukrainie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że na Ukrainie zatrzymano mieszkańca Charkowa, który na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego miał planować umieszczenie improwizowanych ładunków wybuchowych przy linii kolejowej w regionie. Według SBU, celem planu było zakłócenie dostaw paliwa i amunicji dla ukraińskiego wojska.

19:16
14.03.2024

Ławrow planuje podróż do Donbasu  

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w wywiadzie dla państwowej telewizji Rossija 1, że zamierza odwiedzić rosyjskie placówki dyplomatyczne w Ługańsku i Doniecku. - Chcę tam pojechać i porozmawiać z pracownikami naszych przedstawicielstw aby zobaczyć, czego potrzebują - powiedział.

Rozporządzenie MSZ Rosji w sprawie utworzenia przedstawicielstw w tzw. republikach ludowych - Donieckiej i Ługańskiej - zostało opublikowane 1 września 2023 r. Prezydent Rosji Władimir Putin 30 września 2022 r. ogłosił włączenie do Rosji należących do Ukrainy obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Kijów oraz państwa Zachodu nie uznały tej aneksji.

18:59
14.03.2024

Nieoficjalnie: Rosja zakłóciła GPS w samolocie brytyjskiego ministra obrony

Powołując się m.in. na źródło w rządzie Wielkiej Brytanii agencja Reutera podała, że Rosja prawdopodobnie zakłóciła sygnał satelitarny w samolocie, na pokładzie którego brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps leciał z Polski do Wielkiej Brytanii. Według agencji, gdy maszyna znajdowała się w pobliżu obwodu królewieckiego, przez ok. 30 minut zakłócany był sygnał GPS, telefony komórkowe nie miały dostępu do internetu, a piloci musieli skorzystać z innych metod, by ustalić pozycję samolotu.

18:38
14.03.2024

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim  

Wojska rosyjskie trzykrotnie ostrzeliwały dziś Nikopol - podał szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Serhij Łysak informując, że rannych zostało sześć osób. Według Łysaka, poszkodowani to osoby w wieku od 7 do 74 lat, a w wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzonych zostało kilkanaście budynków.

18:18
14.03.2024

Umerow w Donbasie  

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował w mediach społecznościowych, że odbył roboczą wizytę na froncie i spotkał się z żołnierzami w obwodach donieckim i ługańskim. Zaznaczył, że informacje z pierwszej ręki o problemach i potrzebach jednostek pozwolą na lepsze podejmowanie decyzji.

17:57
14.03.2024

Rosyjski szpieg skazany na Ukrainie  

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że za zdradę stanu agent rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, który przekazywał Rosji informacje na temat ukraińskiej artylerii w obwodzie dniepropietrowskim, został skazany na 15 lat więzienia. Oskarżony został zatrzymany w październiku 2022 r.

17:38
14.03.2024

Ilu ochotników z zagranicy zginęło na Ukrainie? Rosyjskie dane

Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że podczas wojny Rosji z Ukrainą, którą Kreml nazywa "specjalną operacją wojskową", zginęło 5926 z 13 387 ochotników z zagranicy, walczących po stronie ukraińskiej. Według tych danych, których nie sposób potwierdzić, wśród zabitych miało też być 1497 spośród 2960 walczących Polaków.

17:20
14.03.2024

Zełenski dziękuje Niemcom

Strona ukraińska podała, że podczas rozmowy z Olafem Scholzem Wołodymyr Zełenski podziękował Niemcom za długoterminowe i wszechstronne wsparcie Ukrainy, zapisane w umowie o bezpieczeństwie. "Przywódcy rozmawiali o dalszej współpracy politycznej, gospodarczej oraz obronnej Ukrainy i Niemiec" - czytamy. Zełenski i Scholdz rozmawiali m.in. o kwestii lokalizacji produkcji obronnej na Ukrainie.

17:10
14.03.2024

Scholz zapewnia Zełenskiego o współpracy  

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbyli rozmowę telefoniczną. Rzecznik niemieckiego rządu poinformował w komunikacie, że rozmówcy zgodzili się "kontynuować konstruktywny dialog, również w celu globalnego wsparcia dla rozwiązania pokojowego". Scholz i Zełenski mają "pozostać w bliskim kontakcie". Wcześniej niemieccy politycy sprzeciwili się, by przekazać Ukrainie pociski manewrujące Taurus.

16:51
14.03.2024

Trudna sytuacja Ukrainy na froncie  

Brytyjskie Ministerstwo Obrony ocenia, że jest wysoce prawdopodobne, iż w nadchodzących tygodniach ogólna sytuacja na froncie będzie dla Ukrainy trudna, z uwagi na to, że Rosja odtwarza zdolność bojową swych sił i przeprowadza ataki na kluczowych kierunkach.

16:30
14.03.2024

Niemal co trzecia zagraniczna firma w Polsce jest ukraińska

- Według stanu na 31 grudnia 2023 r., w Polsce zarejestrowanych było 100 tys. firm zagranicznych, z czego 27 tys. stanowiły spółki ukraińskie. Ok. jedna trzecia firm z kapitałem zagranicznym w Polsce to firmy ukraińskie - powiedział na konferencji prasowej Jarosław Romańczuk, prezes Zrzeszenia Ukraińskiego Biznesu w Polsce.

16:11
14.03.2024

Doniesienia o ostrzale obwodu biełgorodzkiego

Rosyjskie władze podały, że w wyniku przeprowadzonego przez wojska ukraińskie ostrzału w przygranicznym obwodzie biełgorodzkim dwie osoby zginęły, a co najmniej dziesięć zostało rannych.

15:50
14.03.2024

Kolejny dron strącony nad obwodem orłowskim

Gubernator obwodu, Andriej Kłyczkow poinformował, że nad obwodem został zestrzelony kolejny ukraiński dron. Wpis na kanale Kłyczkowa pojawił się o godzinie 15:16 czasu polskiego.

15:28
14.03.2024

Obwód biełgorodzki: Dwie osoby ranne po uderzeniu drona w samochód

Informację o skutkach ataku drona-kamikadze w rejonie wsi Głotowo podał gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow.

15:15
14.03.2024

Czwartek jest trzecim dniem, gdy walki przenoszą się na terytorium Rosji

Rosyjskie formacje ochotnicze walczące po stronie Ukrainy atakują obwody kurski i biełgorodzki.

Czytaj więcej

Rosjanie nadal atakują Rosję. Partyzanci wdarli się na kilkadziesiąt kilometrów?
14:46
14.03.2024

Rosjanie szukają sabotażystów w okupowanym Mariupolu

O działaniach Rosjan podejmowanych w przededniu wyborów prezydenckich w Rosji pisze na swoim kanale mariupolska rada miejska.

14:38
14.03.2024

Dwa ukraińskie drony zestrzelone nad obwodem orłowskim w Rosji

O zestrzeleniu dronów informuje gubernator obwodu orłowskiego, Andriej Kłyczkow. Do ataku miało dojść ok. 14:11 czasu polskiego. Wcześniej dron został strącony nad obwodem ok. 11:59 czasu polskiego.

14:02
14.03.2024

Charków ostrzelany przez Rosjan

Na przedmieścia miasta miały spaść pociski S-300. W ostrzale nikt nie ucierpiał - wynika z komunikatu Ihora Terechowa, mera Charkowa oraz gubernatora obwodu charkowskiego, Ołeha Synehubowa.

13:50
14.03.2024

Rosyjski Korpus Ochotniczy informuje rosyjskich żołnierzy o projekcie "Chcę żyć"

„Nie ma powodu, żebyście ryzykowali życie z powodu kryminalnego reżimu, który traktuje wszystkich Rosjan jak mięso armatnie. Ratujcie życie i szansę na dokonanie wkładu w budowę wolnej Rosji” - czytamy w apelu do rosyjskich żołnierzy sformułowanym przez Rosyjski Korpus Ochotniczy.

Czytaj więcej

Rosjanie wkraczają do Rosji i wzywają żołnierzy Władimira Putina do kapitulacji
13:11
14.03.2024

Prezydent Rumunii chce powalczyć o stanowisko sekretarza generalnego NATO (WIDEO)

W tym roku skończy się, przedłużana dwukrotnie, kadencja Jensa Stoltenberga na tym stanowisku.

13:09
14.03.2024

Władimir Putin groził Zachodowi bronią atomową (WIDEO)

O „technicznej gotowości” Rosji do prowadzenia wojny atomowej Władimir Putin mówił w wywiadzie udzielonym rosyjskiej telewizji państwowej.

13:07
14.03.2024

Rosjanie twierdzą, że jednostki szturmujące granicę obwodu biełgorodzkiego straciły 195 żołnierzy

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w czwartek „ukraińskie siły zbrojne” próbowały szturmować granicę Ukrainy z obwodem biełgorodzkim (w rzeczywistości był to prawdopodobnie szturm jednostek rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy — red.). Szturmujący mieli stracić 195 żołnierzy, pięć czołgów i cztery pojazdy opancerzone.

13:01
14.03.2024

Rosjanie informują o dalszym ostrzale obwodu biełgorodzkiego

Nad obwodem biełgorodzkim obrona przeciwlotnicza miała strącić dziesięć celów powietrznych. Wiaczesław Gładkow informuje, że w ostrzale zginęła kobieta, która jechała samochodem przewróconym przez falę uderzeniową po eksplozji. Trzy inne osoby zostały ranne. W ostrzale Biełgorodu rannych zostało też troje dzieci w jednym z mieszkań, do którego wpadł odłamek.

12:57
14.03.2024

NIK: Wątpliwości, czy w przypadku zagrożenia obiekty metra będą chronione na mocy międzynarodowych przepisów o ochronie ludności.

„Jeśli będą traktowane jak obiekty wojskowe, nie będą bezpiecznym schronieniem dla cywilów. W tym przypadku drastycznie zmniejszy się liczba miejsc ukrycia dostępnych dla mieszkańców Warszawy” – uważają przedstawiciele Izby.

Czytaj więcej

Dlaczego w razie wojny nie można będzie się schronić w warszawskim metrze?
12:43
14.03.2024

Znacjonalizowany majątek Danone w Rosji ma nowych właścicieli

Wart ponad 200 mln euro majątek francuskiego koncernu Władimir Putin przekazał klanowi Ramzana Kadyrowa - czeczeńskiego sojusznika Kremla.

Czytaj więcej

Klan Kadyrowa zarobi na Danone. Putin zostawia majątek koncernu Czeczenom
12:41
14.03.2024

Stoltenberg: W 2024 roku europejskie państwa NATO wydadzą na obronność 470 mld dolarów

- NATO jest nie tylko większe, ale też silniejsze — mówił sekretarz generalny Sojuszu, który podsumowuje dziś 2023 rok.

Czytaj więcej

Stoltenberg: Rekordowe wydatki na armie w NATO. Ukraina bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek
12:00
14.03.2024

Ukraińska straż graniczna pokazała strąconego drona-kamikadze

Dron Shahed 136/131 został zestrzelony nad obwodem sumskim.

11:58
14.03.2024

Jednostki białoruskiej 19. Dywizji Zmechanizowanej przerzucone na granicę z Litwą

O transporcie informuje kanał „Biełaruski Hajun” w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Białoruś przerzuciła żołnierzy i czołgi na granicę z Litwą
11:36
14.03.2024

Ostrzał obwodu briańskiego, jedna z wsi pozbawiona prądu

W wyniku ostrzału rejonu siewskiego w obwodzie briańskim przez Ukraińców w jednej z wsi uszkodzona została linia wysokiego napięcia przez co mieszkańcy wsi zostali pozbawieni dostępu do prądu. W ostrzale uszkodzony został też jeden z budynków mieszkalnych we wsi.

11:33
14.03.2024

Według danych agencji ONZ do spraw praw człowieka (OHCHR), od początku wojny zginęło ponad 10,6 tysiąca ukraińskich cywilów

Ponad 20 tysięcy cywilów zostało rannych w wyniku działań wojennych. Dane dotyczą tylko potwierdzonych ofiar, więc ich faktyczna liczba może być znacznie wyższa.

Cywilne ofiary wojny na Ukrainie - dane ONZ

Cywilne ofiary wojny na Ukrainie - dane ONZ

PAP

11:26
14.03.2024

Rosyjska Gwardia Narodowa informuje o walkach z "sabotażystami" próbującymi wtargnąć do obwodu kurskiego

Walki mają trwać we wsi Tetkino, na granicy Ukrainy i obwodu kurskiego. Dwa dni temu wieś ta miała zostać częściowo zajęta przez jednostki Legionu „Wolność Rosja”, rosyjską formację ochotniczą walczącą po stronie Ukrainy. „Jednostki Gwardii Rosyjskiej walczą razem z personelem Sił Zbrojnych Ukrainy, pogranicznikami z FSB” - głosi komunikat.

11:24
14.03.2024

Rosyjskie formacje ochotnicze walczące po stronie Ukrainy wzywają do ewakuacji mieszkańców trzech obwodów Rosji

Uciekać mają mieszkańcy obwodów kurskiego, biełgorodzkiego i briańskiego.

Czytaj więcej

Rosjanie znów atakują Rosję. "Uciekajcie z Kurska, Biełgorodu, Briańska"
10:29
14.03.2024

Gubernator obwodu biełgorodzkiego publikuje zdjęcia skutków ostrzelania Biełgorodu przez Ukraińców

W ostrzale stolicy obwodu biełgorodzkiego rannych miało zostać sześć osób.

10:17
14.03.2024

Rosjanie informują o próbie wtargnięcia "ukraińskich sabotażystów" do wsi Tetkino

Dwa dni wcześniej do wsi Tetkino w obwodzie kurskim weszli Rosjanie z formacji rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy, Legionu „Wolność Rosji”.

09:56
14.03.2024

Pięć państw w Europie należy do programu Nuclear Sharing (Infografika)

Na terenie krajów należących do programu znajduje się broń atomowa należąca do USA. Obecność takiej broni na terytorium państw, które same nie dysponują bronią atomową, ma odstraszać potencjalnych agresorów przed atakiem na te kraje.

Europejscy członkowie NATO należący do programu Nuclear Sharing

Europejscy członkowie NATO należący do programu Nuclear Sharing

PAP

09:40
14.03.2024

Rosjanie informują o strąceniu drona nad obwodem biełgorodzkim

Do strącenia drona doszło ok. 7:30 czasu lokalnego. Wcześniej resort obrony Rosji podał, że w nocy nad obwodem biełgorodzkim strącono 11 ukraińskich dronów.

09:03
14.03.2024

Rosjanie informują o ataku na Zaporoską Elektrownię Jądrową

Z wpisu na kanale administracji okupowanej przez Rosjan elektrowni wynika, że ładunek wybuchowy wylądował w pobliżu ogrodzenia największej w Europie elektrowni jądrowej, w pobliżu cystern z paliwem. O atak oskarżona została strona ukraińska.

08:17
14.03.2024

Na Ukrainie obchodzony jest dziś Dzień Ochotnika

Gen. Ołeksandr Syrski, głównodowodzący ukraińskiej armii, podziękował w serwisie Telegram ochotnikom za obronę kraju.

08:13
14.03.2024

Ukraińcy ostrzelali miasto Grajworon w obwodzie biełgorodzkim

W ostrzale miasta ranna została jedna osoba — mężczyzna, który znajdował się w pobliżu sklepu spożywczego — wynika z wpisu gubernatora obwodu, Wiaczesława Gładkowa, w serwisie Telegram. W ostrzale uszkodzonych zostało kilka mieszkań w bloku mieszkalnym i jeden prywatny dom.

07:39
14.03.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziewięć miejscowości w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało osiem bloków mieszkalnych, trzy budynki mieszkalne i gazociąg. Wskutek ostrzału nikt nie ucierpiał.

07:33
14.03.2024

Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w czasie ostrzelania Biełgorodu przez Ukraińców

Informacje takie podaje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. W czasie ostrzału zginął mężczyzna, który prowadził samochód, do którego wpadł odłamek. Ranne zostały dwie kobiety i jeden mężczyzna. Ponadto w czasie ostrzału uszkodzone miały zostać dwa budynki mieszkalne oraz placówka medyczna.

07:20
14.03.2024

Nad obwodem biełgorodzkim zestrzelono osiem ukraińskich rakiet

Informacje takie przekazuje resort obrony Rosji. Do ostrzału obwodu doszło ok. 6:30 czasu polskiego.

06:57
14.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 427 840 żołnierzy, 6 757 czołgów, 12 938 pojazdów opancerzonych, 10 506 zestawów artyleryjskich, 1 017 wyrzutni rakiet, 717 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 220 bezzałogowych statków powietrznych, 1 920 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 959 pojazdów (w tym cystern) i 1 708 jednostek sprzętu specjalnego.

06:41
14.03.2024

W ciągu doby Rosjanie zaatakowali siedem miast i wsi w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego.

06:29
14.03.2024

FSB informuje o rozbiciu komórki Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego w Petersburgu

Rosyjski Korpus Ochotniczy to formacja rosyjskich ochotników walczących na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii. FSB twierdzi, że czterech członków tej organizacji w Petersburgu planowało zatruwać żywność, która miała trafić do żołnierzy na ukraińskim froncie. Zatrzymani mieli też planować zamachy terrorystyczne w samym mieście i w całym obwodzie leningradzkim.

05:57
14.03.2024

Think tank z USA pisze, że Rosjanie mają inicjatywę na całym teatrze działań na Ukrainie

„Obecna linia frontu nie jest stabilna” - alarmuje Instytut Studiów nad Wojną wskazując, że Rosjanie mogą dokonać przełamania frontu w związku z brakami amunicji i sprzętu, z jakimi boryka się ukraińska armia.

Czytaj więcej

Think tank alarmuje: Rosjanie mogą przełamać front. Sami wybiorą miejsce
05:35
14.03.2024

Nad Ranem Rosjanie ostrzelali Charków przy użyciu zestawu S-300

O ostrzale informuje mer miasta, Ihor Terechow. Pocisk z S-300 miał spaść w pasie leśnym na przedmieściach miasta. W ataku nikt nie ucierpiał.

05:15
14.03.2024

W nocy Rosjanie atakowali z powietrza obwód sumski

Drony-kamikadze zaatakowały cztery miejscowości w obwodzie sumskim — m.in. stolicę obwodu, Sumy. Rosjanie przeprowadzili też ataki rakietowe na miasta Szostka i Trościaniec (miasta te były również atakowane przez drony).

04:49
14.03.2024

Atak ukraińskiego drona na Biełgorod

W nocnym ataku drona na stolicę obwodu biełgorodzkiego nikt nie ucierpiał - zapewnił gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow.

04:42
14.03.2024

Ukraińska straż graniczna informuje o zniszczeniu haubicy przeciwpancernej MT-12 Rapira na kierunku charkowskim

Straż Graniczna Ukrainy publikuje nagranie ze zniszczenia haubicy przy użyciu dronów.

04:40
14.03.2024

Nad ranem w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm rakietowy

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o zagrożeniu obwodu kijowskiego atakiem z użyciem pocisków balistycznych.

04:38
14.03.2024

Parlament Łotwy będzie rozpatrywał uchwałę ws. nielegalności wyborów prezydenckich w Rosji

Projekt uchwały przygotowała komisja ds. zagranicznych. Uchwała zwraca uwagę, że nielegalne jest przede wszystkim głosowanie organizowane wokupowanych i nielegalnie anektowanych częściach Ukrainy.

04:34
14.03.2024

W czasie nocnego ataku dron-kamikadze spadł w centrum Charkowa

O upadku drona informuje charkowska administracja obwodowa. Dron miał spaść w rejonie zabudowań mieszkalnych.

04:29
14.03.2024

Władimir Putin wystąpił z apelem do Rosjan w przededniu wyborów prezydenckich

Putin wezwał Rosjan, aby „zdecydowanie wyrazili swoją wolę i aspirację” oraz wykazali się „zaangażowaniem w dalszy rozwój Rosji” w czasie wyborów prezydenckich, które rozpoczną się 15 marca. Putin stara się w wyborach o piątą kadencję na stanowisku prezydenta. - Jestem przekonany, że rozumiecie w jak trudny czas przechodzi obecnie nasz kraj, z jak trudnymi wyzwaniami się mierzymy w niemal wszystkich obszarach. I, aby nadal na nie reagować, aby z sukcesem pokonywać przeciwności, musimy nadal być zjednoczeni i pewni siebie — powiedział rosyjski prezydent. Putin wezwał Rosjan, by „udali się do urn i wyrazili swoje obywatelskie i patriotyczne stanowisko, by zagłosowali na wybranego kandydata, dla pełnej sukcesów przyszłości kochanej Rosji”. - Wybory są krokiem w przyszłość - dodał.

Czytaj więcej

Władimir Putin wystąpił z apelem do Rosjan. "Nasz kraj przechodzi trudny czas"
04:27
14.03.2024

Sekretarz stanu USA spotkał się w Waszyngtonie z szefem unijnej dyplomacji

Spotkanie Antony'ego Blinkena z Josepem Borrellem poświęcone było „potwierdzeniu wyjątkowej siły amerykańsko-unijnego partnerstwa i kontynuacji bliskiej współpracy w kluczowych kwestiach polityki zagranicznej i sprawach bezpieczeństwa” - głosi komunikat Departamentu Stanu. Obie strony potwierdziły „niezachwianą transatlantycką jedność we wsparciu Ukrainy”.

04:25
14.03.2024

Ukraińskie drony zaatakowały wieś Prochorowka

O ataku dwóch ukraińskich dronów na wieś w obwodzie biełgorodzkim poinformował gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. W wyniku ataku i detonacji dronów dach jednego z budynków mieszkalnych zapalił się. Uszkodzona została też fasada i ogrodzenie sąsiedniego domu.

04:23
14.03.2024

W obwodzie kurskim aktywna była w nocy obrona przeciwlotnicza

Gubernator obwodu, Roman Starowojt, poinformował o aktywności obrony przeciwlotniczej w całym obwodzie i w samym Kursku, stolicy obwodu.

04:22
14.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 749. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 749. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 749. dniu wojny

PAP

04:21
14.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 749