Władimir Putin wystąpił z apelem do Rosjan. "Nasz kraj przechodzi trudny czas"

W przededniu wyborów prezydenckich w Rosji Władimir Putin wystąpił z apelem do obywateli swojego kraju.

Aktualizacja: 14.03.2024 06:25 Publikacja: 14.03.2024 05:32

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 750

Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się między 15 a 17 marca. Władimir Putin stara się w nich o piątą kadencję na stanowisku prezydenta kraju, którym rządzi nieprzerwanie od 2000 roku (w latach 2008-2012 rządził jako premier, prezydentem był wówczas Dmitrij Miedwiediew).

Wybory prezydenckie w Rosji: Po zmianie konstytucji Władimir Putin może rządzić Rosją do 2036 roku

Wobec braku poważnych rywali w wyborach prezydenckich Putin może być pewny zwycięstwa — według nieoficjalnych doniesień Kreml chce jednak, by Putin zdobył w wyborach, odbywających się w czasie, gdy na Ukrainie trwa wojna wywołana przez Rosję, rekordowe poparcie (na poziomie ponad 80 proc. przy frekwencji przekraczającej 70 proc.).

W przypadku wygranej 71-letni Putin będzie rządził Rosją co najmniej do 2030 roku. Dzięki nowelizacji konstytucji Federacji Rosyjskiej z 2020 roku w 2030 roku będzie mógł ubiegać się o jeszcze jedną sześcioletnią kadencję na stanowisku.

W wyemitowanym przez rosyjską telewizję apelu do Rosjan Putin prosił, by „zdecydowanie wyrazili swoją wolę i aspirację” oraz wykazali się „zaangażowaniem w dalszy rozwój Rosji”.

Czytaj więcej

Rosyjskie wojsko i systemy rakietowe na granicy z Finlandią. Putin: I po co im to było?

Władimir Putin przed wyborami: Głosujcie w wyborach dla przyszłości kochanej Rosji

- Jestem przekonany, że rozumiecie w jak trudny czas przechodzi obecnie nasz kraj, z jak trudnymi wyzwaniami się mierzymy w niemal wszystkich obszarach. I, aby nadal na nie reagować, aby z sukcesem pokonywać przeciwności, musimy nadal być zjednoczeni i pewni siebie — powiedział rosyjski prezydent.

Każdy oddany przez was głos jest cenny i znaczący

Władimir Putin do Rosjan

Putin wezwał Rosjan, by „udali się do urn i wyrazili swoje obywatelskie i patriotyczne stanowisko, by zagłosowali na wybranego kandydata, dla pełnej sukcesów przyszłości kochanej Rosji”. - Wybory są krokiem w przyszłość - dodał.

- Każdy oddany przez was głos jest cenny i znaczący — przekonywał Putin.

Do udziału w wyborach nie dopuszczono żadnego kandydata, który krytykowałby wojnę Rosji z Ukrainą lub wyrażał się krytycznie o prezydencie Rosji.

Putin w orędziu do Rosjan mówił, że wszyscy wyborcy chcą „silnej, dostatniej i wolnej Rosji”, w której „podnosi się standard i jakość życia”.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 749. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 749. dniu wojny

PAP

W swoim wystąpieniu Putin mówił też o mieszkańcach okupowanych przez Rosję części Ukrainy, który zostały nielegalnie anektowane przez Rosję po rozpoczęciu wojny (w 2022 roku, na podstawie pseudoreferendów, Rosja anektowała okupowane części obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego). - Zagłosowali w referendum w najtrudniejszych warunkach, by zjednoczyć się z Rosją i w nadchodzących dniach ponownie dokonają wyboru — mówił Putin nawiązując do faktu, że Rosja organizuje wybory prezydenckie na okupowanych ziemiach.

- Ci uczestniczący w operacji specjalnej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie — red.) też zagłosują. Są przykładem dla wszystkich Rosjan — stwierdził.

Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Zastępczyni sekretarza stanu USA o Korei Północnej. Kima już się nie da zatrzymać