Rosjanie znów atakują Rosję. "Uciekajcie z obwodów kurskiego, biełgorodzkiego i briańskiego"

"Do wszystkich mieszkańców obwodów kurskiego, biełgorodzkiego i briańskiego, którzy nie mają możliwości ewakuowania się, natychmiast szukajcie schronienia" - taki apel pojawił się w kanałach Legionu "Wolność Rosja" i Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego w serwisie Telegram.

Publikacja: 14.03.2024 10:52

Skutki ukraińskiego ostrzału obwodu biełgorodzkiego

Skutki ukraińskiego ostrzału obwodu biełgorodzkiego

Foto: Telegram

Wcześniej Rosyjski Korpus Ochotniczy wezwał mieszkańców obwodu biełgorodzkiego i kurskiego, by ci „natychmiast się ewakuowali”.

Rosyjscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy wzywają Rosjan do ewakuacji

„Wasze władze nie sięgnęły po żadne środki, by was chronić lub ewakuować i kontynuują ostrzał pokojowych miast i wsi Ukrainy jak wcześniej” - czytamy w apelu.

Czytaj więcej

Nasilają się ukraińskie ataki na Rosję. Czy to wpłynie na wybory prezydenckie?

„Jesteśmy zmuszeni odpowiadać ogniem w kierunku celów wojskowych w obwodach przygranicznych. Ewakuujcie się natychmiast” - piszą rosyjscy ochotnicy w serwisie Telegram.

Rosyjski Korpus Ochotniczy pisze też, że ofiarą ostrzału obwodu biełgorodzkiego, do którego doszło rankiem 14 marca, jest żołnierz rosyjskiej armii — Dmitrij Aleksiejewicz Gołyszkin z jednostki wojskowej 31135.

„Wzywamy cywilów do ewakuacji z miasta i zejścia do schronów. Ratujcie życie swoje i swoich bliskich” - pisze Korpus.

Niespokojna noc z 13 na 14 marca w obwodzie biełgorodzkim w Rosji

Tymczasem władze obwodu kurskiego informują o próbie wejścia „ukraińskich sabotażystów” do wsi Tetkino, na pograniczu obwodu kurskiego i Ukrainy.

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 749. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 749. dniu wojny

PAP

Rosyjska Gwardia Narodowa podała, że jej funkcjonariusze biorą udział w walkach z sabotażystami próbującymi wtargnąć do wsi Tetkino. „Jednostki Gwardii Rosyjskiej walczą razem z personelem Sił Zbrojnych Ukrainy, pogranicznikami z FSB” - głosi komunikat.

Przez całą noc ukraińskie drony atakowały też obwód biełgorodzki, a nad ranem ostrzelany został Biełgorod. W ostrzale miasta rannych zostało sześć osób, Rosjanie informują też o jednej ofierze śmiertelnej.

Czytaj więcej

Think tank alarmuje: Rosjanie mogą przełamać front. Sami wybiorą miejsce

FSB poinformowała też o zatrzymaniu w Petersburgu członków Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, którzy mieli przygotowywać się do zatrucia żywności wysyłanej na front, a także do aktów terroru w Petersburgu i obwodzie leningradzkim.

12 marca trzy rosyjskie formacje ochotnicze przeprowadziły atak na obwody biełgorodzki i kurski. Rosjanie twierdzili, że nie doszło do naruszenia granicy, ale Legion „Wolność Rosji” deklarował, że jego bojownicy zajęli część wsi Tetkino i spędzili w niej noc z 12 na 13 marca.

Ataki na pogranicze Rosji są prowadzone w dniach poprzedzających wybory prezydenckie, w których Władimir Putin stara się o piątą kadencję na stanowisku.

Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji