Papież Franciszek mówi o "szaleństwie wojny". "Wielu młodych ludzi ginie"

Papież Franciszek w czasie audiencji generalnej na Placu Św. Piotra w Watykanie potępił wojnę.

Publikacja: 13.03.2024 11:23

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Foto: AFP

Papież nie wskazał przy tym na żaden konkretny konflikt.

Kontrowersyjna wypowiedź papieża Franciszka o „białej fladze”

Papież wypowiedział się kilka dni po tym, jak jego wypowiedź dla szwajcarskiej telewizji RSI ściągnęła na głowę Kościoła krytykę Ukrainy i Zachodu.

Franciszek w rozmowie z RSI nawoływał Ukrainę do negocjacji pokojowych z Rosją, w związku z przebiegiem działań wojennych i mówił o „odwadze białej flagi” oraz o tym, że rozmowy pokojowe nie są powodem do wstydu.

Środowa audiencja generalna była trzecią z kolei w czasie której 87-letni Franciszek pozostawił większość swojego wystąpienia do odczytania innym

Słowa papieża ze zrozumieniem przyjął Kreml. Z kolei MSZ Ukrainy wezwał nuncjusza apostolskiego w tym kraju przekazując mu informację o rozczarowaniu słowami papieża. Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba stwierdził, że Ukraina nie zna żadnej innej flagi niż jej flaga narodowa, błękitno-żółta. A prezydent Wołodymyr Zełenski przekonywał, że prawdziwy Kościół to kapelani wspierający ukraińską armię na froncie, a nie „ktoś, kto z odległości 2,5 tys. km podejmuje próby wirtualnej mediacji”.

We wtorkowym wywiadzie dla „La Corriere della Sera” sekretarz stanu Watykanu, Pietro Parolin zapewnił, że Watykan uważa, iż podstawowym warunkiem do rozpoczęcia rozmów pokojowych jest wstrzymanie agresji przez Rosję.

Papież dostał różaniec, który należał do mężczyzny poległego na froncie

- Wielu młodych ludzi, wielu młodych ludzi idzie i ginie (na wojnie). Módlmy się, aby Bóg dał nam łaskę przezwyciężenia szaleństwa wojny, która zawsze jest porażką - powiedział w środę papież do zebranych na Placu Św. Piotra.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Trump, Orbán, papież Franciszek i inni „siewcy” pokoju

Papież nie wskazał na Ukrainę czy inny toczący się konflikt, ale mówił, że otrzymał różaniec i egzemplarz Ewangelii, które należały do kogoś, kto zginął na froncie. Papież nie powiedział, gdzie znajduje się ów front.

Środowa audiencja generalna była trzecią z kolei w czasie której 87-letni Franciszek pozostawił większość swojego wystąpienia do odczytania innym. Jak mówił „nadal jest nieco przeziębiony”.

Kościół
Papież apeluje do przywódców, by negocjowali w sprawie Ukrainy i Strefy Gazy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kościół
Papież zgodził się na ślub byłego biskupa. Wcześniej duchowny został ojcem
Kościół
"Świątynia - wojownik". Rosjanie zbudują cerkiew ku czci "operacji specjalnej"
Kościół
Droga Krzyżowa w Watykanie bez papieża. Franciszek w ostatniej chwili odwołał swój udział
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kościół
Kościół i reformy. Niemieccy biskupi przekonują papieża