Brytyjski system obrony przeciwrakietowej w Polsce. Zmiana decyzji

- Polska wywiąże się ze wszystkich zobowiązań sojuszniczych wobec Wielkiej Brytanii - zapowiedział minister obrony, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Publikacja: 13.03.2024 14:49

W czasie wizyty w Polsce w marcu 2023 roku żołnierzy z obsługi systemu Sky Sabre odwiedził książę Wi

W czasie wizyty w Polsce w marcu 2023 roku żołnierzy z obsługi systemu Sky Sabre odwiedził książę William

Foto: PAP/PA

Kosiniak-Kamysz, w czasie konferencji prasowej z brytyjskim ministrem obrony, Grantem Shappsem, na poligonie w Orzyszu, gdzie odbywają się ćwiczenia Dragon'24 ogłosił, że Wielka Brytania zmieniła decyzję ws. systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Sky Sabre, który tymczasowo stacjonuje w Polsce. System ten trafił do wschodniej Polski w 2022 roku.

Czym jest system Sky Sabre?

System Sky Sabre składa się z trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej średniego zasięgu Giraffe Agile Multi Beam 3D. Ulepszony, zaawansowany i sprawdzony radar obserwuje przestrzeń w promieniu 360 stopni na odległości 120 km.

Drugim elementem jest pakiet zarządzania walką i rozpoznaniem. System ten łączy stację radiolokacyjną z pociskami i kieruje je do celu. Wykorzystuje przy tym taktyczne łącze wymiany danych (Link 16), które pozwala Sky Sabre dzielić się informacjami z okrętami Royal Navy, samolotami Royal Air Force i siłami sojuszników.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Wielka Brytania żelaznym sojusznikiem Polski

- System obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej to sprawa fundamentalna. Zabezpieczenie portu lotniczego w Jasionce, zabezpieczenie drogi, którą sprzęt dociera na Ukrainę jest sprawą priorytetową - mówił Kosiniak-Kamysz.

Czytaj więcej

Rosyjski kolaborant twierdzi, że Ukraińcy próbowali zaatakować hangar z wrakiem Tupolewa w Smoleńsku

- Dla nas ważne jest bezpieczeństwo wschodniej flanki, nie możemy tego zrobić sami, zawsze liczymy na naszych sojuszników. Wielka Brytania jest żelaznym sojusznikiem Polski. Pan minister zadeklarował, że system obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej Sky Sabre, zostanie w Polsce na dłużej — miał przebywać w Polsce do końca marca tego roku, ale jest decyzja utrzymania tego do końca roku — dodał wicepremier.

- To ważna, oczekiwana, wypracowana, decyzja Wielkiej Brytanii. Bardzo dziękuję za nią w imieniu wszystkich Polaków. Dzięki niej możemy czuć się bezpieczni — mówił Kosiniak-Kamysz.

Brytyjski minister obrony o Polsce: Jesteście bliżej linii frontu niż my

- Jesteśmy sojusznikami, będziemy zawsze siebie wspierać, deklaruję to w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Polska wywiąże się ze wszystkich zobowiązań sojuszniczych wobec Wielkiej Brytanii — zapewnił wicepremier.

Brytyjski minister mówił z kolei, że „Polska jest znacznie bliże linii frontu” niż Wielka Brytania. - Uważam, że system ten może być obecnie większą pomocą dla was niż dla nas - dodał.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki