Rosja zgłasza "techniczną" gotowość do rozpoczęcia wojny nuklearnej (WIDEO)

- Rosja jest technicznie gotowa do wojny nuklearnej, ale nie zamierza użyć broni jądrowej podczas konfliktu zbrojnego na Ukrainie - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

Aktualizacja: 14.03.2024 13:11 Publikacja: 13.03.2024 11:16

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

- Z wojskowo-technicznego punktu widzenia jesteśmy oczywiście gotowi. Mamy je [siły nuklearne] stale w pogotowiu" - powiedział Władimir Putin w wywiadzie dla państwowej telewizji.

Władimir Putin: Dlaczego mielibyśmy użyć broni atomowej na Ukrainie?

Jednocześnie prezydent Rosji podkreślił, że jak dotąd nie było potrzeby użycia taktycznej broni jądrowej w wojnie z Ukrainą. Zapytany, czy oznacza to, że taka myśl nie przyszła mu do głowy, prezydent odpowiedział: "Nie, dlaczego miałoby to nastąpić?".

Putin dodał, że Rosja użyłaby broni jądrowej, gdyby chodziło o istnienie państwa rosyjskiego i naruszenie jego suwerenności i niezależności. - Mamy wszystko zapisane w naszej strategii, nie zmieniliśmy jej - dodał prezydent.

Czytaj więcej

Rosyjscy ochotnicy przekroczyli granicę. Władimir Putin mówi o trzech celach partyzantów

Zdaniem Putina, „rosyjska triada nuklearna jest najbardziej zaawansowana na świecie”. Prezydent zadeklarował, że jeżeli wojsko Stanów Zjednoczonych przeprowadzi testy nuklearne, to Rosjanie odpowiedzą tym samym.

Władimir Putin: W USA pojawił się pomysł przetestowania nowych głowic jądrowych

- (Możliwość przeprowadzenia testów nuklearnych przez USA — red.) wynika z faktu, że kiedy pojawiają się nowe głowice, nie wystarczy, jak uważają niektórzy eksperci, przetestować je tylko na komputerze, należy je również przetestować w terenie. Są to pomysły, które krążą w pewnych kręgach w Stanach Zjednoczonych. Wiemy o tym. I obserwujemy to — powiedział Putin.

Jak wcześniej informowała stacja CNN, władze USA poważnie przygotowywały się do możliwego rosyjskiego uderzenia nuklearnego na terytorium Ukrainy pod koniec 2022 roku. Według nich scenariusz nuklearny dla konfliktu ukraińskiego był postrzegany jako realny po serii porażek armii rosyjskiej, która do tego czasu opuściła region Charkowa i została zmuszona do porzucenia Chersonia.

Czytaj więcej

Kolejna niespokojna noc w Rosji. Pożar rafinerii w Riazaniu

USA ostrzegały świat o możliwości użycia przez Rosję broni jądrowej

Stany Zjednoczone przeprowadziły serię rozmów za zamkniętymi drzwiami z rosyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Sztabem Generalnym, aby ostrzec przed konsekwencjami użycia broni jądrowej i ocenić intencje Kremla.

W tym samym czasie Waszyngton skontaktował się z Indiami i Chinami, po czym Xi Jinping i premier Indii Narendra Modi złożyli publiczne oświadczenia o wykluczeniu możliwości doprowadzenia do wojny nuklearnej.

Czytaj więcej

Po słowach papieża o Ukraińcach i "białej fladze" teraz Watykan mówi o Rosji

Wkrótce po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę Putin ogłosił, że rosyjskie siły strategiczne zostały umieszczone w "specjalnym trybie" gotowości bojowej, a sześć miesięcy później zagroził użyciem "wszelkich dostępnych środków" do obrony okupowanych terytoriów Ukrainy.

Na początku 2023 r. Putin ogłosił zawieszenie udziału Rosji w traktacie o strategicznej broni ofensywnej ze Stanami Zjednoczonymi, a miesiąc później ogłosił rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. 

- Z wojskowo-technicznego punktu widzenia jesteśmy oczywiście gotowi. Mamy je [siły nuklearne] stale w pogotowiu" - powiedział Władimir Putin w wywiadzie dla państwowej telewizji.

Władimir Putin: Dlaczego mielibyśmy użyć broni atomowej na Ukrainie?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wyjaśniło się, dlaczego Izrael nie uderza na Iran? Doniesienia o układzie z USA
Konflikty zbrojne
Czy światu grozi III wojna światowa? Ukraiński premier ostrzega
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakuje "krytyczne obiekty wojskowe" Rosji
Konflikty zbrojne
Holandia chce kupować zestawy Patriot dla Ukrainy. "Mamy pieniądze"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Izrael chciał dokonać odwetu na Iranie w poniedziałek. Ataku chcą generałowie