Początek wojny Rosja-Ukraina. USA przygotowane na rosyjski atak nuklearny

Pod koniec 2022 roku Stany Zjednoczone rozpoczęły „rygorystyczne” przygotowania do potencjalnego rosyjskiego ataku nuklearnego na Ukrainę - pisze CNN, powołując się ma dwóch wysokich rangą urzędników administracji prezydenta Joe Bidena.

Publikacja: 09.03.2024 17:00

Początek wojny Rosja-Ukraina. USA przygotowane na rosyjski atak nuklearny

Foto: Kremlin.ru

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 745

Zdaniem jednego z rozmówców, na których powołuje się CNN, obawy przed użyciem przez Rosję broni nuklearnej miały charakter „nie tylko hipotetyczny, ale opierały się na informacjach zdobytych przez amerykański wywiad”.

Od późnego lata do jesieni 2022 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA zwołała serię posiedzeń w celu opracowania planów awaryjnych.

Ukraina o krok od odbicia  Chersonia. Czy Rosja uzna to za atak?

Administracja Bidena uważała, że utrata przez Rosję wcześniej zdobytego Chersonia, na co wskazywała ówczesna sytuacja na froncie,  może stać się „potencjalnym czynnikiem wyzwalającym” użycie broni nuklearnej. Trzeba przypomnieć, że  Rosja rozważała jej użycie w obliczu „egzystencjalnych zagrożeń dla państwa rosyjskiego”.

Czytaj więcej

Święto wolności w Chersoniu

Moskwa mogła także potraktować taktyczny atak nuklearny jako środek odstraszający przed dalszą utratą kontrolowanego przez siebie terytorium na Ukrainie, a także przed potencjalnym atakiem na samą Rosję.

W tym samym czasie rosyjska propaganda rozpowszechniała fałszywe informacje na temat rzekomej ukraińskiej „brudnej bomby”. Urzędnicy  Zachodu kategorycznie dementowali te kłamstwa, ale byli zaniepokojeni, że Rosjanie stosują je jako przykrywkę dla rosyjskiego ataku nuklearnego.

Groźby Rosji. Miedwiediew zapowiadał Apokalipsę

Stany Zjednoczone nigdy  nie otrzymały żadnych informacji wywiadowczych, które wskazywałyby, że Rosja faktycznie podjęła kroki w celu mobilizacji swoich sił nuklearnych, mimo regularnych gróźb wysokich rangą rosyjskich polityków -  samego Putina lub wiceszefa Rady Bezpieczeństwa FR Dmitrija Miedwiediewa.

Czytaj więcej

Miedwiediew mówi o wojnie Rosji z NATO. Przebieg konfliktu porównuje do Apokalipsy

Jednakże  niepokój budził fakt, że państwa Zachodu mogą nie być świadome przemieszczania przez Rosję taktycznej broni nuklearnej. Obawy te były spowodowane tym, że w przeciwieństwie do strategicznej broni nuklearnej, taktyczna lub bojowa   jest na tyle mała, że można ją dyskretnie przenosić i używać z konwencjonalnych systemów już rozmieszczonych na polu bitwy na Ukrainie.

Z tego powodu Stany Zjednoczone ściśle współpracowały  ze swoimi sojusznikami zarówno w celu opracowania planów awaryjnych na wypadek rosyjskiego ataku nuklearnego, jak i w celu ostrzeżenia strony rosyjskiej przed  konsekwencjami takiego kroku. Ponadto Stany Zjednoczone próbowały pozyskać wsparcie państw spoza NATO, zwłaszcza Chin i Indii, aby zniechęcić Rosję do ataku.

Wojna w impasie, ale Zachód zachowuje czujność

Na razie państwa NATO uważają, że niebezpieczeństwo zmniejszyło się, od kiedy wojna zmieniła charakter na stacjonarny. Z raportów wynika jednak, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy pozostają czujni.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet