23:36
10.03.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 746
23:20
10.03.2024

Kolejny nalot Shahedów na Ukrainę

W nocy z soboty na niedzielę Ukraina została ponownie zaatakowana przez rosyjskie drony – poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy.

Obecnie w południowych, wschodnich i środkowych obwodach kraju, w tym w obwodzie kijowskim, obowiązuje alarm przeciwlotniczy. Ukraińskie media donoszą także o eksplozjach w różnych rejonach Odessy.

23:05
09.03.2024

Epidemia szkarlatyny w obwodzie odeskim

W obwodzie odeskim odnotowano ognisko szkarlatyny, w ciągu 3 miesięcy odnotowano ponad 60 przypadków wśród dzieci, w tym jeden śmiertelny – podało Odeskie Regionalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

W 2023 r. zarejestrowano 182 przypadki szkarlatyny, czyli 2,6 razy więcej niż w 2022 r.

„Na szkarlatynę chorowały głównie dzieci do 17. roku życia (97 proc.), a wśród nich, podobnie jak w latach ubiegłych, najbardziej zagrożona  była grupa wiekowa – 5-9 lat (56 proc.). Przypadki szkarlatyny odnotowano niemal we wszystkich terytoria administracyjnych” – precyzuje komunikat .apobiegania Chorobom.

22:41
09.03.2024

Państwa bałtyckie chwalą Francję

- Rosja nie ma prawa  mówić nam, jak powinniśmy pomóc Ukrainie w nadchodzących miesiącach czy latach – powiedział szef francuskiego MSZ Stéphane Séjourné na spotkaniu, któremu przewodniczył litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis i w którym uczestniczył Dmytro Kułeba.

Czytaj więcej

Francja buduje sojusz. Które państwa dopuszczają wysłanie wojsk na Ukrainę?
22:12
09.03.2024

Ukraina zmobilizuje skazańców? Projekt ustawy trafi do parlamentu

Projekt ustawy o potencjalnej mobilizacji osób skazanych i uwięzionych może zostać przedłożony Radzie Najwyższej Ukrainy w przyszłym tygodniu.

Denys Maliuska, Minister Sprawiedliwości, zauważył, że „są tysiące więźniów i skazańców, którzy są gotowi zostać żołnierzami” i bronić swojego kraju.

Na wniosek wojska projekt ustawy wykluczy mobilizację skazanych, którzy naruszyli dyscyplinę wojskową, dopuścili się przestępstw związanych z pełnieniem obowiązków wojskowych lub popełnili przestępstwa przeciwko państwowości.

21:43
09.03.2024

Alarmy we wschodniej Ukrainie

Siły Powietrzne ostrzegają przed możliwymi atakami dronów na obwody zaporoski, dniepropietrowski, chersoński i mikołajowski.

21:22
09.03.2024

Po raz pierwszy na Ukrainie skonfiskowano mieszkanie za separatyzm

Sąd zajął dom emerytki Ałły Anenko z Winnicy, która wspierała Rosję i gloryfikowała Putina informują ukraińskie media. Kobieta uciekła do Rosji, więc była sądzona zaocznie.

20:54
09.03.2024

Ataki na obwód doniecki: jedna osoba zabita, cztery ranne

W sobotnich atakach wojsk rosyjskich na obwód doniecki zginął jeden cywil, a czterech zostało rannych.

Ranni zostali mieszkańcy zaatakowanych miejscowości Jelizawietiwka, Arhanelskie, Ukrainske i Czasiw Jar.

20:22
09.03.2024

USA grożą sankcjami największemu bankowi Austrii

Stany Zjednoczone zagroziły największemu austriackiemu bankowi Raiffeisen Bank sankcjami za prowadzenie interesów w Rosji.

Departament ostrzegł, że Raiffeisen Bank International ryzykuje „odcięciem od amerykańskiego systemu finansowego”, jeśli w dalszym ciągu będzie obsługiwał transakcje handlowe związane z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym.

RBI jest jednym z ośmiu wiodących banków UE nadal działających w Rosji. Pozostałe to holenderski ING, niemiecki Commerzbank i Deutsche Bank, węgierski OTP Bank, włoski Intesa SanPaolo i Unicredit oraz szwedzki SEB.

Według Ministerstwa Obrony Ukrainy w 2022 roku Raiffeisen Bank zapłacił rosyjskiemu skarbowi łącznie 559 mln euro podatku.

19:55
09.03.2024

Papież Franciszek mówi o "białej fladze"

Papież Franciszek w wywiadzie dla szwajcarskiego nadawcy RSI wezwał Rosję i Ukrainę do „negocjowania, zanim sytuacja się pogorszy”.

Czytaj więcej

Papież: Ukraina powinna mieć odwagę wywiesić białą flagę. "Nie wstydźcie się"
19:23
09.03.2024

Ukraina apeluje, by światowe media nie relacjonowały wyborów prezydenckich

Komisarz Praw Człowieka Rady Najwyższej Dmytro Łubinec wezwał partnerów międzynarodowych i dziennikarzy zagranicznych, aby nie relacjonowali żadnych wydarzeń związanych z pseudowyborami, które Rosja stara się przeprowadzić na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy..

Łubinec zauważył, że od 2014 roku wróg stara się osiągnąć swoje cele militarne i polityczne na Ukrainie, w szczególności poprzez prowadzenie kampanii propagandowych skierowanych nie tylko do Rosjan, ale także Ukraińców i międzynarodowej opinii publicznej.

"Wysiłki te nasilają się w przededniu pseudowyborów na «prezydenta» państwa agresora na terenach czasowo okupowanych. Okupanci wykorzystują swoje media propagandowe i «rzeczników Kremla» do relacjonowania tych «wyborów», a także starają się zaangażować do współpracy zagranicznych dziennikarzy. Cel pozostaje ten sam – stworzyć pozory legalności (...). Dlatego apeluję do partnerów międzynarodowych i dziennikarzy zagranicznych: nie bierzcie udziału w relacjach z wydarzenia na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy” – napisał Łubinec.

18:57
09.03.2024

Biden skrytykował  Donalda Trumpa za spotkanie z Orbánem

Joe Biden skrytykował swojego rywala w wyborach prezydenckich  Donalda Trumpa za spotkanie z Viktorem Orbánem, mówiąc, że węgierski premier „szuka dyktatury”.  Prezydent przypomniał także oświadczenie Trumpa, że ​​będzie zachęcał „przywódcę USA Władimira Putina do inwazji na kraje NATO, które według Trumpa nie spłacały swoich zobowiązań finansowych wobec Sojuszu”.

Węgierski premier Viktor Orbán  spotkał się z potencjalnym kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem i poprosił go, aby „powrócił na urząd i zaprowadził pokój”. Wcześniej w przemówieniu na jednym z paneli Forum Dyplomatycznego w Antalyi Orbán określił Trumpa jako „jedyną poważną szansę na zakończenie wojny na Ukrainie” w przypadku jego powrotu do Białego Domu.

18:38
09.03.2024

Funkcjonariusze FSB zabili dwóch obywateli Kazachstanu

W obwodzie kałuskim funkcjonariusze FSB zabili dwóch obywateli Kazachstanu podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego na moskiewską synagogę.

18:12
09.03.2024

Litwa może rozpocząć masową produkcję dronów  pod koniec 2024 roku

Arvydas Anušauskas, Minister Obrony Narodowej Litwy, powiedział, że Litwa może rozpocząć masową produkcję litewskich dronów bojowych pod koniec 2024 roku.

Anušauskas podkreślił, że wszystkie części potrzebne do produkcji dronów zostaną wyprodukowane i zmontowane na Litwie.

- Nie jest tajemnicą, że litewskie firmy opracowują nowe modele amunicji lotniczej. Poza tym, że niektóre prototypy są jeszcze w fazie opracowywania, prace te są już zaawansowane i zostaną zakończone. Prawdopodobnie do końca tego lub na początku przyszłego roku wprowadzimy na rynek te modele i być może rozpoczniemy masową produkcję dronów całkowicie litewskiej produkcji – powiedział Anušauskas.

17:47
09.03.2024

Rok 2022. USA poważnie przygotowywały się do rosyjskiego ataku nuklearnego na Ukrainie

Stany Zjednoczone nigdy  nie otrzymały żadnych informacji wywiadowczych, które wskazywałyby, że Rosja faktycznie podjęła kroki w celu mobilizacji swoich sił nuklearnych, mimo regularnych gróźb wysokich rangą rosyjskich polityków -  samego Putina lub wiceszefa Rady Bezpieczeństwa FR Dmitrija Miedwiediewa.

Czytaj więcej

Początek wojny Rosja-Ukraina. USA przygotowane na rosyjski atak nuklearny
17:17
09.03.2024

Niemcy. Poseł Zielonych: "Byłoby lepiej”, gdyby kanclerz Scholz nie blokował dostaw Taurusów na Ukrainę

Anton Hofreiter, poseł do niemieckiego Bundestagu z Partii Zielonych, poparł brytyjską propozycję zamiany niemieckich rakiet Taurus na brytyjskie rakiety Storm Shadow w celu zapewnienia Ukrainie broni dalekiego zasięgu.

Wcześniej minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron zasugerował, aby Niemcy zamieniły rakiety Taurus na brytyjskie rakiety Storm Shadow, aby zapewnić Ukrainie broń dalekiego zasięgu.

16:50
09.03.2024

Rosja twierdzi, że Iskandery zniszczyły dwa systemy obrony powietrznej Patriot

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że wśród trzech ukraińskich pojazdów wojskowych, zniszczonych przez rakiety Isander w rejonie Pokrowska w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, były dwa systemy obrony powietrznej Patriot.

16:26
09.03.2024

Policja w Moskwie w stanie podwyższonej gotowości

Moskwa podniosła policję do stanu podwyższonej gotowości w odpowiedzi na ostrzeżenie opublikowane przez Ambasadę USA w sprawie potencjalnych zagrożeń terrorystycznych w stolicy Rosji.

Liczba grup patrolowych w centrum Moskwy i niektórych środkach transportu wzrosła 2-2,5 razy. Ponadto do służby wysłano personel w ubiorach cywilnych.

16:00
09.03.2024

Wielka Brytania oficjalnie proponuje Niemcom wymianę Taurusów na rakiety Storm Shadow

David Cameron, Sekretarz Stanu ds. Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju Wielkiej Brytanii, zaproponował Niemcom wymianę rakiet Taurus na brytyjskie Storm Shadow w celu zapewnienia Ukrainie broni dalekiego zasięgu.

Czytaj więcej

David Cameron proponuje Niemcom zamianę: Taurusy za Storm Shadow dla Ukrainy
15:35
09.03.2024

Finlandia skazała francuskiego biznesmena za łamanie sankcji

Fiński sąd skazał właściciela dwóch firm zarejestrowanych w tym kraju za złamanie antyrosyjskich sankcji. Eksportował do Rosji sprzęt korzystając z okrężnej drogi.

Czytaj więcej

Francuski biznesmen skazany w Finlandii za łamanie sankcji. Przemycał sprzęt do Rosji
15:20
09.03.2024

Turcja i USA prowadziły rozmowy, wśród tematów  wojna na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan przeprowadził rozmowy z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem.

Tematyka obejmowała: wojnę Rosji z Ukrainą, sytuację w Syrii i w Gazie, obronność, energię i walkę z terroryzmem.

14:54
09.03.2024

W marcu kolejne spotkanie grupy Ramstein

19 marca w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech dojdzie do kolejnego spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

Swój osobisty udział zaplanował sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

14:35
09.03.2024

W ostrzale obwodu dniepropietrowskiego zginął 16-latek

Siły rosyjskie ostrzelały wieś w pobliżu Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim, zabijając 16-letniego chłopca i raniąc inną osobę - poinformował gubernator Serhij Łysak.

13:57
09.03.2024

Donald Tusk: Epoka powojenna minęła. Żyjemy w nowych czasach

„Epoka powojenna minęła. Żyjemy w nowych czasach: w epoce przedwojennej. Dlatego NATO i solidarność między Europą a Ameryką są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej” - napisał Donald Tusk.

13:56
09.03.2024

CNN: USA przygotowały się "rygorystycznie" na potencjalne rosyjskie uderzenie nuklearne na Ukrainie pod koniec 2022 r.

Pod koniec 2022 r. Stany Zjednoczone zaczęły przygotowywać się na potencjalne uderzenie Rosji bronią nuklearną na Ukrainę, co byłoby pierwszym atakiem nuklearnym w czasie wojny od czasu zrzucenia przez USA bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki — informuje CNN powołując się na amerykańskich urzędników.

13:26
09.03.2024

Ukraina o początku wojny strąciła ponad 8000 rosyjskich dronów

12:48
09.03.2024

Szwecja: Drony nad elektrownią jądrową i lotniskiem. "Może to być próba zastraszania"

W piątek wieczorem nad elektrownią jądrową i lotniskiem na południu Szwecji zauważono drony. Sprawę bada policja.

Czytaj więcej

Alarm w Szwecji. Zauważono drony nad elektrownią jądrową i lotniskiem
12:21
09.03.2024

Rosja twierdzi, że w ciągu nocy zestrzeliła 47 ukraińskich dronów 

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, ze obrona powietrzna przechwyciła jednego drona w obwodzie biełgorodzkim, dwa w obwodzie kurskim, trzy w obwodzie wołgogradzkim i 41 w obwodzie rostowskim. 

11:52
09.03.2024

Cameron: Wielka Brytania gotowa pomóc Niemcom w dostawach pocisków Taurus na Ukrainę

Wielka Brytania jest gotowa pomóc Niemcom w rozwiązaniu problemów związanych z dostawami pocisków Taurus na Ukrainę - poinformował minister spraw zagranicznych David Cameron.

Według Camerona możliwa jest na przykład wymiana, w ramach której Niemcy przekażą Wielkiej Brytanii pociski manewrujące Taurus, a Londyn z kolei dostarczy Ukrainie dodatkowe pociski Storm Shadow.

11:17
09.03.2024

Brytyjski wywiad: ukraińskie ataki zmniejszyły rosyjskie zdolności rafinacji ropy naftowej 

Brytyjski wywiad przeanalizował, w jaki sposób ukraińskie ataki z wykorzystaniem dronów na obiekty w Rosji wpłynęły na rosyjski przemysł rafineryjny.

Według Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, jest prawdopodobne, że rosyjskie zdolności rafinacji ropy naftowej tymczasowo zmniejszyły się z powodu licznych ataków ukraińskich dronów na rafinerie ropy naftowej w całym kraju.

Przypomniano, że 1 marca 2024 r. Rosja nałożyła sześciomiesięczny zakaz eksportu benzyny w celu ustabilizowania cen na rynku krajowym w obliczu rosnącego popytu.

10:45
09.03.2024

Aktualna sytuacja na froncie

744. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie

744. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie

PAP

10:43
09.03.2024

Orbán spotkał się z Trumpem. Zaapelował o "przywrócenie pokoju"

Premier Węgier wyraził przekonanie, że tylko powrót Donalda Trumpa do Białego Domu może przynieść pokój.

"Potrzebujemy na świecie przywódców, którzy są szanowani i mogą przynieść pokój. On jest jednym z nich! Wróć i przynieś nam pokój, panie prezydencie!" - napisał.

Czytaj więcej

Trump spotkał się z "szefem" Orbánem. Biden nie zostawił tego bez komentarza
10:00
09.03.2024

Gen. Załużny został uznany za niezdolnego do służby wojskowej

Były głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Wałerij Załużny, przeszedł zimą wojskowy egzamin kwalifikacyjny i został uznany za niezdolnego do służby wojskowej. W lutym złożył rezygnację ze służby wojskowej — informuje zn.ua.

Prezydent Wołodymyr Zełenski i minister obrony Rustem Umerow nie zaproponowali Załużnemu żadnego stanowiska, które byłoby adekwatne do poziomu jego wyszkolenia i doświadczenia. W tych okolicznościach generał zdecydował się zrezygnować ze służby wojskowej, aby mieć możliwość i prawo do prowadzenia innej działalności.

09:13
09.03.2024

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 423 160 żołnierzy

Rosja straciła 423 160 żołnierzy na Ukrainie od początku swojej inwazji na pełną skalę - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu doby liczba ofiar po stronie rosyjskiej wzrosłą o 850.

Według raportu Rosja straciła również 6 712 czołgów, 12 823 opancerzone pojazdy bojowe, 13 683 pojazdy i zbiorniki paliwa, 10 428 systemów artyleryjskich, 1 012 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 707 systemów obrony powietrznej, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 041 dronów, 26 statków i łodzi oraz jeden okręt podwodny.

09:11
09.03.2024

Demczenko: 2300 ciężarówek stoi w kolejce na polskiej granicy 

Rzecznik ukraińskiej Państwowej Służby Granicznej Andrij Demczenko poinformował, że na granicy z Polską w sobotę stało 2300 ciężarówek. 

08:41
09.03.2024

NBC News: Republikanie przygotowują własny pakiet pomocy dla Ukrainy 

Republikanie w Izbie Reprezentantów, spiker Mike Johnson i przewodniczący kluczowych komisji Izby Reprezentantów zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa narodowego pracują nad własnym pakietem pomocy dla Ukrainy. 

Mają nadzieję, że nowa ustawa może przejść przez Kongres bez zrażania konserwatystów, którzy sprzeciwiają się dalszemu finansowaniu Ukrainy.

Plany są wciąż na wstępnym etapie i dalekie od sfinalizowania, ale proukraińscy Republikanie chcą być gotowi do uchwalenia ustawy, gdy tylko Kongres zatwierdzi kolejną ustawę o finansowaniu rządu 22 marca. 

08:26
09.03.2024

Rosja: ataki dronów w obwodach rostowskim i kurskim

Rosja twierdzi, że ukraińskie drony zaatakowały obwody kurski i rostowski we wczesnych godzinach porannych. Ranna miała zostać jedna osoba.

Gubernator regionu kurskiego Roman Starowojt ogłosił za pośrednictwem Telegramu, że odłamki z ukraińskiego drona spadły na dach kliniki medycznej. Nie odnotowano żadnych ofiar, ale ze względu na zagrożenie wybuchem, pacjenci przebywający na oddziale intensywnej terapii zostali ewakuowani.

Gubernator obwodu rostowskiego Wasilij Gołubiew stwierdził, że kilka dronów zostało rzekomo zniszczonych nad regionem.

08:05
09.03.2024

Na Morzu Czarnym nie ma rosyjskich okrętów wojennych 

Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały, że na Morzu Azowskim stacjonuje jeden rosyjski okręt. Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnej jednostki, która mogłaby przeprowadzić atak rakietowy.

Na Morzu Śródziemnym Rosja ma trzy okręty, w tym dwa nosiciele pocisków manewrujących Kalibr.

08:04
09.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy o sytuacji na froncie

O 63 starciach z wojskami rosyjskimi w ciągu ostatniej doby poinformował w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie przeprowadzili osiem ataków rakietowych i 107 ataków powietrznych. Pozycje ukraińskich wojsk i zaludnione obszary zostały zaatakowane rakietami 113 razy.
 Pod ostrzałem artyleryjskim znalazło się ponad 140 miejscowości w obwodach: czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, dniepropietrowskim, chersońskim i mikołajowskim. Ukraińskie lotnictwo uderzyło w 10 obszarów koncentracji wrogich wojsk, broni i sprzętu wojskowego. Ukraińcom udało się zniszczyć 12 z 15 wystrzelonych przez Rosjan bezzałogowych dronów Shahed.

07:39
09.03.2024

Wojna na Ukrainie widziana oczyma ukraińskiej armii (Galeria)

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy codziennie publikuje zdjęcia ukraińskich żołnierzy. Oto niektóre z nich.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie w obiektywie ukraińskiej armii
07:09
09.03.2024

Ukraińcy zaatakowali dronami Taganrog

"Nasze siły obrony powietrznej w Taganrogu odparły zmasowany atak dronów" - poinformował gubernator obwodu rostowskiego Wasilij Gołubiew. Nad miasto miały nadlecieć 24 drony. Wybuchy trwały ponad godzinę. Drony miały spowodować uszkodzenia na terenie kompleksu Taganrog Aviation, który zajmuje się naprawami samolotów dalekiego zasięgu.

06:44
09.03.2024

Nocny atak dronów na Kursk

W nocy Ukraina przeprowadziła atak dronami na obwód kurski. Rosjanie uruchomili system obrony powietrznej. Według informacji ministerstwa obrony Rosji, zestrzelono dwa drony.

06:30
08.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 744