00:05
09.03.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:55
09.03.2024

Kanada przyjęła prawie 250 tys. Ukraińców uciekających przed wojną

W ramach kanadyjsko-ukraińskiego programu zezwoleń na podróż w sytuacjach awaryjnych (CUAET), uruchomionego w marcu 2023 r., do Kanady przybyło 248 726 tys. Ukraińców.

Program ten uprawnia Ukraińców uciekających przed wojną do otrzymania trzyletniego zezwolenia na pracę i pobyt w Kanadzie, pomocy finansowej, i bezpłatnego zakwaterowanie tymczasowego.

W sumie do rządu Kanady wpłynęło prawie 1,2 mln wniosków o tego typu wizę, z czego zatwierdził już ponad 960 tys. Żadne nowe wnioski do programu nie są przyjmowane, a posiadacze takiej wizy mają czas do końca marca na przyjazd do Kanady, aby z niej skorzystać.

Chociaż Kanada odmówiła przedłużenia tymczasowego programu zeszłego lata, rząd zatwierdził później nowe działania w zakresie reakcji na migrację, które umożliwiają niektórym kategoriom wysiedlonych Ukraińców pobyt w Kanadzie na stałe.

23:19
08.03.2024

Pięć ataków na Nikopol w ciągu doby

Uszkodzone zostały przedsiębiorstwo komunalne, obiekt infrastruktury, sklep i przedsiębiorstwo rolne. Uszkodzonych zostało 12 domów prywatnych, budynek gospodarczy, garaże i samochody. Linie energetyczne zostały uszkodzone.

23-letnia dziewczyna została ranna i w umiarkowanym stanie trafiła do szpitala.

22:49
08.03.2024

Rosja zaatakowała Chersoń. Ranny 7-letni chłopiec

Rakieta trafiła w dom mieszkalny. Ranne zostało 7-letnie dziecko.

22:18
08.03.2024

Estonia podpisze z Ukraina długoterminową umowę o pomocy

Minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsakhkna zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej i podpisanie porozumienia o bezpieczeństwie z Ukrainą.

Tsakhna ogłosił to na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych państw bałtyckich, Ukrainy i Francji w Wilnie 8 marca. „Zamierzamy podpisać dwustronną umowę między Estonią a Ukrainą dotyczącą zobowiązań długoterminowych. Podpisując dwustronną umowę między Estonią a Ukrainą obiecujemy i zobowiązujemy się przeznaczyć 0,25 proc. PKB rocznie na wsparcie wojskowe” – powiedział minister. 

21:48
08.03.2024

Prezydenci Turcji i Ukrainy omawiają bezpieczeństwo żywnościowe

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas dwustronnego spotkania omówili kwestię bezpieczeństwa żywnościowego.

Temat rozmowy prezydent Ukrainy przekazał  dziennikarzom po spotkaniu.

- Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym. To właśnie sprawia, że region Morza Czarnego jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających stabilność na świecie. Ukraiński korytarz morski działa ze stałą wydajnością i przewinęło się przez niego prawie 30 milionów ton ładunku – powiedział Zełenski.

21:22
08.03.2024

Kanada i UE omawiały dalsze wsparcie dla Ukrainy

Na czele delegacji Kanady i UE stanęli odpowiednio Heidi Hulan, dyrektor polityczna ds. spraw globalnych w Kanadzie i Charles Frais, zastępca sekretarza generalnego ds. pokoju, bezpieczeństwa i obrony w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych.

„Omawialiśmy nasze wspólne zaangażowanie na rzecz niezachwianego wsparcia dla Ukrainy, zagranicznej ingerencji i dezinformacji oraz innych wspólnych wyzwań na całym świecie. Nadal pogłębiamy nasze partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony” - czytamy w komunikacie stron wydanym po zakończeniu rundy rozmów.

21:00
08.03.2024

Były zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Zełenskiego został doradcą ministra obrony narodowej

Kyryło Tymoszenko, były szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, rozpoczął pracę jako doradca Ministra Obrony Ukrainy Rustema Umerowa.

Głównymi zadaniami Tymoszenko są media i komunikacja, koordynacja polityki informacyjnej w Ministerstwie Obrony Narodowej i podległych mu strukturach, a także utworzenie jednolitej agendy informacyjnej w Siłach Obronnych Ukrainy w czasie stanu wojennego.

20:31
08.03.2024

Turcja potwierdza gotowość do prowadzenia rozmów pokojowych z Ukrainą i Rosją. Zełenski reaguje

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan świadczył, że jest gotów powrócić do starań o doprowadzenie do rozmów pokojowych między Ukraina i Rosją.

Zełenski odpowiedział, że Ukraina „nie rozumie jak można zapraszać ludzi, którzy blokują, niszczą i zabijają".

20:08
08.03.2024

Orlen o sporze z Gazpromem: Nie otrzymaliśmy pozwu

Rosyjskie media rozpisują się o pozwie Gazpromu wobec Orlenu przed rosyjskim sądem. Polski koncern zapewnia tymczasem, że pozwu nie dostał, a Rosjan odsyła do Sztokholmu – jedynego sądu, który ma prawo rozstrzygać takie spory.

Czytaj więcej

Orlen nie otrzymał pozwu Gazpromu. Odsyła Rosjan do Sztokholmu
19:44
08.03.2024

Szef polskiego MSZ komentuje sugestie Emmanuela Macrona

Podczas konferencji „25 lat Polski w NATO. A gdyby Sojuszu nie było...” zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim minister Sikorski stwierdził, że "Zachód powinien wdrożyć twórczo określoną i asymetryczną eskalację”.

Czytaj więcej

Radosław Sikorski o wojskach NATO na Ukrainie: To nie jest rzecz nie do pomyślenia
19:21
08.03.2024

Dochodzenie BBC i Mediazony potwierdza śmierć dziesiątków tysięcy Rosjan na Ukrainie

Według dziennikarzy udało im się potwierdzić śmierć 1555 osób w ciągu ostatnich dwóch tygodni, co stanowi jedną z najwyższych w historii ofiar wojennych.

Opierając się na źródłach otwartych, dziennikarz BBC i Mediazony potwierdzili dotychczas smierć 47 tysięcy ukraińskich żołnierzy — są to przypadki ofiar znanych z nazwiska.

18:58
08.03.2024

Kolejne uprowadzone dzieci wróciły na Ukrainę

Zespół Save Ukraine przywiózł z powrotem 10 kolejnych dzieci, które znalazły się pod okupacją po inwazji Rosji - przekazał  Mykoła Kułeba, założyciel i szef organizacji charytatywnej Save Ukraine  na Telegramie

Kułeba opowiedział także historie dzieci zmuszonych do uczęszczania do rosyjskich szkół pod okupacją. Zmuszano ich do pisania listów do rosyjskich żołnierzy i uczenia się, korzystając z rosyjskich podręczników.

18:26
08.03.2024

Trzy francuskie firmy planują rozpocząć produkcję amunicji na Ukrainie

Trzy francuskie firmy przemysłu obronnego  mają nawiązać współpracę z ukraińskimi firmami w celu produkcji sprzętu wojskowego na Ukrainie.

- Chcemy produkować i konserwować broń na ukraińskiej ziemi. Zaproponowaliśmy budowę francuskich lub europejskich fabryk na ukraińskiej ziemi i stało się to przedmiotem europejskiego konsensusu — powiedział minister obrony Ukrainy Sebastien Lecornu.

18:02
08.03.2024

Prokuratorzy generalnie Ukrainy do RP zwrócili się do uchodźców

Apel Andrija Kostina i Adama Bodnara został zamieszczony na profilu Prokuratury generalnej Ukrainy na Facebooku.

Czytaj więcej

Prokuratorzy Bodnar i Kostin apelują do ukraińskich uchodźców w Polsce: Zeznawajcie
17:41
08.03.2024

Zełenski z wizytą w Turcji

"Zarówno nasze kraje, cały region, jak i światowe bezpieczeństwo żywnościowe wymagają bezwarunkowego bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym. Możemy to osiągnąć współpracując" - napisał prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych.

Zełenski napisał też, że Ukraina potrzebuje pomocy Turcji w uwolnieniu  jeńców wojennych „i całego naszego narodu, w tym Tatarów krymskich, przetrzymywanych w niewoli przez Rosję”.

17:09
08.03.2024

Jak władze Rosji obchodzą 8 Marca

Witalij Milonow, wiceprzewodniczący Komisji Rodziny Dumy Państwowej, był pomysłodawcą niesławnej rosyjskiej ustawy zabraniającej szerzenia „propagandy LGBTQ”. Ma także bardzo zdecydowane poglądy na temat tego, co uszczęśliwia kobiety.

Czytaj więcej

Dzień Kobiet w Rosji. "Naprawdę wierzę, że najlepszym prezentem dla kobiety jest ciąża"
16:44
08.03.2024

Szefowa rumuńskiego MSZ: Rosja zwraca przeciwko sobie przywódców demokratycznych

Rosja wzmaga ataki dezinformacyjne przeciwko krajom demokratycznym, próbując nastawić sojuszników przeciwko sobie i wywołać tarcia przed wyborami w USA i Europie — powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga rumuńska minister spraw zagranicznych Rumunii Luminita Odobescu.

Odobescu powiedziała, że Stany Zjednoczone i Europa muszą zwalczać rosyjską dezinformację „w skoordynowany i inteligentny sposób”. - Rosja próbuje rzucić wyzwanie instytucjom demokratycznym w naszych krajach, przetestować granice i stawić nas przeciwko sobie, bezpośrednio i przez pełnomocników  – mówiła.

Rumuńska polityk dodała, że musi zwyciężyć determinacja w dążeniu do wspólnego celu – zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją – pomimo naturalnych różnic zdań wśród czołowych przywódców świata, bo niezastosowanie się do tego zachęci innych autorytarnych przywódców do zakwestionowania porządku międzynarodowego.

16:22
08.03.2024

Ukraina jest gotowa podjąć dalsze kroki w celu odblokowania granicy

Ukraina jest gotowa podjąć dalsze kroki, które odblokują granicę, otwierając na nowo drogę dla eksportu i tranzytu ukraińskich produktów.

- Zwróciliśmy szczególną uwagę na kwestie handlowe i rolne. Ukraina jest gotowa podjąć dalsze kroki, w koordynacji z sąsiadującymi państwami członkowskimi UE i Komisją Europejską, aby odblokować granicę i przywrócić eksport i tranzyt ukraińskich produktów — stwierdził premier Denys Szmyhal.

Szmyhal wyraził także uznanie dla inicjatyw Komisji Europejskiej mających na celu rozszerzenie autonomicznych środków liberalizacji handlu i wyraził nadzieję, że Parlament Europejski zagłosuje za tą kwestią bez żadnych poprawek.

15:58
08.03.2024

Nie żyje sobowtór Prigożyna

Z doniesień wynika, że mężczyzna zginął podczas walk w obwodzie zaporoskim.

Czytaj więcej

Sobowtór Jewgienija Prigożyna zginął na wojnie na Ukrainie
15:45
08.03.2024

Zełenski ostrzega przed rosyjską agresją  

- Jeśli chodzi o ofensywę wojskową przeciwko Mołdawii, uważam, że może to być jeden z celów Federacji Rosyjskiej. Myślę, że Mołdawia, kraje bałtyckie i Kazachstan są w niebezpieczeństwie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

15:33
08.03.2024

Skutki ostrzału w Sumach  

Sześć osób pozostaje w placówkach medycznych po ataku rakietowym wojsk rosyjskich na miasto Sumy - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. W ataku, do którego doszło w czwartek w południe, dwie osoby zginęły, a 26 zostało poszkodowanych.

15:18
08.03.2024

Zełenski: Nie wiem, kto był celem ataku na Odessę  

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do wydarzenia z 6 marca, gdy rosyjska rakieta uderzyła w obiekt na terenie portu w Odessie. Ministerstwo Obrony Rosji podawało, że celem było miejsce, w którym do użycia przygotowywane są ukraińskie drony morskie.

- Byliśmy z premierem Grecji, który był z oficjalną wizytą w Odessie. Byliśmy w porcie. I tak - kilkaset metrów dalej, 300-400 metrów, jak rozumiem, nastąpiło uderzenie rakiety balistycznej. Pocisk nadleciał bardzo szybko - powiedział Zełenski w wywiadzie dla włoskiej telewizji Rai 1. - Nie wiem, kto był celem tego uderzenia - zastrzegł.

14:59
08.03.2024

Rusłan Szoszyn: Gen. Załużny wybrał służbę Ukrainie  

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postanowił dać Wałerijowi Załużnemu możliwość, by generał osobiście dotarł ze swoimi postulatami do zachodnich polityków.

Czytaj więcej

Generał Załużny wciąż na służbie
14:41
08.03.2024

Brak rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym  

Rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej kpt. Dmytro Pletenczuk powiedział, że od czterech dni na Morzu Czarnym nie ma rosyjskich okrętów, natomiast na Morzu Azowskim jest jedna rosyjska jednostka bojowa.

14:24
08.03.2024

W Moskwie ruszy "Muzeum wyzwolenia". Na wystawie broń NATO i "narzędzia tortur"  

Moskwa zapowiada otwarcie "Muzeum wyzwolenia", które ma pokazywać "najnowszą historię Donbasu i Noworosji". Placówka ma być orężem Rosji w wojnie propagandowej prowadzonej na użytek wewnętrzny.

Czytaj więcej

W Moskwie ruszy „Muzeum wyzwolenia”. Rosja otwiera front wojny propagandowej
14:06
08.03.2024

Ukraina: były naczelny dowódca ma zostać ambasadorem w Wielkiej Brytanii

Kandydaturę gen. Wałerija Załużnego zatwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

13:50
08.03.2024

Gładkow: Dwie osoby zginęły w ataku ukraińskiego drona

W miejscowości Rożdiestwienska w obwodzie biełgorodzkim w wyniku ataku drona-kamikadze Sił Zbrojnych Ukrainy dwie osoby zginęły, a jedna została poważnie ranna - podał gubernator Wiaczesław Gładkow. Dodał, że uszkodzona została koparka.

13:42
08.03.2024

Rosja o swych atakach na Ukrainę  

W komunikacie dotyczącym działań bojowych Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w okresie od 2 do 8 marca wojska rosyjskie przeprowadziły 34 ataki grupowe przy użyciu broni precyzyjnej, wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet oraz dronów. Według Moskwy, trafiony został obiekt, w którym przygotowywano do użycia ukraińskie drony morskie, a także składy amunicji i paliw oraz miejsca koncentracji wojsk ukraińskich.

13:26
08.03.2024

Ukraina twierdzi, że ostrzelała rosyjskie samoloty z ponad 150 km  

"Prawie codziennie jednostki rakietowe ukraińskich Sił Powietrznych polują na rosyjskie myśliwce. Wczoraj ostrzelaliśmy samoloty wroga z odległości ponad 150 km" - podał w serwisie Telegram dowódca Sił Powietrznych Ukrainy gen. Mykoła Oleszczuk. Dodał, że wyniki ostrzału są sprawdzane. Według Oleszczuka, po ostatnio odniesionych stratach w lotnictwie Rosjanie ograniczyli liczbę nalotów z wykorzystaniem kierowanych bomb lotniczych.

13:11
08.03.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie obwodów zaporoskiego, donieckiego, charkowskiego, połtawskiego i dniepropietrowskiego ogłoszono alarm powietrzny. Wcześniej ukraińskie wojsko ostrzegało przed zagrożeniem mieszkańców obwodu sumskiego.

13:10
08.03.2024

Rosja twierdzi, że zestrzeliła ukraiński samolot i prawie 800 dronów

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatniego tygodnia wojska rosyjskie zestrzeliły ukraiński myśliwiec MiG-29, pięć pocisków manewrujących Storm Shadow, przeciwlotniczy pocisk kierowany Patriot oraz 796 dronów Sił Zbrojnych Ukrainy.

13:09
08.03.2024

Kolejny dron strącony nad obwodem biełgorodzkim

Rosyjski resort obrony poinformował o strąceniu drona ok. godziny 12 czasu polskiego. Wcześniej drony były strącane nad obwodem biełgorodzkim ok. godziny 10 i 11 czasu polskiego.

12:47
08.03.2024

Budynek przedsiębiorstwa rolnego uszkodzony w ataku ukraińskiego drona na rejon szebekiński

O ataku na wieś Masłowa Pristan' w rejonie szebekińskim informuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow.

12:41
08.03.2024

Ostrzeżenie dla Amerykanów w Moskwie

Ambasada USA wydała ostrzeżenie w związku z doniesieniami o możliwych atakach ekstremistów na duże zgromadzenia w Moskwie.

Czytaj więcej

Zamach w Moskwie? Ambasada USA ostrzega przed działaniami ekstremistów
12:19
08.03.2024

7 marca Szwecja została 32. członkiem NATO (WIDEO)

12:03
08.03.2024

Szef MSZ Ukrainy z roboczą wizytą na Litwie

Na Litwie Dmytro Kułeba ma brać udział w pięciostronnych rozmowach Estonii, Łotwy, Litwy, Francji i Ukrainy w sprawach takich jak przyspieszenie dostaw wojskowych dla Ukrainy oraz zwiększenie możliwości produkcyjnych przemysłu obronnego w Europie.

11:34
08.03.2024

Wiaczesław Gładkow informuje o strąceniu dwóch dronów nad obwodem biełgorodzkim

Od rana z Rosji płyną informacje o strącaniu ukraińskich dronów nad różnymi obwodami kraju. 

11:16
08.03.2024

Rosjanie zestrzelili cztery ukraińskie drony nad obwodami biełgorodzkim i kurskim

Trzy drony strącono nad obwodem biełgorodzkim a jednego nad obwodem kurskim — podaje Ministerstwo Obrony Rosji.

10:52
08.03.2024

Szwajcarzy przekażą rosyjskie aktywa Ukrainie

Wyższa izba parlamentu Federacji Szwajcarskiej przegłosowała przekazanie Ukrainie 8 mld dol., które Bank Rosji trzyma w szwajcarskich bankach.

Czytaj więcej

Szwajcaria przekaże rosyjskie aktywa Ukrainie. To 8 mld dolarów
10:43
08.03.2024

8 marca w Rosji. Władimir Putin ułaskawia kobiety, których krewni walczą na Ukrainie

Rosyjski przywódca Władimir Putin 8 kwietnia podpisał dekret o ułaskawieniu 52 skazanych kobiet. „Podejmując tę decyzję, głowa państwa kierowała się względami humanitarnymi. Ułaskawienie obejmuje przede wszystkim kobiety z małoletnimi dziećmi, kobiety w ciąży oraz kobiety, których bliskie osoby biorą udział w specjalnej operacji wojskowej (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej określa się inwazję na Ukrainę - red.)” – podał Kreml.

10:24
08.03.2024

Minister obrony Francji zapowiada uruchomienie przez francuskie firmy produkcji zbrojeniowej na Ukrainie

- Trzy francuskie firmy ustanowią partnerstwa z ukraińskimi firmami, w szczególności w sektorach dronów i sprzętu lądowego, by produkować części zamienne na ukraińskiej ziemi i być może amunicję w przyszłości — zapowiedział Sebastien Lecornu.

Czytaj więcej

Francja będzie produkować amunicję na Ukrainie?
09:48
08.03.2024

SBU zatrzymało współpracowników FSB w Donbasie

Dwaj informatorzy FSB z rejonu słowiańskiego w obwodzie donieckim mieli przekazywać Rosjanom dokładne pozycje zestawów przeciwlotniczych Sił Zbrojnych Ukrainy, a także zestawów artylerii rakietowej, w tym HIMARS-ów.

09:36
08.03.2024

Ukraińscy partyzanci informują, że Rosjanie sprowadzają sprzęt wojskowy do Symferopola

Z Symferopola sprzęt ma trafić na front.

09:31
08.03.2024

Rosyjska fregata Marszałek Szaposznikow opuściła port Hamad w Katarze

Fregata uczestniczyła w międzynarodowej wystawie DIMDEX-2024.

09:23
08.03.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" poinformowało, że w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez wojska rosyjskie w mieście Sumy są zabici i ranni. Dokładna liczba ofiar nie została podana. Ukraińskie wojsko przekazało też, że w wyniku rosyjskiego ostrzału jeden cywil zginął w miejscowości Karpowicze w obwodzie czernihowskim.

09:18
08.03.2024

Ukraińskie drony nad Rosją

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow podał w serwisie Telegram, że w ciągu ostatniej doby nad obwodem biełgorodzkim odnotowano co najmniej dziewięć dronów ukraińskich wojsk. "W mieście Biełgorod dwa bezzałogowe statki powietrzne zaatakowały budynek organizacji handlowej. W wyniku eksplozji wybite zostały okna oraz uszkodzony dach i elewacja. Nie było żadnych ofiar" - czytamy. Gładkow dodał, że "w wyniku upadku drona i późniejszej detonacji" jedna osoba cywilna została ranna we wsi Naumowka.

09:00
08.03.2024

W okupowanym Melitopolu eksplodował skład amunicji rosyjskiej armii

Informację taką przekazuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego.

08:28
08.03.2024

Dziewięć osób rannych w ostrzale obwodu donieckiego przez Rosjan

O rannych w rosyjskim ostrzale informuje gubernator obwodu, Wadym Fiłaszkin.

08:02
08.03.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 11 miejscowości w obwodzie zaporoskim

W wyniku ostrzału ranny został 81-letni mężczyzna — informuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego.

07:31
08.03.2024

W nocy rosyjskie drony-kamikadze atakowały obwód odeski

Nad obwodem odeskim strąconych zostało 18 dronów-kamikadze. W wyniku ataku uszkodzony został obiekt infrastruktury cywilnej.

07:29
08.03.2024

Wiceminister rolnictwa przyznaje, że za pośrednictwem innych krajów UE do Polski może trafiać zboże z Rosji

Stefan Krajewski mówił w RMF FM, że zboże to może być kradzione z Ukrainy.

Czytaj więcej

Wiceminister rolnictwa: Zboże z Rosji wjeżdża do Polski. Może być kradzione z Ukrainy
07:09
08.03.2024

Jerzy Haszczyński o orędziu Joe Bidena: Pokazał, że rządzona przez niego Ameryka nie porzuca Ukrainy

Ukraina, której trzeba pomóc. Rosja, której nie można ustąpić, NATO, które jest najważniejszym sojuszem militarnym, właśnie poszerzonym o Szwecję. I rywal, niewymieniony z imienia i nazwiska Donald Trump, który tego wszystkiego nie rozumie — pisze o orędziu Bidena o stanie państwa szef działu świat „Rzeczpospolitej”, Jerzy Haszczyński.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Joe Biden pokazał, że rządzona przez niego Ameryka nie ugina się przed Putinem
06:53
08.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 422 310 żołnierzy, 6 706 czołgów, 12 798 pojazdów opancerzonych, 10 375 zestawów artyleryjskich, 1 011 wyrzutni rakiet, 704 zestawy przeciwlotnicze, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 7 998 bezzałogowych statków powietrznych, 1 919 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 598 pojazdów (w tym cystern) i 1 656 jednostek sprzętu specjalnego.

06:47
08.03.2024

W nocy Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 37 dronów-kamikadze

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 33 drony-kamikadze nad obwodami kirowohradzkim, odeskim, chersońskim, mikołajowskim i charkowskim. Rosjanie do ataków na Ukrainę użyli też dwóch pocisków Ch-59 i pocisku wystrzelonego przez zestaw S-300.

06:45
08.03.2024

Nad obwodem wołgogradzkim strącono cztery kolejne ukraińskie drony

Informacje takie przekazuje resort obrony Rosji. Ministerstwo Obrony Rosji informowała wcześniej, że nad obwodem wołgogradzkim strącono w nocy 11 dronów.

06:24
08.03.2024

Po pół roku służby, jeśli przeżyli, rosyjscy więźniowie biorący udział w walkach na Ukrainie wracają na wolność

Wraz z wracającymi z frontu więźniami Rosję zalewa fala przestępczości.

Czytaj więcej

Weterani przestępcy. Nowi bohaterowie Putina
05:56
08.03.2024

Stanowisko Emmanuela Macrona ws. wojny Rosji z Ukrainą niepokoi francuską opozycję

Uczestnicy czwartkowego spotkania z Macronem mówili, że prezydent Francji podtrzymał swoje stanowisko, iż nie powinno być żadnych granic jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy i powstrzymywanie Rosji Władimira Putina.

Czytaj więcej

"Żadnych granic, żadnych czerwonych linii". Emmanuel Macron o wsparciu dla Ukrainy
05:31
08.03.2024

W nocy nad obwodami wołgogradzkim i biełgorodzkim strącono 12 ukraińskich dronów

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. 11 dronów zostało strąconych nad obwodem wołgogradzkim, a jeden — nad obwodem biełgorodzkim — podał resort obrony Rosji.

05:05
08.03.2024

Joe Biden w orędziu o stanie państwa zapowiada, że USA "nie wycofają się" z pomocy dla Ukrainy

- Gdyby USA się teraz wycofały, Ukraina byłaby zagrożona. Europa byłaby zagrożona. Wolny świat byłby zagrożony — mówił prezydent USA.

Czytaj więcej

Biden w orędziu o stanie państwa atakuje Trumpa za słowa, że "Rosja może robić co chce"
04:34
08.03.2024

UE wzywa Rosję do oddania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Ukrainie

Unia Europejska przedstawiła swój apel w czasie spotkania stałych przedstawicieli przy OBWE w Wiedniu. UE domaga się, by Rosja natychmiast przerwała działania militarne na terenie elektrowni, wycofała z niej swoich żołnierzy i sprzęt i zwróciła kontrolę nad zajętą w marcu 2022 roku największą w Europie elektrownią jądrową Ukrainie.

04:32
08.03.2024

Rosjanie zaatakowali Czuhujew

O przeprowadzonym w czwartek późnym wieczorem ataku na miasto w obwodzie charkowskim poinformował gubernator obwodu, Ołeh Synehubow. W ataku ranni zostali 17-latek i 37-latek. Uszkodzone zostały budynki sklepów, hotel i ok. 13 samochodów.

04:28
08.03.2024

26-latka z Krzywego Rogu oskarżona o defraudowanie pieniędzy zbieranych rzekomo na potrzeby ukraińskiej armii

Kobieta zbierała pieniądze w internecie przekonując, że wpłacane na podane przez nią konta środki są przeznaczane na zakup samochodów na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. W rzeczywistości zebrane pieniądze — udało się jej w ten sposób uzyskać 1,2 mln hrywien (ok. 31 tys. dolarów) — wydawała w internetowym kasynie.

04:24
08.03.2024

Rosyjskie lotnictwo zniszczyły dwie bazy rebeliantów w Syrii

Admirał Wadim Kulit, zastępca szefa rosyjskiego Centrum Koordynacyjnego ds. Pojednania Walczących Stron w Syrii poinformował, że w syryjskiej prowincji Idlib rosyjskie lotnictwo zniszczyło „dwie bazy milicji biorących udział w ostrzeliwaniu pozycji syryjskich sił rządowych”. Atak lotnictwa na bazy rebeliantów miał miejsce 5 marca, a w jego wyniku śmierć poniosło ponad 20 osób.

04:23
08.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 743. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 743. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 743. dniu wojny

PAP

04:22
08.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 743