04:38
08.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 744
00:00
08.03.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana w piątek.

23:52
07.03.2024

Ukraina niszczy rosyjskie samoloty 20 razy szybciej niż Rosja jest w stanie je odbudowywać

Siły obronne Ukrainy zestrzeliwują rosyjskie samoloty bojowe 20 razy szybciej, niż Rosja jest w stanie je zastąpić – stwierdził starszy doradca wojskowy delegacji Wielkiej Brytanii do OBWE Nicholas Okott podczas spotkania Forum Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa OBWE w Wiedniu. „Ta wojna jest tragedią dla narodu ukraińskiego, ale nadal inspiruje nas wszystkich i przypomina o odporności i odwadze w walce o nasz kraj oraz o wartościach demokracji i wolności. Podczas gdy sytuacja na miejscu pozostaje w dużej mierze statyczna, Ukraina w dalszym ciągu zadaje znaczne straty rosyjskim siłom inwazyjnym, zestrzeliwując trzy kolejne myśliwce bombardujące Su-34 w rejonie Awdijówki i Mariupola” – podkreślił Okott.

23:31
07.03.2024

Rosjanie zaatakowali rakietami Kupiańsk

Rosyjskie wojska okupacyjne ostrzelały Kupiańsk. Według wstępnych danych są ofiary wśród ludności cywilnej – poinformował szef charkowskiej administracji Oleg Synegubow. „Zginęły dwie osoby cywilne – mężczyzna i kobieta, trwa ustalanie danych. Zniszczeniu uległy budynki mieszkalne, spłonął samochód. Trwa usuwanie gruzu” – napisał Sinegubow na Telegramie.

22:45
07.03.2024

Rosjanie ostrzelali Chersoń, dwie osoby zostały ranne

Rosyjskie wojska z tymczasowo okupowanego lewego brzegu ostrzelały Chersoń, dwie osoby zostały ranne – poinformował szef administracji wojskowej miasta Roman Mroczko. „Dziś, podczas ostrzału Chersoniu przez rosyjskie siły okupacyjne, dwie osoby zostały ranne – mężczyzna urodzony w 1978 r. i kobieta urodzona w 1977 r. Obie ofiary odniosły obrażenia od wybuchów min i ran postrzałowych. Rannym udzielono niezbędnej pomocy medycznej” – napisał Mroczko na Telegramie.

22:21
07.03.2024

Litwa przekazała Ukrainie pociski 155 mm

Litwa przekazała Ukrainie kolejną partię pomocy wojskowej, w skład której wchodziły pociski artyleryjskie kalibru 155 mm – poinformowało Ministerstwo Obrony Litwy. „Wysyłamy to, czego obecnie na Ukrainie najbardziej brakuje. Słuchamy ich próśb i nadal wspieramy” – powiedział minister obrony Arvydas Anusauskas. Oprócz stałego transferu sprzętu i sprzętu wojskowego Litwa aktywnie szkoli także ukraińską armię, zapewnia leczenie i rehabilitację Ukraińcom, przygotowuje konsultacje eksperckie oraz przeznacza środki na międzynarodowe fundusze na wsparcie Ukrainy.

21:55
07.03.2024

Władimir Putin będzie „wspierał” separatystów w Mołdawii. Już w drugim regionie

Po spotkaniu z promoskiewską przywódczynią Gagauzji – autonomicznego regionu Mołdawii – prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że będzie wspierał jego mieszkańców. Budzi to obawy przed dalszą destabilizacją Europy Wschodniej przez Rosję.

Czytaj więcej

Władimir Putin będzie „wspierał” separatystów w Mołdawii. Już w drugim regionie
21:24
07.03.2024

10 tys. nowoczesnych dronów od Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 325 mln funtów na zakup 10 tys. najnowocześniejszych dronów. Poinformował o tym brytyjski minister obrony Grant Shepps podczas spotkania z prezydentem Zełenskim w Kijowie. Kwota ta jest o 125 mln większa niż zapowiedź premiera Rishi Sunaka podczas spotkania z Zełenskim. Wówczas rząd brytyjski obiecał przeznaczyć na drony 200 mln funtów.

20:52
07.03.2024

Kraje UE przeszkolą dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy. Co więcej planują?

Do końca lata 60 tys. ukraińskich żołnierzy przejdzie szkolenie na terytorium państw członkowskich UE w ramach Misji Wsparcia Wojskowego UE na Ukrainie (EUMAM).

Czytaj więcej

Kraje UE przeszkolą dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy. Co więcej planują?
20:24
07.03.2024

Walery Załużny ambasadorem w Wielkiej Brytanii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc o zatwierdzeniu kandydatury byłego naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerego Załużnego na stanowisko ambasadora w Wielkiej Brytanii, stwierdził, że sojusz obu państw powinien jedynie się wzmacniać. „Dzisiaj zatwierdziłem kandydaturę ambasadora naszego kraju w Wielkiej Brytanii. Generał Walery Załużny zaproponował taki kierunek dla siebie – dyplomatyczny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przesłało stosowną prośbę” – oznajmił prezydent.

19:55
07.03.2024

Elon Musk pod lupą kongresmenów. Czy z jego technologii korzystają Rosjanie?

Demokraci w Izbie Reprezentantów prowadzą dochodzenie w sprawie firmy SpaceX założonej przez Elona Muska. Chcą zbadać, czy firma robi wystarczająco dużo, aby uniemożliwić Rosji korzystanie z usługi internetu satelitarnego Starlink podczas wojny Moskwy z Ukrainą.

Czytaj więcej

Elon Musk pod lupą kongresmenów. Czy z jego technologii korzystają Rosjanie?
19:23
07.03.2024

Prezydent Zełenski zwolnił żołnierzy poborowych do rezerwy

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o zwolnieniu żołnierzy poborowych do rezerwy. Prezydent podjął decyzję o zwolnieniu z Sił Zbrojnych Ukrainy, Państwowej Specjalnej Służby Transportowej i innych formacji wojskowych utworzonych zgodnie z prawem Ukrainy, personelu wojskowego, którego staż służby upłynął w czasie stanu wojennego, a którego służba wojskowa została przedłużona poza ustalone terminy.

18:52
07.03.2024

Dmytro Kuleba wezwał do zwiększenia i przyspieszenia wsparcia dla Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba na wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych i obrony krajów sojuszniczych wezwał do pilnego zwiększenia i przyspieszenia wsparcia dla Ukrainy – podały służby prasowe MSZ. „W czwartek 7 marca szef MSZ Dmytro Kuleba wziął udział w zainicjowanej przez Francję wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych i obrony krajów sojuszniczych na temat wsparcia dla Ukrainy. Minister wezwał uczestnikom spotkania do podejmowania decyzji, kierując się dwiema zasadami: szybciej i więcej” – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

18:18
07.03.2024

Norwegia dołączyła do koalicji obrony powietrznej Ukrainy

Norwegia przystąpiła do koalicji na rzecz wsparcia Ukrainy w zakresie obrony powietrznej – podały służby prasowe norweskiego rządu. „To całkiem naturalne, że Norwegia jest częścią koalicji obrony powietrznej. Norweski NASAMS każdego dnia przyczynia się do ratowania życia Ukraińców i ochrony infrastruktury krytycznej” – powiedział norweski minister obrony Bjorn Arild Gram. W komunikacie prasowym zauważono, że norweski rząd dołączył już do trzech koalicji zapewniających Ukrainie wsparcie militarne. To koalicja morska pod przewodnictwem Norwegii wraz z Wielką Brytanią, koalicja F-16, w ramach której rząd norweski dostarczy Ukrainie myśliwce F-16 i przeszkoli Ukraińskie Siły Zbrojne w zakresie ich obsługi, a także samolot powietrzny koalicji obronnej kierowanej przez Niemcy i Francję.

17:51
07.03.2024

Miedwiediew: W Odessie nie było żadnego ataku na kawalkadę

Dmitrij Miedwiediew utrzymuje, że podczas ataku na Odessę celem wojsk rosyjskich nie była kolumna pojazdów, w której znajdował się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Nie było ataku Rosjan na kolumnę Zełenskiego w Odessie
17:28
07.03.2024

Informacje o zniszczeniu systemu HIMARS są fałszywe

Informacje rozpowszechniane przez kremlowskich propagandystów o rzekomym zniszczeniu systemu HIMARS i uszkodzeniach czołgów Abrams na granicy obwodu chersońskiego są fałszywe – ogłosiło Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji. Jak zauważyło Centrum, Rosjanie jak zwykle nie przedstawiają realnych dowodów na uszkodzenia wyposażenia sił obronnych. Wcześniej rozpowszechniali już te same fałszywe informacje o „zniszczeniu” czołgów Leopard, samochodu pancernego Kozak i czterech łodzi z załogami.

16:57
07.03.2024

Ministrowie spraw zagranicznych o rakietach dalekiego zasięgu

Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Niemiec omówili kwestię zaopatrzenia Ukrainy w rakiety dalekiego zasięgu. Poinformował o tym szef brytyjskiego MSZ David Cameron na wspólnej konferencji prasowej ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Berbock. „Musimy zadać sobie pytanie, co można zrobić w sprawie rakiet dalekiego zasięgu… To suwerenna decyzja każdego kraju. Przekazane przez nas rakiety pomogą Ukraińcom odeprzeć agresję” – powiedział Cameron.

16:31
07.03.2024

Gripeny zwiększą nasze bezpieczeństwo. Szwecja została 32. członkiem NATO

Szwecja formalnie przystąpiła dziś do NATO. Premier tego kraju Ulf Kristersson przyleciał do Waszyngtonu, aby przekazać ostateczną dokumentację. Decyzja o przyjęciu nowego członka została oficjalnie podjęta tego samego dnia.

Czytaj więcej

Szwecja została 32. członkiem NATO. Gripeny zwiększą nasze bezpieczeństwo
15:58
07.03.2024

Zastępca szefa kancelarii Zełenskiego: Nie można wykluczyć, że celem ataku Rosjan na Odessę byli Wołodymyr Zełenski i premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis

Ihor Żokwa cytowany przez agencję Reutera stwierdził, że w czasie środowego ataku Rosji na port w Odessie rakiety spadły „mniej niż 500 metrów” od delegacji w skład których wchodzili prezydent Ukrainy i premier Grecji. Jak dodał „nie można wykluczyć”, że celem była delegacja z Zełenskim lub zagraniczny gość prezydenta.

15:31
07.03.2024

Dmitrij Pieskow: Emmanuel Macron zwiększa poziom zaangażowania jego kraju w wojnę na Ukrainie

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w rozmowie z kremlowskim propagandystą Pawłem Zarubinem mówił, że Macron jest „przekonany do swojej linii w kwestii zadania strategicznej porażki” Rosji. - Zwiększa poziom bezpośredniego zaangażowania Francji w tę wojnę. Z naszego punktu widzenia w żaden sposób nie odpowiada to interesom Francuzów — ocenił Pieskow.

15:12
07.03.2024

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Sumy

W ataku uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej — informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

14:42
07.03.2024

Dmitrij Miedwiediew o ataku na Odessę: Nie było ataku na kolumnę (z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Grecji)

Były prezydent Rosji stwierdził, że gdyby rosyjskiej armii postawiono cel trafienia w kolumnę wówczas „byłaby ona trafiona”. „Faktem jest, że nieważne jest to, kto zajmuje stanowisko przywódcy neonazistowskiego reżimu” - napisał też Miedwiediew. 

14:14
07.03.2024

Sąd w obwodzie moskiewskim skazał dziennikarza Romana Iwanowa za „rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o działaniach rosyjskiej armii” (WIDEO)

50-latek spędzi 7 lat w kolonii karnej. Roman Iwanow jest dziennikarzem kanału RusNews na Telegramie. W lokalnej społeczności jest znany jako autor kanału na YouTubie „Uczciwy Korolow”, w którym zajmował się m.in. demaskowaniem korupcji lokalnych władz. Powodem oskarżeń wobec Iwanowa były m.in. komentarze opublikowane przez niego na Telegramie nt. rosyjskich zbrodni w Buczy. Podczas procesu dziennikarz nie przyznał się do winy. - Moim zadaniem jest dostarczenie czytelnikom informacji  – mówił. Rosja wprowadziła przepisy o karach za „dyskredytację” armii oraz tzw. fake newsy o jej działaniach w marcu 2022 roku. Odtąd są one wykorzystywane wobec krytyków rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

14:05
07.03.2024

W Sumach rozległa się eksplozja

O eksplozji w stolicy obwodu sumskiego informuje Suspilne.

13:59
07.03.2024

Rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła dron nad obwodem biełgorodzkim

O strąceniu ukraińskiego drona, ok. godziny 13 czasu polskiego, informuje Ministerstwo Obrony Rosji.

13:52
07.03.2024

Ćwiczenia Steadfast Defender 2024. Patruszew oskarża NATO

Podczas ćwiczeń NATO Steadfast Defender 2024 opracowywany jest scenariusz konfrontacji zbrojnej z Rosją - powiedział bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina, Nikołaj Patruszew, nie przedstawiając dowodów.

Czytaj więcej

NATO ćwiczy, a Patruszew straszy. "To scenariusz wojny z Rosją"
13:51
07.03.2024

Rosyjskie wojsko w środę 6 marca zaatakowało port w Odessie w Ukrainie (WIDEO)

Atak rakietowy przeprowadzono podczas wizyty w mieście premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, przed rozpoczęciem rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jeden z pocisków wybuchł 150 metrów od greckiej delegacji. Nikt z zagranicznych gości nie ucierpiał. W wyniku ostrzału miasta zginęło pięć osób. „Co innego usłyszeć, (…) a co innego doświadczyć wojny na własnej skórze” – powiedział szef greckiego rządu po zdarzeniu. Była to pierwsza wizyta Mitsotakisa w Ukrainie od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na ten kraj. Na miejsce spotkania wybrano Odessę, która była w przeszłości dużym skupiskiem greckiej społeczności. Rosjanie musieli być świadomi obecności premiera Grecji w Odessie, kiedy zdecydowali się na atak rakietowy na ten czarnomorski port – komentują greckie media.

13:43
07.03.2024

Organizacja polonijna Polish American Strategic Initiative (PASI) pisze list do Andrzeja Dudy i Donalda Tuska ws. wojny Rosji z Ukrainą

List stwierdza m.in.: „mamy nadzieję, że Polska poprowadzi świat w kierunku deeskalacji tego konfliktu i jego rozwiązania na drodze negocjacji. (...) Wszelkie różnice interesów muszą być negocjowane i rozwiązywane pokojowo. (...) Przekonanie Rosji o tym, że stoi ona w obliczu egzystencjalnego zagrożenia oraz fakt, że wyraźnie sygnalizuje ona swą determinację, aby wykorzystać w konflikcie wszystkie swoje militarne możliwości, muszą być poważnie brane pod uwagę. (...) Amerykanie polskiego pochodzenia (...) stanowczo sprzeciwiają się głębszemu angażowaniu Polski w wojnę, której nie da się wygrać i która może ostatecznie doprowadzić do zniszczenia Polski” - pisze w felietonie Irena Lasota.

Czytaj więcej

Irena Lasota: Polonijno-rosyjska piąta kolumna pisze do Dudy i Tuska
13:32
07.03.2024

Rosjanie zrzucili bombę na Toreśk

W wyniku zrzuceniu bomby FAB-500 na Toreśk w obwodzie donieckim ranne zostały trzy osoby.

13:04
07.03.2024

Tusk o spotkaniu Orbana z Trumpem: Nie oddawałbym w ich ręce losu Ukrainy

- Bardzo bym chciał, aby takie spotkania to nie były momenty, które będą rozstrzygać o przyszłości Ukrainy, bo wiadomo jaki jest ich stosunek do wojny rosyjsko-ukraińskiej. Żadne rozmowy bez udziału Ukrainy, nie mogą mieć charakteru rozstrzygającego. To Ukraina ze wsparciem całego Zachodu jest uprawniona, aby formułować warunki pokoju — mówił Donald Tusk w Bukareszcie o spotkaniu Viktora Orbana i Donalda Trumpa do jakiego ma dojść na Florydzie.

Czytaj więcej

Donald Tusk o zmianach w Zielonym Ładzie: Dobrowolność, nie przymus dla małych gospodarstw
13:03
07.03.2024

Niemieckie MSZ ostrzega przed podróżami do Rosji

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaostrzyło zalecenia dla podróżujących do Rosji i teraz „stanowczo” odradza podróżowanie do tego kraju. Zmiana jest „podyktowana dalszym pogarszaniem się sytuacji w tym kraju i coraz częstszymi przypadkowymi aresztowaniami”.  Również obywatele Niemiec i osoby z podwójnym obywatelstwem niemiecko-rosyjskim mogą zostać w każdej chwili aresztowane – przestrzega resort. „W związku z niedozwolonymi wiecami i demonstracjami w całym kraju może dojść do masowych i po części brutalnych działań sił bezpieczeństwa” – podaje niemiecki MSZ, cytowany przez Deutsche Welle.

12:41
07.03.2024

FSB twierdzi, że udaremniło atak terrorystyczny na synagogę w Moskwie

Atak mieli planować członkowie afgańskiej gałęzi tzw. ISIS (Państwo Islamskie), którzy chcieli otworzyć ogień do wiernych w jednej z synagog w Moskwie. „W czasie próby aresztowania terroryści stawili zbrojny opór oficerom rosyjskiej FSB i, w efekcie, zostali zneutralizowani” - podaje FSB.

12:32
07.03.2024

Władze Kijowa otwierają stację metra "Dniepr"

Stacja, która zostanie otwarta 8 marca, nie funkcjonowała od pierwszego dnia pełnowymiarowej wojny Rosji z Ukrainą.

12:29
07.03.2024

Po spotkaniu szefa MSZ Słowacji z Siergiejem Ławrowem w Turcji, Czesi rezygnują z międzyrządowych konsultacji ze Słowakami

- Nie da się ukryć, że są różnice w opiniach na kilka bardzo ważnych kwestii (między Czechami a Słowacją - red.). uważamy spotkanie szefa MSZ Słowacji i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych za problematyczne — oświadczył premier Czech, Petr Fiala. - Rząd nie uważa zatem, by właściwe było prowadzenie międzyrządowych konsultacji z rządem Republiki Słowackiej w obecnym momencie — dodał.

Czytaj więcej

Czechy i Słowacja przestają ze sobą rozmawiać. W tle kwestia kontaktów z Rosją
12:00
07.03.2024

Atak drona na wieś w obwodzie biełgorodzkim

Wiaczesław Gładkow pisze, że w ataku na wieś Naumowka ranna została jedna osoba.

11:56
07.03.2024

Putin o zmodernizowanym bombowcu strategicznym Tu-160: Takiej maszyny nie ma nikt w świecie

Prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania z absolwentami Wyższą Szkołę Pilotów Wojskowych w Krasnodarze mówił, że decyzja o modernizacji rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-160 była "słuszna". - Nie ma takiej maszyny w świecie. Naddźwiękowy samolot strategiczny osiągający taką prędkość, zdolny przenosić broń atomową. W ten sposób wsparliśmy triadę nuklearną - powiedział Putin.

11:53
07.03.2024

Rankiem Rosjanie wystrzelili pocisk Ch-31P w stronę Odessy

Pocisk „stracił zdolności bojowe” w czasie zbliżania się do wybrzeża — podaje ukraińska armia, co należy rozumieć jako strącenie go.

11:50
07.03.2024

„Czas przywyknąć”. Gen. Skrzypczak o podejrzanych balonach nad Polską

Rosjanie dobrze zauważyli, że pojawianie się takich balonów nad Polską wywołuje u nas zamęt - zwraca uwagę były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Balony z napisami cyrylicą nad Polską. Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie ma się czym przejmować
11:46
07.03.2024

Komendant rosyjskiej Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego pisze, że rosyjska armia może zostać wciągnięta w "nowe konflikty"

„Głównym źródłem gróźb wojskowych wobec naszego państwa jest antyrosyjska polityka Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, którzy prowadzą nowy typ wojny hybrydowej, aby osłabić Rosję na każdy możliwy sposób, ograniczyć jej suwerenność i zniszczyć integralność terytorialną” - napisał gen. Władimir Zarudnicki.

Czytaj więcej

Rosyjski generał grozi "wojną na dużą skalę w Europie"
11:23
07.03.2024

Płonie Kazańska Wyższa Szkoła Dowódcza Wojsk Pancernych

W Kazaniu płoną koszary Wyższej Szkoły Dowódczej Wojsk Pancernych, zlokalizowane przy głównej ulicy miasta – trakcie orenburskim. Taką informację przekazał na Telegramie zwykle dobrze poinformowany kanał Baza, udostępniając też nagranie. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.

11:12
07.03.2024

Chiny chcą współpracy z Rosją

- Chiny chcą działać z Rosją w celu sprzyjania nowym czynnikom współpracy i umacniania przyjaźni - powiedział minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi na konferencji prasowej na marginesie dorocznego posiedzenia parlamentu w Pekinie. W lutym 2022 r., na kilka dni przed początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainęm, Chiny i Rosja zadeklarowały partnerstwo "bez granic".

11:08
07.03.2024

Śmierć kobiety w obwodzie charkowksim

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy podało, że ok. godz. 10:00 wojska rosyjskie ostrzelały Wołczańsk. "Pod gruzami domu zginęła 40-letnia kobieta, kolejna kobieta została ranna" - czytamy.

10:57
07.03.2024

Finlandia ma miejsca w schronach dla 4,8 z 5,5 mln mieszkańców

Finlandia nie zaprzestała budować schronów po II wojnie światowej i obecnie ma ich ok. 50 tysięcy, przeznaczonych, by dać schronienie 4,8 z 5,5 mln mieszkańców Finlandii — oświadczyła ambasador Ukrainy w Finlandii, Ołha Dibrova, w rozmowie z agencją Ukrinform.

10:55
07.03.2024

Gazprom pozwał Orlen

Rosyjski koncern domaga się 935 mln dolarów.

Czytaj więcej

Gazprom chce od Orlenu 935 mln dolarów. Znamy szczegóły pozwu
10:41
07.03.2024

Łysohor o mobilizacji w okupowanej części obwodu ługańskiego

"Oczekuje się, że na terytoriach okupowanych mobilizacja nasili się natychmiast po wyborach (na prezydenta Rosji - red.). Jednak w niektórych miejscach przymus wstępowania do armii rosyjskiej nie ustał" - napisał w serwisie Telegram szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Artem Łysohor. Dodał, według zainstalowanych przez Rosję władz liczba zmobilizowanych rośnie szczególnie w rejonie trojickim.

10:40
07.03.2024

Władimir Putin z wizytą w Krasnodarze

Putin odwiedzi tam Wyższą Szkołę Pilotów Wojskowych im. Bohatera ZSRR A. K. Serowa. Szkoła powstała w 1938 roku, w 1960 roku przeniesiono ją do Krasnodaru.

10:18
07.03.2024

Finlandia przygotowuje wsparcie dla Ukrainy

Ambasador Ukrainy w Finlandii Olha Dibrowa przekazała w rozmowie z agencją Ukrinform, że Finlandia od marca przygotowuje 23. pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy. Podkreśliła, iż w maju 2023 r. fiński rząd opracował program na lata 2023-2027, w którym określono, że głównym odbiorcą pomocy Finlandii jest Ukraina. - Ściśle współpracujemy ze stroną fińską w sprawie wizji dalszych kroków - zaznaczyła.

10:02
07.03.2024

Ostrzał Chersonia

Administracja miejska Chersonia podała, że w wyniku rosyjskiego ostrzału ranny został 46-letni mężczyzna.

09:53
07.03.2024

Litewskie agencje wywiadu przygotowały raport o zagrożeniach dla Wilna

Jako główne zagrożenie wskazana została Rosja, ale dużą część dokumentu dwie litewskie agencje wywiadowcze poświęciły również Chinom.

Czytaj więcej

Rosja reformuje armię i zwiększa zdolności wojskowe wzdłuż granicy z NATO – wywiad Litwy
09:34
07.03.2024

2300 ciężarówek stoi na granicy Polski z Ukrainą

Polscy rolnicy w dalszym ciągu blokują ruch ciężarówek na punktach kontroli granicznej, dlatego w kolejkach stoi 2300 ciężarówek - przekazał w codziennym raporcie Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Największe kolejki są na przejściach Korczowa-Krakowiec i Dorohusk-Jagodzin.

09:17
07.03.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały 20 przygranicznych wsi w obwodzie sumskim i 7 - w czernihowskim, podała strona ukraińska. Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" poinformowało, że brak doniesień o zabitych lub rannych.

08:59
07.03.2024

Pletenczuk: Przestrzeń nad Morzem Czarnym zdominowana przez lotnictwo rosyjskie

Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej to obecnie ponad 30 okrętów, w tym ok. 10 jednostek uzbrojonych w pociski manewrujące oraz trzy okręty podwodne - poinformował Dmytro Pletenczuk, rzecznik Marynarki Wojennej Ukrainy. Dodał, że nad Morzem Czarnym aktywne jest rosyjskie lotnictwo. - Można stwierdzić, że przestrzeń powietrzna nad Morzem Czarnym jest nadal zdominowana przez lotnictwo rosyjskie - podkreślił.

08:41
07.03.2024

Humeniuk o potrzebach Odessy

- W obecnej sytuacji zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi z Odessy, ważnej dla ukraińskiej gospodarki, jest bardzo trudne. W regionie potrzebne jest wzmocnienie obrony powietrznej. Myślę, że nasi partnerzy nas słyszą - powiedziała rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk.

08:28
07.03.2024

Cztery osoby ranne w obwodzie chersońskim

Szef administracji wojskowej obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin podał w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatniej doby w regionie cztery osoby zostały ranne w wyniku działań wojsk rosyjskich. Według niego, w wyniku ostrzału uszkodzonych zostało 16 domów, budynek szkoły oraz infrastruktura portowa w Chersoniu.

08:11
07.03.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 22 miejscowości w obwodzie charkowskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

07:56
07.03.2024

W obwodzie donieckim w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału zginął jeden cywil

Trzech innych cywilów zostało rannych — informuje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin.

07:34
07.03.2024

Niemal 3/4 Polaków chce zamknięcia granicy dla żywności z Rosji i Białorusi

Uchwałę ws. unijnego embarga na import żywności z tych krajów ma przyjąć polski Sejm.

Czytaj więcej

Sondaż: Tusk chce zamknięcia granicy dla żywności z Rosji. Co na to Polacy?
06:59
07.03.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu

Informacje takie podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:46
07.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić ok. 421 430 żołnierzy, 6 695 czołgów, 12 779 pojazdów opacnerzonych, 10 350 zestawów artyleryjskich, 1 009 wyrzutni rakiet, 701 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 7 963 bezzałogowe statki powietrzne, 1 919 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 532 pojazdy (w tym cysterny), 1 647 jednostek sprzętu specjalnego.

06:28
07.03.2024

92 starcia na froncie w ciągu doby

Informacje takie podaje ukraiński Sztab Generalny. Rosjanie mieli przeprowadzić sześć ataków rakietowych i 90 ataków powietrznych oraz 115 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.

06:22
07.03.2024

Według zamysłu Kremla frekwencja w wyborach prezydenckich powinna wynosić 70–80 proc.

Putin powinien otrzymać ok. 80 proc. głosów. Oznaczałoby to, że Rosjanie interesują się jego polityką i w pełni ją popierają – przede wszystkim putinowską wojnę z Ukrainą.

Czytaj więcej

Putin i jego statyści. Prezydent Rosji nie ma prawdziwych kontrkandydatów
06:16
07.03.2024

Ołena Zełenska nie chciała się pokazywać w towarzystwie Julii Nawalnej

Czwartkowemu przemówieniu prezydenta USA Joe Bidena w Kongresie będą się przyglądać miliony ludzi na całym świecie. Zaproszenie do udziału otrzymała też pierwsza dama Ukrainy, ale w Kongresie w czwartek się nie pojawi. Z doniesień „The Washington Post” wynika, że Zełenska w Kongresie miała siedzieć obok Jill Biden oraz Julii Nawalnej. Amerykański dziennik twierdzi, że obecność dwóch kobiet symbolizujących walkę z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem miała być „potężnym tłem” przemówienia Bidena. Potencjalna obecność Rosjanki, jak twierdzi WP, wywołała u Ukraińców „dyskomfort”. Nad Dnieprem potwierdzają, że Ołena Zełenska nie skorzysta z zaproszenia.

Czytaj więcej

Ołena Zełenska i Julia Nawalna nie usiądą obok siebie. "Kreml zasiał nienawiść"
06:01
07.03.2024

W zaatakowanym przez Rosjan porcie w Odessie w momencie ataku znajdowali się prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Grecji

- Usłyszeliśmy syreny i eksplozje, które rozległy się blisko nas — powiedział Kyriakos Mitsotakis. - Nie mieliśmy czasu zejść do schronu. To było bardzo intensywne doświadczenie — dodał.

Czytaj więcej

Rosja zaatakowała port, w którym przebywał Zełenski i premier Grecji. Nie zdążyli zejść do schronu
05:32
07.03.2024

W nocy nad Ukrainą strącono pięć dronów, jeden przechwycono

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony strącano nad obwodami briańskim (trzy) i tulskim (dwa). Jeden dron został przechwycony nad obwodem kurskim — określenie „przechwycenie” oznacza prawdopodobnie sprowadzenie drona na ziemię za pomocą sprzętu do walki radioelektronicznej.

05:12
07.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 742. dzień wojny na Ukrainie

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:39
07.03.2024

Na jednym z brytyjskich poligonów ukraińscy żołnierze szkolili się w walce w terenie zabudowanym

Informację o ćwiczeniach podał ukraiński Sztab Generalny.

04:38
07.03.2024

Nad obwodem briańskim strącono dwa ukraińskie drony

O strąceniu dronów informuje gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz.

04:34
07.03.2024

Mikołajów: 8 lat więzienia dla 30-latka, który pomagał w przeprowadzaniu rosyjskich ataków rakietowych

Prokuratura obwodu mikołajowskiego informuje, że 30-letni mieszkaniec Mikołajowa przekazywał Rosjanom dokładne pozycje jednostek ukraińskich sił zbrojnych, sprzętu wojskowego, a także informacje o trasach, którymi poruszały się wojska. Informacje te były wykorzystywane przez Rosjan przy przeprowadzaniu ataków rakietowych.

04:30
07.03.2024

Ćwiczenia ogniowe rosyjskiej Floty Pacyfiku na Morzu Japońskim

Załogi korwet Gromkij i Sowierszennyj przeprowadziły strzelania na Morzu Japońskim — informuje biuro prasowe Floty Pacyfiku. Załogi strzelały do celów pozorujących okręty wroga oraz do obiektów imitujących miny morskie.

04:29
07.03.2024

Nad obwodem tulskim strącone zostały dwa ukraińskie drony

O zniszczeniu dronów informują rosyjskie władze. Drony zostały strącone przez zestawy obrony przeciwlotniczej.

04:26
07.03.2024

W obwodach kurskim, biełgorodzkim i woroneskim ogłoszono w nocy alarm powietrzny

Gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew, pisał o zagrożeniu atakiem dronów. Z kolei Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informowało o zagrożeniu rakietowym w obwodzie biełgorodzkim. Wcześniej alarm rakietowy ogłoszono w obwodzie kurskim.

04:25
07.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 742. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 742. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 742. dniu wojny

PAP

04:24
07.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 742