Sondaż: Donald Tusk chce zamknięcia granicy dla żywności z Rosji. Co na to Polacy?

"Czy Polska powinna zamknąć swoje granice dla rosyjskiej i białoruskiej żywności?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 07.03.2024 07:32

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Sejm zajmie się w czwartek przedstawionym przez premiera Donalda Tuska projektem uchwały w sprawie nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE.

Żywność z Rosji obniża ceny na światowych rynkach, to jeden z powodów protestu rolników

Tusk po spotkaniu z premier Łotwy w Warszawie nie wykluczył, że Polska zdecyduje się na wprowadzenie embarga na żywność z Rosji i Białorusi, idąc w ślady m.in. Rygi.

Ostatecznie jednak Tusk zdecydował się przedstawić projekt uchwały polskiego Sejmu, który ma wezwać całą UE do objęcia sankcjami rosyjskiej i białoruskiej żywności.

78 proc.

Tylu badanych powyżej 50. roku życia chce zakazu importu żywności z Rosji i Białorusi

Polski premier zwracał uwagę, że jedną z przyczyn spadku cen żywności, zwłaszcza pszenicy, na światowych rynkach, jest pojawianie się na nich żywności eksportowanej przez Rosję, którą kraj ten często sprzedaje po cenach dumpingowych.

Handel żywnością z Rosją i Białorusią nie był - jak dotąd — objęty unijnymi sankcjami.

Niskie ceny żywności, spowodowane pojawianiem się na unijnych rynkach żywności spoza UE, jest jedną z przyczyn protestów rolników w Polsce i innych krajach Europy. Polscy rolnicy domagają się przede wszystkim zamknięcia polskiej granicy dla ukraińskiej żywności.

Sondaż: 75 proc. osób z wykształceniem wyższym chce embarga na żywność z Rosji i Białorusi

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy — ich zdaniem — Polska powinna zamknąć granice dla żywności z Rosji i Białorusi.

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 73,3 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 7,7 proc. respondentów.

19 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Przekonanie, że Polska powinna zamknąć swoje granice przed żywnością ze Wschodu, rośnie wraz z wiekiem (do 24 lat – 60%, powyżej 50 lat – 78%) i jest najsilniejsze wśród osób z wykształceniem średnim (75%) i wyższym (72%) oraz badanych zarabiających powyżej 7000 zł netto (77%). Najczęściej na potrzebę zamknięcia polskich granic przed żywnością ze Wschodu wskazują respondenci z miast o wielkości między 20 a 99 tys. mieszkańców (79%) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6-7 marca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Sejm zajmie się w czwartek przedstawionym przez premiera Donalda Tuska projektem uchwały w sprawie nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE.

Żywność z Rosji obniża ceny na światowych rynkach, to jeden z powodów protestu rolników

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka