Czechy i Słowacja przestają ze sobą rozmawiać. W tle kwestia kontaktów z Rosją

Czesi ogłosili, że zawieszają międzyrządowe konsultacje ze Słowacją, w związku z rosnącymi w Pradze obawami co do kursu, jaki obiera Bratysława pod rządami Roberta Fico.

Publikacja: 07.03.2024 12:28

Robert Fico i Petr Fiala

Robert Fico i Petr Fiala

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 743

Czechy i Słowacja, które w XX wieku przez kilkadziesiąt lat — przed i po II wojnie światowej — tworzyły wspólne, czechosłowackie państwo.

Czechy za wspieraniem wojskowym Ukrainy, Słowacja chce rozmów o pokoju

Praga, podobnie jak Warszawa, opowiada się za dalszym wsparciem wojskowym dla Ukrainy. Czechy są m.in. autorem inicjatywy, by amunicję dla ukraińskiej armii pozyskiwać w krajach trzecich, poza Europą. Z kolei Słowacja pod rządami Fico wstrzymała dostawę pomocy wojskowej dla Ukrainy, a premier Słowacji opowiada się za jak najszybszym rozpoczęciem rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.

Czytaj więcej

Białoruski aktywista zastrzelony przez rosyjskie służby. Miał działać na zlecenie Ukrainy

W ostatnich dniach źródłem wzrostu napięcia między Czechami a Słowacją jest spotkanie szefa MSZ Słowacji, Juraja Blanára i szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa, w Turcji.

- Nie da się ukryć, że są różnice w opiniach na kilka bardzo ważnych kwestii (między Czechami a Słowacją - red.). uważamy spotkanie szefa MSZ Słowacji i rosyjskiego ministra spraw zagranicznych za problematyczne — oświadczył premier Czech, Petr Fiala.

- Rząd nie uważa zatem, by właściwe było prowadzenie międzyrządowych konsultacji z rządem Republiki Słowackiej w obecnym momencie — dodał.

- Sądzę, że przyjaciele powinni być wobec siebie uczciwi i mówić sobie nawet o trudnych kwestiach — stwierdził z kolei Jan Lipavský, szef MSZ Czech.

Władze w Pradze i słowacka opozycja: Słowacja Roberta Fico jest na złej drodze

- Jesteśmy zaniepokojeni tym, że Słowacja znalazła się na błędnej drodze — mówi przedstawiciel czeskiej administracji, który pragnie zachować anonimowość. - Musimy rozmawiać ze Słowacją w praktycznych sprawach dwóch sąsiadujących ze sobą krajów, ale nie ma miejsca po oświadczeniach Fico i spotkaniu ich szefa MSZ z Ławrowem na gesty jak wspólna sesja rządów — dodaje.

Obecna „suwerenna” polityka zagraniczna jego (Roberta Fico — red.) rządu (...) służy tylko interesom rosyjskiej propagandy

Lubica Karvasowa, była doradczyni rządu ds. europejskich

Czescy urzędnicy, cytowani przez „The Guardian” zwracają uwagę, że Fico kieruje się sondażami, które pokazują, że ponad 50 proc. Słowaków (większość wyborców partii Fico) wspiera Rosję przeciw Ukrainie, ale posunięcia wykonywane z myślą o polityce wewnętrznej „mogą wywoływać międzynarodowe konsekwencje”.

Zaniepokojenie polityką rządu ws. Ukrainy sygnalizuje też słowacka opozycja. - Słowacja oddala się od UE jeśli chodzi o wartości — mówi Lubica Karvasowa, była doradczyni rządu ds. europejskich, która startuje do PE z listy opozycyjnej Postępowej Słowacji.

- Obecna „suwerenna” polityka zagraniczna jego rządu (...) służy tylko interesom rosyjskiej propagandy. To izoluje nas od naszych najbliższych europejskich partnerów i sojuszników — dodaje.

- Kiedy Czechy podejmują taki krok, czerwona lampka musi zapalić się każdemu — podsumowuje.

Fico komentując decyzję Fiali zarzucił czeskiemu rządowi, że ten sabotuje relacje Czech ze Słowacją ponieważ popiera wojnę na Ukrainie, podczas gdy Słowacja opowiada się za pokojem.

Czechy i Słowacja, które w XX wieku przez kilkadziesiąt lat — przed i po II wojnie światowej — tworzyły wspólne, czechosłowackie państwo.

Czechy za wspieraniem wojskowym Ukrainy, Słowacja chce rozmów o pokoju

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Najstarszy król świata ogranicza aktywność. Zachorował na wakacjach, nie chce abdykować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dyplomacja
Andrzej Duda mówi o broni atomowej w Polsce. Jest reakcja Rosji
Dyplomacja
Premier urażony słowami Bidena. Chodzi o wujka, który "mógł zostać zjedzony"
Dyplomacja
USA chcą nałożyć sankcje na izraelski batalion. Jest reakcja Beniamina Netanjahu
Dyplomacja
Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo