"Żadnych granic, żadnych czerwonych linii". Emmanuel Macron o wsparciu dla Ukrainy

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, w czasie czwartkowego spotkania z przywódcami francuskich partii politycznych miał przekonywać, że Francja nie wyklucza żadnej formy wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy.

Publikacja: 08.03.2024 05:55

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron

Foto: AFP

Przywódcy największych francuskich partii politycznych po trwającym dwie i pół godziny spotkaniu z Macronem wyrażają zaniepokojenie, a niektórzy oskarżają Macrona o wykorzystywanie wojny na Ukrainie do zwiększenia poparcia dla jego koalicji przed wyborami do PE — pisze AFP.

Partia Marine Le Pen prosi Emmanuela Macrona, by „nie szedł na wojnę z Rosją”

Macron wywołał konsternację po spotkaniu przywódców 20 państw Zachodu w Paryżu, gdy oświadczył, iż „niczego nie można wykluczyć w kontekście wysłania zachodnich żołnierzy na Ukrainę. Macron przyznał jednocześnie, że w sprawie tej ”nie ma konsensusu". Na wypowiedź tę zareagowała Rosja ostrzegając, że taki scenariusz oznaczałby nieuchronną konfrontację Rosji z NATO.

W tym tygodniu Macron mówił w Pradze, że sojusznicy Ukrainy nie mogą być tchórzliwi we wspieraniu Ukrainy.

Czytaj więcej

Emmanuel Macron w Pradze: Zbliża się moment, gdy wypada nie być tchórzem

Uczestnicy czwartkowego spotkania z Macronem mówili, że prezydent Francji podtrzymał swoje stanowisko, iż nie powinno być żadnych granic jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy i powstrzymywanie Rosji Władimira Putina.

Liderka partii Zielonych, Marine Tondelier cytowała Macrona mówiącego, że "Putin nie uznaje żadnych granic". Jak dodała prezydent Francji stwierdził, że w związku z tym "my też musimy pokazać, że nie mamy żadnych ograniczeń".

Przyszedłem na spotkanie (z Emmanuelem Macronem) zaniepokojony i wyszedłem jeszcze bardziej zaniepokojony

Manuel Bompard, jeden z liderów francuskiej Partii Lewicy

Jordan Bardella, prezes Zgromadzenia Narodowego, partii Marine Le Pen, relacjonował, że apelował do Macrona, by „nie szedł na wojnę z Rosją”. Bardella dodał, że stanowisko prezydenta brzmi „żadnych granic i żadnych czerwonych linii” we wspieraniu Ukrainy.

Manuel Bompard, jeden z liderów francuskiej Partii Lewicy przyznał, że „przyszedł na spotkanie zaniepokojony i wyszedł jeszcze bardziej zaniepokojony”.

Emmanuel Macron spotkał się z byłymi prezydentami Francji

W przyszłym tygodniu francuski parlament będzie debatował nad strategią Francji wobec wojny Rosji z Ukrainą, w tym nad dwustronną umową ws. bezpieczeństwa podpisaną przez Francję z Ukrainą w lutym.

W środę, przed spotkaniem z przywódcami francuskich partii, Macron spotkał się z byłymi prezydentami Francji, Francoisem Hollandem i Nicolasem Sarkozym. Po rozmowach Hollande mówił, że Ukrainie trzeba udzielić „wszelkiego wsparcia, jakiego potrzebuje, z wyłączeniem brania bezpośredniego udziału w walkach” przez Francję.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki