Papież: Ukraina powinna mieć odwagę wywiesić białą flagę. "Nie wstydźcie się"

Papież Franciszek powiedział, że Ukraina powinna wykazać się odwagą „białej flagi” i wynegocjować zakończenie wojny z Rosją. - Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę negocjować – powiedział papież w wywiadzie dla szwajcarskiego RSI.

Publikacja: 09.03.2024 19:14

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 745

Franciszek przedstawił swoje uwagi w wywiadzie nagranym w zeszłym miesiącu dla szwajcarskiego nadawcy RSI, na długo przed piątkową ofertą prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana, dotyczącą zorganizowania negocjacji pokojowych między Ukrainą a Rosją. Wywiad zostanie opublikowany 20 marca.

Erdogan nie składa broni. Chce doprowadzić do negocjacji

Prezydent Turcji  oświadczył wówczas, że jest gotów powrócić do starań o doprowadzenie do rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją. 

Zełenski, który przebywał wówczas z wizytą w Turcji, odpowiedział, że Ukraina „nie rozumie jak można zapraszać do rozmów ludzi, którzy blokują, niszczą i zabijają". Powtórzył też, że choć Ukraina chce pokoju, nie odda żadnego terytorium.

Plan pokojowy ukraińskiego przywódcy zakłada wycofanie wojsk rosyjskich z całej Ukrainy i przywrócenie jej granic państwowych. Kreml wykluczył podjęcie rozmów pokojowych na warunkach ustalonych przez Kijów.

Czytaj więcej

Papież mówił o wywieszeniu białej flagi przez Ukrainę. Watykan tłumaczy słowa Franciszka

Papież Franciszek mówi o białej fladze. „Można czuć wstyd”

W wywiadzie dla RSI, Franciszek został zapytany o swoje stanowisko w sprawie debaty pomiędzy tymi, którzy twierdzą, że Ukraina powinna się poddać, gdyż nie jest w stanie odeprzeć rosyjskich sił, a tymi, którzy twierdzą, że legitymizowałoby to działania agresora. Osoba przeprowadzająca wywiad użyła określenia „biała flaga”.

Papież przyznał, że jest to synonim poddania się. Ocenił jednak, "że najsilniejszy jest ten, kto patrzy na sytuację, myśli o ludziach, ma odwagę białej flagi i negocjuje”

Czytaj więcej

Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje słowa papieża o Ukrainie. Wskazuje na Putina

Franciszek dodał, że rozmowy powinny odbywać się przy pomocy światowych mocarstw. - Słowo negocjować to odważne słowo. Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę negocjować  – powiedział.

Uważa się, że po raz pierwszy Franciszek użył określeń takich jak „biała flaga” czy „pokonany” w dyskusji na temat wojny na Ukrainie, chociaż w przeszłości mówił o potrzebie negocjacji. W zeszłym roku  papież skierował wysłannika pokojowego, włoskiego kardynała Matteo Zuppiego do Kijowa, Moskwy i Waszyngtonu, aby sondował przywódców tych krajów. Jednocześnie od początku wojny głowa Kościoła katolickiego nie wskazała wprost, kto jest winny rozpętania wojny na Ukrainie.

Papież Franciszek mówi o wstydzie. "Nie wstydźcie się negocjacji, zanim sytuacja się pogorszy"

- Można czuć wstyd – powiedział Franciszek. – Ale iloma zabitymi skończy się ta wojna?  Należy negocjować na czas, znaleźć kraj, który będzie mediatorem – powiedział Franciszek, wspominając o Turcji wśród krajów, które zaoferowały pośrednictwo w rozmowach. - Nie wstydźcie się negocjacji, zanim sytuacja się pogorszy — dodał.

Franciszka, który wystosował setki apeli w sprawie, jak to nazywa, „umęczonej Ukrainy”, zapytano, czy byłby skłonny do mediacji, Papież odpowiedział: „Jestem tutaj”. W innej części wywiadu, mówiąc o wojnie między Izraelem a Hamasem, Franciszek powiedział: „Negocjacje nigdy nie oznaczają poddania się. To odwaga, aby nie doprowadzić kraju do samobójstwa”.

W zeszłym miesiącu Zełenski powiedział, że od czasu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. zginęło 31 tys. ukraińskich żołnierzy, a na okupowanych obszarach kraju zginęło dziesiątki tysięcy cywilów.

Kościół
Papież apeluje do przywódców, by negocjowali w sprawie Ukrainy i Strefy Gazy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kościół
Papież zgodził się na ślub byłego biskupa. Wcześniej duchowny został ojcem
Kościół
"Świątynia - wojownik". Rosjanie zbudują cerkiew ku czci "operacji specjalnej"
Kościół
Droga Krzyżowa w Watykanie bez papieża. Franciszek w ostatniej chwili odwołał swój udział
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kościół
Kościół i reformy. Niemieccy biskupi przekonują papieża