David Cameron proponuje Niemcom zamianę: Taurusy za Storm Shadow dla Ukrainy

David Cameron, Sekretarz Stanu ds. Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju Wielkiej Brytanii, zaproponował Niemcom wymianę rakiet Taurus na brytyjskie Storm Shadow w celu zapewnienia Ukrainie broni dalekiego zasięgu.

Publikacja: 09.03.2024 16:08

David Cameron

David Cameron

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 745

Pomysł Ministra Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii Davida Camerona jest taki, że Niemcy mogłyby dostarczyć Wielkiej Brytanii rakiety Taurus, a rząd Wielkiej Brytanii zapewniłby Ukrainie dodatkowe rakiety Storm Shadow.

- Jesteśmy zdeterminowani ściśle współpracować z naszymi niemieckimi partnerami w tej i wszystkich innych kwestiach, aby pomóc Ukrainie i zapewnić jej broń dalekiego zasięgu – powiedział Cameron w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Süddeutsche Zeitung".

Szef brytyjskiego MSZ nie chciał mówić o szczegółach propozycji, aby nie dotarły one do Rosji.

Eskalacja wojny? David Cameron: Nie ma podstaw do obaw

Na pytanie o to, czy dostarczenie Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu nie spowoduje trwającego od dwóch lat konfliktu zbrojnego, brytyjski sekretarz obrony stwierdził, że „nie ma powodu do obaw”.

- Jest całkowicie możliwe nałożenie ograniczeń na użycie tej broni, aby w żaden sposób nie przyczyniła się ona do eskalacji – powiedział Cameron. Podkreślił, że Wielka Brytania ufa zapewnieniom Ukrainy i dodał, że Londyn jest zadowolony z osiągniętych porozumień.

Ukraina apeluje od miesięcy. Taurusy nie dla Kijowa?

Podczas swojej wizyty w Berlinie 7 marca Cameron powiedział, że uzbrojenie Ukrainy nie doprowadzi do eskalacji wojny, ale pomoże w wysiłkach pokojowych w obliczu międzynarodowej presji na Niemcy, aby dostarczyły Ukrainie rakiety Taurus.

Czytaj więcej

Berlin obawia się reakcji Moskwy. Pociski Taurus nie dla Ukrainy?

Od maja 2023 roku Ukraina apeluje do Niemiec o dostawy rakiet Taurus w celu zwiększenia swoich  zdolności do zakłócania rosyjskiej logistyki. Berlin jednak się waha, co kontrastuje z decyzją Wielkiej Brytanii i Francji o dostarczeniu Ukrainie rakiet Storm Shadow/SCALP oraz decyzją USA o wysłaniu jej ATAKMS. Niechęć niemieckiego rządu wynika z obawy przed eskalacją wojny poprzez zapewnienie Ukrainie środków do uderzania w cele w Rosji.

Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Jak Izrael może odpowiedzieć na atak Iranu? "To musiałby być zmasowany atak na Iran"
Konflikty zbrojne
Amerykańskie dowództwo: Zniszczyliśmy ponad 80 dronów wymierzonych w Izrael
Konflikty zbrojne
Iran poinformował USA o ataku na Izrael na trzy dni przed jego przeprowadzeniem?
Konflikty zbrojne
Były ukraiński polityk pisze w rosyjskim dzienniku: Ukraina straci kolejne ziemie