04:49
11.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 747
23:30
10.03.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana w poniedziałek.

23:27
10.03.2024

W marcu Ukraina zestrzeliła 151 ze 175 dronów „Szahid”

Od początku marca Rosjanie wysłali na Ukrainę 175 „szahidów”, z czego 151 zostało zestrzelonych – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „W tę niedzielę w ciągu zaledwie jednej nocy udało nam się zestrzelić 35 „szahidów”. W sumie od początku marca rosyjscy terroryści użyli przeciwko Ukrainie już 175 takich zabójczych dronów. Na szczęście 151 z nich zostało zestrzelonych przez naszych żołnierzy. I to jest bardzo ważny wynik. Tak, nie wszystkie. Tak, są trafienia. Niestety są straty. Są ofiary. Ale udaje nam się też uratować naszych ludzi” – powiedział Zełenski.

22:54
10.03.2024

Rosjanie 32 razy ostrzeliwali 10 gmin obwodu sumskiego

Jak wynika z wieczornego podsumowania administracji regionalnej, w niedzielne popołudnie rosyjskie wojsko ostrzelało 10 gmin obwodu sumskiego 32 razy, a łącznie w regionie odnotowano 184 eksplozje. „W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 32 ostrzały przygranicznych terytoriów i osad obwodu sumskiego. Odnotowano 184 eksplozje. Gminy Junakówsk, Chocińsk, Biłopolsk, Myropilsk, Krasnopilsk, Wielikopysariwsk, Nowosłobidsk, Szałyginsk, Esmańsk, Seredyna- Budsk znalazły się pod ostrzałem” – głosi komunikat.

22:14
10.03.2024

Prezydent Ukrainy o wypowiedzi papieża

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pośrednio skrytykował Papieża za jego wypowiedź o „odwadze wywieszenia białej flagi i prowadzeniu negocjacji”. „Rosyjscy mordercy i oprawcy nie idą dalej przez Europę tylko dlatego, że są powstrzymywani przez ukraińskich mężczyzn i kobiety z bronią w rękach i pod niebiesko-żółtą flagą. Na Ukrainie było kiedyś wiele białych ścian domów i kościołów, które są teraz spalone i rozbite przez rosyjskie pociski. A to bardzo wymownie mówi o tym, kto powinien się zatrzymać, aby wojna się skończyła” – powiedział Zełenski w niedzielnej wiadomości wideo.

21:51
10.03.2024

Ukraina będzie nadal zwiększać swoje zdolności bojowe

Ukraina będzie nadal zwiększać swoje zdolności bojowe i obronę powietrzną. Przecież więcej systemów przeciwlotniczych i innych środków pokonania rosyjskiego lotnictwa oznacza bliższy pokój – ogłosił w wiadomości wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:26
10.03.2024

Zginął pilot wojskowy Andrij Tkaczenko

Major Andrij Tkaczenko, pilot myśliwca, zginął podczas misji bojowej w obwodzie donieckim. Sambirski Plast udostępnił tę informację na Facebooku. „Major Andrij Tkaczenko zginął na niebie obwodu donieckiego 8 marca 2024 r. podczas wykonywania kolejnej misji bojowej” – czytamy w komunikacie.

20:59
10.03.2024

Zełenski i Macron omówili planowane spotkanie w Kijowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. „Omówiliśmy sytuację na polu bitwy oraz wyniki Międzynarodowej Konferencji na rzecz Ukrainy, która odbyła się niedawno w Paryżu. Podziękowałem za pakiet obronny z 16 lutego, a także za osobiste przywództwo francuskiego prezydenta w uruchomienie koalicji na rzecz broni dalekiego zasięgu, nowe inicjatywy i wszelkie oświadczenia wspierające Ukrainę” – napisał Zełenski na kanale Telegram.

20:30
10.03.2024

Lotnictwo sił obronnych przeprowadziło dziesięć ataków

W ciągu dnia lotnictwo ukraińskie wykonało 10 ataków na pozycje wroga, wyrzutnie rakiet zniszczyły rosyjską stację EW i dwa systemy obrony powietrznej – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „W ciągu dnia lotnictwo sił obronnych uderzyło w 10 obszarów, w których skoncentrowany był personel, broń i sprzęt wojskowy wroga” – relacjonuje Sztab Generalny.

19:53
10.03.2024

53 starcia bojowe na froncie

W ciągu dnia na froncie doszło do 53 starć bojowych, Rosjanie przeprowadzili 3 ataki rakietowe, 74 ataki powietrzne oraz 69 ataków z systemów salw rakietowych – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „Sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna. W ciągu dnia doszło do 53 starć bojowych. Ogółem wróg przeprowadził 3 ataki rakietowe i 74 ataki powietrzne, 69 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. Niestety, w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych wśród ludności cywilnej są ranni. Zniszczono i uszkodzono wieżowce i budynki prywatne, a także inne obiekty infrastrukturalne” – czytamy w raporcie.

19:22
10.03.2024

Siły Zbrojne Ukrainy na południu zniszczyły czołg i dziewięć systemów artyleryjskich

Według wstępnych danych Siły Obronne Ukrainy zniszczyły w okolicach Chersonia jeden czołg i dziewięć systemów artyleryjskich, w tym wielkokalibrowych – poinformowała rzeczniczka Sił Obronnych Południowej Ukrainy Natalia Humenuk. Dodała, że „rosyjskie lotniskowce mają trzeci tydzień wolny, czyli stoją w punktach bazowych i nie są wykorzystywane do służby bojowej. Co więcej, od kilku dni z rzędu po incydencie z Kotowem” (statek patrolowy „Siergij Kotow” został zniszczony w nocy 5 marca 2024 r.), na Morzu Czarnym odpoczywa także rosyjska Flota Czarnomorska”.

18:15
10.03.2024

Rosjanie zaatakowali Nikopol artylerią i dronami kamikadze

W niedzielę wieczorem wojska rosyjskie zaatakowały dystrykt Nikopol przy użyciu dronów kamikaze i artylerii – poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Siergiej Łysak. – W wyniku ostrzału prawie 2000 osób zostało pozbawionych wody. Nikt nie odniósł obrażeń” –dodał.

17:58
10.03.2024

Burza po słowach papieża Franciszka. „Czy ktoś myślał o rozmowach z Hitlerem?”

„Nasza flaga jest żółto-niebieska. To flaga, dzięki której żyjemy, umieramy i zwyciężamy. Nigdy nie podniesiemy żadnych innych flag” – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitro Kułeba w odpowiedzi na słowa papieża Franciszka.

Czytaj więcej

Burza po słowach papieża Franciszka. „Czy ktoś myślał o rozmowach z Hitlerem?”
17:28
10.03.2024

Rosjanie zaczęli częściej używać amunicji z trującą substancją

„Niestety Rosjanie coraz aktywniej używają amunicji z trującą substancją. W ciągu tygodnia około 50 razy zrzucili z dronów granaty z trującą substancją o działaniu duszącym i gazem łzawiącym, a tylko w ciągu ostatniego dnia odnotowano 15 takich zrzutów amunicji – poinformował Dmytro Łychow z OSU „Tawria”.

16:53
10.03.2024

Federacja Rosyjska stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy

Rosja stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla całej Europy, należy działać i wzmacniać zdolności obronne – skomentował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, prezentując pierwszą w historii strategię obronno-przemysłową UE. „Przede wszystkim jasne jest, że Rosja stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla całej Europy. W ogóle jest to nowa sfera dla Unii Europejskiej, ponieważ narodził się ona jako pokojowy projekt mający zapobiec ponownemu wybuchowi wojny na kontynencie europejskim. Niestety wojna w Europie stała się rzeczywistością i w odpowiedzi musimy działać i wzmacniać zdolności obronne” – powiedział.

16:27
10.03.2024

Spotkanie Grupy Ramstein

Jubileuszowe, dwudzieste spotkanie grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w formacie „Ramstein” odbędzie się 19 marca w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech – poinformował serwis prasowy Sił Powietrznych USA w Europie.

15:40
10.03.2024

Dwóch gruzińskich żołnierzy zginęło na wojnie

Na Ukrainie na froncie zginęło kolejnych dwóch żołnierzy Legionu Gruzińskiego walczącego z rosyjskim najeźdźcą. Legion ogłosił to na Facebooku. „Nodar Nasirow i Gieorgij Gogiashvili zginęli podczas wykonywania zadań bojowych na linii frontu” – podkreśla Legion.

15:15
10.03.2024

Rosyjskie wojsko zniszczyło dwa ukraińskie drony

Rosyjskie wojsko zniszczyło dwa ukraińskie drony nad obwodem nowogrodzkim – podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. „Systemy obrony powietrznej zniszczyły nad terytorium obwodu nowogrodzkiego dwa ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne” – czytamy w komunikacie. Według wojska próbę ataku zatrzymano około godziny 15:30 czasu moskiewskiego.

14:29
10.03.2024

Prezydent Słowacji krytykuje Fico za kontakty z Rosją i porównuje go do Orbana 

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa skrytykowała premiera Roberta Fico za próby osłabienia rządów prawa i jego kontakty z Rosją.

Czaputowa powiedziała, że Fico testuje "granice demokracji" swoją reformą sądownictwa i atakami na Trybunał Konstytucyjny.

- Słowacja jest dziś często porównywana do Węgier i wydaje się oczywiste, że ten rząd (Fico) czerpie inspirację z Węgier - powiedziała słowacka prezydent.

14:17
10.03.2024

Rosjanie ostrzelali przedmieścia Chersonia

Rosyjscy żołnierze ostrzelali w niedzielę wieś Antoniwka na przedmieściach Chersonia. Lokalne władze informują, że ranny został mężczyzna.

54-latek doznał obrażeń w wyniku eksplozji ładunku.

13:36
10.03.2024

Moskwa od ponad 300 lat krwawą siłą próbuje zmienić historię, strukturę etniczną i mentalność stepowej Ukrainy

Rosyjska agresja to nie tylko linia frontu. To również odgórnie wykreowany przez Moskwę spór o wschodnią Ukrainę, który ze względów prawnych i międzynarodowych w ogóle nie ma racji bytu. Krym, Donbas i inne regiony należały i należą do Ukrainy. Najdobitniej przekonuje o tym przeszłość. To historia rusyfikacji nacechowanej przemocą i ludobójstwem.

Czytaj więcej

Krwią płynący Donbas. Moskwa od 300 lat usiłuje zmienić historię
13:00
10.03.2024

Austriacki sponsor wojny Putina musi wybrać między Rosją a USA

Jeśli Raiffeisen Bank International (RBI) dalej będzie finansował rosyjską armię, straci dostęp do rynku USA. Biały Dom oficjalnie ostrzegł Austriaków o konsekwencjach ich rosyjskich interesów. Także inne zachodnie banki wciąż pozostałe w Rosji muszą się liczyć z sankcjami.

Czytaj więcej

Raiffeisen może stracić rynek USA. Biały Dom ostrzega sponsorów rosyjskiej wojny
12:54
10.03.2024

Brytyjskie Ministerstwo Obrony: Ukraina zwiększa umocnienia wzdłuż linii frontu 

Ukraina "niemal na pewno" przyspieszyła budowę fortyfikacji obronnych wzdłuż kilku obszarów linii frontu — przekazało brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim raporcie z 10 marca.

Środki te obejmują przeszkody i rowy przeciwczołgowe, okopy piechoty, pola minowe i inne ufortyfikowane pozycje obronne.

Dalsze wzmacnianie linii frontu oznacza, że siły rosyjskie mogą mieć trudności z posuwaniem się naprzód w tych obszarach i osiąganiem znaczących korzyści taktycznych.

12:14
10.03.2024

Poroszenko: Członkostwo Szwecji w NATO oznacza, że przeszkoda w wysłaniu myśliwców Gripen na Ukrainę została ostatecznie usunięta

- Teraz Szwecja ma jeszcze więcej możliwości, by stanąć z nami ramię w ramię. Dlatego wzywam ich do skrócenia czasu dostawy myśliwców na Ukrainę - przekazał były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

„Wiem, że Gripen jest mniej skomplikowany niż F-16 i może być szybciej wykorzystywany do szkolenia pilotów. Myśliwce były nam potrzebne wczoraj, ponieważ sytuacja w naszej przestrzeni powietrznej jest niezwykle trudna. Dobrze byłoby jak najszybciej pozyskać Gripeny ze Szwecji, Mirage z Francji i F-16 z innych krajów.  Ukraina naprawdę potrzebuje teraz myśliwców” - dodał.

11:52
10.03.2024

Wzrosły zarobki w Ukrainie. Ale tylko niektórym grupom

Ukraiński Urząd Statystyczny poinformował o wzroście płac w tym kraju. Dzisiaj najlepiej zarabia się w „informacji i komunikacji”.

Czytaj więcej

Rosną wynagrodzenia w Ukrainie. Tyle że nie wszystkim
11:28
10.03.2024

Radosław Sikorski o słowach papieża. Ma inną propozycję

Szef MSZ odniósł się do wypowiedzi papieża Franciszka w sprawie wywieszenia białej flagi przez Ukrainę.

Czytaj więcej

Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje słowa papieża o Ukrainie. Wskazuje na Putina
10:51
10.03.2024

Humeniuk: Rosjanie ponoszą znaczne straty w pobliżu Krynek na lewym brzegu obwodu chersońskiego

Siły obronne Ukrainy kontynuują rozbudowę swojego przyczółka na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, a przeciwnik ponosi ciągłe straty w pobliżu miejscowości Krynki — poinformowała Natalia Humeniuk z Dowództwa Operacyjnego "Południe".

10:26
10.03.2024

Kułeba: dyskusja o rozmieszczeniu zachodnich wojsk na Ukrainie zaoszczędzi Europie dużo czasu 

Rozmieszczenie zachodnich wojsk na Ukrainie zaoszczędzi Europie dużo czasu na uświadomienie sobie, że trzeba zrobić więcej — stwierdził minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Podkreślił również, że pomoc dla Ukrainy nie jest działalnością charytatywną ze strony sojuszników, ale ratowaniem życia własnych obywateli.

09:51
10.03.2024

Atak rakietowy na Dymytrow. 10 osób rannych

Rosjanie przeprowadzili w nocy atak rakietowy na miasto Dymytrow w obwodzie donieckim. Na miasto spadły trzy pociski. 10 osób zostało rannych, w tym trzy wymagały przewiezienia do szpitala.

09:22
10.03.2024

Prezydent Łotwy odpowiada na oświadczenie papieża: Nie możemy skapitulować wobec zła 

Komentując wypowiedź papieża Franciszka na temat negocjacji w wojnie Rosji z Ukrainą, prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs powiedział, że nie można kapitulować przed złem.

08:43
10.03.2024

Pożar w magazynie ropy naftowej w Kursku

Na terenie składu ropy naftowej w rosyjskim mieście Kursk wybuchł pożar, a lokalne władze twierdzą, że rozbił się tam ukraiński dron.

08:12
10.03.2024

Rosja straciła 424 060 żołnierzy na Ukrainie

W ciągu ostatniej doby rosyjska armia miała stracić na Ukrainie 900 żołnierzy — poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosja straciła również 6 731 czołgów, 12 850 opancerzonych wozów bojowych, 13 752 pojazdy i zbiorniki paliwa, 10 466 systemów artyleryjskich, 1 015 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 709 systemów obrony powietrznej, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 082 drony, 26 statków i łodzi oraz jeden okręt podwodny.

07:44
10.03.2024

Sztab Generalny Ukrainy: wrogowie najaktywniej atakują w sektorze Nowopawliwki 

W ciągu ostatniej doby doszło do 73 starć bojowych. W sektorze Nowopawliwka wróg, przy wsparciu lotnictwa, próbował przełamać obronę ukraińskich wojsk ponad 30 razy — poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:20
10.03.2024

Watykan tłumaczy słowa papieża o "białej fladze"

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni wydał oświadczenie w sprawie słów, które wypowiedział papież Franciszek.

Czytaj więcej

Papież mówił o wywieszeniu białej flagi przez Ukrainę. Watykan tłumaczy słowa Franciszka
06:41
10.03.2024

"The Sunday Times": Boris Johnson potajemnie poleciał do Wenezueli, by rozmawiać o wojnie 

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odbył tajne spotkanie z prezydentem Wenezueli Nicolasem Maduro w Caracas — informuje „The Sunday Times”

Johnson przybył do Caracas prywatnym odrzutowcem z Dominikany, gdzie spędzał wakacje z rodziną. W sumie przebywał w Wenezueli mniej niż 24 godziny.

Źródła podają, że były premier rozmawiał z Maduro na temat inwazji Rosji na Ukrainę oraz informacji o możliwym transporcie broni i innego sprzętu wojskowego z Wenezueli do Rosji.

06:38
10.03.2024

Siły powietrzne: Ukraina zestrzeliła w nocy 35 dronów

Ukraińskie jednostki obrony powietrznej zniszczyły 35 z 39 dronów typu Shahed, które Rosja wystrzeliła w nocy — podały Siły Powietrzne.

Drony zostały wystrzelone z Przylądka Czauda na okupowanym Krymie i Primorsko-Achtarska w rosyjskim Kraju Krasnodarskim.

Rosjanie wstrzelili również cztery rakiety ziemia-powietrze S-300. Siły powietrzne nie podały żadnych informacji na temat wyników wystrzelenia pocisków.

06:37
10.03.2024

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 745