Raiffeisen może stracić rynek USA. Biały Dom ostrzega sponsorów rosyjskiej wojny

Jeśli Raiffeisen Bank International (RBI) dalej będzie finansował rosyjską armię, straci dostęp do rynku USA. Biały Dom oficjalnie ostrzegł Austriaków o konsekwencjach ich rosyjskich interesów. Także inne zachodnie banki wciąż pozostałe w Rosji muszą się liczyć z sankcjami.

Publikacja: 10.03.2024 12:49

Raiffeisen może stracić rynek USA. Biały Dom ostrzega sponsorów rosyjskiej wojny

Foto: Bloomberg

Według EUobserver Departament Skarbu USA ostrzegł austriacki Raiffeisen Bank International (RBI), że ryzykuje „odcięciem od amerykańskiego systemu finansowego”, jeśli dalej będzie „finansować rosyjską armię”.

Raiffeisen wciąż zarabia na rosyjskiej wojnie 

Austriacki bank robi na zbrodniczej wojnie interes życia. Po wycofaniu się większości zachodnich banków, stał się dla kremlowskiego reżimu oknem na zachodni rynek finansowy. W ubiegłym roku zysk RBI w Rosji wyniósł 1,3 miliarda euro, a w 490 oddziałach detalicznych banku pracowało 9942 osób. Bank brak m.in. udział w rosyjskim programie ulg pożyczkowych dla rosyjskiego personelu wojskowego.

Czytaj więcej

Czy Raiffeisen prał rosyjskie pieniądze? Śledztwo jest w toku

Zyski rosyjskie stanowią ponad połowę zysku całej austriackiej grupy. W III kwartale 2022 r, kiedy rosyjski reżim rozkręcił machnę wojenną ogłaszając mobilizację, rosyjski Raiffeisenbank zapewnił 68 proc. wyniku finansowego całej grupy. Austriacki bank odprowadza co roku równowartość ponad 110 mln dol. podatku do rosyjskiego budżetu, dokładając się w ten sposób do finansowania rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Bank nie wycofał się z Rosji pomimo oburzenia opinii publicznej oraz żądania Europejskiego Banku Centralnego, by opuścił rosyjski rynek i zaprzestał obsługi rosyjskich klientów. Zyski przesłoniły Austriakom wszystko. Wiele razy z centrali w Wiedniu szły komunikaty, że bank pracuje nad opuszczeniem Rosji, ogranicza liczbę rosyjskich klientów, ale żadne inne konkretne działania za tym nie poszły.

Ukraina umieściła RBI na liście hańby - firm, które nie opuściły Rosji i zarabiając tam płacą podatki czym sponsorują rosyjską wojnę. Jednak władzom Austrii tak bardzo zależało na doprowadzeniu do wykreślenia Raiffeisen Banku z listy sponsorów wojny, że posunęły się do szantażu wobec Kijowa - blokady 12 pakietu sankcji. Eksperci stwierdzili, że głównym powodem takiego zachowania były głębokie powiązania gospodarcze Austrii i Rosji oraz zamiary banku kontynuowania działalności w Federacji Rosyjskiej. W grudniu 2023 r. strona austriacka odblokowała 12. pakiet sankcji. Z kolei Ukraina zawiesiła status austriackiego Raiffeisen Bank jako „sponsora wojny”.

USA walczą ze sponsorami wojny Putina

Austriacki bank nie jest jedynym, któremu objęte jest, gdzie zarabia pieniądze. RBI jest jednym z ośmiu wiodących banków UE, których siedziba nadal znajduje się w Rosji. Pozostałe to: holenderski ING, niemieckie Commerzbank i Deutsche Bank, węgierski OTP Bank, włoski Intesa SanPaolo i Unicerdit oraz szwedzki SEB.

Bank węgierski — także aktywny w obsłudze Rosjan, był również na liście sponsorów rosyjskiej wojny, ale w październiku 2023 r. został z niej usunięty. Wcześniej prorosyjski rząd Węgier zablokował kolejną transzę unijnej pomocy dla Ukrainy.

Departament Skarbu USA nie odpowiedział na pytanie EUobservera, czy w przyszłości podobne sankcje zostaną nałożone na OTP Bank - który podobnie jak austriacki RBI aktywnie wspomaga rosyjską agresję swoimi podatkami i usługami. Prawdopodobnie jednak wszystkie wymienione banki otrzymały poważne ostrzeżenia z Białego Domu. Niemiecki Commerzbank potwierdził, że urzędnicy skarbu USA poinformowali także niemieckich finansistów o groźbie sankcji.

Lista hańby

Lista Narodowej Agencji Zapobiegania Korupcji Ukrainy obejmuje obecnie 50 firm z 18 krajów (kilka jak BRI ma tam status „zawieszony na czas negocjacji z UE). Najwięcej — 14 jest z Chin (m.in. Alibaba Group i paliwowy partner Gazpromu — CNPC), z USA jest 9 koncernów w tym Subway, Mars, Mendelez), po czery mają Francja (m.in. Bacardi, Auchan, Leroy Merlin) i Niemcy (Metro), trzy są ze Szwajcarii (m.in. Nestle). Szczegóły są na stronie https://sanctions.nazk.gov.ua/ru/boycott/

Według EUobserver Departament Skarbu USA ostrzegł austriacki Raiffeisen Bank International (RBI), że ryzykuje „odcięciem od amerykańskiego systemu finansowego”, jeśli dalej będzie „finansować rosyjską armię”.

Raiffeisen wciąż zarabia na rosyjskiej wojnie 

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku