Rosyjskie wojsko i systemy rakietowe na granicy z Finlandią. Putin: I po co im to było?

Władimir Putin uważa, że ​​Finlandia decyzją o przystąpieniu do NATO zniszczyła swoje "idealne stosunki" z Rosją - cytuje słowa prezydenta Rosji dziennik "Izwiestia".

Publikacja: 13.03.2024 18:00

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 749

Putin udzielił obszernego wywiadu telewizji Rossija 1 i agencji RIA Nowosti. Mówił w nim m.in. o 'wprost idealnych" relacjach z Finlandią, która po napaści Moskwy na Ukrainę zdecydowała się zrezygnować z wieloletniej neutralności wojskowej i przystąpić do NATO. Stało się to w kwietniu 2023.

Finlandia w NATO. Putin: Nie rozumiem, po co im to

Tę decyzję Helsinek Putin uznał za „pozbawioną sensu z punktu widzenia samej Finlandii”.

- Mieliśmy z Finlandią stosunki idealne, po prostu idealne. Nie mieliśmy wobec siebie ani jednego roszczenia, zwłaszcza terytorialnego, nie mówiąc już o innych obszarach. Nie mieliśmy nawet żołnierzy na granicach - mówił rosyjski prezydent.

Uznał, że przystąpienie Finlandii do NATO opierało się na względach czysto politycznych i na potrzebie „bycia członkiem zachodniego klubu”, „bycia pod parasolem”.

- Po co im to, szczerze mówiąc, nie rozumiem - mówił Putin. - Nie mieliśmy tam żołnierzy, teraz będziemy mieć. Nie było tam systemów uzbrojenia, ale teraz się pojawią - zapowiedział. 

Putin o stosunkach gospodarczych z Finlandią: Też się zmienią

Putin zauważył, że dotychczas stosunki gospodarcze między Moskwą a Helsinkami były bardzo dobre.

- Ale teraz sytuacja się zmieni — stwierdził rosyjski prezydent. Dodał, że produkty, które Rosja kupowała od Finlandii, są dostępne na innych rynkach, więc tak naprawdę „Finlandia nie jest Rosji potrzebna”.

Czytaj więcej

Petteri Orpo, premier Finlandii: Władimir Putin nie cofnie się przed niczym

Putin uważa też, że Finlandia i Szwecja, która w marcu dołączyła do ​​NATO, korzystały na zachowaniu neutralności. Kraje te jego zdaniem mogłyby między innymi stanowić platformy negocjacyjne mające na celu zmniejszenie napięć w Europie.

Finlandia dołączyła do NATO 4 kwietnia 2023 roku. Szwecja oficjalnie została 31. członkiem NATO 7 marca. Po przystąpieniu do sojuszu premier Ulf Kristersson zapowiedział możliwe wzmocnienie obrony wyspy Gotlandia na Morzu Bałtyckim. Według szwedzkiego ministra spraw zagranicznych Tobiasa Billströma Sztokholm nie pozwoli na rozmieszczenie baz wojskowych ani broni nuklearnej na terytorium kraju.

Rosja ostrzega o "technicznej" gotowości do rozpoczęcia wojny nuklearnej

- Z wojskowo-technicznego punktu widzenia jesteśmy oczywiście gotowi. Mamy je [siły nuklearne] stale w pogotowiu" - powiedział Władimir Putin w tym samym wywiadzie dla państwowej telewizji.

Jednocześnie prezydent Rosji podkreślił, że jak dotąd nie było potrzeby użycia taktycznej broni jądrowej w wojnie z Ukrainą. Zapytany, czy oznacza to, że taka myśl nie przyszła mu do głowy, prezydent odpowiedział: "Nie, dlaczego miałoby to nastąpić?".

Putin dodał, że Rosja użyłaby broni jądrowej, gdyby chodziło o istnienie państwa rosyjskiego i naruszenie jego suwerenności i niezależności. - Mamy wszystko zapisane w naszej strategii, nie zmieniliśmy jej - dodał prezydent.

Konflikty zbrojne
Rosyjskie Iskandery spadły na Czernihów. Są ofiary, są zniszczenia. "Nie musiało do tego dojść"
Konflikty zbrojne
Rakiety Izraela pozbawiły palestyńskie rodziny szans na zapłodnienie metodą in vitro
Konflikty zbrojne
BBC potwierdza rosyjskie straty. Przekroczono kolejną granicę
Konflikty zbrojne
Drony w pobliżu bazy NATO w Rumunii. Rosja uważa ją za zagrożenie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"