04:51
13.03.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 749
00:10
13.03.2024

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:48
13.03.2024

Szmyhal: Komisja Europejska zatwierdza ramy negocjacyjne w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE

Premier Denys Szmyhal przekazał, że odpowiednie propozycje zostały przekazane Radzie UE.

Premier podkreślił, że Ukraina jest o krok bliżej rozpoczęcia negocjacji i członkostwa w Unii Europejskiej. - Ten krok jest dowodem osiągnięć i transformacji Ukrainy, wskazującym, że Ukraina zostanie członkiem UE – powiedział Szmyhal.

23:22
12.03.2024

Nadzwyczajny szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie

Premier Donald Tusk, który po spotkaniu w Waszyngtonie z prezydentem Joe Bidenem wraca do Polski, poinformował, że w piątek w Berlinie odbędzie się nieplanowany szczyt Trójkąta Weimarskiego.

Czytaj więcej

Nagły szczyt Trójkąta Weimarskiego. Tusk: Sytuacja jest trudna
22:49
12.03.2024

Erdogan: Należy unikać wszelkich kroków, które mogłyby eskalować wojnę na Ukrainie

Podczas spotkania z zagranicznymi ambasadorami prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że należy unikać wszelkich kroków, które mogłyby eskalować wojnę na Ukrainie i ewentualnie rozprzestrzenić konflikt na państwa członkowskie NATO.

Turecki przywódca powiedział, że Ankara będzie w dalszym ciągu pracować nad wznowieniem umowy zbożowej z Morza Czarnego, którą Türkiye zawarła między Kijowem a Moskwą wraz z ONZ.

- Wyrażając nasze poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, powtarzamy, że plany pokojowe z wyłączeniem Rosji nie przyniosą żadnych rezultatów – powiedziałErdogan

Erdogan powiedział także, że zdaniem Ankary należy unikać „kroków, które zaostrzyłyby konflikty w regionie i które rozprzestrzeniłyby się także na NATO”, nie precyzując, co ma na myśli.

22:17
12.03.2024

Ukraina i Unia Europejska podpisały umowę pożyczki i memorandum

Ukraina i Unia Europejska podpisały umowę pożyczki i memorandum w sprawie finansowania przejściowego dla Ukrainy w ramach instrumentu finansowego na  jej rzecz.

Łączna kwota środków ulgowych przekazanych na marzec-kwiecień br. wynosi  6 miliardów euro– podała służba prasowa Ministerstwa Finansów.

21:51
12.03.2024

Współpracownik Aleksieja Nawalnego zaatakowany w Wilnie

Jak podaje Kira Jarmysz, była rzeczniczka Nawalnego, wieloletni współpracownik zmarłego opozycjonisty, Leonid Wołkow, został zaatakowany na dziedzińcu domu. 

Leonid Wołkow został zaatakowany w stolicy Litwy, Wilnie. Rozbito jego samochód, sprawcy pobili go młotkiem, użyli gazu pieprzowego. 

21:13
12.03.2024

Prawie 5 milionów Ukraińców pozostaje za granicą z powodu wojny

Raport Centrum Strategii Gospodarczej j wskazuje, że według stanu na styczeń 2024 r. za granicą mieszka 4,9 mln Ukraińców, którzy uciekli ze swojego kraju w wyniku inwazji Rosji na pełną skalę. Poza Ukrainą na stałe może pozostać od 1,4 do 2,3 mln osób.

Krajami o najwyższym odsetku ukraińskich uchodźców w Europie są Niemcy (30 proc.) i Polska (22 proc.). Poza Europą najwięcej Ukraińców od początku inwazji na pełną skalę przyjęły Stany Zjednoczone (280 000 osób), Wielka Brytania (253 200) i Kanada (210200).

W raporcie zauważono, że wiele krajów stopniowo ogranicza wsparcie finansowe dla uchodźców i nakłada bardziej rygorystyczne warunki niż na początku wojny.

20:41
12.03.2024

Gazprom pozywa firmy ubezpieczeniowe

Rosyjski koncern chce pieniędzy za eksplozję Nord Stream.

Czytaj więcej

Gazprom pozywa Lloyd’sa, chce odszkodowania za wysadzenie Nord Stream
20:13
12.03.2024

Czechy wyślą Ukrainie kolejnych 200 tysięcy pocisków

Oprócz zobowiązania do zakupu 300 000 pocisków artyleryjskich dla Ukrainy w ramach inicjatywy kierowanej przez Czechy, Praga otrzymała wstępną zgodę na zakup dodatkowych 200 000 pocisków, które będą mogły kupić kraje, które przystąpiły do inicjatywy.

Do czeskiej inicjatywy mającej na celu zakup amunicji z krajów trzecich,przyłączyłosię18 państw, w tym Kanada, Niemcy, Holandia i Polska.

W ciągu ostatnich dwóch lat Czechy dostarczyły Ukrainie ponad milion sztuk amunicji wielkokalibrowej.

Prezydent Czech Petr Pavel ogłosił na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, że Czechy znalazłydo 800 000 pocisków kalibru standardowego NATO, które można by wysłać na Ukrainę w ciągu kilku tygodni, jeśli uda się znaleźć odpowiednie fundusze. W zeszłym tygodniu czeski premier ogłosił, że zebrano wystarczającą ilość pieniędzy na zakup pierwszej partii 300 000 pocisków artyleryjskich.

19:44
12.03.2024

The Financial Times: UE bliska porozumienia w sprawie  pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy

Chodzi o nowy aneks do funduszu finansowania dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę, o wartości 5 miliardów euro.

19:17
12.03.2024

Krzywy Róg. Rakieta uderzyła w budynek mieszkalny

Według gubernatora obwodu dniepropietrowskiego Serhija Łysaka w ataku na Krzywy Róg dwie osoby zginęły,  ciężko rannych zostało pięć osób, a kolejnych 25 odniosło lżejsze obrażenia.

Wśród ciężko rannych było dziecko – przekazał prezydent Zełenski. Trwa przeszukiwanie gruzów.

18:51
12.03.2024

Lokalne "zawieszenie broni" w okolicy elektrowni atomowej

Według rosyjskiego wojska, w dniu dzisiejszym ogłoszono krótkie, lokalne zawieszenie broni na trasie, którą obserwatorzy ONZ opuścili elektrownię jądrową w Zaporożu, a inni przebyli ją w celu objęcia stanowisk.

Wcześniej, zanim pracownicy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przekroczyli linię styku wojsk rosyjskich i ukraińskich, przejście zostało zbadane pod kątem niewybuchów

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało wideo, na którym widać grupę ekspertów MAEA przekraczającą linię frontu na drodze w regionie Zaporoża. MAEA wielokrotnie ostrzegała przed zagrożeniami, jakie stwarza elektrownia, w której wielokrotnie przerywano dostawy energii do kluczowych systemów chłodzenia.

18:22
12.03.2024

Donald Tusk o słowach papieża: Ne chciałbym rozmawiać z Franciszkiem

Przebywający z wizytą w USA premier Donald Tusk skomentował głośną wypowiedź papieża, w której Franciszek mówił, że Ukraina powinna mieć odwagę wywiesić białą flagę i negocjować z Rosją. Tusk powiedział, że miał okazję kilkakrotnie spotkać się z papieżem, ale Franciszek był wtedy w lepszej formie - "intelektualnej i etycznej'.

- Przykro mi to mówić, ale wolałbym dziś nie rozmawiać z papieżem Franciszkiem o geopolityce — skwitował premier.

17:50
12.03.2024

Parlament Europejski opowiada się za zaostrzeniem kar za naruszenie sankcji

Parlament Europejski głosował za dyrektywą w sprawie kryminalizacji naruszeń i uchylania się od sankcji UE.

Ogółem za zaostrzeniem kary za uchylanie się od unijnych sankcji głosowało 543 posłów do Parlamentu Europejskiego, 45 było przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu.

Dyrektywa zawiera ogólną definicję naruszenia sankcji UE, na przykład niezamrożenia aktywów osób ukaranych w UE, nieprzestrzegania zakazów podróżowania lub embarga na dostawy broni itp. Dokument definiuje także uchylanie się od unijnych sankcji – na przykład zatajanie praw majątkowych osoby ukaranej – i gwarantuje, że przestępstwo to zostanie ukarane. Jednocześnie precyzuje się, że pomocy humanitarnej nie można uważać za naruszenie sankcji UE.

Dyrektywa sugeruje uznanie naruszenia i uchylania się od unijnych sankcji za przestępstwo zagrożone karą grzywny. Sądy będą zatem dysponować „szerokim zakresem środków karania przestępców” – poinformował Parlament Europejski. Aby dyrektywa mogła wejść w życie, musi także zostać zatwierdzona przez Radę UE. Następnie zacznie obowiązywać 20 dni po opublikowaniu w dzienniku urzędowym UE, a państwa członkowskie UE będą miały rok na wdrożenie jej do swojego prawodawstwa.

17:32
12.03.2024

Rozminowywanie prawego brzegu obwodu chersońskiego zajmie dwa lata

Oleksandr Prokudin, szef Administracji Wojskowej Obwodu Chersońskiego,powiedział, że oczyszczenie z min obwodu chersońskiego na zachodnim brzegu Dniepru zajmie co najmniej dwa lata.

- Jedna trzecia prawego brzegu obwodu chersońskiego została oczyszczona z min. Tylko w tym obszarze  odkryto i zniszczono ponad 155 000 min, drutów wyzwalających, niewybuchów i innych materiałów wybuchowych - powiedział Prokudin.

Ponadto Prokugin stwierdził, że obecnie 1026 ekspertów od usuwania bomb pracuje nad rozminowaniem obwodu. To dziesięć razy więcej niż w roku ubiegłym.

17:08
12.03.2024

Imigranci ratują polski rynek pracy

Pracodawcy biją się o pracowników tymczasowych z Ukrainy, ale nie tylko.

Czytaj więcej

Tę branżę ratują cudzoziemcy. A polskie firmy biją się o kandydatów
16:53
12.03.2024

Prezydent Rumunii będzie kandydował na stanowisko szefa NATO

Klaus Iohannis powiedział, że sojusz musi „odnowić spojrzenie na swoją misję”, a Europa Wschodnia wniosła „cenny wkład w rozmowy i decyzje NATO”.

Wielka Brytania, USA, Francja i Niemcy poparły ustępującego premiera Holandii Marka Rutte, aby został pierwszym nowym szefem rządu od dekady.

Jens Stoltenberg ustąpi ze stanowiska sekretarza generalnego w październiku. Przywódcy NATO są powoływani w drodze jednomyślnego konsensusu wśród 32 członków.

16:34
12.03.2024

USA  przygotowują pakiet  pomocy w postaci broni dla Ukrainy. Pierwszy od miesięcy

Stany Zjednoczone przygotowują dla Ukrainy pakiet pomocy zbrojeniowej o wartości 400 milionów dolarów, pierwszy tego rodzaju w tym roku, powiedziało agencji Reuters dwóch amerykańskich urzędników. Fundusze pochodzą z kredytów zwróconych Pentagonowi za ostatnie zakupy.

Ameryka nie wysłała Ukrainie pomocy wojskowej od miesięcy po tym, jak  Republikanie w Izbie Reprezentantów odrzucili dwupartyjny projekt ustawy Senatu o wartości 95 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.

Przytłaczająca liczba senatorów, w tym 22 Republikanów, zatwierdziła ustawę, ale sojusznik Donalda Trumpa i spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson wstrzymał głosowanie w izbie niższej.

16:21
12.03.2024

Aerofłot domaga się dużych pieniędzy

Rosyjskie państwowe linie lotnicze potrzebują dużych pieniędzy na wykup samolotów.

Czytaj więcej

Aerofłot chce miliardów na odkupienie samolotów
15:57
12.03.2024

Legion "Wolność Rosji" podał, że przejął kontrolę nad miejscowością Tietkino, w obwodzie kurskim

„Armia Putina szybko opuściła wieś, porzucając pozycję i ciężki sprzęt” - można przeczytać we wpisie w serwisie Telegram. Nieco później pojawiła się informacja, że „walki o Tietkino wciąż trwają".

15:41
12.03.2024

Zełenski: Nie chciałbym, aby Rosjanie brali udział w igrzyskach, nawet pod białą flagą

Prezydent Ukrainy mówił o tym w rozmowie z „Le Monde” i BFMTV. Zełenski stwierdził, że jeśli Rosjanie będą startować w igrzyskach pod białą flagą wówczas i tak będzie jasne dla wszystkich, że są Rosjanami.

15:19
12.03.2024

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy umieścił nagranie strącania rosyjskich dronów

„Bojowa praca przeciwko wrogim dronom na południowym kierunku w nocy, 12 marca 2024 roku” - napisał w serwisie Telegram gen. Mykoła Ołeszczuk.

15:08
12.03.2024

W Muzeum Wojska Polskiego odbyły się uroczyste obchody 25. rocznicy wejścia Polski do NATO

W obchodach uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu, Szymon Hołownia oraz wicepremier, minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

14:50
12.03.2024

Wołodymyr Zełenski mówi co żołnierze z Zachodu mogliby robić na Ukrainie

Zełenski w rozmowie z „Le Monde” i BFMTV powiedział, że Ukraina byłaby zainteresowana obecnością zagranicznych instruktorów wojskowych i personelu technicznego z krajów sojuszniczych na swoim terytorium. Prezydent Ukrainy wyjaśnił, że chodzi m.in. o skrócenie czasu szkolenia ukraińskich żołnierzy przez zachodnich instruktorów oraz skrócenie czasu serwisowania zachodniego sprzętu przekazanego Ukrainie. 

14:19
12.03.2024

Liczba rannych w ataku na ratusz w Biełgorodzie wzrosła do czterech

Informacje takie podaje mer miasta.

Czytaj więcej

Ukraińskie drony atakują Biełgorod. Dron wpadł do ratusza, są ranni
13:56
12.03.2024

Ponad 12 tys. ukraińskich żołnierzy przeszkolonych w Niemczech

Informacje takie przekazuje MSZ Ukrainy. Niemcy szkolą m.in. załogi zestawów przeciwlotniczych Gepard.

13:45
12.03.2024

Ukraiński dron spadł w pobliżu stacji kolejowej w Biełgorodzie

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, napisał o upadku ukraińskiego drona na dach centrum handlowego w pobliżu stacji kolejowej. W wyniku ataku uszkodzony został samochód.

13:43
12.03.2024

Gubernator obwodu chersońskiego publikuje nagranie ilustrujące skutki porannego ostrzału Chersonia przez Rosjan

W porannym ostrzale uszkodzone zostały budynki mieszkalne oraz budynek administracyjny.

13:38
12.03.2024

Szef MSW Estonii na liście osób poszukiwanych przez Rosję

Lauri Läänemets, szef MSW Estonii, pojawił się w bazie danych rosyjskiego MSW na liście osób poszukiwanych przez Rosję. Läänemets jest poszukiwany na podstawie jednego z artykułów Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej - nie podano jednak o który artykuł chodzi. 

13:31
12.03.2024

W nocnym ostrzale miejscowości Sełydowe uszkodzonych zostało 59 obiektów cywilnych

Informacje takie przekazuje lokalna policja. Rosjanie mieli ostrzelać budynki mieszkalne. W ataku ranne zostały dwie kobiety. Rosjanie mieli atakować Sełydowe przy użyciu zestawów S-300.

13:22
12.03.2024

Rosyjska armia strąciła cztery ukraińskie drony nad obwodem kurskim

Informację taką przekazało Ministerstwo Obrony Rosji. Drony miały zostać strącone między 10:40 a 11:40 czasu polskiego.

12:51
12.03.2024

Ukraiński dron uderzył w budynek ratusza w Biełgorodzie

W wyniku ataku dwie kobiety zostały ranne — poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, na swoim kanale w serwisie Telegram. Uderzenie drona uszkodziło fasadę budynku. Mer miasta, Walentin Demidow sprecyzował, że dron wpadł do lobby ratusza, a ranne to pracownice miejskiej administracji.

12:40
12.03.2024

Kosiniak-Kamysz: Potwierdzam zobowiązania sojusznicze państwa polskiego wobec wszystkich członków Paktu Północnoatlantyckiego

- I oczekuję od wszystkich naszych sojuszników wywiązania się ze wszystkich zobowiązań Traktatu, jeśli będzie taka potrzeba — podkreślił polski minister obrony.

Czytaj więcej

Hołownia nawiązuje do słów papieża o "białej fladze". Ale nie wymienia imienia Franciszka
12:09
12.03.2024

Partia Marine Le Pen: "Nie" dla wojny z Rosją

Zgromadzenie Narodowe prawdopodobnie poprze strategię Emmanuela Macrona wobec Ukrainy, dzięki głosom prezydenckiej partii Odrodzenie oraz głosom konserwatywnych Republikanów. Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen ma się wstrzymać od głosu.

Czytaj więcej

Partia Marine Le Pen o wsparciu Francji dla Ukrainy: Musimy być ostrożni
12:02
12.03.2024

Ukraińcy próbowali zaatakować hangar z wrakiem polskiego Tu-154? Nowa teza rosyjskiej propagandy

Takie rewelacje w rozmowie z państwową agencja RIA Nowosti przedstawił Jan Gagin, doradca szefa samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. 

Czytaj więcej

Rosyjski kolaborant twierdzi, że Ukraińcy próbowali zaatakować hangar z wrakiem Tupolewa w Smoleńsku
11:43
12.03.2024

W Biełgorodzie dron uderzył w ścianę sklepu

Informację taką przekazał Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego. W wyniku uderzenia ściana budynku została uszkodzona.

11:36
12.03.2024

Funkcjonariusze służby granicznej rosyjskiej FSB opuszczą lotnisko w Erywaniu 1 sierpnia

Informację taką przekazał premier Armenii, Nikoł Paszynian. O decyzji władz w Erywaniu, która została określona jako „robocza, a nie polityczna czy geopolityczna”, poinformowane zostały już władze w Moskwie.

11:25
12.03.2024

Rosja prawdopodobnie wznowiła dostawy broni z Korei Północnej drogą morską

Informacje takie przekazuje portal NK News, monitorujący sytuację w Korei Północnej. NK News podaje, że rosyjski statek towarowy wpłynął do północnokoreańskiego portu Rason, z którego broń była wysyłana z Korei Północnej do Federacji Rosyjskiej. 

11:06
12.03.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Zagrożony atakiem z użyciem pocisków balistycznych ma być m.in. obwód kijowski.

10:55
12.03.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o udaremnieniu prób wtargnięcia na teren Rosji przez ukraińskie formacje

Resort obrony Rosji podał, że udaremniono próbę wtargnięcia do obwodów biełgorodzkiego i kurskiego. Ukraińcy — jak twierdzą Rosjanie — zaatakowali granicę Ukrainy z Rosją w trzech miejscach, przy wsparciu czołgów i pojazdów opancerzonych. Atak miał zostać odparty przy wsparciu artylerii, wojsk rakietowych i lotnictwa. „Nie doszło do naruszenia granicy” - głosi komunikat resortu obrony Rosji.

10:51
12.03.2024

Komendant ukraińskiej straży granicznej odwiedził front wschodni

Serhij Dejneko w czasie wizyty na froncie wschodnią zapoznał się z działaniami podjętymi na celu umocnienia ukraińskich pozycji obronnych w tym rejonie.

10:44
12.03.2024

Kreml: Rosyjska armia robi wszystko, by przeciwdziałać atakom na cywilne cele w Rosji

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, po serii nocnych ataków ukraińskich dronów na cele w Rosji mówił, ze rosyjska armia „robi wszystko, co niezbędne”, by przeciwdziałać atakom na cele cywilne w Rosji podejmowanym przez „reżim kijowski”. - Nasza armia jest w stanie gotowości. Specjalna operacja wojskowa (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie — red.) - trwa — powiedział. 

10:33
12.03.2024

FSB zaprzecza informacjom, jakoby "sabotażyści" wtargnęli do obwodów biełgorodzkiego i kurskiego

Dementi ma związek z rozpowszechnianymi w internecie informacjami, że rosyjscy ochotnicy, walczący po ukraińskiej stronie, wtargnęli do obwodu kurskiego i biełgorodzkiego. Wcześniej wtargnięciu do obwodu kurskiego zaprzeczały władze tego obwodu. FSB wylicza, że w czasie próby wtargnięcia do obwodów biełgorodzkiego i kurskiego „ukraińscy sabotażyści stracili ponad 100 osób, sześć czołgów, a także haubicę samobieżną Caesar”.

10:31
12.03.2024

Watykański sekretarz stanu mówi, że warunkiem rozmów o pokoju na Ukrainie jest wstrzymanie agresji przez Rosję

- Ten sam człowiek, który doprowadził do tej tragedii, ma możliwość i spoczywa na nim odpowiedzialność podjęcia kroków, aby ją zakończyć i otworzyć drogę do dyplomatycznego rozwiązania — podkreślił kard. Pietro Parolin w rozmowie z dziennikiem „Corriere della Sera”. 

Czytaj więcej

Po słowach papieża o Ukraińcach i "białej fladze" teraz Watykan mówi o Rosji
10:00
12.03.2024

Ukraina przekazała nadwyżkę energii Polsce

Informację o przekazaniu przez Ukrainę 11 marca nadwyżki energii Polsce informuje Ministerstwo Energii Ukrainy. Polsce przekazano łącznie 1,488 MWh energii między godziną 8:30 a 12 czasu polskiego.

09:55
12.03.2024

Gubernator obwodu kurskiego poinformował o próbie wdarcia się "sabotażystów" na teren obwodu

„Doszło do próby przełamania (granicy) przez grupę sabotażowo-rozpoznawczą, miała miejsce wymiana ognia. Ale nie doszło do przełamania” - napisał Roman Starowojt w serwisie Telegram. Wcześniej rosyjskie formacje ochotnicze, walczące po stronie Ukrainy, informowały o wtargnięciu na teren obwodów kurskiego i biełgorodzkiego. Starowojt dodał, że nad obwodem kurskim strącono w nocy 11 dronów. Na terenie obwodu nadal obowiązuje alarm rakietowy. Obecnie ostrzeliwana przez Ukraińców ma być wieś Tetkino.

09:51
12.03.2024

12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry stały się członkami NATO

Dziś obchodzimy 25. rocznicę tego wydarzenia. Ostatnie rozszerzenie NATO miało miejsce w latach 2023-2024 — do Sojuszu przystąpiły wówczas Finlandia i Szwecja jako jego 31 i 32. członek.

Rozszerzenie NATO w Europie

Rozszerzenie NATO w Europie

PAP

09:38
12.03.2024

Ostrzał rejonu grajoworońskiego w obwodzie biełgorodzkim

O ostrzale rejonu grajworońskiego w obwodzie biełgorodzkim informuje Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego. W ostrzale miasta Grajoworon uszkodzonych zostało 11 budynków mieszkalnych i pięciu samochodów. W wyniku ostrzału uszkodzony został też budynek sądu rejonowego. Mieszkańcy pięciu wsi mieli zostać pozbawieni dostaw prądu w wyniku uszkodzenia linii wysokiego napięcia.

09:18
12.03.2024

Ukraina zestrzeliła w nocy 17 rosyjskich dronów

Ukraina zestrzeliła 17 z 22 dronów typu Shahed wystrzelonych przez Rosję w nocy — poinformował Sztab Generalny

Rosja wystrzeliła również pocisk Ch-59 z Morza Czarnego w kierunku obwodu odeskiego. Rakieta miała zostać zestrzelona.

09:12
12.03.2024

Minister obrony Niemiec o wycieku rozmowy o pociskach Taurus: Nie dam się nabrać na sztuczkę Putina

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że nie zwolni "swoich najlepszych oficerów", niezależnie od tego, czy popełnili błąd, w związku ze skandalem związanym z przechwyconą i wyciekłą rozmową o pociskach Taurus.

Według niego, tego właśnie oczekuje Putin. 

08:42
12.03.2024

Biden: W tej chwili nie ma potrzeby rozmieszczania dodatkowych wojsk USA w Polsce 

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że obecnie nie ma potrzeby rozmieszczania dodatkowych wojsk amerykańskich w celu wzmocnienia granic Polski.

- Nie ma potrzeby rozmieszczania dodatkowych wojsk na polskiej granicy, ale jutro spotykam się z premierem — powiedział w rozmowie z Bloombergiem.

Czytaj więcej

Andrzej Duda chce więcej wojsk USA w Polsce. Joe Biden: Nie ma takiej potrzeby
07:59
12.03.2024

Nad ranem Legion "Wolność Rosji" i Batalion Syberyjski miały wejść na teren obwodu biełgorodzkiego i kurskiego

Informację o operacji na terytorium Rosji przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Legion „Wolność Rosji”, złożony z rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy.

Czytaj więcej

Złożone z Rosjan jednostki wkroczyły na terytorium Rosji. Walki na południu kraju
07:42
12.03.2024

Lotnisko w Niżnym Nowogrodzie tymczaswo ograniczyło przyjmowanie i odprawianie samolotów

Ograniczenia w funkcjonowaniu lotniska obowiązywały między 3:04 a 5:59 czasu polskiego. W nocy ukraiński dron zaatakował kompleks energetyczno-paliwowy w obwodzie niżnonowogrodzkim.

07:28
12.03.2024

Bronisław Komorowski: Władimira Putina trzeba straszyć

- Uważam, że Polska też się nie najlepiej potrafiła odnaleźć w obliczu pytania przez prezydenta Emmanuela Macrona, który zapytał czy jesteśmy gotowi, jako NATO, uczestniczyć w wojnie na Ukrainie. Prezydent Francji otrzymał odpowiedź negatywną. A on postawił bardzo rozsądne pytanie: jeśli mówimy, że na Ukrainie toczy się walka o wolność europejską, to czy jesteśmy zdolni zaangażować się bardziej w tę wojnę. Można było odpowiedzieć, że takich rzeczy nie planujemy, ale to zależy od rozwoju wydarzeń. Władimira Putina trzeba straszyć, nie uspokajać

Czytaj więcej

Komorowski o wizycie Dudy i Tuska w USA: Nie najlepsze traktowanie Polski
07:05
12.03.2024

Nad obwodem biełgorodzkim nad ranem strącono dziewięć ukraińskich rakiet

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Ok. 5:30 czasu polskiego nad obwodem strącona miała zostać rakieta Toczka-U oraz osiem rakiet wystrzelonych z wyrzutni rakiet RM-70.

07:04
12.03.2024

Dron strącony nad obwodem briańskim

O strąceniu drona informuje gubernator obwodu, Aleksandr Bohomaz.

06:59
12.03.2024

Ukraiński dron zestrzelony nad obwodem leningradzkim

O strąceniu drona w pobliżu miejscowości Kiriszy informuje gubernator obwodu, Aleksandr Drozdenko, na swoim kanale w serwisie Telegram.

06:56
12.03.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 425 890 żołnierzy, 6 747 czołgów, 12 901 pojazdów opancerzonych, 10 522 zestawów artyleryjskich, 1 016 wyrzutni rakiet, 713 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 184 bezzałogowe statki powietrzne, 1 920 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 870 pojazdów (w tym cystern) i 1 691 jednostek sprzętu specjalnego.

06:40
12.03.2024

Niemal 80 proc. Ukraińców popiera przeprowadzenie międzynarodowej konferencji, podczas której światowi liderzy porozmawialiby o pokoju w ich kraju

Ale tylko 22 proc. ankietowanych opowiada się za udziałem w takiej konferencji przedstawicieli Rosji. Zdecydowana większość Ukraińców nie jest gotowa zrezygnować z części terytorium kraju dla zakończenia wojny.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Krew będzie się lała długo
06:26
12.03.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz: Bardzo dobrze, że w NATO nie jest już 30, ale 32 państwa

Morze Bałtyckie, infrastruktura krytyczna, szlaki komunikacyjne to główne pojęcia, które opisują dominację NATO nad Bałtykiem. Łatwiej będzie zapewnić bezpieczeństwo tego rejonu Marynarce Wojennej, bo nie zajmuje się ona tylko obroną wybrzeża, ale też zapewnieniem drożności morskich szlaków komunikacyjnych oraz ochroną infrastruktury krytycznej — mówi wicepremier i minister obrony narodowej o konsekwencjach wejścia Finlandii i Szwecji do NATO.

Czytaj więcej

Kosiniak-Kamysz: Im my będziemy silniejsi, tym silniejsze będzie NATO
06:24
12.03.2024

Sondaż: Polacy nie mają wątpliwości - dzięki NATO nasz kraj jest bezpieczniejszy

Zapytaliśmy, czy dzięki obecności Polski w NATO wzrosło bezpieczeństwo kraju. Tak uważa aż 88,7 proc. respondentów, odmienne zdanie ma tylko 1,4 proc, a 10 proc. nie ma na zdania.

Czytaj więcej

Sondaż. Czy jesteśmy bezpieczni dzięki obecności w NATO?
06:13
12.03.2024

W 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO Andrzej Duda i Donald Tusk spotkają się w Białym Domu z Joe Bidenem

Tematem rozmów – poza planami i działaniami samego NATO, również w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie – będzie oczywiście kwestia szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa zarówno w wymiarze militarnym, jak i np. energetycznym.

Czytaj więcej

Andrzej Duda i Donald Tusk w USA. O czym będą rozmawiać z Joe Bidenem?
05:59
12.03.2024

W Dumie pojawił się projekt ustawy zgodnie z którą władze ZSRR nielegalnie przekazały Krym Ukrainie

Autorzy projektu ustawy ws. Krymu, członek Dumy Konstantin Zatulin i senator Siergiej Cekow przekonują, że jeśli Duma przyjmie ustawę wówczas będzie coraz trudniej zachodnim sojusznikom Ukrainy „wspierać Kijów w jego staraniach o odzyskanie Krymu”.

Czytaj więcej

Rosja: Duma uzna, że przekazanie Krymu Ukrainie było nielegalne?
05:36
12.03.2024

W nocy ukraińskie drony atakowały cele w siedmiu obwodach w Rosji

Na kanale ASTRA w serwisie Telegram opublikowano nagranie płonącego składu paliw w Orle.

Czytaj więcej

Niespokojna noc w Rosji. Ataki dronów w ośmiu obwodach, w tym w Moskwie
05:19
12.03.2024

Obwód niżnonowogrodzki: Kompleks paliwowo-energetyczny zaatakowany przez ukraińskie drony

W wyniku ataku dronów na kompleks paliwowo-energetyczny na strefę przemysłową w mieście Kstowo doszło do pożaru na terenie zakładu przetwórstwa ropy naftowej — informuje gubernator obwodu niżnonowogrodzkiego, Gleb Nikitin. 

05:17
12.03.2024

Wywiad USA apeluje do Kongresu o przyjęcie ustawy udostępniającej administracji środki na pomoc wojskową dla Ukrainy

Dyrektor CIA, William Burns podkreśla, że dalsze wspieranie Ukrainy będzie „sygnałem dla Chin”.

Czytaj więcej

Dyrektor CIA: Xi otrzeźwiony tym co się stało na Ukrainie. Nie spodziewał się oporu
04:45
12.03.2024

Szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego rozmawiał z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego

Jake Sullivan i Andrij Jermak rozmawiali o sytuacji na froncie oraz o pilnych potrzebach ukraińskich żołnierzy. Jermak podkreślił jak ważne jest przyjęcie przez Izbę Reprezentantów ustawy, która udostępni amerykańskiej administracji 60 mld dolarów na dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy.

04:41
12.03.2024

Ukraińscy spadochroniarze publikują nagranie zniszczonego rosyjskiego sprzętu w rejonie Nowomychajliwki

Nagranie opublikowała 79. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeden z żołnierzy brygady miał zniszczyć cztery rosyjskie pojazdy wojskowe.

04:39
12.03.2024

Od dziś w Rosji nie można publikować sondaży poparcia przed wyborami prezydenckimi

Zakaz obejmuje również publikację innych sondaży dotyczących wyborów prezydenckich w Rosji. Zakaz obowiązuje do zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 17 marca.

04:38
12.03.2024

Atak drona na obwód biełgorodzki

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, poinformował o dronie, który zrzucił nad obwodem cztery ładunki wybuchowe. W wyniku eksplozji uszkodzona została linia wysokiego napięcia.

04:36
12.03.2024

Ukraiński dron atakował skład paliw w Orle

O ataku drona na „kompleks paliwowo-energetyczny” poinformował gubernator obwodu orłowskiego, Andriej Kliczkow. W miejscu upadku drona wybuchł pożar.

04:35
12.03.2024

Trzy ukraińskie drony zestrzelone nad obwodami kurskim i tulskim

Nad obwodem kurskim zestrzelone zostały dwa drony — poinformował gubernator obwodu, Roman Starowojt. Z kolei nad dronem tulskim strącono jeden bezzałogowy statek powietrzny.

04:32
12.03.2024

W nocy dron pojawił się nad Moskwą

Mer Moskwy, Siergiej Sobianin poinformował, że w nocy obrona powietrzna zestrzeliła drona nad dzielnicą Ramenki w Moskwie. Sobianin podkreślił, że w miejscu, w którym spadł dron, nie doszło do żadnych zniszczeń, nikt też nie ucierpiał.

04:30
12.03.2024

Ukraiński dron zestrzelony nad Woroneżem

Informację o zestrzeleniu drona nad stolicą obwodu woroneskiego podał gubernator obwodu, Aleksandr Gusiew. Mimo ataku w obwodzie woroneskim nie ogłoszono alarmu powietrznego.

04:28
12.03.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 747. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 747. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 747. dniu wojny

PAP

04:27
12.03.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 747