Złożone z Rosjan jednostki wkroczyły na terytorium Rosji. Walki na południu kraju (WIDEO)

Jednostki Legionu "Wolność Rosji", Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Batalionu Syberyjskiego przekroczyły granicę ukraińsko-rosyjską i wkroczyły na terytorium obwodów białogrodzkiego i kurskiego.

Aktualizacja: 13.03.2024 16:03 Publikacja: 12.03.2024 08:40

Legion Wolności Rosji, Rosyjski Korpus Ochotniczy i Batalion Syberyjski, rosyjskie formacje ochotnic

Legion Wolności Rosji, Rosyjski Korpus Ochotniczy i Batalion Syberyjski, rosyjskie formacje ochotnicze walczące po stronie Ukrainy, wkroczyły rano do obwodów kurskiego i białogrodzkiego

Foto: Telegram

„Jak wszyscy nasi współobywatele, w Legionie marzymy o Rosji wyzwolonej spod dyktatury Putina. Ale nie tylko marzymy: dokładamy wszelkich starań, aby te marzenia się spełniły” - przekazali członkowie legionu „Wolność Rosji” w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu.

Ochotnicy podkreślili, że "centymetr po centymetrze będzie odbierał rosyjską ziemię reżimowi".

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Krew będzie się lała długo

Ochotnicy z Rosją walczą wkroczyli do obwodów kurskiego i białogrodzkiego

- Rosjanie będą spać spokojnie, nie będą bać się dzwonka do drzwi, będą bez strachu wypowiadać swoje zdanie. Rosjanie będą głosować na kogo chcą, a nie na kogo muszą. Rosjanie będą żyć swobodnie. Idziemy do urn. Czekajcie na nas!" - mówi jeden z żołnierzy na filmie.

"Batalion Syberyjski" opublikował nagranie przedstawiające bojowników uczestniczących w strzelaninie.

"Mówiliśmy już wcześniej, że pokojowe obalenie zbrodniczego reżimu dyktatorskiego w Rosji nie będzie możliwe. Można go usunąć tylko z bronią w ręku. Ostatniej nocy zaczęliśmy spełniać naszą obietnicę. Na terytorium Federacji Rosyjskiej toczą się zaciekłe walki" - czytamy we wpisie.

Były deputowany Dumy Państwowej Ilja Ponomariow, który jest związany z działalnością Legionu Wolności Rosji, twierdzi, że połączone siły ochotników wkroczyły na terytorium obwodów białogrodzkiego i kurskiego w ramach wspólnej operacji.

Przedstawiciel wywiadu obronnego Ukrainy Andrij Jusow powiedział, że Legion Wolności Rosji, Rosyjski Korpus Ochotniczy i Batalion Syberyjski działają jako "niezależne struktury i organizacje" na terytorium Federacji Rosyjskiej, składające się z obywateli rosyjskich, a zatem "są u siebie".

- Realizują swoje polityczne zadania i plany. Prawdopodobnie jest to wspólna operacja tych jednostek na terytorium Federacji Rosyjskiej - powiedział Jusow.

Czytaj więcej

Niespokojna noc w Rosji. Ataki dronów w ośmiu obwodach, w tym w Moskwie

13 marca Legion „Wolność Rosji” był jeszcze w obwodzie kurskim

W nocy Legion "Wolność Rosji", wrzucił na swój kanał w serwisie Telegram zdjęcie, z którego wynikało, że bojownicy spędzili noc na terytorium Rosji.

„W domu oddycha się lepiej i odpoczywa przyjemniej. Spędziliśmy noc na naszej ojczystej ziemi” - napisali członkowie Legionu. Wpisowi towarzyszyło zdjęcie dwóch z nich z flagą formacji.

Rankiem Legion umieścił w sieci nagranie ma którym dwóch bojowników posługujących się pseudonimami „Apostoł” i „Domowoj” przesyła pozdrowienia z „wyzwolonej części wsi Tetkino”.

W środę trzy rosyjskie formacje ochotnicze walczące po stronie Ukrainy wydały wspólne oświadczenie skierowane do obywateli Rosji.

W oświadczeniu czytamy, że „zabójcy Putina przeprowadzają zmasowane ataki na pokojowe ukraińskie miasta, zajmują pozycje między domami Rosjan, szkołami ich dzieci i instytucjami rządowymi”. „Każdego dnia dziesiątki niewinnych ludzi (głównie kobiet i dzieci) giną od ostrzału z Biełgorodu. Ostrzał Ukrainy z terytorium obwodu biełgorodzkiego musi się zatrzymać. W związku z tym jesteśmy zmuszeni ostrzeliwać pozycje znajdujące się w miastach Biełgorodu i Kurska” - czytamy w oświadczeniu.

W związku z tym bojownicy formacji wzywają lokalne władze do ewakuacji miast w obwodach kurskim i biełgorodzkim, aby „uniknąć ofiar cywilnych”.

Wojna na Ukrainie: Ochotnicy z Rosji walczą przeciw armii swojego kraju

Rosyjski Korpus Ochotniczy to jednostka wojskowa Sił Zbrojnych Ukrainy utworzona w sierpniu 2022 roku w celu obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją. Jest członkiem Międzynarodowego Legionu Sił Zbrojnych Ukrainy. Według dowódcy, Denisa Nikitina, są oni częścią 98. batalionu Armii Terytorialnej Azow Dnipro.

Rosyjski Korpus Ochotniczy rekrutuje etnicznych rosyjskich emigrantów mieszkających na Ukrainie i w innych krajach europejskich.

Legion "Wolność Rosji" został utworzony przez rosyjskich żołnierzy spośród jeńców wojennych. Twierdzą oni, że legion został stworzony do walki z reżimem Putina. Legion jest otwarty dla jeńców wojennych i byłych rosyjskich żołnierzy.

„Jak wszyscy nasi współobywatele, w Legionie marzymy o Rosji wyzwolonej spod dyktatury Putina. Ale nie tylko marzymy: dokładamy wszelkich starań, aby te marzenia się spełniły” - przekazali członkowie legionu „Wolność Rosji” w opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu.

Ochotnicy podkreślili, że "centymetr po centymetrze będzie odbierał rosyjską ziemię reżimowi".

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Kolejny amerykański dron MQ-9 Reaper zestrzelony w Jemenie. Rebelianci nasilają ataki
Konflikty zbrojne
"Wykończcie ich!". Kandydatka na prezydenta USA podpisała pocisk izraelskiego wojska
Konflikty zbrojne
Ukraina otrzymała od Szwecji dwa latające radary
Konflikty zbrojne
Francuskie rakiety spadną na Rosję? Emmanuel Macron: Powinniśmy pozwolić Ukraińcom
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi ostrzelały namioty z Palestyńczykami? USA: Nie wstrzymamy pomocy
Konflikty zbrojne
Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"