Szymon Hołownia nawiązuje do słów papieża o "białej fladze". Ale nie wymienia imienia Franciszka (WIDEO)

- Musimy być ludźmi pokoju w czasie wojny. O tym jest Sojusz Północnoatlantycki - mówił w czasie uroczystości z okazji 25. rocznicy wstąpienia polski do NATO, zorganizowanych w Muzeum Wojska Polskiego, marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Publikacja: 12.03.2024 12:32

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Paweł Supernak

- Polska nie tylko jest w Pakcie Północnoatlantyckim, ale jest Paktem Północnoatlantyckim. Jesteśmy nim wszyscy, obywatele i obywatelki Rzeczpospolitej, starający się o bezpieczeństwo Rzeczpospolitej — mówił marszałek Sejmu w czasie uroczystości w Warszawie.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: 25 lat Polski w NATO. Jak wykorzystujemy szansę

Szymon Hołownia o polskiej roli w NATO: Dziś to my przyjmujemy innych do tej drużyny

- Możemy czuć się Paktem Północnoatlantyckim, w którym obowiązuje święta zasada, że jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - dodał.

- Wychodzimy, w pewnym sensie, z epoki, w której mogliśmy patrzeć i celebrować to, że dołączyliśmy do tej drużyny, a stać się częścią drużyny, która innych do tej drużyny przyjmuje. Jesteśmy już w innym miejscu. Im dalej będziemy iść, w kolejne rocznice, tym bardziej będziemy uświadamiać sobie (...) że musimy dziś szanując przeszłość patrzeć w przyszłość i tak układać teraźniejszość, abyśmy o tej przyszłości mogli myśleć bezpiecznie — mówił Hołownia.

My musimy być zawsze, i my, i Rzeczpospolita, ludźmi pokoju, w czasach wojny

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu

- Wiemy dziś, jak wielki wysiłek wkłada Rzeczpospolita w to, by mieć armię lepiej niż dostatecznie dobrze wyposażoną i wszystkich nas gotowych do służby, gdy będzie taka konieczność

Szymon Hołownia mówi, że Polacy powinni być „ludźmi pokoju w czasach wojny”

- Chciałbym wierzyć,że ten egzamin, który postawiono dziś przed naszym dumnym i bohaterskim narodem, zdamy bez wątpliwości. I zostaniemy ludźmi pokoju, w czasach wojny. Jest na świecie wielu ludzi, którzy potrafią być ludźmi pokoju w czasie pokoju i ludźmi wojny w czasie wojny. My musimy być zawsze, i my, i Rzeczpospolita, ludźmi pokoju, w czasach wojny — przekonywał Hołownia.

Hołownia apelował, że „jeśli gdzieś jest wojna obok naszych granic”, wówczas „powinna być miejscem, w którym myślimy o pokoju”. - Ale nie za wszelką cenę. Nie z żadną logiką „białej flagi”, o której ktoś mówi, że odwagą jest ją wystawić. Mamy prawo walczyć o swoje, mamy prawo upominać się o sprawiedliwość, mamy prawo chronić nasze dzieci — podkreślił marszałek Sejmu. Hołownia nawiązał tym samym do słów papieża Franciszka — nie wymieniając jednak jego imienia. Papież w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji RSI mówił, w kontekście sytuacji na froncie, że Ukraina powinna „mieć odwagę” wywiesić białą flagę i negocjować z Rosją.

- Ale wciąż, pamiętając o tym wszystkim, musimy być ludźmi pokoju w czasie wojny. O tym jest Sojusz Północnoatlantycki - dodał.

- Mam nadzieję, że następne rocznice naszej obecności w NATO będą okazją do radosnego świętowania pokoju — zakończył wystąpienie Hołownia.

Władysław Kosiniak-Kamysz: Wolność potrzebuje siły

Głos w czasie uroczystości zabrał też wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Wolność potrzebuje siły. Umiłowanie do wolności jest w naszym kodzie genetycznym. Umiłowanie do wolności wykraczające poza wszystkie granice jest w nas — mówił. 

- Przystąpienie do Sojuszu 25 lat temu jest ewidentna konsekwencją upartej i niezłomnej walki politycznej, zbrojnej i odpowiedzialności cywilnej. Konsekwencją tego co się wydarzyło w 1939 roku. Duch Polski nie umarł, państwo się odrodziło, Zachód swój błąd zrozumiał - dodał.

- Polska jest lojalnym sojusznikiem paktu. W imieniu swoim, ale też premiera, ministrów, wszystkich, którzy odpowiadamy za Rzeczpospolitą potwierdzam zobowiązania sojusznicze państwa polskiego wobec wszystkich członków Paktu Północnoatlantyckiego. I oczekuję od wszystkich naszych sojuszników wywiązania się ze wszystkich zobowiązań traktatu, jeśli będzie taka potrzeba — podkreślił wicepremier.

- Dążymy do pokoju, bo Sojusz jest sojuszem obronnym. Nie ma impulsu wrogości. I takim sojuszem pozostanie. Ale żeby mieć siłę do obrony, aby mieć siłę, która jest potrzebna dla wolności, trzeba się zbroić - zaznaczył.

- Polska nie tylko jest w Pakcie Północnoatlantyckim, ale jest Paktem Północnoatlantyckim. Jesteśmy nim wszyscy, obywatele i obywatelki Rzeczpospolitej, starający się o bezpieczeństwo Rzeczpospolitej — mówił marszałek Sejmu w czasie uroczystości w Warszawie.

Szymon Hołownia o polskiej roli w NATO: Dziś to my przyjmujemy innych do tej drużyny

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS